Autor Wątek: Duży szum spod auta - podpora ?  (Przeczytany 7620 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Duży szum spod auta - podpora ?
« dnia: Styczeń 17, 2009, 20:08:53 pm »

Offline Stingerek

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6140
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro 1.4
    • http://www.thg.pl
Odkąd kupiłem poldasa strasznie w nim szumi spod auta.
Na początku myślałem że to nowe układające się szczęki hamulcowe.. ale po 350km powinno im przejść, wlazłem pod autko, podniosłem tył i pokręciłem kołami. Na 99% to podpora wału szumi w całym zakresie prędkości.
Pytanie:
Jak wymienić żeby się nie narobić, czy trzeba rozmontowywać wał na cząsteczki klasy peci peci, czy wystarczy odkrecic podpore, odkrecic wał od skrzyni i założyć nową podporę ?

Gdzieś głęboko pod Moimi i Twoimi powiekami, tam gdzie czarów jest miasteczko spotkasz mnie...

Duży szum spod auta - podpora ?
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 17, 2009, 21:51:56 pm »

Offline DF

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1030
  • Darek F
    • Fordy Transit MkV x 2 - 2.3 LPG i 2.0 LPG
Nie zawsze jest tak, że szumi to co się wydaje. Inaczej słychać ze środka auta. Jak już wlazłeś pod spód i podniosłeś tył to odpal go jeszcze, wrzuć np 2 albo 3 i słuchaj...
Jeśli podpora wału to wystarczy pooglądać żeby dojść do tego, ze trzeba zdemontować wał, rozłączyć go na środku na krzyżaku, odkręcić śrubę mocującą tą część co przeszkadza w zdjęciu podpory i wymienić. Wał poskładać tak jak był bo chyba jest wyważany w całości. Będzie okazja na nowy krzyżak...
"Dla triumfu zła trzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili"  Ale dobrych już jest tak niewiele, że nic nie mogą...
Nie dajcie się zwieść - nie ma epidemii...  
Niestety wszyscy jesteśmy niewolnikami systemu. Jednak ja jestem nieposłuszny i gardzę tymi oraz szczerze nienawidzę tych dobrowolnych ścierw, które są niczym i krzywdzą innych.

Duży szum spod auta - podpora ?
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 17, 2009, 23:55:31 pm »

FSO maniak

  • Gość
Tak jak kolega wyżej napisał, tylko przed rozmontowaniem zrobic znaki, zeby go dobrze poskładac... No i krzyzaka wymień. Dobrze jest jeszcze zaznaczyc jak był zamontowany przy moście, bo mimo ze śruby nie są symetrycznie to są 2 możliwości podłączenia, przynajmniej w OHV. Wiec lepiej zaznaczyc położenie na łączeniu z mostem :)

Duży szum spod auta - podpora ?
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 18, 2009, 00:40:06 am »

Offline DF

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1030
  • Darek F
    • Fordy Transit MkV x 2 - 2.3 LPG i 2.0 LPG
Nie no z tym łączeniem z mostem to już nie przesadzajmy. A jak wymieniamy wał ? Idąc tym tropem to ważne by było połączenie ze skrzynią i dalej aż do wału korbowego byśmy doszli...
"Dla triumfu zła trzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili"  Ale dobrych już jest tak niewiele, że nic nie mogą...
Nie dajcie się zwieść - nie ma epidemii...  
Niestety wszyscy jesteśmy niewolnikami systemu. Jednak ja jestem nieposłuszny i gardzę tymi oraz szczerze nienawidzę tych dobrowolnych ścierw, które są niczym i krzywdzą innych.

Duży szum spod auta - podpora ?
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 18, 2009, 00:58:10 am »

FSO maniak

  • Gość
Nie mowa o nowym wale, tylk o tym samym więc warto zaznaczyc. Ja załozylem i musialem robic korekte o 120*.

