Autor Wątek: zmiana podświetlenia deski rozdzielczej/zegarów  (Przeczytany 6223 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zmiana podświetlenia deski rozdzielczej/zegarów
« dnia: Marzec 09, 2004, 19:00:38 pm »

Gifter

  • Gość
Chodzi o deske rozdzielcza :) mam caro z 95` Seru mial mi zrobic nowe tlo ale na to nie ma czasu,kto mi napisze punkt po punktcie jak to zrobic?? Tylko dokładnie i czy mozna cos podczas tego zabiegu popsuc??? AHA i ostatnie czym pomalowac aby uzyskac piekny zielony kolorek :) ???????

zmiana podświetlenia deski rozdzielczej/zegarów
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 09, 2004, 19:36:25 pm »

Guciu1801

  • Gość
Hmmm. wiec tak...
1) wyjmujesz zegary, odkrecasz kilka malych wkretow z tylu i je wyjmujesz.
2) zdejmujesz wskazowki z wskaznikow(nie trudna robota), musisz uwazac, zeby nie pogiac "trzpieni". po czym odkrecasz srubki mocujace tarcze.
3) zdejmujesz tarcze i zmywaczem do paznokci usuwasz farbe z tylu tarczki(tylko w miejscu gdzie sa cyferki) kolega Bociek pisal, ze mozna to zrobic bez zdejmowania tarcz, dla mnie jednak jest to bardzo trudne, bo farba siedzi dosc dobrze.
4) podkladasz pod wskazniki folie estradowa(slyszalem ze najlepszy efekt) NIE MALUJ TEGO ZADNYMI PISAKAMI. Ja tak zrobilem i musialem potem wszystko od nowa robic. CHVJOWY efekt. Na razie mam biale podswietlenie. Moze to sie zmieni.

wyzej wymienione czynnosci wykonujemy dla kazdego ze wskaznikow.. Nie jest trudne.

zmiana podświetlenia deski rozdzielczej/zegarów
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 09, 2004, 20:07:31 pm »

Gifter

  • Gość
a gdzie taka folie dostac i jak ja zamontowac i jak dobrac ten zielony kolor aby nie byl za ciemny, i ile taka folia kosztuje,oraz jak moze wypasc kolor niebieski ????? :)

zmiana podświetlenia deski rozdzielczej/zegarów
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 09, 2004, 20:16:42 pm »

Netom#151

  • Gość
Niebieski, ja tesh o takim myślałem :)

zmiana podświetlenia deski rozdzielczej/zegarów
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 09, 2004, 21:50:13 pm »

Guciu1801

  • Gość
kolor musisz dobierac empirycznie. Podswietlenie wskaznikow jest wbrew pozorom dosc slabe i malo wydajne(nie jest symetryczne i rownomierne) Jak przykladalem tarczke do bialego kola na czarnym tle w paincie, to wygladala na nieco za jasna, a w samochodzie prawie nic nie bylo widac. Podejrzewam, ze musimy wybierac jasniejsze kolory.

zmiana podświetlenia deski rozdzielczej/zegarów
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 11, 2004, 23:15:48 pm »

Jaski#40

  • Gość
a ja nie umiem zmyc tej zasranej farby z tarcz :( nie wiem czy mam normalne zegary, ale u mnie cala plytka (cyferblaT) jest wykonany z zielonego materialu :( kijowo troszke, moze macie cos innego??

zmiana podświetlenia deski rozdzielczej/zegarów
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 12, 2004, 10:15:41 am »

Bardos#779

  • Gość
co to jest ta folia estradowa?
Mam pytanko? czy mozna kupic zarówki podswietlajace wskazniki o wiekszej mocy? Ja mam 1.2W, czy sa moze mocniejsze?

zmiana podświetlenia deski rozdzielczej/zegarów
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 12, 2004, 12:29:14 pm »

bombel

  • Gość
ok, wszystko pięknie, ale ja mam bombastyczne kwadratowe zegary - czy tam te patenty również obowiązują?
A oryginalne podświetlenie jest tak beznadziejne, że głowa boli.
pozdr.

zmiana podświetlenia deski rozdzielczej/zegarów
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 12, 2004, 13:08:03 pm »

Gifter

  • Gość
Cytat: "Bardos#779"
co to jest ta folia estradowa?
Mam pytanko? czy mozna kupic zarówki podswietlajace wskazniki o wiekszej mocy? Ja mam 1.2W, czy sa moze mocniejsze?


sa 1.5W a jeszcze mocniejsze to musialbys szukac po internecie

zmiana podświetlenia deski rozdzielczej/zegarów
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 12, 2004, 13:14:04 pm »

Offline Bocian_s#313

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 7254
  • Płeć: Mężczyzna
    • Borostworek niepospolity 1,8 16V
Zmiana podświetlenia tarcz zegarów poldka MR-93(okrągłe) do C+ (czyli bursztynowe podświetlanie) wg Bociana_s#313 ;).

Na początek demontarz z deski rozdzielczej. Banalna sprawa tylko nie pourywajcie kabelków ;). Potem do domciu i na spokojnie zaczynamy się bawić.

Potrzebne narzędzia i materiały:
- śrubokręt płaski mały - dwie sztuki
- śrubokręt krzyżakowy mały
- nożyczki
- patyczki higieniczne
- zmywacz do paznokci (im tańszy tym lepszy)
- jakaś folia o rządanym kolorze. Super nadają się wszelkiego rodzaju kolorowe folie estradowe, podobno dobre są okładki do skoroszytów. Ja sosbiście prowadziłem nawet próby z taśmą izolacyjną i kolorowymi butelkami PET  :mrgreen: . Odrazu tłumaczę co to jest folia estradowa. Każdy był na dyskotece a prawie każdy w jakimś teatrze. więc jak są tzw jupitery oświetlające scenę to tam zmiana barwy jest realizowana poprzez zmianę folii ito można nazwać folią  estradową. Do kupienia w sklepach ze sprzętem dyskotekowym. W białymstoku takowy znajduje się na ulicy Lipowej. Osobiście za arkusz 20/20cm płaciłem 9zł. Spokojnie wystarczy nawet na dwa komplety zegarów. NIestety może się okazać że podświetlenie jest za słabe i wtedy musimy zaopatrzyć się w żarówki 2W/12V wyglądające tak samo jak te 1,2W.

Jak już zgromadziliśmy niezbędne sprzęty i materiały oraz znaleŹliśmy kilka godzin czasu to możemy zacząć zabawę. Na początek odkręcamy małe wkręciki i zdejmujemy szybę czołową. Oczom naszym powinny ukazać się poszczególne wskażniki wraz z ich konstrukcją mechaniczną.

Prosty algorytm postępowania:
WskaŹniki boczne (te mniejsze) można śmiało pozbawić wskazówek. W pierwszej kolejności wyciągamy mały patyczek blokujący ruch wskazówki w lewą stronę. Po jego wyjęciu wskazówka przemieści się  nieco dalej niż zwykle. Zapamiętujemy a najlepiej zaznaczamy jej położenie. Po zabiegu założymy ją w to samo miejsce i mając dużo szczęścia nie wprowadzimy błędu wskazań co kosztowałoby nas ponowne zdejmowanie zegarów. W następnej kolejności za pomocą dwuch płaskich śrubokręcików podważamy wskazówkę pionowo do góry aż zostanie zdjęta z ośki. Czynność tą należy robić ostrożnie żeby nie zgiąć ośki i nie porysować czarnej folii zegarów. Dalej odkręcamy dwa małe wkręciki mocujące tarczę wskaŹnika. Na wewnętrznej stronie w miejscu cyferek znajduje się pomarańczowa farba którą usuwamy za pomocą pałeczek i zmywacza do paznokci. Dobrze umyte tarcze przepuszczająświatło białe.
Kolejny etap to już czysta wirtuozeria zależna od posiadanych środków. Warunek jest taki aby folia zmieniająca barwę nie była za gruba i miała wymiary oryginalnej tarczy wskaŹnika.
Składanie wskaŹników następuje w kolejności odwrotnej do rozbierania. W razie potrzeby pozostaje nam już tylko zmienić żarówki na mocniejsze i już mamy porządany przez naz kolor podświetlania bocznych wskaŹników  :mrgreen: .

CDN...
Pozdrawiam
Bocian_s#313
POLONEZ nie umiera nigdy!!
Wycisnąłem silnik jak cytrynę: 136.9KM@5140RPM i 198,1Nm@4268RPM  <shock> :d
Cytat: snikers
wierz mi, z perspektywy kogoś kto kilka lat jest na forum, męczące jest ciągłe czytanie o tym samym.

zmiana podświetlenia deski rozdzielczej/zegarów
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 12, 2004, 22:28:33 pm »

Guciu1801

  • Gość
Cytuj (zaznaczone)
ja mam bombastyczne kwadratowe zegary - czy tam te patenty również obowiązują?


Ja zmienilem podswietlenie na zywsze zielone. Prosto jak budowa cepa bojowego. Wybijasz te zielone klosze, zeby nie bylo zielonego swiatla i zmieniasz kolor zaroweczek. JA zmienilem na ladne zywsze zielone.. Mozesz albo kupic zaroweczki, albo zalozyc kondoniiki na zwykle zarowki(mniejszy koszt)

zmiana podświetlenia deski rozdzielczej/zegarów
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 13, 2004, 10:30:27 am »

Guciu1801

  • Gość
kupic podswietlane przyciski. I zmienic ich kolor, tak jak kolega Bobi, z tym ze on mial chyba seryjnie podswietlone.

zmiana podświetlenia deski rozdzielczej/zegarów
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 13, 2004, 12:21:12 pm »

bombel

  • Gość
no tak, to jeszcze prostszy pomysł.

zmiana podświetlenia deski rozdzielczej/zegarów
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 13, 2004, 12:42:25 pm »

Offline Alien#174

  • Mój Polonez - jako JEDYNY od początku w PTK
  • Klubowicz
  • Wiadomości: 1211
  • Płeć: Mężczyzna
  • ***$karbnik PTK ***
    • PN CARO 1.6GLE MR'91
a ja mam orginalne podswietlone na zielono klawicze w moim 92  8)  wypasssss
Minister Zdrowia ostrzega! Polonez uzależnia!
PN Caro - burgundowe cacuszko 92' ( Polina )

zmiana podświetlenia deski rozdzielczej/zegarów
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 13, 2004, 13:36:20 pm »

Guciu1801

  • Gość
ja nie mam podswietlonych guziczkow:D i dobrze mi z tym. Nie lubie jak mi za wiele swieci do okola. A rozklad przelacznikow juz znam na pamiec.

zmiana podświetlenia deski rozdzielczej/zegarów
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 18, 2004, 12:32:46 pm »

Offline Bocian_s#313

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 7254
  • Płeć: Mężczyzna
    • Borostworek niepospolity 1,8 16V
Ciąg dalszy nastąpił....  :mrgreen:

Pozostały nam już tylko dwa główne wskaŹniki do zmiany barwy, czyli obrotomierz i prędkościomierz.

Prędkościomierz można spróbować potraktować analogicznie jak mniejsze wskaŹniki jednak należy znacznie bardziej uważać przy sciąganiu wskazówki. Pozatym trzeba obowiązkowo zaznaczyć jej położenie przed zdjęciem bo inaczej będziecie mieli przekłamania. Zasadniczo wskazówka powinna zejść z ośki więc nie powinno być najgorzej. Mimo wszystko należy to kontrolować cały czas. Zmywanie farby i podkładanie koloru analogiczne jak w poprzedniej części. Ze składaniem nie powinno być też żadnych problemów.

Obrotomierz. Najgorszy do przerobienia. Tutaj w miarę możliwości odradzam zdejmowanie wskazówki. może się to skończyć uszkodzeniem obrotomierza. Jest to najdelikatniejszy ze wskażników i często wskazówka jest mocno wklejona na ośce. Przy próbach ściągnięcia może się okazać że wskazówka schodzi wraz z ośką i w pewnym momencie rozleci się nam cała część mechaniczna obrotomierza.
Aby zmyć farbę i podłożyć folię powinno wystarczyć odkręcenie tarczy od plastikowego "światłowodu" i delikatne odginanie tej tarczy.
Dla upartych ludzi którzy jednak chcą ściągnąć wskazówkę mam radę. Pamiętajcie jednak że robicie to na własną odpowiedzialność. Do tej operacji potrzebne będą płaskie wąskie szczypce takie aby weszły między plastikowy światłowód a dolną część obrotomierza. Szczypcami przytrzymujemy ośkę obrotomierza tak aby nie kręciła się z drugiej strony natomiast próbujemy obrócić wskazówkę. Po zerwaniu sił wiążących wskazówkę z ośką powinniśmy ją zdjąć bez większego wysiłku. Mycie i zmiana koloru analogicznie. Przy składaniu możemy założyć wskazówkę w takim miejsci jak poprzednio lub udać się do mechanika który zmierzy wam prędkość obrotową silnika a wy skorygujecie wskazania obrotomierza. Ja tak zrobiłem i teraz mam w miarę  wiarygodne wskazania.

MOntarz całości przeprowadzamy w kolejności odwrotnej do demontarzu. W zależności od materiału jaki urzyliście na zmianę podświetlenia może okzać się że podświetlenie jest za słabe. Wtedy musicie poszukać mocniejszych żarówek do podświetlania. Mi się udało kupić 2W/12V w identycznej bańce

Życzę  miłej i owocnej pracy. Tylko bądŹcie ostrożni podczas tej operacji i nie uszkodŹcie czegoś. Uważajcie na ośki aby ich nie pokrzywić.

PS. Może jeszczę zdradzę wam mój sposób na kolorowe wskazówki  :mrgreen:. Ale to już następnym razem.
Pozdrawiam
Bocian_s#313
POLONEZ nie umiera nigdy!!
Wycisnąłem silnik jak cytrynę: 136.9KM@5140RPM i 198,1Nm@4268RPM  <shock> :d
Cytat: snikers
wierz mi, z perspektywy kogoś kto kilka lat jest na forum, męczące jest ciągłe czytanie o tym samym.

zmiana podświetlenia deski rozdzielczej/zegarów
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 28, 2004, 20:11:48 pm »

roman13

  • Gość
Witam wszystkich! To mój pierwszy post na tym forum i pierwsza propozycja - próbował ktoś pomalować wskazówki farbą fluorescencyjną i oświetlić je diodami UV(ultrafioletowe)?
Diody - wystarczy dwie na jedną tarczę - trzeba umieścić pomiędzy tarczą a szybą  i skierować na wskazówkę. Najlepiej diody umieścić naprzeciw siebie, w ten sposób wskazówka jest oświetlona w każdym położeniu.
Jeśli kogoś interesuje, bardzo dużo materiału na temat tuningu, napraw itp. można znaleŹć na elektrodzie.
pzd - roman13,(właściciel honekera :D )

zmiana podświetlenia deski rozdzielczej/zegarów
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 28, 2004, 20:19:49 pm »

kowal

  • Gość
Cytat: "roman13"
pzd - roman13,(właściciel honekera :D )


Tego 2.0DOHC ?

zmiana podświetlenia deski rozdzielczej/zegarów
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 29, 2004, 22:34:36 pm »

roman13

  • Gość
Witam! Niestety nie honker tylko honeker :lol: - warczyburg z serduszkiem renówki
pzd

zmiana podświetlenia deski rozdzielczej/zegarów
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 29, 2004, 22:53:44 pm »

Maciek#938

  • Gość
Cytat: "roman13"
Witam! Niestety nie honker tylko honeker :lol: - warczyburg z serduszkiem renówki
pzd

AAAAA... czyli od Ericha Honekera z NRD 8)