Autor Wątek: Świzdu-gwizdu z tłumika FSO !  (Przeczytany 28599 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Odp: Świzdu-gwizdu z tłumika FSO !
« Odpowiedź #60 dnia: Listopad 24, 2018, 17:38:49 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4697
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
Może tak zrobię - do eksperymentu dam całkiem pusty, na razie dałem tam tylko garść tego włókna, ale pewnie wyjmę i na razie tam zaspawam, sugerując się ostatnim postem z tego tematu: https://www.motonews.pl/forum/?op=fvt&t=8201&orderby=asc&start=100

W sklepie dałem za niego całe 39zł, na allegro wiszą trochę drożej.

Jeszcze myślałem o ucięciu końcówki rury jak w fabrycznym na zdjęciu poniżej - brodnickie tlumiki, jak i gwiżdżąca samoróbka z poprzedniej strony mają silnie ściętą pod kątem:

« Ostatnia zmiana: Listopad 24, 2018, 17:49:56 pm wysłana przez daniel22 »
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Świzdu-gwizdu z tłumika FSO !
« Odpowiedź #61 dnia: Listopad 26, 2018, 16:19:58 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4697
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
No i narobiłem się na darmo, zostawiłem dosłownie garść waty w tłumiku, tak, że lata teraz pewnie po puszce luźno, reszta - cała reklamówka włókna poszła do śmieci, efekt - brak gwizdu, brzmienie tłumika prawie w ogóle się nie zmieniło. Nie wiem, czy tutaj pierwszy tłumik z caro jednak nie bruździ, bo brakuje charakterystycznego, borkowego dźwięku na wyższych obrotach, może wprowadza jakieś dodatkowe zawirowania, choć po tym poście sam nie wiem, co sądzić:

https://www.motonews.pl/forum/?op=fvt&t=173744&orderby=asc&start=20

Czyżby jednak majstry miały rację, i wpływ na gwizdanie ma długość ostatniej rury wychodzącej z puszki, ścięcie, czy środkowy tłumik... chyba na razie nie dojdziemy, skąd się bierze "gwizd"  <blee>
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Świzdu-gwizdu z tłumika FSO !
« Odpowiedź #62 dnia: Listopad 27, 2018, 23:56:20 pm »

Offline banned

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6612
  • Płeć: Mężczyzna
Może być to wypadkowa kilku elementów np. dolotu i wydechu z borewicza, długości i średnicy końcówki, wszystkiego razem, gdy jeden warunek nie jest spełniony, nie ma gwzidu.

Obstawiałbym jednak że to sprawka końcówki tłumika lub rury perforowanej wewnątrz.
Osiągi samochodów FSO fabrycznie mierzone z 5 osobami i 50kg bagażu na pokładzie.
Kupię części nadwozia Polonez Plus kolor 44E

Odp: Świzdu-gwizdu z tłumika FSO !
« Odpowiedź #63 dnia: Listopad 28, 2018, 00:39:53 am »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4697
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
Będę więc działał dalej - najpierw zastanowię się, co dalej z pierwszym tłumikiem, a dalej utknę końcówkę wydechu do identycznej długości i pod tym samym kątem, co w gwiżdżącym tłumiku Bonifacego. Zobaczymy, czy to coś da.
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Świzdu-gwizdu z tłumika FSO !
« Odpowiedź #64 dnia: Listopad 28, 2018, 00:50:31 am »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13839
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
Czyżby jednak majstry miały rację, i wpływ na gwizdanie ma długość ostatniej rury wychodzącej z puszki, ścięcie
gdy na koncowej rurze zalozysz gwizdek to na pewno bedzie gwizdal,
i serio radze isc tym tropem
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: Świzdu-gwizdu z tłumika FSO !
« Odpowiedź #65 dnia: Listopad 28, 2018, 01:03:46 am »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4697
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
To chyba Bonifacy musiałby się poświęcić w imię nauki, iść zdjąć ostatni tłumik, wysłać mi go do Katowic, żebym mógł go założyć i sprawdzić, czy zagwiżdże...  <rotfl2> Jak tak dalej pójdzie, to wydam książkę "w poszukiwaniu gwizdu"   <lol2>

