Autor Wątek: kupno samochodu, darowizna zmiana wlasciciela  (Przeczytany 3888 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

kupno samochodu, darowizna zmiana wlasciciela
« dnia: Styczeń 16, 2013, 01:02:48 am »

Offline luka92

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 988
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1.6GLI 97'
czesc
od razu przepraszam za brak polskich znakow ale pisze z telefonu.
sprawa wyglada tak, chce kupic auto, niestety ojciec nie moze ze mna jechac. umowa bedzie sporzadzona tylko na mnie. potem chce dokonac od razu darowizny ojcu czesci wlasnosci pojazdu ale tak zeby on zostal wpisany jako glowny wlasciciel (chodzi o to zeby w dowodzie rejestracyjnym widnial na pierwszej stronie) , jak to zrobic zeby on zostal wpisany na pierwszej stronie w dowodzie a ja jako wspolwlasciciel?
bede wdzieczny za pomoc.
pozdrawiam
W uszach szum, w oczach łzy, na liczniku czterdzieści trzy ;)
Sam go mam sam go pcham ;)

Odp: kupno samochodu, darowizna zmiana wlasciciela
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 16, 2013, 01:06:31 am »

Offline Thomson#1976

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 581
A nie lepiej podjechać z wypełnioną już częścią umowy podpisaną przez ojca i na miejscu dopełnić resztę? Coś słyszałem że z darowizną jest tak, że zostają zniżki darczyńcy. Poza tym darowizną można się zająć dopiero przynajmniej po roku posiadania pojazdu. Sam nie wiem dokładnie jak z tym jest...

Odp: kupno samochodu, darowizna zmiana wlasciciela
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 16, 2013, 03:46:39 am »

Offline michal17abc

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 496
  • Płeć: Mężczyzna
  • ...
    • Nie Polonez :)
Zrób jak ci Thomson pisze. nie da sie inaczej zrobic jak wypełnić umowy wcześniej przez tate, ponieważ zebyś miał zniżki to musisz być współwłaścicielem, najlepiej zadzwonm do goscia i sie dogadaj.
Nie Polonez  <3 SDI :P

Tak po mojemu - parodia ... Zamienił stryjek siekierkę na kijek ;/

Odp: kupno samochodu, darowizna zmiana wlasciciela
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 16, 2013, 08:54:40 am »

Offline Aetius

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1691
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1.4 GLI L-202 Polonez Atu+ 1.6 GSI 92U
chyba że bedziesz miał skan dowodu ojca i pokażesz gościowi i na miejscu spiszecie umowę na dwie osoby, tyle tylko że musiałbyś się podpisać za tatę ;) wiem że tak nie wolno więc lepsza jest opcja z wypełnioną umową ale tak też się da bo sam tak zrobiłem kiedyś :)
Był:
1.6 GLE L115 Pn Caro
Jest:
1.4 GLI 16v L202 Pn Caro orciari / 1.6 GSI 92U Atu+ / Mazda 2.5 V6 / Saab 900i 2.0 LPG

Odp: kupno samochodu, darowizna zmiana wlasciciela
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 16, 2013, 09:33:11 am »

Offline luka92

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 988
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1.6GLI 97'
W sumie ;) będę musiał przedzwonić i się dopytać czy nie będzie z tym problemu ;) to by sporo ułatwiło :D
W uszach szum, w oczach łzy, na liczniku czterdzieści trzy ;)
Sam go mam sam go pcham ;)

Odp: kupno samochodu, darowizna zmiana wlasciciela
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 16, 2013, 10:01:06 am »

Offline mruk1313

  • OHV-FSO HEKO TEAM
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3437
  • Płeć: Mężczyzna
  • 19 lat z FSO
    • FSO POLONEZ CARO+ 1.6GSI 1998r. 60tyś km... i coś jeszcze x2......
nie rób darowizny bo za dużo problemów jest z tym, nie unikniesz podatku od darowizny itp.
Weź na ojca , a ty się dopiszesz jako współwłaściciel i będzie po problemie.

FSO cars from POLAND
...........3xFSO.........

Odp: kupno samochodu, darowizna zmiana wlasciciela
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 16, 2013, 10:18:16 am »

Offline Tomsonz

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 644
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro Plus 1.4 GTi
ja jak kupiłem samochód na ojca to spisywałem umowę kupna sprzedaży 1/4 ssamochodu. I z 2 umowami byłem w urzędzie i jestem współwłaścicielem. Tak radziła pani w urzędzie i tak zrobiłem więc może w drugą stronę też coś podobnego by się dało zrobić . Chociaż nalepiej wziąć sobie wypisaną już umowę z miejscem na  współwłaściciela (są na necie) :)
Polonezów nie do zliczenia, fan i posiadacz srebrnych kombi z roverem.... ( tak było kiedyś )

Aktualnie kiszę sobie GTi  do buczenia w weekendy.