Duży szum spod auta - podpora ?
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 18, 2009, 11:03:38 am »

Offline Stingerek

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6140
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro 1.4
    • http://www.thg.pl
No włąśnie, krzyżaki mam sprawniutkie 100%.
Otóż właśnie odpaliłem autko i wrzuciłęm nawet trójke, i pomimo przepalonego wydechu szum było słychać właśnie z podpory.

Gdzie znajdę jakieś "How To" jak rozpiąć krzyżak ?

Możę od kumpla pożyczę aparat i zrobie z tego fotostory :D

Gdzieś głęboko pod Moimi i Twoimi powiekami, tam gdzie czarów jest miasteczko spotkasz mnie...

Duży szum spod auta - podpora ?
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 18, 2009, 12:52:36 pm »

FSO maniak

  • Gość
Ale przy każdym rozpinaniu krzyzaka zaleca się jego wymianę na nowy. Żeby rozpiąc, wyjmujesz zawleczki, bierzesz tulejkę o średnicy grzybka od krzyżaka i uderzasz młotkiem, aż wypadną - jak wymieniałem podporę u siebie, to wyciagałem i zakładałem sam, tylko dałem mechanikowi żeby mi krzyzak rozpiął.

Duży szum spod auta - podpora ?
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 18, 2009, 13:33:46 pm »

Offline Stingerek

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6140
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro 1.4
    • http://www.thg.pl
Kurcze, więc widze że to nie takie hop siup.
Rozpięcie krzyżaka to będzie kłopot ?
Czyli wyciągam zawleczki.... i wybijam krzyżak z uchwytów wału ? Jak to ma wyjść skoro mocowane jest w 4 punktach ? A jak potem włożyć nowy ?

Kurde roboty na cały dzień, i na 30zł za podporę się nie skończy :(
Czy można jakoś tymczasowo przesmarować podpore żeby tak nie huczała ?

Gdzieś głęboko pod Moimi i Twoimi powiekami, tam gdzie czarów jest miasteczko spotkasz mnie...

Duży szum spod auta - podpora ?
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 18, 2009, 14:18:12 pm »

FSO maniak

  • Gość
Jak uderzasz z jednej strony, to grzybek wypada z 2.. Tak ten mechanik robił, ja tylko sie przyglądałem... :)
Na cały dzień, to nie. Ja robiłem z ojcem, to nam zeszło jakieś 4 godzinki z wyciągnięciem wału zawiezieniem do mechanika załozeniu podpory i zmontowaniu.
Co do smarowania, mozna sprobowac, my z huczącą podporą jeździliśmy 3 lata, aż ta guma dookoła niej całkowicie się wywaliła i wał uderzał w podłogę - poldek wrócił pod blok na lawecie (1 km od domu). Dobrze jest miec dostęp do kanału - ja mam na osiedlu pod blokiem, wiec nie mailem problemu z wymianą...

Duży szum spod auta - podpora ?
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 18, 2009, 15:18:01 pm »

Offline Zoltan#1930

  • Administrator
  • Wiadomości: 3185
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sport&Classic Workshop
rozpięcie krzyżaka to prosta sprawa. trzeba tylko zachować podstawowe hm..środki ostrożności :)

potrzebne nam sa:
-tulejka do pobijania o średnicy tuleji(grzybka) krzyżaka-mniesza nie, bo pęknie nam denko i jajko bedzie
-szczypce lub mors albo kombinerki o większej rozpiętości szczypiec do złapania grzybka
-szczypce do zawleczek, dla desperatów wystarczy płaski srubokręt i więcej cierpliwości
-młotek 1kg
-smar łożyskowy

udajemy sie pod samochód ( kanał raczej wymagany), rozpinamy wszystkie zawleczki krzyżaka. następnie poprzez tulejkę uderzamy w grzybek-krzyzak przesuwa się i z drugiej stony wychodzi grzybek przeciwległy. dobrze jest go asekurować palcem by nie wypadl bo rokli nam sie pogubią. jak juz wyszedl( a wyjdzie gdzies z 0,5cm ) lapiemy go szczypcami i delikatnie obracając, nie bujając na boki wyciągamy- rolki zostaną w grzybku, by nam nie wypadły od razu pakujemy palcem do srodka troche smaru. teraz poprez uderzenie w trzpień, który został po zdjęcu grzybka wybijamy drugi grzybek-znów wyjdzie nam troche, wyciągamy go kombinerkami itd.
czynnośc powtarzamy dla drugiej pary grzybków.
wał jest juz rozpięty- przekręcenie odpowiednie tago co nam zostało w srodku spowoduje zupełne rozłaczenie elementów.