KGB: Te gwizdki z allegro, jeśli o nie chodzilo, brzmią jak straszna kupa, może dla psów są ciekawe, ale dla mnie brzmią okropnie, już lepiej ciąć i spawać tłumiki  :] Jak widać nawet na niefabrycznej nierdzewce można wydobyć dźwięk jak ze starych filmów/kojarzony z dzieciństwa, pytanie tylko, co go powoduje.
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Świzdu-gwizdu z tłumika FSO !
« Odpowiedź #66 dnia: Listopad 28, 2018, 01:12:45 am »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13839
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
Te gwizdki z allegro, jeśli o nie chodzilo, brzmią jak straszna kupa
ale czy ja sugerowalem wlozenie gwizdka z alledrogo ?
chodzi o sama konstrukcje gwizdka, moze w tych tlumikach ktoras rura wchodzila w wieksza lub mniejsza, przez co tworzy sie ostra krawedz na przewezeniu i przy okreslonej predkosci przeplywu spalin pojawia sie gwizd,
to najbardziej prawdopodobna wersja
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: Świzdu-gwizdu z tłumika FSO !
« Odpowiedź #67 dnia: Listopad 28, 2018, 08:51:09 am »

Offline wrb#1974

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 2622
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1993. FIAT DOHC 1,6 "kwadrat". poległ w mojej obronie, w walce z przeważającymi siłami wroga.
po przejechaniu trasy Lublin Karpacz i z powrotem wywaliłem wszelkie gwizdki i inne dudniąco- buczące urządzenia. założyłem normalny układ i cieszyłem się ciszą.
Świat dla wszystkich, Polska dla Polaków. to nie rasizm, to prawo do bycia Panem we własnym Domu.

Odp: Świzdu-gwizdu z tłumika FSO !
« Odpowiedź #68 dnia: Listopad 28, 2018, 12:29:12 pm »

Offline jacek2

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 324
  • Płeć: Mężczyzna
    • borewicz 89
U mnie w akwarium wszystko seryjne z brodnicy i "0" gwizdu. Jest przyjemna cisza....

Odp: Świzdu-gwizdu z tłumika FSO !
« Odpowiedź #69 dnia: Listopad 28, 2018, 13:41:06 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4697
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
To Brodnica ze ściętą, czy prostą końcówką? Podobno te nowsze nie gwizdały.
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Świzdu-gwizdu z tłumika FSO !
« Odpowiedź #70 dnia: Listopad 28, 2018, 19:46:12 pm »

Offline mruk1313

  • OHV-FSO HEKO TEAM
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3440
  • Płeć: Mężczyzna
  • 19 lat z FSO
    • FSO POLONEZ CARO+ 1.6GSI 1998r. 60tyś km... i coś jeszcze x2......
To Brodnica ze ściętą, czy prostą końcówką? Podobno te nowsze nie gwizdały.

Ja mam Brodnicę już 6 lat z prostą końcówką ( leżak współczesny z 2007 roku) . Niestety gwizdu nie ma. Obstawiam że nie tyle co końcówka a wypalanie się tłumika w środku powoduje jego magiczny gwizd.


FSO cars from POLAND
...........3xFSO.........

Odp: Świzdu-gwizdu z tłumika FSO !
« Odpowiedź #71 dnia: Listopad 28, 2018, 19:52:26 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4697
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
To by się zgadzało z relacjami z "motoru" o kiepskiej trwałości waty w tłumikach, wypalającej się po kilku tysiącach kilometrów, ale czemu w takim wypadku mój nie chce gwizdać? Chyba jednak składa się na to coś więcej, odpowiedź może będziemy mieli za jakiś czas...

Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Świzdu-gwizdu z tłumika FSO !
« Odpowiedź #72 dnia: Listopad 29, 2018, 00:14:14 am »

Offline banned

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6612
  • Płeć: Mężczyzna
To by się zgadzało z relacjami z "motoru" o kiepskiej trwałości waty w tłumikach, wypalającej się po kilku tysiącach kilometrów, ale czemu w takim wypadku mój nie chce gwizdać? Chyba jednak składa się na to coś więcej, odpowiedź może będziemy mieli za jakiś czas...


Ja myślę że to nie sprawka waty, tylko ta perforacja rury po częściowym wypaleniu przebierała kształt powodujący gwizdanie, czyli albo rurę szybko zjadało i powstawał gwizdek jak pewnym miejscu ją schrupało, albo te otwory na skutek korozji zmieniały się w kilkadziesiąt małych gwizdków.
Osiągi samochodów FSO fabrycznie mierzone z 5 osobami i 50kg bagażu na pokładzie.
Kupię części nadwozia Polonez Plus kolor 44E

Odp: Świzdu-gwizdu z tłumika FSO !
« Odpowiedź #73 dnia: Listopad 29, 2018, 21:09:16 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4697
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
Wyrzuciłem pierwszy tłumik, efekt - dźwięk jest bardziej rasowy, jest trochę bliżej borka (chociaż widzę, że na kolektorze GSI nie będzie nigdy taki sam, jak na starych portkach i żeliwniaku - kij już z tym, nie będę wracał do gorszego kolektora), ale o gwiździe można pomarzyć, natomiast mam wrażenie, że auto straciło trochę elastyczności - coś w miejsce pierwszego tłumika będzie musiało wlecieć, bo widocznie komora rozprężna jest tam potrzebna - może strumiennica, dyfuzor (ktoś na f&f kiedyś montował, choć nie wiem, czy w 4t ma to sens)...

Następny etap: skracanie końcówki ostatniego tłumika i ścięcie pod kątem, jak to nic nie da to już chyba tylko podmiana na tłumik Bonifacego przy okazji da odpowiedź, co odpowiada za gwizd.
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Świzdu-gwizdu z tłumika FSO !
« Odpowiedź #74 dnia: Listopad 29, 2018, 21:23:34 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4697
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
Czy możliwość gwizdu zagłusza, to się nie dowiemy póki nie wstawię ostatniego tłumika na sto procent gwiżdżącego, na razie to wszystko tylko domysły. Większość głosów przemawiała do tej pory za tym, że to ostatni tłumik odpowiada za ten efekt i po jego zmianie na inny gwizdu nie było - czyli na chłopski rozum na jakimkolwiek kolektorze powinien gwizdać.

Przecież napisałem : "dźwięk jest bardziej rasowy, jest trochę bliżej borka (chociaż widzę, że na kolektorze GSI nie będzie nigdy taki sam, jak na starych portkach i żeliwniaku". Owszem, jest trochę inny, ale fakt faktem przypomina borka, tylko sto procent identyczny pewnie nie będzie - choć żeby to stwierdzić, na ile w procentowym stopniu się różni od borka muszę stanąć za autem i posłuchać z tyłu, bo było zimno i z otwartymi szybami jechałem tylko chwilę  <lol>

// posprzątałem temat i proszę - dość walk o literówki. Przybijcie sobie 5kę i do przodu!
T#1969
« Ostatnia zmiana: Listopad 30, 2018, 14:42:19 pm wysłana przez Tomasz#1969 »
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Świzdu-gwizdu z tłumika FSO !
« Odpowiedź #75 dnia: Grudzień 08, 2018, 20:16:59 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4697
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
Mały update. Bonifacy pomierzył tłumik, ja pomierzyłem swoje. Dowidzieliśmy się conieco o tłumiku, który jest zamontowany w jego aucie. Jest to tak jak podejrzewałem kwasówka, wykonana na wzór fabrycznego, Brodnickiego tłumika w dobrych czasach PZL-Świdnik. Po prostu po zgniciu oryginalnego tłumika właściciel postanowił zapewnić sobie "dożywotni"  :]

Wyniki po czołganiu się z miarką wyglądają tak, jak w załączniku.

Następny etap to będzie skrócenie końcówki tłumika i ścięcie pod kątem jak w tłumiku Bonifacego, a jak to nic nie da - montaż tłumika u mnie i próba. Jak zagwiżdże - wykosztuję się i zlecę wykonanie kopii 1:1 z nierdzewki - tylko do pełni szczęścia przydałoby się zajrzeć, jakie ma wytłumienie w środku i rurę perforowaną, może tam jest jakiś haczyk. Założymy - dowiemy się, oby już niedługo  :]

W związku z fajną pogodą poprosiłem też kolegę o przejazd autem i nagrałem dźwięk, powiem tak, w środku tego nie słychać przy zamkniętych szybach w zimie, ale przy otwartych w lecie będzie przyjemnie posłuchać takiego dźwięku, jeśli się nie uzyska gwizdu :). Nie chciałbym go zepsuć, więc zastanawiam się, czy nie zamontować 1 tłumika bez wypełnienia z waty, lub jednak zastanowić się nad tą strumiennicą (która raczej niewiele wycisza brzmienie, ale też opinie na temat tego, czy cokolwiek daje są mocno podzielone). Nie miałem ochoty ani programu, żeby zmontować więc dwa filmiki:

Film 1: https://youtu.be/pl2Ha-uvxrk

Film 2: https://youtu.be/xlgCm838_d8
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Świzdu-gwizdu z tłumika FSO !
« Odpowiedź #76 dnia: Grudzień 08, 2018, 21:13:11 pm »

Offline mruk1313

  • OHV-FSO HEKO TEAM
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3440
  • Płeć: Mężczyzna
  • 19 lat z FSO
    • FSO POLONEZ CARO+ 1.6GSI 1998r. 60tyś km... i coś jeszcze x2......
Powiem Ci tak.
Jest tragicznie nawet  bardzo.
Jak miałem abimexa w 2003r z katem 1.6GLI dzwięk był inny, lepszy taki fajny bulgocący i dzwoniący( przyjemny dla ucha nie taki drastyczny).
Tu tylko słychać dźwięk silnika, wydech nie wiadomo jaki.
Szczerze mój plus ( fabryczne GSI z fabrycznymi tłumikami od 1998roku) po założeniu końcówki ultera powyżej 3,5tyś obr/min gwiżdże autentycznie.
Tu co przedstawiasz nic specjalnego.
Ale przypomniało mi się jak odkupiłem składaka od Tomasza1969 to z tyłu miał wydech ala borewiczowski ( buda Caro a bebechy od 1500 z 1980 roku) i gwizdał jak głupi a było to zwykłe 1.5 AA.
Dodam od siebie że nawet 1.6 GLI czy to abimex czy  Bosch wydawał całkowicie bardziej przyjemny dźwięk niż ten Twój.


FSO cars from POLAND
...........3xFSO.........

Odp: Świzdu-gwizdu z tłumika FSO !
« Odpowiedź #77 dnia: Grudzień 08, 2018, 21:24:01 pm »

Offline banned

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6612
  • Płeć: Mężczyzna
Ja na tych filmach w ogóle nie słyszę gwizdu.


Gwizd był tutaj

https://youtu.be/5TREApSR92U?t=1h23m28s
« Ostatnia zmiana: Grudzień 08, 2018, 21:26:33 pm wysłana przez banned »
Osiągi samochodów FSO fabrycznie mierzone z 5 osobami i 50kg bagażu na pokładzie.
Kupię części nadwozia Polonez Plus kolor 44E

Odp: Świzdu-gwizdu z tłumika FSO !
« Odpowiedź #78 dnia: Grudzień 08, 2018, 22:07:40 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4697
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
A czy ja napisałem, że słychać gwizd, panowie.

Cytuj (zaznaczone)
przy otwartych w lecie będzie przyjemnie posłuchać takiego dźwięku, jeśli się nie uzyska gwizdu

Chodziło o dźwięk, jaki wyszedł z tego układu tłumików, mi się podoba, trochę go niestety zniekształca aparat, ale słychać. Nad gwizdem będę dalej pracował, aby go uzyskać. :)

Mruk, bulgocących wydechów nie trawię, kojarzą mi się z trzema paskami i BMW, wolę warkot podobny do rekordowego fiata z filmu "ballada o...", lub brzmienia łady z "trójkąta bermudzkiego". Ale ideałem jest gwizd. Następna próba=tłumik Bonifacego w moim aucie.  :]
« Ostatnia zmiana: Grudzień 08, 2018, 22:10:48 pm wysłana przez daniel22 »
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Świzdu-gwizdu z tłumika FSO !
« Odpowiedź #79 dnia: Grudzień 09, 2018, 12:39:23 pm »

Offline Tomekk

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1303
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polskie Fiaty i inne graty
Ja na tych filmach w ogóle nie słyszę gwizdu.


Gwizd był tutaj

https://youtu.be/5TREApSR92U?t=1h23m28s

Też to chciałem napisać.  Daniel: to nie wolnoobrotowe V8, silnik Poloneza czy 125p trzeba porządnie rozkręcić żeby gwizdało:) Patrz start Fiatem 125p w przywołanym filmie.
Fiat 125p,'71,76, Fiat 132: '78, Fiat Fiat 131:'78, Polonez '80,1500 '86,1500 '89,Polonez 1,6 GLI '96, Fiat 126 Town '99, Audi S8 '16