Autor Wątek: Cyrki z kontrolką ładowania  (Przeczytany 17174 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Cyrki z kontrolką ładowania
« dnia: Maj 10, 2013, 20:03:25 pm »

Offline MichalFSO

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 375
  • Płeć: Mężczyzna
    • PN Caro + 1.6GLI
Witam, mam drobny problem gdy nacine pedał hamulca z jednoczesnym wrzuceniem wstecznego biegu zaczyna ''ćmić'' kontrolka ładowania, wiem ze ładowanie jest ok, ok. 13.8V. Zdemontowałem alternator wyczyściłem komutator, wymieniłem wzbudzenie, sprawdziłem diody, wymieniłem szczotki oraz regulator napięcia, pasek dobrze naciągnięty, wyczyściłem masy ( przy silniku, i te przy lampie z tyłu po obu stronach) i kurde dalej bez zmian jakies sugestie??? Auto Caro 1994 Abimex
Polonez lepszy niż myślisz!!!

Odp: Cyrki z kontrolką ładowania
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 10, 2013, 22:33:30 pm »

Offline diodalodz

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2085
wyprowadź sobie cienkie przewody od żarówki ładowania  (np przewodami ze skrętki dolutowanymi do oprawki) . Następnie podłącz w to miejsce woltomierz na zakresie VDC  20V. zapisuj wartości przed rozruchem, po rozruchu i po wciśnięciu stopu i wstecznego. Prawdopodobnie jest to wina kostki stacyjki :) ale pomiary powiedzą wszystko. zwracaj uwagę na biegunowość (czyli znak minusa na woltomierzu).

Odp: Cyrki z kontrolką ładowania
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 11, 2013, 10:56:31 am »

Offline MichalFSO

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 375
  • Płeć: Mężczyzna
    • PN Caro + 1.6GLI
Dobra dzięki, w wolnej chwili sprawdze
Polonez lepszy niż myślisz!!!

Odp: Cyrki z kontrolką ładowania
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 11, 2013, 18:51:02 pm »

Offline arek1995

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 387
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Atu Plus 1997r 1,6 bosch/abimex/GSI
To ja mam inne pytanie odnośnie kontrolki ładowania.
Do budy po gsi i wiązki wnętrza wsadziłem silnik abimexa.I tylko przy pierwszym odpaleniu zadziałała kontrolka ladowania.od tamtej pory już sie nie świeci :/ gdzie moge szukać usterki?  wszystkie kable przy alternatorze podpięte,wyczyszczone styki,żaróweczka ładowania podmieniana na chyba 10 innych(te od ładowania,a nie od innych kontrolek)
Nie mam pojęcia na jakiej zasadzie działa ta kontrolka bo działa inaczej niż pozostałe :/
Praktyka - Jest wtedy gdy wszystko działa, ale nie wiemy dlaczego.
Teoria - Jest wtedy gdy wiemy wszystko, a nic nie działa.

Odp: Cyrki z kontrolką ładowania
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 11, 2013, 18:58:19 pm »

Offline MichalFSO

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 375
  • Płeć: Mężczyzna
    • PN Caro + 1.6GLI
regulator masz dobry?? jak z ładowaniem??
Polonez lepszy niż myślisz!!!

Odp: Cyrki z kontrolką ładowania
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 11, 2013, 19:01:35 pm »

Offline pigini

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 471
  • Płeć: Mężczyzna
  • Caro+/- ? 1,4 16v 1994
To ja mam inne pytanie odnośnie kontrolki ładowania.
Do budy po gsi i wiązki wnętrza wsadziłem silnik abimexa.I tylko przy pierwszym odpaleniu zadziałała kontrolka ladowania.od tamtej pory już sie nie świeci :/ gdzie moge szukać usterki?  wszystkie kable przy alternatorze podpięte,wyczyszczone styki,żaróweczka ładowania podmieniana na chyba 10 innych(te od ładowania,a nie od innych kontrolek)
Nie mam pojęcia na jakiej zasadzie działa ta kontrolka bo działa inaczej niż pozostałe :/


Kontrolka ładowania podaje plus na uzwojenie wzbudzenia  alternatora, po tym jak alternator załapie  sam sobie je wzbudza, po obydwu stronach  pojawia się jednakowe napięcie dlatego kontrolka gaśnie.
W prostych słowach, żeby alternator ładował  musisz podać +12v na jeden biegun żaróweczki, a drugi biegun żaróweczki  połączyć z tą wsuwką  na alternatorze. :)
Jeśli nie potrafisz naprawić czegoś młotkiem, masz problem natury elektrycznej.

Odp: Cyrki z kontrolką ładowania
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 11, 2013, 19:22:22 pm »

Offline arek1995

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 387
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Atu Plus 1997r 1,6 bosch/abimex/GSI
No i nareszcie ktoś mi to wytłumaczył po ludzku. bez żadnych teorii itp :D
Dzięki wielkie.A co może być przyczyną tego niedziałania kontrolki? bo alternator jest 100% sprawny.Bo jeździł z tym silnikiem z którym jest teraz,tylko bude zmienił.
W złączu 13-krotnym pod maską jest pin odpowiadający za ładowanie?

