Autor Wątek: Czyszczenie nagrzewnicy - Srodki chemiczne  (Przeczytany 22579 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Czyszczenie nagrzewnicy - Srodki chemiczne
« dnia: Październik 30, 2011, 19:14:38 pm »

Offline Pedrogsi

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 431
  • Płeć: Mężczyzna
    • PN CARO - 1,6 16V 96' PN ATU+ 2,0 8V 97'
Panowie pytanie

Mam wyciągnięta nagrzewnice "minusową" i szukam odpowiednich środków do jej przeczyszczenia. Czymś czym można to zalać odczekać a później wypłukać!
Jeśli macie jakieś sprawdzone odpowiednie sposoby/ środki chemiczne które polecacie do tego zabiegu to podzielcie się jeśli łaska  :-)

PS - sorki jak gdzieś temat już istnieje - niestety pisze z czyjegoś kompa i nie mam czasu ani możliwości na szukanie po tematach, ewentualnie moderatorów proszę o przeniesienie
The Worst Foe Lies Within The Self....

Odp: Czyszczenie nagrzewnicy - Srodki chemiczne
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 30, 2011, 19:41:54 pm »

Offline luka92

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 988
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1.6GLI 97'
ja czyściłem swoją alfanolem ;) i pomogło :D tyle syfu z niej leciało że szok ;) płukałem ją na 3-5 podejść :D w kilkuminutowych odstępach
W uszach szum, w oczach łzy, na liczniku czterdzieści trzy ;)
Sam go mam sam go pcham ;)

Odp: Czyszczenie nagrzewnicy - Srodki chemiczne
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 30, 2011, 21:09:31 pm »

Offline Spoksik

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 218
ocet:)
Brum, brum
Abimexem toczyc sie:)

Odp: Czyszczenie nagrzewnicy - Srodki chemiczne
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 30, 2011, 21:46:36 pm »

Offline luka92

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 988
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1.6GLI 97'
ale ocet lepiej się chyba sprawuje jak cały układ chce się oczyścić na silniku gorącym, chyba że wlać gorący ocet do nagrzewnicy żeby przepłukać
W uszach szum, w oczach łzy, na liczniku czterdzieści trzy ;)
Sam go mam sam go pcham ;)

Odp: Czyszczenie nagrzewnicy - Srodki chemiczne
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 30, 2011, 21:52:04 pm »

Offline Pedrogsi

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 431
  • Płeć: Mężczyzna
    • PN CARO - 1,6 16V 96' PN ATU+ 2,0 8V 97'
chyba że wlać gorący ocet do nagrzewnicy żeby przepłukać

no właśnie sie tak zastanawiałem, ale kiedys czytałem gdzieś na forum ze ocet ma nie za bardzo dobre właściwości by nim przeczyszczac uklad chłodzenia
luka92 - a dokładnie jaki ten alfan uzywaleś? bo ja wygooglowalem pare różnych tych preparatów
The Worst Foe Lies Within The Self....

Odp: Czyszczenie nagrzewnicy - Srodki chemiczne
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 30, 2011, 22:06:26 pm »

gucio

  • Gość
Dajcie spokój z płukaniem. Masz wyjętą to popatrz czy da się ją rozebrać. Ja w swoim clio płukałem instalację wielokrotnie, wytargałem nagrzewnicę i pod ciśnieniem 6 barów płukałem. I kupa z tego wyszła. płyn zawsze popłynie przez najbardziej drożny kanalik. Jak rozebrałem nagrzewnicę na części to wiedziałem dlaczego płukanie nic nie dało. Jeśli da się ją rozebrać i ponownie złożyć to zrób to i wtedy każdy kanalik przepłukuj (prawdopodobnie są tam takie spiralki, które należy wyjąć i też oczyścić). Następnie poskładaj będzie i ciepełko. do płukania można użyć gorącej wody z octem  a następnie gorąca woda z sodą spożywczą. będzie duuużo piany ale pomaga
« Ostatnia zmiana: Październik 30, 2011, 22:11:03 pm wysłana przez gucio »

Odp: Czyszczenie nagrzewnicy - Srodki chemiczne
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 30, 2011, 22:17:28 pm »

