Autor Wątek: Wymiana oleju w skrzyni i moscie  (Przeczytany 10935 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Wymiana oleju w skrzyni i moscie
« dnia: Kwiecień 07, 2008, 15:50:33 pm »

marcij

  • Gość
Przegladalem forum i nie znalazlem nic na ten temat. Otoz musze wymienic wszystkie oleje w moim poldroverku i mam pytanie , czy jest cos o czym powiniennem wiedziec, zanim sie za to zabiore ? Gdzie spuszczac, gdzie wlewac i ze lac do krawedzi to wiem. Chodzi mi o to co polecacie lac i czym ? Czy niezbedna do tego jest specjalistyczna pompka, czy moze sa jakies inne patenty ? Czy potzrebuje jakis specjalnych kluczy do korkow ? Czy moga mnie spotkac jakies inne niespodzianki ?

Wymiana oleju w skrzyni i moscie
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 07, 2008, 17:08:11 pm »

Offline Stingerek

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6140
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro 1.4
    • http://www.thg.pl
Jedź chłopie na PKS albo gdzie kolwiek, kup olej wymienią ci za darmo.

Chyba ze chcesz sie ubabrać wtedy:
Potzrebujesz klucza typu Imbus nr 12, zeby odkrecic korki.
Czegos zeby ten olej zuzyty w to wlać,
I szprycy jakiejś najlepiej takiej o pojemności powyżej 500ml bo inaczej wiecej rozlejesz niż wlejesz.
Ja wlewałem do tylnego mostu szpryca do kremu :D

Jak nie masz butli w miejscu koła, możesz sprobować wlac od góry olej , tylko trzeba kawałek węzyka, jakiś lejek i troche cierpliwosci.

Gdzieś głęboko pod Moimi i Twoimi powiekami, tam gdzie czarów jest miasteczko spotkasz mnie...

Wymiana oleju w skrzyni i moscie
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 07, 2008, 19:28:54 pm »

wiciu

  • Gość
w skrzyni są chyba dwie śruby którymi możnaby wlać olej więc trzeba zwrócić uwagę żeby wlewać właściwym otworem (po prawej stronie skrzyni są dwie śruby obok siebie jakby niżej a oprócz nich jedna wyżej - należy wlewać tą niżej po prawej )

Wymiana oleju w skrzyni i moscie
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 21, 2008, 14:02:18 pm »

mlody_18_

  • Gość
Stingerek mowisz serio z tym PKS-em? kupujesz olej i sami w cenie wymieniaja? kiedy to robiles aktoalne to maja ?

Wymiana oleju w skrzyni i moscie
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 21, 2008, 14:45:27 pm »

Offline SeBa

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1049
  • Płeć: Mężczyzna
  • FSOAK
    • Polonez 1.4 GTi 16V'97 i 2.0 GLI'95
    • http://www.fsoautoklub.pl
wiekszosc PKSow lub zakladow zrobia to za darmo jesli kupisz u nich olej przynajmiej tak jest u mnie w okolicy
Cytat: Szymon
Rover ma jedną zasadniczą przewagę, jak po pijaku dasz w pizdę na zlocie na jakimś kretowisku to będziesz miał szacun, a z OHV cię wyśmieją, żeś wieśniak i biedak.

Auto Detailing-info PW

Wymiana oleju w skrzyni i moscie
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 21, 2008, 15:02:52 pm »

marcij

  • Gość
No wlasnie z tego co sie orientowalem w okolicy to przy zakupie oleju z filtrem w silniku wymieniaja za darmo , ale za most i skrzynie kazdy zyzy sobie po 20 zl.

A BTW, gdzie najlepiej zaopatrzyc sie w strzykawke , tylko z sklepach narzedziowych , czy sa jakies inne dziwne miejsca gdzie mozna cos takiego nabyc ,naprzyklad plastikowa (w aptekach nie ma).

Wymiana oleju w skrzyni i moscie
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 21, 2008, 17:41:35 pm »

Offline OZi1845

  • MG
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1171
  • Płeć: Mężczyzna
    • Volvo S80 2.4 20V :P
ja kupilem strzykaweczke 60ml w aptece :twisted:
Kozacko sie przesacza taka ilosc oleju, nie polecam nikomu, chyba ze ktos jest maniac. Sama procedura banalnie prosta, wystarczy zwykly najazd by sie wczolgac pod auto i da sie zrobic :)
Był: Polonez Caro Plus 1.4GTi [109KM]
Było: BMW 318TDS Touring
Jest: Volvo i DL650

Wymiana oleju w skrzyni i moscie
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 22, 2008, 11:48:37 am »

Offline Van

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1714
  • Płeć: Mężczyzna
    • LANOS 00 1.4 16v
nie no w czym problem odkrecić korek spuścić stary olej zakrecić i nalac nowy ?? duża strzykawka z kawałkiem węzyka i jedziesz. mozna nawet bez tego wystarczy butelka plastikowa po jakimś powerajdzie czy coś :P

Wymiana oleju w skrzyni i moscie
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 22, 2008, 12:08:35 pm »

Offline Osfald

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 690
    • JAGUAR XJL 3.0 Supercharged 380KM
Cytat: "marcij"
gdzie najlepiej zaopatrzyc sie w strzykawke


http://www.allegro.pl/item343601400_yato_strzykawka_do_oleju_500ml_super_cena.html

na allegro sa tony tych strzykawek...
FSO Car Team
12 lat przejeździłem wyrobami FSO. Są powody do dumy :)

Wymiana oleju w skrzyni i moscie
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 22, 2008, 20:16:56 pm »

Arnold

  • Gość
Pistolet do silikonu sprawdza sie całkiem dobrze :)

Wymiana oleju w skrzyni i moscie
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 25, 2008, 17:58:53 pm »

Offline Stingerek

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6140
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro 1.4
    • http://www.thg.pl
Cytuj (zaznaczone)

No wlasnie z tego co sie orientowalem w okolicy to przy zakupie oleju z filtrem w silniku wymieniaja za darmo , ale za most i skrzynie kazdy zyzy sobie po 20 zl.


BO gadać nie potrafisz :)

Ja poszedłem na PKS, kupiłem w ich sklepie olej i fltr oleju. (do silnika)
I pogadałem z Majstrem zapłaciłem 20zł i za te dodatkowe 20 zł do stałem olej do skrzyni i mostu z wymiana :)
On to normalnie z beczki spuścił 3 litry i wlał i tu i tu i 20zł w kieszień.

Gdzieś głęboko pod Moimi i Twoimi powiekami, tam gdzie czarów jest miasteczko spotkasz mnie...

Wymiana oleju w skrzyni i moscie
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 09, 2008, 20:18:35 pm »

NASCAR

  • Gość
W przekładniach lepiej nie wymieniać oleju. Najwyżej uzupełnic braki olejem o tych samych parametrach. Po zalaniu swiezego  wytwarzają się kwasy, które mają zły wpływ na koła zebate w przekładni.

Wymiana oleju w skrzyni i moscie
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 12, 2008, 17:07:45 pm »

mariusz_u

  • Gość
A gdzieś ty to wyczytał? Stary wypracowany olej z opiłkami  lepszy od nowego? :lol:
Nawet w książkach serwisowych istnieje coś takiego jak wymiana oleju w przekładniach. Ja wymieniłem na nowy w moście i skrzyni na GL4.

[ Dodano: 12 Maj 2008 17:09 ]
Polecam lekturę:
http://www.off-road.pl/index2.php?option=com_content&do_pdf=1&id=237

Wymiana oleju w skrzyni i moscie
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 12, 2008, 20:13:30 pm »

e_gregor

  • Gość
To właśnie w starym wytwarzają sie kawsy...

Wymiana oleju w skrzyni i moscie
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 14, 2008, 11:39:09 am »

mariusz_u

  • Gość
marcij wymiana jest banalnie prosta. |Odkrecasz korek spustowy u dołu i spuszczasz stary olej. Potem wkrecasz korek spowrotem i odkrecasz korek z boku. Przez ten korek wlewasz nowy olej az do poziomu otworu korka wlewu oleju/poziomu oleju az zacznie sie przelewac. Nastepnie zakrecasz korek i juz!
Samo wlewanie jest niewygodne Ja do wlewania oleju z boku uzylem smarownicy do kalamitek zaopatrzonej na koncu w wezyk. Przed cala operacja podgrzalem lekko olej zeby byl rzadszy bo latwiej sie tloczy. Mozesz uzyc butelki plastikowej zaopatrzonej na korku butelki w kawalek wezyka. Korki spustowe i wlewu bynajmniej u mnie to imbus 12.
Wymieniaj olej na swiezy i nie sluchaj herezji, ze stary olej jest dobry i tylko dolewac trzeba. :mrgreen:

Wymiana oleju w skrzyni i moscie
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 31, 2008, 00:08:10 am »

marcij

  • Gość
No i jak wszystkie moje sprawy do zalatwienia , tak i ta musiala odczekac swoje , dzisiaj wymienilem. Dostep nie jest taki tragiczny, zwlaszcza do mostu, do skrzyni juz troche gorzej , ale nie ma targedii. Lalem butelka po "kubusiu play" (ma wygodny lejek), a do skrzyni strzykawka 60ml. I tutaj mam uwage, do kazdej wiekszej strzykawki praktycznie niezbedny jest wezyk , bo podluznica skutecznie uniemozliwia podejscie tam z czyms wiekszym. Przyda sie tez jakas rurka na klucz, bo korki siedza mocno. Oleju weszlo tez troch mniej niz podaje ksiazka , bo do mostu ok 1,1 litra , do skrzyni 1,3 (z dokladnoscia do tego ile fabryka wlewa oleju do butelek).

Mam tez jedno pytanie , no korkach spustowych bylo dosc duzo tzw. "syfu". Domyslam sie ze korki tez sa podobne do korka oleju w silniku , czyli z magnesem. Czy zbieranie sie tam tego typu zanieczyszczen , opilkow itd , jest tak samo niepokojacym objawem jak w przypadku silnika , czy jest to w miare w normie ? Auto ma ok 60tys przebiegu, oleje chyba byly wymieniane drugi raz.

A i przy okazji mam drugie pytanie , jak bardzo wytrzymaly jest gwint korka spustowego miski oleju (silnika) w roverku ? Czy mozliwe jest jego przekrecenie dokrecajac reka, zwykla grzechotka ? Boje sie dokrecec za mocno , zeby nie zerwac gwintu ,a po wymianie korek ciut sie poci. Niepokojace jest to ze przy dokrecaniu nie czuje narastajacego oporu.

Wymiana oleju w skrzyni i moscie
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 31, 2008, 00:48:20 am »

Offline Stingerek

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6140
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro 1.4
    • http://www.thg.pl
Korek to korek , dokręć tak żeby się nie lało, lekkie zapocenie to nic strasznego "luz musi byc"

Co do opiłków... no niestety , kazdy mechanizm "gdzie występuje tarcie" predzej czy później się zużywa. Troche syfu to znak że wszystko jest ok, gorzej jakbyś odkręcił korek i nic nie chciałoby zlecieć... wtedy jest problem.
Natomiast ten syf  (czyli jedna piąta łyżeczki metalu i innych syfów) to oznaka okrążenia ziemi po równiko 1.5raza.. to norma.


A to że weszło troszeczkę mniej oleju to już najmniejsze zmartwienie. dlatego że różnie producent leje, a wszelkie "parametry fabryczne poloneza" to takie "pi razy oko" żeby samochód jechał. To auto jest luźno pasowane i pojedzie na denaturacie z Kujawskim w moście.

Gdzieś głęboko pod Moimi i Twoimi powiekami, tam gdzie czarów jest miasteczko spotkasz mnie...

Wymiana oleju w skrzyni i moscie
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 03, 2008, 21:46:16 pm »

Offline mateo#1939

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 1340
  • Płeć: Mężczyzna
    • C22XE
Podlacze sie pod temat

Mialem wyciek z ukladu wspomagania, wymienilem waz, ale olej jest ponizej stanu min na podzialce. Jaki jest to olej(producent, rodzaj), lub na jaki moge go wymienic????

Mateusz
Cytat: Senn#1869
A to SS-man sie nam pojawil

Wymiana oleju w skrzyni i moscie
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 03, 2008, 22:36:09 pm »

Offline Elwood#1887

  • Moderator
  • Wiadomości: 2725
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wujek Samo Zlo
Dextron 2/ ATF 2000 Mobil-a -generalnie kazdy olej do przekladni kierowniczych i automatycznych skrzyn biegow. Jak olej stary i mocno zasyfiony to warto przeplukac calosc dla swietego spokoju
Obecny park maszynowy :
Ford Granada 4.0 '82 "No replacement for displacement "
BMW E36 323ti  '98 No LPG
BMW E82 125i   '10 "Ferrero Rocher Złoty Miesiąc"& No LPG

Wymiana oleju w skrzyni i moscie
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 03, 2008, 22:40:06 pm »

Offline mateo#1939

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 1340
  • Płeć: Mężczyzna
    • C22XE
Elwood#1887, dzieki za onformacje
Cytat: Senn#1869
A to SS-man sie nam pojawil