Autor Wątek: Piasta koła przedniego - pytanie techniczne  (Przeczytany 12635 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Piasta koła przedniego - pytanie techniczne
« dnia: Październik 19, 2009, 11:08:34 am »

Offline Bocian_s#313

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 7254
  • Płeć: Mężczyzna
    • Borostworek niepospolity 1,8 16V
Witam.

potrzebuję informacji z jakiego materiału wykonana jest piasta przednia w PN/DF.

badam opcję wykonania piasty koła pod rozstaw volvo/forda ale potrzebuję przede wszsytkim materiału z jakiego jest zrobione a następnie wymiarów. To drugie da się zorganizować bo piast do polda leży od metra na zlomach.

Z drugiej strony przy okazji moze warto byłoby się pokusić też o zmianę łożysk na jakieś mocniejsze...

Zobaczymy czy jest to wykonalne i jakie będą koszty/opłacalność.
Pozdrawiam
Bocian_s#313
POLONEZ nie umiera nigdy!!
Wycisnąłem silnik jak cytrynę: 136.9KM@5140RPM i 198,1Nm@4268RPM  <shock> :d
Cytat: snikers
wierz mi, z perspektywy kogoś kto kilka lat jest na forum, męczące jest ciągłe czytanie o tym samym.

Piasta koła przedniego - pytanie techniczne
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 19, 2009, 20:47:16 pm »

Piotrekk

  • Gość
wykonane są z hartowanej stali ?

Piasta koła przedniego - pytanie techniczne
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 19, 2009, 21:29:31 pm »

Fistasz

  • Gość
watpie zeby byla jakos specjalnie hartowana. Moze jakies drone utwardzanie ale tez nie mysle.

Piasta koła przedniego - pytanie techniczne
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 21, 2009, 13:57:44 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13834
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
pewnie st4  :mrgreen:  jak wiekszosc stalowych piesci ,
lozysk innych nie zalozysz ,czyba ,ze bedziesz przy trzpieniu rzezbil ,ale nie radze ,

nie rozumiem takiego podejscia do Poloneza - jakie mocniejsze lozyska ? jak qwa nissan maxima i ktorys mercedes moze na takich jezdzic to i Polonez sobie da rade  :lol:
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Piasta koła przedniego - pytanie techniczne
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 22, 2009, 20:11:00 pm »

bodzik

  • Gość
Łożyska mocniejsze? hm inwestuj w skfa albo faga. Wytrzymują dużo dłużej niż wszelkie inne "szity". Swoją drogą dobrą rzeczą jest rozbieranie kontrolne piast połączone z wymianą smaru.

Piasta koła przedniego - pytanie techniczne
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 23, 2009, 01:29:43 am »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13834
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
Cytat: "bodzik"
Łożyska mocniejsze? hm inwestuj w skfa albo faga. Wytrzymują dużo dłużej niż wszelkie inne "szity". Swoją drogą dobrą rzeczą jest rozbieranie kontrolne piast połączone z wymianą smaru.

wcale nie ,dobra rzecza jest sprawdzanie i poprawianie naciagu co 10kkm ,
mozna tez dac jakis smar plynny ,wymiana stalego jest bez sensu bo zazwyczaj w srodku siedzi czysty ,a jedynie na biezniach jest przepracowany
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Piasta koła przedniego - pytanie techniczne
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 26, 2009, 00:15:02 am »

Offline Elwood#1887

  • Moderator
  • Wiadomości: 2725
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wujek Samo Zlo
Cytat: "Bocian_s#313"
badam opcję wykonania piasty koła pod rozstaw volvo/forda ale potrzebuję przede wszsytkim materiału z jakiego jest zrobione a następnie wymiarów. To drugie da się zorganizować bo piast do polda leży od metra na zlomach.

Wolałbym już chyba założyć kompletne zwrotnice z zaciskami i wentylami z granady 2.8 i, któraś z rajdówek FSO korzystała z takich samych tarcz i zacisków jak w/w granada- spokojnie wchodzą w 14 calowe kola albo Michelin TRX(14,6) . Nie wiem tez czy piasta FSO ma tyle miejsca zęby zmieścić rozstaw 5x112(z takiego korzysta scorpio, granada i galaxy)
Obecny park maszynowy :
Ford Granada 4.0 '82 "No replacement for displacement "
BMW E36 323ti  '98 No LPG
BMW E82 125i   '10 "Ferrero Rocher Złoty Miesiąc"& No LPG

Piasta koła przedniego - pytanie techniczne
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 26, 2009, 07:54:48 am »

Offline Bocian_s#313

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 7254
  • Płeć: Mężczyzna
    • Borostworek niepospolity 1,8 16V
Tylko czy da się postawić to na polonezowskie zawieszenie...
Pozdrawiam
Bocian_s#313
POLONEZ nie umiera nigdy!!
Wycisnąłem silnik jak cytrynę: 136.9KM@5140RPM i 198,1Nm@4268RPM  <shock> :d
Cytat: snikers
wierz mi, z perspektywy kogoś kto kilka lat jest na forum, męczące jest ciągłe czytanie o tym samym.

Piasta koła przedniego - pytanie techniczne
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 03, 2009, 18:52:18 pm »

Offline FaZi

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1127
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez, Mercedes, Fiat 125p
Moze sie podlacze tutaj, nie chce tworzyc kolejnych tematow.

otoz ja mam problem chyba z piastą tylna lewą. Mam taki problem. Gdy samochod (dajmy na to na luzie, wylaczony) popcha sie do przodu czy do tyłu to w tylnym kole lewym takie coś rzęcholi, ciezko mi okreslic ten dzwiek. Takie skrzypienie, nieskrzypienie. I to samo mam podczas jazdy, przy ostrym skrecie w lewo (niezaleznie od predkosci) strasznie slychac to szuranie, takie cos jakby hamulec trzymał mocno, jakby blacha tarła i blache. Przy wyzszysz predkosciach przy lekkich skretach kierownica slychac wysokiej czestostliwosci ultradzwiek z tego koła.

Co to moze byc?  Okropny dzwiek, to tak glosno slychac ze szok... az ludzie sie obracają.

Piasta koła przedniego - pytanie techniczne
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 03, 2009, 20:58:42 pm »

bodzik

  • Gość
a podnosiłeś samochód, żeby sprawdzić łożysko na półosi?

Piasta koła przedniego - pytanie techniczne
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 03, 2009, 21:33:19 pm »

Offline FaZi

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1127
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez, Mercedes, Fiat 125p
Oj nie. A jak to sprawdzic? Czy jest luz? To jest taki dzwiek przy toczeniu sie jakby opona skrzypiała. Ale to na bank nie opona. Bo zmienialem miliard rady i caly czas to samo.

Piasta koła przedniego - pytanie techniczne
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 03, 2009, 23:49:32 pm »

TooSlow

  • Gość
strzelam że pęknięty jest fartuch prawego nadkola.

Piasta koła przedniego - pytanie techniczne
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 04, 2009, 00:00:40 am »

Offline Elwood#1887

  • Moderator
  • Wiadomości: 2725
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wujek Samo Zlo
Cytat: "FaZi_Fr"
strasznie slychac to szuranie, takie cos jakby hamule
Łożysko na ośce się rozpadło  i tarcza trze o jarzmo - podnieś odkręć kolo i zacisk hamulcowy z jarzmem - jak tarcza z piasta lata na wszystkie strony to już wiesz co masz zmienić  :)
Obecny park maszynowy :
Ford Granada 4.0 '82 "No replacement for displacement "
BMW E36 323ti  '98 No LPG
BMW E82 125i   '10 "Ferrero Rocher Złoty Miesiąc"& No LPG

Piasta koła przedniego - pytanie techniczne
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 04, 2009, 13:15:43 pm »

Offline FaZi

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1127
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez, Mercedes, Fiat 125p
dobra dzieki, a jaki koszt takiego lozyska?