Offline Grzech#1938

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 4126
  • Płeć: Mężczyzna
    • GSI, GLI, GLE
U mnie przepłukanie nagrzewnicy takim roztworem jak to się robi z czajnikami pomogło dokładnie na 5 minut. Po tym czasie pracy w samochodzie zatkała się znowu.
Mój system to linux: https://www.opensuse.org/#Leap

Odp: Czyszczenie nagrzewnicy - Srodki chemiczne
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 30, 2011, 23:54:49 pm »

Offline Stingerek

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6140
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro 1.4
    • http://www.thg.pl
Cytuj (zaznaczone)
Mam wyciągnięta nagrzewnice "minusową" i szukam odpowiednich środków do jej przeczyszczenia
Potrzebne ci będą dwa kawałki papieru o nominałach 100zł lub jeden o nominale 200zł......

Możesz ją probówać gotować w roztworze octu ale to ci nic nie da.
Kup nową.

Powyżej 50 stopni - wrzątek :)
« Ostatnia zmiana: Październik 30, 2011, 23:58:32 pm wysłana przez Stingerek »

Gdzieś głęboko pod Moimi i Twoimi powiekami, tam gdzie czarów jest miasteczko spotkasz mnie...

Odp: Czyszczenie nagrzewnicy - Srodki chemiczne
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 31, 2011, 02:02:33 am »

Offline luka92

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 988
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1.6GLI 97'
Moja działa nadal bardzo sprawnie (mam jeszcze starą nagrzewnice z zaworem w kabinie) tylko ten zawór w kabinie mnie wkurza bo czasami przepuszcza ale ogółem grzeje bardzo dobrze, z tymże znowu muszę ją odkurzyć z zewnątrz ;) a ja płukałem alfanolem zielonym ;) bodajże to się nazywa Alfanol HD Green taki mój ojciec z pracy przynosi ;) wiem że ten środek jest trochę dziwny :D bo nawet butelkę po coli :D po jakiś 2 tygodniach przeżera :D i zaczyna podciekać :D dlatego zastanawiam się z czego są te baniaki z tym alfanolem ;)

A co do płukania to zawsze trzeba napełnić całą nagrzewnicę na jakieś 10-20minut żeby cały syf się rozmiękczył i wtedy już kolejne 3-4 serie po 5 minut przepłukiwać żeby wszystko wyleciało ;) i mi po takim czymś nagrzewnica naprawdę zaczęła chodzić jak marzenie ;) na początku miałem problem w zimie żeby nagrzać auto a po tym zabiegu było tak gorąco :D że mimo dziur w drzwiach i podłodze wielkości ręki :D nadal mogłem jeździć w koszulce :D z krótkim rękawkiem co wcześniej było niemożliwe ;) ale w tym roku znowu muszę ją odkurzyć z zewnątrz bo teraz jest zakurzona ;) ale i tak daje rade spokojnie :D
W uszach szum, w oczach łzy, na liczniku czterdzieści trzy ;)
Sam go mam sam go pcham ;)

Odp: Czyszczenie nagrzewnicy - Srodki chemiczne
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 31, 2011, 09:44:33 am »

Offline Kris_phone_xp

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 208
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu'96 GLI Only PB WhiTe & RoSt & Omega A'92 + LPG with BLOS
Ja ostatnio płukałem z 10 razy gorącą wodą-założyłem gumowy wąż o średnicy takiej aby móc wsadzić w niego wąż od prysznica, dwie opaski metalowe i woda na full, po tym zagotowałem wodę w garnku, do nagrzwnicy wlałem roztwór z torebki odkamieniacza do czajników, zatkałem otwory  i wrzuciłem na pare minut do garnka z gotującą się wodą , jeszcze raz płukanie i basta. Przed tym nawet na postoju ciężko było aby z kratek leciało choćby letnie powietrze, teraz po czyszczeniu jeżdząc po mieście z kratek leci ciągle ciepłe powietrze przy ustawionym wiatraku na ok75% ale na full, powietrze już robi się chłodne, jednak myśle że to już nie wina nagrzewnicy, tylko faktu, że silnik łapie max 75 stopni, mimo płukania całego układu, nowego termostatu, nowego borygo i osłonie chłodnicy, ale to już rozmowa na inny temat:)
"Koło jest okrągłe i ma dwa końce"hahahah

Odp: Czyszczenie nagrzewnicy - Srodki chemiczne
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 31, 2011, 09:58:04 am »

Offline Stingerek

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6140
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro 1.4
    • http://www.thg.pl
Cytuj (zaznaczone)
ale na full, powietrze już robi się chłodne, jednak myśle że to już nie wina nagrzewnicy, tylko faktu, że silnik łapie max 75 stopni, mimo płukania całego układu, nowego termostatu, nowego borygo i osłonie chłodnicy, ale to już rozmowa na inny temat:)
Dotnij się rurek za schowkiem wchodzących do kabiny od nagrzewnicy... rurki będą wrzące tak żę nie da się ich dotknąć.. a nagrzewnica ledwo ciepła.
Niestety ale tak nagrzewnica jak i chłodnica wymagaja po iluś latach wymiany....

Gdzieś głęboko pod Moimi i Twoimi powiekami, tam gdzie czarów jest miasteczko spotkasz mnie...

Odp: Czyszczenie nagrzewnicy - Srodki chemiczne
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 31, 2011, 21:10:57 pm »

Offline Kris_phone_xp

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 208
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu'96 GLI Only PB WhiTe & RoSt & Omega A'92 + LPG with BLOS
Cytujale na full, powietrze już robi się chłodne, jednak myśle że to już nie wina nagrzewnicy, tylko faktu, że silnik łapie max 75 stopni, mimo płukania całego układu, nowego termostatu, nowego borygo i osłonie chłodnicy, ale to już rozmowa na inny temat:)Dotnij się rurek za schowkiem wchodzących do kabiny od nagrzewnicy... rurki będą wrzące tak żę nie da się ich dotknąć.. a nagrzewnica ledwo ciepła.Niestety ale tak nagrzewnica jak i chłodnica wymagaja po iluś latach wymiany....
Właśnie wróciłem z trasy i szczerze to nie mogłem wytrzymać w lekiej bluzce, taki był gorąc w środku, średnia prędkość 90km/h, a co do zimnego powietrza z kratek przy full prędkości wiatraka to powietrze które dochodzi do twarzy jest już chłodne, ale trzymająć rękę przy nawiewie jest ciepłe, mimo wszystko w planach jest założenie chłodnicy na dwa wiatraki z caro plusa 2003(ostatni z ostatnich, niestety już rozebrany) i nagrzewnicy z cinquecento bo jednak myśle że będzie grzało jeszcze lepiej w zimę:) Gdyby nie fakt stania samochodu ok 3 lat to nie byłoby pewnie potrzeby czyszczenia, bo jeździł wcześniej prawie zawsze na petrygo.
"Koło jest okrągłe i ma dwa końce"hahahah

Odp: Czyszczenie nagrzewnicy - Srodki chemiczne
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 01, 2011, 03:41:48 am »

Offline Stingerek

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6140
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro 1.4
    • http://www.thg.pl
dlaczego miedzianą grubą nagrzewnice chcecie wszyscy wymieniać na shit ?
To jest głupota , to nie nagrzewnica jest zła.. ale po niespełna 20 latach eksploatacji nawet reaktor atomowy ma prawo zdechnąć... a wam szkoda dołożyć pare złotych...

Gdzieś głęboko pod Moimi i Twoimi powiekami, tam gdzie czarów jest miasteczko spotkasz mnie...

Odp: Czyszczenie nagrzewnicy - Srodki chemiczne
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 02, 2011, 19:55:28 pm »

Offline oprawca_1978

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 575
Nagrzewnicę, jak i chłodnicę, jak i całe wnętrze układu chłodzenia wyczyścisz skutecznie z kamienia całkowicie pewnym środkiem, którego pół litra w butelce znajdziesz w każdym sklepie spożywczym, a który kosztuje nie więcej jak 2 PLN za owe pół litra. Środek ten zowie się OCET, tj. około 10% roztwór wodny kwasu octowego. Jeszcze lepiej z kamienia wyczyścisz elemety używając wodnego roztworu KWASU SOLNEGO w tymże samym stężeniu (ale ciężej będzie go dostać).
Weź nagrzewnicę, wlej w nią ocet, żeby całkowicie ją wypełnił i zatkaj jej dolot i wylot. I zostaw ją tak na nockę. Na drugi dzień zlej toto, co z niej wyleci, przepłucz pod ciśnieniem (wystarczy wodą z kranu podaną np z prysznica po zdjęciu z węża jej słuchawki) i ponownie powtórz zabieg z octem, zalewając ją tak na parę godzin. I powtórz ten zabieg z jeden raz jeszcze. Gwarantuję, że w ten sposób pozbędziesz się kamienia kotłowego całkowicie. To samo możesz z powodzeniem  zastosować wobec chłodnicy silnika.
Nie zapomnij o dokładnym wyczyszczeniu żeberek wymiennika powietrza nagrzewnicy. Tu pomaga przedmuchanie powietrzem w kierunku przeciwnym od tego, który wywołuje wiatrak nagrzewnicy (identycznie postępuje się w przypadku wymiennika powietrza chłodnicy).
I już.
Jak Kuba Bogu - tak Bóg Kubańczykom!

Odp: Czyszczenie nagrzewnicy - Srodki chemiczne
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 02, 2011, 20:47:37 pm »

Offline Pedrogsi

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 431
  • Płeć: Mężczyzna
    • PN CARO - 1,6 16V 96' PN ATU+ 2,0 8V 97'
oprawca_1978 a takie dodatkowe pytanie typu - ocet wyczysci inne zabrudzenia prócz kamienia? jakies resztki po hgf-ach i takie podobnego typu zabrudzenia!??
The Worst Foe Lies Within The Self....

Odp: Czyszczenie nagrzewnicy - Srodki chemiczne
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 02, 2011, 21:17:18 pm »

Offline Mardas#1946

  • Witajcie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • Klubowicz
  • Wiadomości: 785
  • Płeć: Mężczyzna
    • ATU + GSI 1,6,2000 r. LPG-AL 700,70U,klimatyzacja Fab. kontrolka AFR
ocet wyczysci inne zabrudzenia prócz kamienia? jakies resztki po hgf-ach i takie podobnego typu zabrudzenia!??
Nie .
Mardas- Jimi wiecznie żywy !!!!!!!!!!!! ,a moje ATU nie do zdarcia !!!!!!


http://www.polskajazda.pl/Samochody/FSO/Polonez_ATU/108123

Odp: Czyszczenie nagrzewnicy - Srodki chemiczne
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 02, 2011, 21:51:42 pm »

Offline Stingerek

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6140
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro 1.4
    • http://www.thg.pl
Pedro... to nagrzewnica plusowa czy minusowa ?

Gdzieś głęboko pod Moimi i Twoimi powiekami, tam gdzie czarów jest miasteczko spotkasz mnie...

Odp: Czyszczenie nagrzewnicy - Srodki chemiczne
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 02, 2011, 21:56:19 pm »

Offline Pedrogsi

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 431
  • Płeć: Mężczyzna
    • PN CARO - 1,6 16V 96' PN ATU+ 2,0 8V 97'
minusowa Pushkowa - niby wymienian ok 2 lat temu ale dla zasady chce ja dobrze wyczyscic bo działa jako tako wiec nie chce jej wywalac odrazu  --> a pozniej wyregulowac na kapkach zeby miec spokój! a jak bedzie complitlly do du... to ją wywale i kupie nową
The Worst Foe Lies Within The Self....

Odp: Czyszczenie nagrzewnicy - Srodki chemiczne
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 02, 2011, 22:19:59 pm »

Offline luka92

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 988
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1.6GLI 97'
dlatego lepszy do tego jest ten alfanol ;) chociaż możesz najpierw octem a potem zwykłą benzyna :D też powinno pomóc ;)
W uszach szum, w oczach łzy, na liczniku czterdzieści trzy ;)
Sam go mam sam go pcham ;)

Odp: Czyszczenie nagrzewnicy - Srodki chemiczne
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 02, 2011, 22:30:15 pm »

Offline Pedrogsi

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 431
  • Płeć: Mężczyzna
    • PN CARO - 1,6 16V 96' PN ATU+ 2,0 8V 97'
no raczej bym sie bardziej skłaniał do Twojej propozycji z tym alfanolem zeby dobrze powyczyszczać z resztek olejów i jakis zanieczyszczen. - tymbardziej ze wczesniej sie silnik skonczył w tym aucie i troche mi tam nasrało do przewodów!
« Ostatnia zmiana: Listopad 02, 2011, 22:32:31 pm wysłana przez Pedrogsi#1961 »
The Worst Foe Lies Within The Self....