przy montazu watro jest oczyścic gniazda grzybków drobnym papierkiem by łatwo nam sie montowało oraz oczyścić zawleczki i wyżłobienie w których jest mocowana.

składamy jw. czyli wsadzamy krzyżak w wał, spinamy ze sobą go, wysuwamy jeden z końców w dziurę i podtrzymując krzyżak ręka nakładamy grzybek (ze smarem oczywiście w srodku) na trzpien. bierzemy pobijak i "przewalamy" grzybek na drugą stronę, głebiej niz byc powinien, by nabic drugiego po przeciwnej stronie. ten drugi wbijamy do momentu az ustwi się nam wszystko na środku. zakładamy zawleczki ( mogą nie wskakiwać, w takim wypadku uderzamy pobijakiem przez zawleczkę-wbijamy ją głębiej by wskorzyła na swoje miejsce)
powtarzamy dla drugiej pary- zrobione  :mrgreen:

za pierwszym razem moze być ciezko więc lepiej sie zaopatrzeć w zapasowy krzyżak. cala operacja nie jest mocno skomplikowana i trwa 15 minut
Cytat: KGB
GAZ rzadzi ,GAZ radzi ,GAZ nigdy was nie zdradzi  :twisted:

Polski Fiat 1977r, Polonez 1600 L 1980r, Volvo 945 2300 GL 1992r, Mazda Bongo SD1D32 2200D->2000i 1994r, Iveco Daily Max 2800TD 1997r Chrysler Town&Country 3300 LX 2001r

Duży szum spod auta - podpora ?
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 18, 2009, 19:16:27 pm »

Offline matucha

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2701
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro '96
    • http://www.osp.piaski-wlkp.pl
Wg mnie łatwiej wykręcić cały wał i robić to na wierzchu niż pod samochodem.
Ktoś, kto zaprojektował Poloneza, wiedział, że się kiedyś urodzimy...

Polonez Caro 1,6 GLI LPG, Polonez KOMBI 1,6 MPI LPG & Dacia Sandero Stepway 1,6MPI LPG
Lublin 3 KOMBI 2,4TD & Renault KANGOO Fairway 1,5 DCI Privilege ;)

Duży szum spod auta - podpora ?
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 18, 2009, 19:48:00 pm »

Offline Stingerek

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6140
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro 1.4
    • http://www.thg.pl
Do tego samego przed chwilą doszedłem z kumplem, niestety wymianę odłoże jak się troche cieplej zrobi. W razie jakby coś nie tego to bede chodził z buta :) a w zime mi się nie chce :D

Gdzieś głęboko pod Moimi i Twoimi powiekami, tam gdzie czarów jest miasteczko spotkasz mnie...

Duży szum spod auta - podpora ?
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 18, 2009, 20:53:46 pm »

Offline Zoltan#1930

  • Administrator
  • Wiadomości: 3185
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sport&Classic Workshop
do samej wymiany krzyżaków wału nigdy nie wyjmowałem.
do wymiany podpory też nie wyjmowałem, ale to przyznaje łatwiej na warsztacie
Cytat: KGB
GAZ rzadzi ,GAZ radzi ,GAZ nigdy was nie zdradzi  :twisted:

Polski Fiat 1977r, Polonez 1600 L 1980r, Volvo 945 2300 GL 1992r, Mazda Bongo SD1D32 2200D->2000i 1994r, Iveco Daily Max 2800TD 1997r Chrysler Town&Country 3300 LX 2001r

Duży szum spod auta - podpora ?
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 20, 2009, 15:27:41 pm »