Piasta koła przedniego - pytanie techniczne
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 04, 2009, 18:47:10 pm »

Offline BARTEK1925

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 4230
  • Płeć: Mężczyzna
  • 000086
    • Laguna I kombi 1.8 + sekwencja 2000 r.
Komplet na koło - dwa łożyska - zaczynają się od 20 zł. Żywotność najtańszych to +/- 10 tys km :? Warto poszukać SKFa lub inne markowe :) Kosztują więcej, ale wytrzymają wielokrotność tych najtańszych.
Paździoch 2.0 OHC ford 1990 r - 2003/2016 r. auto odjechało 14.05.2016 do nowego domu.
A codziennie granatowe Mondeo kombi MK1 1.6 + LPG - zwany też czołgiem-sprzedany wrzesień 2017
Obecnie: Laguna 2000 r. kombi 1.8 + sekwencja
             Berlingo 2008 r. I lift 1.6 + sekwencja

Piasta koła przedniego - pytanie techniczne
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 04, 2009, 21:26:36 pm »

Offline FaZi

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1127
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez, Mercedes, Fiat 125p
Zauwazylem takie cos, ze jak samochod stoi na podnosniku, to jak sie chyci łapami za kolo i porusza na boki to czuć luz. Czyli łozyska do wymiany.

dzieki wielkie za pomoc ;)  :)

Piasta koła przedniego - pytanie techniczne
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 11, 2009, 00:02:37 am »

bodzik

  • Gość
Cytat: "KGB"
Cytat: "bodzik"
(...)Swoją drogą dobrą rzeczą jest rozbieranie kontrolne piast połączone z wymianą smaru.

wcale nie ,dobra rzecza jest sprawdzanie i poprawianie naciagu co 10kkm ,
mozna tez dac jakis smar plynny ,wymiana stalego jest bez sensu bo zazwyczaj w srodku siedzi czysty ,a jedynie na biezniach jest przepracowany



tak mi się przypomniało i w ramach wyjaśnień na przyszłość:
fabryka dla plusów przewidziała "smarowanie łożysk kół przednich" po 10kkm i dalej co 30kkm,
morawski podaje w tabeli 11-1 smarowanie co 20kkm.
Książkowe "smarowanie" to właśnie wymiana smaru. Wszystko z czasem się utlenia i zmienia swoje właściwości, nie ma siły na to przy normalnym użytkowaniu.
A tak poza tym co z tego, że "w środku" jest czysty smar skoro i tak on do bieżni nie dotrze a ona jest stale "smarowana" przepracowanym smarem.
Jak widać kontrolne rozbieranie piast i wymiana smaru to czynność wskazana. No chyba, że się jeździ na czymś pokroju cx, optimy czy innych śmieci to wtedy chciał, nie chciał co te 10-20kkm się rozbiera piasty.

Piasta koła przedniego - pytanie techniczne
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 11, 2009, 01:45:45 am »

Offline Stingerek

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6140
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro 1.4
    • http://www.thg.pl
Cytuj (zaznaczone)

A tak poza tym co z tego, że "w środku" jest czysty smar skoro i tak on do bieżni nie dotrze

E e e e.....
Łożyska w piaście są dwa.
Wymiana smaru tego zewnętrznego jak najbardziej pozwala doprowadzić smar na bieżnię łożyska i to BEZ ZDEJMOWANIA KOŁA.

Gdzieś głęboko pod Moimi i Twoimi powiekami, tam gdzie czarów jest miasteczko spotkasz mnie...

Piasta koła przedniego - pytanie techniczne
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 11, 2009, 09:16:25 am »

bodzik

  • Gość
Nikt nie pisał, że jest jedno. Jak się ma stalówki to można babrać się bez zdejmowania koła tylko po co skoro 2 łożysko będzie nadal w nieświeżym smarze.

Piasta koła przedniego - pytanie techniczne
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 11, 2009, 10:26:07 am »

Offline Excalibur#1937

  • Administrator
  • Wiadomości: 1905
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kilka ich było ;)
    • http://www.intermediaservice.pl
Potwierdzam. Ostatnio wymieniałem łożyska w piastach i jedyne co znalazłem to czarną zmęczoną życiem maź, nijak nie przypominającą smaru. Jedyne czego na razie nie można stwierdzić to czy smar w trakcie pracy dociera wszędzie czy nie. U mnie był spracowany jednakowo. Obecnie mam świeży więc za jakiś czas sprawdzę jak wygląda w konkretnych miejscach. Mam foto przed i po - mogę wstawić jak ktoś chce...