Autor Wątek: Do niezagazowanych-Polonez Caro Plus 1.6 GLI - SPALANIE?  (Przeczytany 14228 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Do niezagazowanych-Polonez Caro Plus 1.6 GLI - SPALANIE?
« dnia: Listopad 03, 2006, 19:03:01 pm »

PEPCIO

  • Gość
Witam serdecznie.
Sentyment lat młodzieńczych spowodował iż kilka dni temu kupiłem swojej żonie :) Poloneza Caro Plus 1.6 GLI. Jako ,że dopiero teraz zaczynam się zastanawiać ile ,,wy?sie' z mojego portwela leciwej konstrukcji silnik 1.6 zwracam się do Was specjalistów od Poldasków z pytaniem. Jakie jest realne spalanie takiej maszyny? Co ewentualnie można zrobić by spalał mniej (mile widziane sprawdzone sposoby z potwierdzonymi wynikami)
Co my?licie o montażu zasilania LPG w dzisiejszych czasach ( z założenia poldek w tygodniu pokonuje około 40 km dziennie.) Może kto? wymienił silnik na inny (żwawszy i oszczędniejszy) i jakie mog? być tego koszta. Wiem że najprosciej będzie niektórym z Was napisać - użyj opcji ,,szukaj' jednak każdy kto szukał czego? konkretnego wie iż jest to mozolne i czasochłonne zadanie a rezultaty nie zawsze s? ,,oczekiwanymi'
Z góry dziękuje za wszelkie sugestje !!
Pozdrawiam.

Do niezagazowanych-Polonez Caro Plus 1.6 GLI - SPALANIE?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 03, 2006, 19:15:42 pm »

Offline Pio555

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 276
  • Płeć: Mężczyzna
  • RENAULT SCENIC 1,6 dci
poldek Plus spala ok 9-10l beny w mie?ci (lato) i ok 12 l (zima).W trasie da sie zej?c przy normalnej jeżdzie do 7-7,5l (lato) 8-9l (zima).
Co opłacalno?ci instalacji gazowej TU masz kalkulator opłacalno?ci .
Czy założysz instalke gazow? musisz odpowiedzieć sobie sam ale jak pokonujesz nim 40 km/tydz. to raczej nie warto bo sie po prostu nie warto przy dzisiejszych róznicach w cenia PB-LPG

Do niezagazowanych-Polonez Caro Plus 1.6 GLI - SPALANIE?
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 03, 2006, 19:29:31 pm »

PEPCIO

  • Gość
Dziękuję bardzo za odpowied?. Widzę w podpisie że posiadasz Astrę 1.6 (zapewne z silnikiem SZR) Miałem tak? w automacie - całkiem poczciwe autko:)

Ps. |ledz?c forum co możesz powiedzieć o ,,próbach' zmniejszenia spalania poprzez modyfikacje (silnika,osprzętu) może s? jakie? drobiazgi które wpływaj? pozytywnie na spalanie tych silników ( wywalenie katalizatora,magnetyzery,lepszy olej swiece itp. itd?)

Do niezagazowanych-Polonez Caro Plus 1.6 GLI - SPALANIE?
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 03, 2006, 19:41:38 pm »

Offline Pio555

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 276
  • Płeć: Mężczyzna
  • RENAULT SCENIC 1,6 dci
Cytat: "PEPCIO"
Dziękuję bardzo za odpowied?. Widzę w podpisie że posiadasz Astrę 1.6 (zapewne z silnikiem SZR) Miałem tak? w automacie - całkiem poczciwe autko:)

Ps. |ledz?c forum co możesz powiedzieć o ,,próbach' zmniejszenia spalania poprzez modyfikacje (silnika,osprzętu) może s? jakie? drobiazgi które wpływaj? pozytywnie na spalanie tych silników ( wywalenie katalizatora,magnetyzery,lepszy olej swiece itp. itd?)

[OT}Astre ma z silnikiem x16sz

Co do modyfikacji poldka.Silnik 1,6 ohv który zapewne Ty posiadasz nie nadaje się bardzo do modyfikacji ze względu na 3 podpory wału.
Co do zmniejszenia zużycia paliwa....hm mam do?wiadczenie na poldkach benzynowych ale tylko nowych.Paliły one w miare dobrze jak na ówczesne czasy(połowa lat 90) gdzie paliwo nie było takie drogie.
Jak chcesz żeby autko dobrze smigało to dbaj o mie wymieniaj regularnie płyny i czę?ci eksploatacyjne a nie bedziesz miał z nim żadnego problemu.
Dzisiaj poldek bez gazu to prawdziwy rarytas-na forum może jest kilku userów z poldkiem bez gazu

Do niezagazowanych-Polonez Caro Plus 1.6 GLI - SPALANIE?
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 03, 2006, 23:22:42 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13833
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
bosch zre umiarowanie i jeszcze bardziej umiarkowanie sie rozpedza  :x
spalanie mniej wiecej jak pisze Pio555#1882
przy 40km/tydz nie oplaca sie podejmowac zadnych srodkow zmniejszajacych zuzycie ,bo to 20pln tygodniowo ,wiec naprawde nie wiadomo co tu polecic by sie kiedys zwrocilo
gazu nie oplaca sie montowac ,a to poczyniloby nawieksze oszczednosci ,ale przy takich przebiegach zwracalby sie 5lat

jedyna modyfikacja jaka mi przychodzi do glowy ,ale to przy okazji wymiany uszczelki pod glowica jezeli kiedys by sie zdarzylo (odpukac ,bo po co zapeszac) to splanowanie glowicy o 1mm
to przyniesie zmniejszenie zuzycia paliwa srednio o dobre 0.5l
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Do niezagazowanych-Polonez Caro Plus 1.6 GLI - SPALANIE?
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 04, 2006, 13:15:27 pm »

PEPCIO

  • Gość
jedyna modyfikacja jaka mi przychodzi do glowy ,ale to przy okazji wymiany uszczelki pod glowica jezeli kiedys by sie zdarzylo (odpukac ,bo po co zapeszac) to splanowanie glowicy o 1mm
to przyniesie zmniejszenie zuzycia paliwa srednio o dobre 0.5l[/quote]

A jak z regulacj? zaworów po splanowaniu o 1mm? Może być chyba kłopot bo skok popychacza hydraulicznego jest mały a silnik ma wałek rozrz?du w kadłubie. Ciekaw jestem czy zawory będ? się zamykały? Z regulowan? klawiaturk? nie było by problemu.

Do niezagazowanych-Polonez Caro Plus 1.6 GLI - SPALANIE?
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 04, 2006, 23:47:49 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13833
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
nie ma zadnego problemu
skok popychacze to min 4.5mm
a po kazdym zalozeniu glowicy zaworki i tak trzeba ustawic na polowe skoku popychacza
zadanie latwijsze niz prawidlowe ustawienie luzow w klasycznym rozrzadzie
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Do niezagazowanych-Polonez Caro Plus 1.6 GLI - SPALANIE?
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 05, 2006, 08:14:48 am »

Pudzian_Puławy

  • Gość
Ja mam polonie na benzynie wiec bardzo trzeba oszczedzać ale po miescie je?dze i to czasami tak żwawo ze sie zadziwiam to tak koło 10l to max a na trasie to do 7l pare razy zeszłem...

Do niezagazowanych-Polonez Caro Plus 1.6 GLI - SPALANIE?
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 05, 2006, 10:37:03 am »

PEPCIO

  • Gość
Cytat: "Pudzian_Puławy"
Ja mam polonie na benzynie wiec bardzo trzeba oszczedzać ale po miescie je?dze i to czasami tak żwawo ze sie zadziwiam to tak koło 10l to max a na trasie to do 7l pare razy zeszłem...


Jak? wersję masz tego Poldka? Jakie? modyfikacje czy serja?
Gdyby mój mie?cił się w 10 po mie?cie to tragedji by wielkiej nie było - póki co czeka mnie pierwsze tankowanie i przeliczenie spalania(aż się boję)
Apropos jazdy Polonezem - staram się oszczędzać (bynajmniej tak mi się wydaje) silnik i je?dzić w ,,zielonym' polu obrotomierza. Ale może one wol? nieco mocniejsze przyciskanie gazu?

Do niezagazowanych-Polonez Caro Plus 1.6 GLI - SPALANIE?
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 05, 2006, 19:40:46 pm »

Adampio

  • Gość
Podstawowe sprawy to:
a) dobrze napompowane opony (ale trzeba znalezc kompromis pomiedzy komfortem a oporami toczenia)
b) sprawny termostat (wskazowka termometru powinna byc na kresce 90oC lub nawet zdziebko wyzej), na zime najlepiej termostat  "zimowy" i jakies "ogacenie" przodu, zeby sie silnik szybko nagrzewal (wbrew pozorom Poldek bierze duzo zimnego powietrza dolem przez zderzak a nie tylko przez chlodnice)
c) lekka noga :D
d) resetuj komputer co jakis czas
e) sprawdz stan swiec i kabli (Poldi nabiera wigoru jak go przegonic w trasie, co ja tlumacze oczyszczanie sie swiec)

U mnie szwankowal tez czujnik predkosci  (objawem byla slabe zbieranie sie na wolnych obrtotach) i po jego wymianie spadlo spożycie i wyrownala sie charaterystyka mocy.

Adampio
(co prawda nie GLI a GSI ale ciagle na benzynie ;-)

Do niezagazowanych-Polonez Caro Plus 1.6 GLI - SPALANIE?
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 05, 2006, 21:19:21 pm »

Offline Pio555

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 276
  • Płeć: Mężczyzna
  • RENAULT SCENIC 1,6 dci
PEPCIO, nie stresuj sie jednym pomiarem zużycia paliwa.Zrób ich kilka a potem dopiero wyci?gaj wnioski

Do niezagazowanych-Polonez Caro Plus 1.6 GLI - SPALANIE?
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 06, 2006, 08:44:51 am »

satizo

  • Gość
10 na setke po miescie to wypadku mojego poldka norma, oczywiscie jazda emerycka, max 3,5k zmiana biegu nie mniej niz 2k przy redukcji i czasem nawet 5 bieg przy 2 tys na prostej.
Na trasie przy predkosciach 110-130 spala okolo 7,5 wiec tez nie tragedia.
Jak dobrze zauwazyl Adampio, kable WN i swiece sprawdzac regularnie, sam do nie dawna mialem disco pod maska i spalanko od razu w gore a moc w dol.

Przy okazji Adampio, o jakim czujniku predkosci mowisz. Bo ja wlasnie teraz mam podobny klopot, wciskam gaz nie jedzie...powoli sie wkreca a w pewnym momencie gwaltownie zaczyna ciagnac.

Do niezagazowanych-Polonez Caro Plus 1.6 GLI - SPALANIE?
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 06, 2006, 11:57:55 am »

Adampio

  • Gość
Satizo: U mnie linka predkosciomierza laczy sie ze skrzynia za posrednictwem takiej "przejsciowki" (tak ze 3 cm srednicy i okolo 10 cm dlugosci) z ktorej wychodzi kabelek z wtyczka. Podaje ona komputerowi sygnal o predkosci samochodu. U mnie od jakiegos czasu lekko drgala wskazowka, potem mialem stale na budziku 50% predkosci rzeczywistej az wskazowka przestala sie w ogole podnosic. Auto zaczelo gasnac jak hamowalem silnikiem (przed swiatlami musialem mocno wczesniej zrzucac na luz). Myslalem ze padla linka i nie wiazalem gasniecia z linka ale okazalo sie ze to ten czujnik.  Zamiennik ok. 100 PLN-ow, oryginal Dajewo podobno 200 (nie bylo akutrat w  sklepie wiec nie mialem dylematu co kupic).
Po zastanowieniu stwerdzilem ze brak sygnalu o rzeczywistej predkosci moze mylic komputer ktory daje wtedy za malo benzyny. Wymiana czujnika to potwierdzila.

Do niezagazowanych-Polonez Caro Plus 1.6 GLI - SPALANIE?
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 06, 2006, 12:26:28 pm »

satizo

  • Gość
Adampio, nie przypominam sobie, zebym mial cos takiego u siebie,ale z ciekawosci zerkne, moze pluszaki mialy tylko taki patent

Do niezagazowanych-Polonez Caro Plus 1.6 GLI - SPALANIE?
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 06, 2006, 15:00:32 pm »

Offline OZi1845

  • MG
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1171
  • Płeć: Mężczyzna
    • Volvo S80 2.4 20V :P
Ja tam zmieniam biegi przy 2,5 tys zeby nie ogluchnac i pali w jezdzie mieszanej kolo 8l benzynki
Był: Polonez Caro Plus 1.4GTi [109KM]
Było: BMW 318TDS Touring
Jest: Volvo i DL650

Do niezagazowanych-Polonez Caro Plus 1.6 GLI - SPALANIE?
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 06, 2006, 15:20:49 pm »

Offline utek

  • utek#1915
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3692
  • Płeć: Mężczyzna
  • kujawiak
Cytat: "satizo"
Adampio, nie przypominam sobie, zebym mial cos takiego u siebie,ale z ciekawosci zerkne, moze pluszaki mialy tylko taki patent


Pluszaki GSI miały taki patent i poldki GLI z systemem abimex. Z Twojego podpisu wynika że wał?nie masz taki model. Więc i "patent" też :D . Plusy GLI nie miały tego patentu. A ten patent to sie chyba nazywa "czujnik drogi".


Sposoby na obniżenie spalania w polonezie to: regularna wymiana filtrów, ?wiec, oleju, odpowiednie ci?nienie powietrza w kołach. Utrzymywanie obrotów z zakresie "zielonego tła", najlepiej do 3000obr.

Do niezagazowanych-Polonez Caro Plus 1.6 GLI - SPALANIE?
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 06, 2006, 22:15:38 pm »

Pudzian_Puławy

  • Gość
ja to je?dze tak przeważnie w zielonym zakresie ale jak prosta i to tak wolno czyli tzw. P.O.M powolny objazd miasta i to tak 4 bieg 3 i na zilonym badz delikatnie ponizej...badz rowno z zaczeciem zieolnej kreski...

Do niezagazowanych-Polonez Caro Plus 1.6 GLI - SPALANIE?
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 06, 2006, 23:02:24 pm »

Szpejmaster

  • Gość
Zainstaluj sobie econometr (wakuometr),może co? urwiesz jeżdż?c z nim.

Do niezagazowanych-Polonez Caro Plus 1.6 GLI - SPALANIE?
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 07, 2006, 17:29:00 pm »

PEPCIO

  • Gość
Cytat: "Pio555#1882"
PEPCIO, nie stresuj sie jednym pomiarem zużycia paliwa.Zrób ich kilka a potem dopiero wyci?gaj wnioski


S? pierwsze wyniki pomiarów spalania - nie jest ?le :))))
Pierwsze wyliczenia wskazały spalanie w okolicy 9.2 l/100 KM
W chwili obecnej jestem na etapie kombinowania co by tu zrobić aby zaoszczędzić jeszcze jakie? 0.5-1.0 litra paliwa - damy rade:) Omoich pomysłach i wynikach poinformuję w krótce.

Do niezagazowanych-Polonez Caro Plus 1.6 GLI - SPALANIE?
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 07, 2006, 19:44:47 pm »

Offline Pio555

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 276
  • Płeć: Mężczyzna
  • RENAULT SCENIC 1,6 dci
Cytat: "PEPCIO"
Cytat: "Pio555#1882"
PEPCIO, nie stresuj sie jednym pomiarem zużycia paliwa.Zrób ich kilka a potem dopiero wyci?gaj wnioski


S? pierwsze wyniki pomiarów spalania - nie jest ?le :))))
Pierwsze wyliczenia wskazały spalanie w okolicy 9.2 l/100 KM
W chwili obecnej jestem na etapie kombinowania co by tu zrobić aby zaoszczędzić jeszcze jakie? 0.5-1.0 litra paliwa - damy rade:) Omoich pomysłach i wynikach poinformuję w krótce.

w zime bardzo nic nie wykombinujesz sa strasznie zmienne warunki,silnik długo sie nagrzewa-szybko stygnie-szkoda nawet mierzyć spalania.
Poczekaj do wiosny i zobaczysz co się bedzie działo a jak bedzi za duzo to dopiero zacznij kombinować