Albo jeszcze inaczej : teoretycznie jeśli przekręce na zapłon i tą wsuwke która wpinana jest w alternator podepnę do masy to kontrolka powinna świecić?
« Ostatnia zmiana: Maj 11, 2013, 19:24:27 pm wysłana przez arek1995 »
Praktyka - Jest wtedy gdy wszystko działa, ale nie wiemy dlaczego.
Teoria - Jest wtedy gdy wiemy wszystko, a nic nie działa.

Odp: Cyrki z kontrolką ładowania
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 11, 2013, 20:00:57 pm »

Offline diodalodz

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2085
Albo jeszcze inaczej : teoretycznie jeśli przekręce na zapłon i tą wsuwke która wpinana jest w alternator podepnę do masy to kontrolka powinna świecić?
Tak. Ponieważ +12V ze stacyjki idzie na kontrolkę w liczniku a następnie biegnie do komory silnika i dalej do alternatora pod złączę D+.

Możesz podłączyć przy alternatorze pod D+ żarówkę 5W szklaną i drugą jej stronę pod + klemę. Żarówka powinna świecić się ciągle aż do rozruchu silnika. To potwierdzi sprawność alternatora .

Odp: Cyrki z kontrolką ładowania
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 11, 2013, 23:54:04 pm »

Offline arek1995

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 387
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Atu Plus 1997r 1,6 bosch/abimex/GSI
Albo jeszcze inaczej : teoretycznie jeśli przekręce na zapłon i tą wsuwke która wpinana jest w alternator podepnę do masy to kontrolka powinna świecić?
Tak. Ponieważ +12V ze stacyjki idzie na kontrolkę w liczniku a następnie biegnie do komory silnika i dalej do alternatora pod złączę D+.

Możesz podłączyć przy alternatorze pod D+ żarówkę 5W szklaną i drugą jej stronę pod + klemę. Żarówka powinna świecić się ciągle aż do rozruchu silnika. To potwierdzi sprawność alternatora .
Dzięki wielkie :) jutro rano się tym zajmę,ale alternator jest na bank sprawny bo jeszcze dzień wcześniej nie było z nim problemów
Praktyka - Jest wtedy gdy wszystko działa, ale nie wiemy dlaczego.
Teoria - Jest wtedy gdy wiemy wszystko, a nic nie działa.

Odp: Cyrki z kontrolką ładowania
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 12, 2013, 10:39:49 am »

Offline pigini

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 471
  • Płeć: Mężczyzna
  • Caro+/- ? 1,4 16v 1994
Dzięki wielkie :) jutro rano się tym zajmę,ale alternator jest na bank sprawny bo jeszcze dzień wcześniej nie było z nim problemów
Skoro kontrolka zadziałała tylko przy pierwszym odpaleniu to należy zakładać, że  alternator BYŁ sprawny jeszcze dzień wcześniej ;p
Możliwe że  przy przekładaniu silnika  gdzieś uderzyłeś, docisnąłeś, coś się  rypło i  przy pierwszym odpaleniu alternator się zbuntował;p

Jeszcze jedno mam pytanie, kontrolki oleju i ręcznego świeca normalnie ? gdyby nie świeciły  to sprawdź bezpieczniki. Ładowanie, kontrolka ręcznego, i oleju są na jednym bezpieczniku:)
Jeśli nie potrafisz naprawić czegoś młotkiem, masz problem natury elektrycznej.

Odp: Cyrki z kontrolką ładowania
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 12, 2013, 21:50:58 pm »

Offline nicek27

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 289
  • Płeć: Mężczyzna
Czy wszystkie alternatory i ich kontrolki ładowania mają tą samą zasadę działania jak w Poldku?(pomijamy tutaj jakieś hajtech z najnowszych aut) Przez pewien czas jeździłem na altku z Themy turbo 40/115A i taką kwestię miałem, że kontrolka wcale się nie świeciła niezależnie od sytuacji i przy tym też ładowanie "włączało" się od 2500 obrotów(potem już ładował cały czas niezależnie czy wolne czy inne). Co ważne to spalony był w tym czasie regulator. Wymieniłem na nowy, ale to poprawiło tylko ładowanie.
125p długi pick-up 1.6 GSI
E34 M5
125p 1.6 GSI na sprzedaż

Odp: Cyrki z kontrolką ładowania
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 13, 2013, 00:54:31 am »

Offline diodalodz

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2085
generalnie prawie zawsze do 2000 roku alternatory działały podobnie. Jedynie 6 diodowe alternatory ze starych FSO i alternatory ze starych ład działały inaczej.
Po 2000 bywało różnie np Valeo wywaliło diody wzbudzenia i zasilało regulatory z 2 faz i napięcia akku.
Z kolei np mistubishi robi dodatkowo napięcie odniesienia z puszki bezpieczników, ma to kompensować spadki napięć na instalacji.
Ford ma sterowany regulator przebiegiem z komputera silnika na podstawie napięcia jakie widzi komp.