Offline diodalodz

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2088
jest jeszcze jedna metoda bez rozpinania krzyżaków . Srubę odkręca się przecinakiem i rozkłada wał na 2 cześci . zmieniasz podporę i zakładasz wał . nakrętkę dobijasz również przecinakiem do oporu i zabijasz zabezpieczenie . To stara metoda nierobów z polmozbytów gdzie im się nie chciało rozbierać krzyżaków :)

Duży szum spod auta - podpora ?
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 20, 2009, 16:44:56 pm »

Offline DF

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1030
  • Darek F
    • Fordy Transit MkV x 2 - 2.3 LPG i 2.0 LPG
W sumie to kolejne świństwo, żeby tak to skonstruować, żeby rozbierać więcej niż chce się wymienić. Tak trudno by było zrobić tam miejsce na klucz nasadowy ? Ehhh...
"Dla triumfu zła trzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili"  Ale dobrych już jest tak niewiele, że nic nie mogą...
Nie dajcie się zwieść - nie ma epidemii...  
Niestety wszyscy jesteśmy niewolnikami systemu. Jednak ja jestem nieposłuszny i gardzę tymi oraz szczerze nienawidzę tych dobrowolnych ścierw, które są niczym i krzywdzą innych.

Duży szum spod auta - podpora ?
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 20, 2009, 18:45:24 pm »

Piotrekk

  • Gość
Ja nie mam szumu ale wycie ale napiszę o co chodzi..

Robiłem testy/próby i jest tak jadę 20km/h normalnie bez wciskania sprzegła na jedynce i wyje  ( tak jakby jakieś, no łożysko;/ ) ...  jadę powiedzmy 60 i wyje tylko że jak wciskam sprzęgło to ustaje i jest cicho co to moze być?

Most, skryznia,łożysko, podpora;/( silnik odpada bo go niesłychać ) słuchem raczej nie stwierdzę bo nie wiem jak wyje wał czy most to jest według mnie wszędzie a nie tylko z tyłu słyszalne .. więc co to może być ?

Duży szum spod auta - podpora ?
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 20, 2009, 19:38:41 pm »

Offline Stingerek

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6140
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro 1.4
    • http://www.thg.pl
Łożysko sprzęgła.

Sprawdź na wolnych obrotach przy zaparkowanym samochodzie.
Odpal auto, wcisnij sprzeglo, jesli przestanie szumiec to n abank łożysko sprzęgła.

Gdzieś głęboko pod Moimi i Twoimi powiekami, tam gdzie czarów jest miasteczko spotkasz mnie...

Duży szum spod auta - podpora ?
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 21, 2009, 00:54:05 am »

Offline DF

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1030
  • Darek F
    • Fordy Transit MkV x 2 - 2.3 LPG i 2.0 LPG
Łożysko dociskowe sprzęgła pracuje gdy pedał jest wciśnięty więc wtedy będzie je słychać jeśli zużyte. Jak pedał puszczony i słychać szum a po wciśnięciu ustaje to będzie to łożysko w skrzyni biegów czyli standard w większości polonezów...
"Dla triumfu zła trzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili"  Ale dobrych już jest tak niewiele, że nic nie mogą...
Nie dajcie się zwieść - nie ma epidemii...  
Niestety wszyscy jesteśmy niewolnikami systemu. Jednak ja jestem nieposłuszny i gardzę tymi oraz szczerze nienawidzę tych dobrowolnych ścierw, które są niczym i krzywdzą innych.

Duży szum spod auta - podpora ?
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 28, 2009, 03:37:03 am »

Offline diodalodz

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2088
hm a testowaliście krzyżaki ?? Bo na allegro sa te polskie w żółtych pudełkach , niebieskie ruskie i czerwone rusko niemieckie . Które są lepsze ??

Duży szum spod auta - podpora ?
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 28, 2009, 08:25:52 am »

Offline Łukasz!842!

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 609
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO POLONEZ 2000/TC/MPI
    • http://www.fso.ptk.prv.pl
Polsko rusko niemieckie nie do zaje#$ podobno  :mrgreen: