Autor Wątek: urządzenie mikroprocesorowe czym to ustrojstwo zarządza ?  (Przeczytany 7775 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

urządzenie mikroprocesorowe czym to ustrojstwo zarządza ?
« dnia: Listopad 13, 2007, 22:13:02 pm »

zbyszek

  • Gość
jak w temacie , bo  czytam wasze wiadomości i dowiaduję się o rzeczach  które u mnie nie działają  a za które jest odpowiedzialne to urządzenie .  nie działaja mi  wycieraczki przednie  cykl czasowy , lampka oświetlenia wnętrza , ściemnianie ,  kontrolka  padniętej żarówki  fiksuje i czasem świruje mi ogrzewanie tylnej szyby jestem tylko ciekaw czy to urządzenie nie podrzera mi prądu na zgaszonym silniku

urządzenie mikroprocesorowe czym to ustrojstwo zarządza ?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 13, 2007, 22:19:26 pm »

pluton_14

  • Gość
Urzadzenie mikroprocesorowe jest od:
   1.  programowana praca przedniej wycieraczki w zakresie 0,5s - 20s
   2. automatycznie i ręcznie załączane ogrzewanie tylnej szyby
   3. kontrola świateł stopu 2x21W
   4. przerywacz kierunkowskazów 2x21W+5W; z kontrolą przepalenia żarówki 21W
   5. przerywacz świateł awaryjnych 4x21W+2x5W


A co do oświetlania wntetrza to jest osobny przekaźnik w skrzynce bezpieczników


PZDR Pluton

urządzenie mikroprocesorowe czym to ustrojstwo zarządza ?
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 14, 2007, 12:52:44 pm »

zbyszek

  • Gość
Cytat: pluton_14#1889
Urzadzenie mikroprocesorowe jest od:
   1.  programowana praca przedniej wycieraczki w zakresie 0,5s - 20s
   2. automatycznie i ręcznie załączane ogrzewanie tylnej szyby
   3. kontrola świateł stopu 2x21W
   4. przerywacz kierunkowskazów 2x21W+5W; z kontrolą przepalenia żarówki 21W
   5. przerywacz świateł awaryjnych 4x21W+2x5W


A co do oświetlania wntetrza to jest osobny przekaźnik w skrzynce bezpieczn



 no dobra , a jeśli wycieraczki zatrzymują się gdzie popadnie  na  położeniu wolno i szybko , a na przerywanym cyklu nie działają , to gdzie szukac przycxzyny?

urządzenie mikroprocesorowe czym to ustrojstwo zarządza ?
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 14, 2007, 16:47:58 pm »

pluton_14

  • Gość
W silniku, na poczatku sprawdz wszystkie kable moze cos zasniedzialo a jak nie to w silniku trzeba szukac a najlepiej wymienic na sprawny



PZDR Pluton

urządzenie mikroprocesorowe czym to ustrojstwo zarządza ?
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 14, 2007, 17:01:23 pm »

Offline brudny#1924

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 854
  • Płeć: Mężczyzna
  • Grzegorz
    • Fiat 125p 1.5c 1987 Volvo V70 2.4T 2001
pluton_14#1889, tez mam taki problem a to nie jest problem z kabelkami w kolumnie??
"wtedy stworzył Bóg FSO i zobaczył,że jest dobre":D
Cytat: Zoltan#1930
O!jest Ten Co Śpi Na Stojąco :)
Fiat 125p 1.5c 1987
Volvo V70 2.4T 2001
Peugeot 508 2.0 2013
Peugeot 308 2.0 2015

urządzenie mikroprocesorowe czym to ustrojstwo zarządza ?
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 14, 2007, 19:36:32 pm »

pluton_14

  • Gość
Moze byc ale narpiew sprawdzil byl silnik. Trzeba podlaczyć na krotko i nim sterowac kabelkami, tam jest chyba 5 kabli (byly tez z 6 kablami)
1. +
2. -
3. Wolne
4. Szybkie
5. Hamowanie silnika (masą)


Ale ktory od czego to nie pamietam jak znajde jakis silnik w piwnicy to napisze.


PZDR Pltuon

urządzenie mikroprocesorowe czym to ustrojstwo zarządza ?
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 14, 2007, 22:06:22 pm »

Offline święty

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1161
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez S1600 powerd by LANCIA 1.6 16v EFI
    • http://www.kswiecicki.prospect.pl
Pluton - przy tym ostatnim opisie coś pokopałeś - nie hamowanie ale powrót (dokładnie to jedno i drugie)
Tak pokrótce - w momencie kiedy wycieraczki sa na innej pozycji niż stan spoczyku + z bezpieczników jest zwierany ze stykiem "powrót" , następnie idzie przez przekaźnik przełączany w urządzeniu mikroprocesorowym do wyłącznika zespolonego - tam jest zwierany w pozycji 0 oraz praca przerywana z 1 biegiem silniczka.
Naturalnie w pozycji wolny bieg jest zwierany 1 bieg przez przelacznik zespolony z + i rozwierany z przewodem "powrót" i na pozycji szybki bie jest zwierany tylko szybki z + , reszta jest odłączona.
Powracając do powracania wycieraczek - w sytuacji kiedy silniczek wycieraczek dochodzi do miejsca "parkowania" wycieraczek + jest rozłączany ze stykiem "powrót" , natomiast ten styk jest na chwilkę zwierany z masą - powoduje to zwarcie uzwojen silnika i jego szybkie wyhamowanie aby znów silniczek nie przejechał miejsca zerowego i sytuacja się nie powtórzyła.
Ponieważ silniczek zostaje krótkotrwale podłączony do masy więc naturalnie wyłącznik zespolony musi odłączać ten styk przy normalnej pracy (jak opisałem wyżej).

Zostaje jeszcze praca przerywana - programator - to działa następująco - urządzenie mikroprocesorowe odmierza czas między kolejnymi włączeniami silniczka wycieraczek.
W momencie inicjalizacji włączenia przekażnik w urządzeniu mikroprocesorowym zwiera styk "powrót" od strony wyłącznika zespolonego z + z bezpieczników, rozwierając styk "hamowanie" ze strony silnika. W tym momencie na 1 biegu silniczka pojawia sie napięcie i wycieraczki zaczynają startować , po tym przekażnik wraca na swoją poprzednią pozycję i linia "powrót" załatwia resztę.

Opisałem to bo może ktoś kiedyś chiał wiedzieć jak to działa a ja już zrobiłem dokładną doktoryzację i to może uprościć szukanie usterki.
"jest ryzyko , jest zabawa"

urządzenie mikroprocesorowe czym to ustrojstwo zarządza ?
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 19, 2007, 23:36:53 pm »

Online Multec

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3765
  • Płeć: Mężczyzna
    • E46 325Ci | ROVER 45 1.8 | C+ 98 | Caro 1996 1.6 16V
Witam.
Mam pytanie. Czy można odpiąć ogrzewanie tylnej szyby od mikroprocesora ? Coś ostatnio się popierniczyło i grzanie działa cały czas. Nigdzie nie ma zwarcia, włącznik nowy, tylko mikroprocesor został. Teraz druga rzecz, niestety nie związana z nazwą tematu. Chciałbym zrobić kontrolkę, ogrzewania lusterek. Będzie ona działała na dwukolorowej diodzie (Pomarańczowo-Zielona, Mleczna obudowa), tak więc nie wiem jak wsadzić taką diodę do tej oprawki, zrobić dziury z tyłu, i do nóżek przylutować kable, teraz tak : Jak zrobić żeby dioda świeciła tylko wtedy gdy grzanie będzie działać, bo jak zrobię na osobnym układzie, to lusterka np. nie będą grzać, a kontrolka będzie się świecić. Więc jak zrobić połączenia aby kontrolka działała w jednym układzie z grzaniem.
Z góry dziękuję.

Pozdrawiam
V-Spec
"JAZDA PRÓBNA" c.d nastąpi...

urządzenie mikroprocesorowe czym to ustrojstwo zarządza ?
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 20, 2007, 01:28:56 am »

Offline Maurer

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1410
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1,6 GLI '96 LPG
Wpiąć diodę z odpowiednim rezystorem rownolegle do grzałki lusterek? A dlaczego dwukolorowa?

urządzenie mikroprocesorowe czym to ustrojstwo zarządza ?
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 20, 2007, 08:13:43 am »

Online Multec

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3765
  • Płeć: Mężczyzna
    • E46 325Ci | ROVER 45 1.8 | C+ 98 | Caro 1996 1.6 16V
Jeden kolor od grzania lusterek, a drugi kolor od grzania szyby...
"JAZDA PRÓBNA" c.d nastąpi...

urządzenie mikroprocesorowe czym to ustrojstwo zarządza ?
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 20, 2007, 09:10:40 am »

pluton_14

  • Gość
V-Spec,  co do grzania to w plusach wlacza sie ono automatycznie jak jest ponizej 5 st


PZDR Pluton

dotyczy pracy wycieraczek
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 20, 2007, 12:02:15 pm »

biker81

  • Gość
u mnie to samo bylo nie dzialal automat pracy wycieraczek a wycieraczki nie wracaly do pozycji spoczynkowej wymienilem mikroprocesor i wszystko dziala poprawnie najpierw zmien procesor potem rozgrzebuj silnik wycieraczek ale wymiana procesora pomoze pozdr

urządzenie mikroprocesorowe czym to ustrojstwo zarządza ?
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 03, 2007, 22:33:49 pm »

przemas50

  • Gość
Witam,  a gdzie  ten mikroprocesor  jest w caro+?, bo mnie wk... :( zeby to lato  było  to bym olał  wycieraczki, no ale tak... załamka

urządzenie mikroprocesorowe czym to ustrojstwo zarządza ?
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 03, 2007, 22:58:51 pm »

Offline brudny#1924

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 854
  • Płeć: Mężczyzna
  • Grzegorz
    • Fiat 125p 1.5c 1987 Volvo V70 2.4T 2001
w skrzynce z bezpiecznikam!!!!!wielki jak wol nie da sie nie zauwazyc :D
"wtedy stworzył Bóg FSO i zobaczył,że jest dobre":D
Cytat: Zoltan#1930
O!jest Ten Co Śpi Na Stojąco :)
Fiat 125p 1.5c 1987
Volvo V70 2.4T 2001
Peugeot 508 2.0 2013
Peugeot 308 2.0 2015

urządzenie mikroprocesorowe czym to ustrojstwo zarządza ?
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 03, 2007, 23:26:03 pm »

przemas50

  • Gość
Dzieki:), jak  taki wielki  to czemu mikroprocesor:D,  ale wk... to potrafi:(

urządzenie mikroprocesorowe czym to ustrojstwo zarządza ?
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 05, 2007, 15:54:25 pm »

biker81

  • Gość
Cytat: "przemas50"
Witam,  a gdzie  ten mikroprocesor  jest w caro+?, bo mnie wk... :( zeby to lato  było  to bym olał  wycieraczki, no ale tak... załamka
urzadzenie mikroprocesorowe to ten niebieski przekaznik w skrzynce bezp.

urządzenie mikroprocesorowe czym to ustrojstwo zarządza ?
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 05, 2007, 16:57:40 pm »

Online Multec

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3765
  • Płeć: Mężczyzna
    • E46 325Ci | ROVER 45 1.8 | C+ 98 | Caro 1996 1.6 16V
biker81, pozwól, że dopełnię twoją odpowiedź. Mikroprocesor to taka niebieska puszka, wielkości dwóch złączonych przekaźników, znajduje się ona w puszce bezpieczników. Jeśli chciałbyś je wyjąć i jeździć bez niego to niestety nie ma takiej opcji. Gdybyś wyjął mikroprocesor to nie działały by Ci kierunki, a bez nich wiadomo, można zarobić mandat...

pluton_14#1889 , wiem, że w Plusie załącza się ono automatycznie, ale ostatnio u mnie ogrzewanie zaczęło szwankować, przez co chciałem się odpiąć, ale wszystko wróciło do normy.

Pozdrawiam
Multec
"JAZDA PRÓBNA" c.d nastąpi...

urządzenie mikroprocesorowe czym to ustrojstwo zarządza ?
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 06, 2007, 12:31:52 pm »

przemas50

  • Gość
już  wymieniłem, 93zł,  poszło  w ...,  mówi sie trudno, mam nadzieje że się szybko nie zepsuje...  Nalezy pamiętac  ze  inny jest dla  Caro,  a inny dla  Atu.

urządzenie mikroprocesorowe czym to ustrojstwo zarządza ?
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 29, 2008, 22:30:02 pm »

slonik

  • Gość
Podepnę sie pod temat.
U mnie sytuacja wygląda następująco:
-nie działa czasowa praca wycieraczek, żeby włączyć muszę przelecieć przełącznikiem jeszcze niżej, czasami nawet do najszybszej prędkości,
-nieraz przestają działać kierunkowskazy, po wyłączeniu samochodu i ponownym odpaleniu zazwyczaj wszystko wraca do normy
-często jest tak że po odpaleniu samochodu słyszę jakby kierunkowskazy działały, takie tykanie w momencie gdy nie są włączone, z kolei jak chcę włączyć to tykanie ustaje i nie działają kierunki, wszystko wraca do normy po wyłączeniu   silnika i ponownym uruchomieniu
Czytając powyższe posty wnioskuję ze to chyba właśnie wyżej wspomniane urządzenie. Mam rację?

urządzenie mikroprocesorowe czym to ustrojstwo zarządza ?
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 30, 2008, 14:22:58 pm »

Offline SeBa

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1049
  • Płeć: Mężczyzna
  • FSOAK
    • Polonez 1.4 GTi 16V'97 i 2.0 GLI'95
    • http://www.fsoautoklub.pl
slonik, tak
Cytat: Szymon
Rover ma jedną zasadniczą przewagę, jak po pijaku dasz w pizdę na zlocie na jakimś kretowisku to będziesz miał szacun, a z OHV cię wyśmieją, żeś wieśniak i biedak.

Auto Detailing-info PW