Odp: Cyrki z kontrolką ładowania
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 13, 2013, 08:58:59 am »

Offline jacek37

  • 1.6 GLI ABIMEX Polonez Atu 1996 r. 231000 km
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 159
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO POLONEZ ATU 1.6 GLI ABIMEX
witajcie
Mam podobny problem.
Ja mam poloneza abimex atu. Zmieniłem całą stacyjkę na stacyjkę z poloneza plus. Musiałem zmienić razem z kolumną bo inaczej nie pasowało.
I mam to samo. Alternator sprawny na 100 % . Przy właczeniu wstecznego i zapalonych światłach w nocy widać ze się żarzy kontrolka ładowania a mocniej jak wcisne jeszcze hamulec.
Wczesniej na starej stacyjce nie miałem tak. Jezdze już tak 3 lata.
Po zmianie stacyjki zauważyłem ze podczas uruchamiania samochodu gaśna wszystkie kontrolki na tablicy rozdzielczej a po uruchomieniu wszytsko się zapala. Oczywiscie wcześniej jak przekręce raz to wszystko świeci, tylko gasną kontrolki jak chodzi rozrusznik.
Nie dawno zmieniłem kostkę stacyjki i dzieje się to samo czyli zarzy się kontrolka ładowania.
pozdr
 

Odp: Cyrki z kontrolką ładowania
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 13, 2013, 11:20:14 am »

Offline Szyna

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 879
  • Płeć: Mężczyzna
    • Lanos HB 1.5 16V
A akumulator masz sprawny? (nie ocenia się tego tylko po tym czy samochód odpala)

Odp: Cyrki z kontrolką ładowania
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 13, 2013, 11:46:00 am »

Offline bear2493

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 309
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro +
Jest jakiś problem z ładowaniem skoro  miga ci kontrolka od ładowania. Może masz przewody zaśniedziałe lub coś jest z aku nie tak.
Przewody od altka Ci sie nie grzeją? Jak jest z ładowaniem (jaka wartość napięcia) i czy kontrolka miga na zimnym czy na rozgrzanym silniku a moze na tym i tym?
« Ostatnia zmiana: Maj 13, 2013, 11:51:24 am wysłana przez bear2493 »

Odp: Cyrki z kontrolką ładowania
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 13, 2013, 13:12:27 pm »

Offline diodalodz

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2085
Jest jakiś problem z ładowaniem skoro  miga ci kontrolka od ładowania. Może masz przewody zaśniedziałe lub coś jest z aku nie tak.
Przewody od altka Ci sie nie grzeją? Jak jest z ładowaniem (jaka wartość napięcia) i czy kontrolka miga na zimnym czy na rozgrzanym silniku a moze na tym i tym?
Ten post to jest tragedia , kolego bear 2493, ty masz nawet problemy z czytaniem ze zrozumieniem bo ze słowa "jarzy" stworzyłeś słowo "miga". To kolosalna różnica znaczeniowa jak i kolosalna różnica w sposobie przepływu prądu .

Odp: Cyrki z kontrolką ładowania
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 13, 2013, 13:18:14 pm »

Offline MichalFSO

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 375
  • Płeć: Mężczyzna
    • PN Caro + 1.6GLI
Dzis sie chwile tym pobawiłem i zamieniłem stacyki z plusowej na minusową i dalej to samo.
Polonez lepszy niż myślisz!!!

Odp: Cyrki z kontrolką ładowania
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 13, 2013, 13:32:54 pm »

Offline P!otrek

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1948
  • Płeć: Mężczyzna
  • GSI power :P
    • malinka metalik :)
a próbowałeś z bypassem wzbudzenia?? podłącz równolegle plusa do tej wsówki co idzie do alternatora i sprawdź ładowanie
FSO Polonez 1.6GSI 280000km praktycznie 340000 Rest In Pepperoni... jeszcze doczeka się następcy :)
wiem że nie powinienem ale kupiłem passata :D

Odp: Cyrki z kontrolką ładowania
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 13, 2013, 16:53:34 pm »

Offline MichalFSO

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 375
  • Płeć: Mężczyzna
    • PN Caro + 1.6GLI
a próbowałeś z bypassem wzbudzenia?? podłącz równolegle plusa do tej wsówki co idzie do alternatora i sprawdź ładowanie
sprobóje, ale pojawił sie nowy objaw teraz kontrolka świeci cały czas ładowanie mam minimalne ok 11.6V i czasem alter rechota i miga kontrolka silnika nie wiem co sie wtedy dzieje zle mniemam ze ładowanie jest za duże???
Polonez lepszy niż myślisz!!!

Odp: Cyrki z kontrolką ładowania
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 13, 2013, 18:22:33 pm »

Offline Szyna

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 879
  • Płeć: Mężczyzna
    • Lanos HB 1.5 16V
sprobóje, ale pojawił sie nowy objaw teraz kontrolka świeci cały czas ładowanie mam minimalne ok 11.6V i czasem alter rechota i miga kontrolka silnika nie wiem co sie wtedy dzieje zle mniemam ze ładowanie jest za duże?
Odpowiednie ładowanie 14,7-14 V więc Ty nie masz ładowania, a rozładowywanie raczej....