Odp: kupno samochodu, darowizna zmiana wlasciciela
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 16, 2013, 12:17:53 pm »

Offline Maurer

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1410
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1,6 GLI '96 LPG
Ja bym zrobił tak jak pisze Thomson, z podpisaną po części umową jedź do sprzedającego. Ewentualnie, jeśli tak się nie da, kup na siebie, zrób darowiznę części udziału we własności tacie, i z tym wszystkim do wydziału komunikacji, ładnie się uśmiechnij i wytłumacz pani kto ma gdzie być w dowodzie, a będzie okej. Podatek od darowizny wchodzi chyba powyżej określonej wartości, zawsze możesz podać w umowie darowizny mniejsza wartość, nikt w to nie wnika.

Odp: kupno samochodu, darowizna zmiana wlasciciela
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 16, 2013, 14:24:25 pm »

Offline luka92

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 988
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1.6GLI 97'
Część wolna od podatku to 9500zł jakoś w przypadku darowizny w obrębie pierwszej grupy spokrewnienia :) a auto nawet w przypadku jakbym ojcu całe podarował (100%) to nie będzie przekroczona ta wartość :). No nic zgadam się ze sprzedającym czy zgodzi się na wypełnioną część umowy którą przywiozę czy też nie. Zobaczymy
W uszach szum, w oczach łzy, na liczniku czterdzieści trzy ;)
Sam go mam sam go pcham ;)

Odp: kupno samochodu, darowizna zmiana wlasciciela
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 16, 2013, 14:58:43 pm »

Offline Thomson#1976

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 581
Dobrze radzę, dowiedz się jak jest ze zniżkami przy darowiźnie. Jeżeli jest prawdą to o czym napisałem wcześniej, czyli że zniżki zostają darczyńcy, to co za interes życia zrobisz ojcu kiedy będzie musiał płacić twoje "zniżki" naliczone po zakupie przez Ciebie. Po co w takim układzie ta darowizna???

Odp: kupno samochodu, darowizna zmiana wlasciciela
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 16, 2013, 15:11:14 pm »

Offline Rysiob

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 194
Darowizna w pierwszym stopniu pokrewieństwa do podanej wyżej kwoty obowiązuje. Wystarczy zgłoszenie. Przerabiałem to 5 lat temu :P

Odp: kupno samochodu, darowizna zmiana wlasciciela
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 16, 2013, 15:25:37 pm »

Offline Thomson#1976

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 581
Chodzi mi o zniżki OC. Jak z tym jest dokładnie?

Odp: kupno samochodu, darowizna zmiana wlasciciela
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 16, 2013, 15:30:03 pm »

Offline Maurer

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1410
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1,6 GLI '96 LPG
Ubezpieczyciel nie bedzie wnikal, kto komu darowal auto - dla niego auto ma dwóch współwłaścicieli, generalnie równorzednych ale ubezpieczalnie maja tendencje do faworyzowania tego, ktory jest na pierwszej stronie dowodu. Powinni wyliczyć zniżki i zwyżki wszystkich współwłaścicieli.

Odp: kupno samochodu, darowizna zmiana wlasciciela
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 16, 2013, 16:48:24 pm »

Offline BARTEK1925

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 4230
  • Płeć: Mężczyzna
  • 000086
    • Laguna I kombi 1.8 + sekwencja 2000 r.
Wetnę się w temat, a co z wyzbyciem się 50% udziału własności ??
Paździoch 2.0 OHC ford 1990 r - 2003/2016 r. auto odjechało 14.05.2016 do nowego domu.
A codziennie granatowe Mondeo kombi MK1 1.6 + LPG - zwany też czołgiem-sprzedany wrzesień 2017
Obecnie: Laguna 2000 r. kombi 1.8 + sekwencja
             Berlingo 2008 r. I lift 1.6 + sekwencja

Odp: kupno samochodu, darowizna zmiana wlasciciela
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 16, 2013, 19:19:10 pm »

Offline Rysiob

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 194
@up : pozbycie sie 50% czy 5% dla WK i ubezpieczycieli nie ma znaczenia. Procentowy udzial we wlasnosci to zainteresowanie Urzedu Skarbowego. Darowizna, o ile dobrze pamiętam, wymaga precyzyjnie napisanego dokumentu "umowa darowizny" z wszystkimi danymi identyfikacyjnymi, takimi jak VIN, nr silnika (moze sie przydac), nr rejestracyjny itd. Gdzieś mam ta umowę, jak cos moge poszukać.

W świetle prawa każdy współwłaściciel jest sobie równy. To czy jest pierwszy czy na drugiej stronie nie ma znaczenia. Główny właściciel to pojęcie nielogiczne.

Masz wlasciciela bez znizek i drugiego bez znizek - w kalkulacji i tak to uwzgledniaja. Maja co prawda cos takiego jak "glowny uzytkownik", to wystarczy podac tego ze znizkami...

Odp: kupno samochodu, darowizna zmiana wlasciciela
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 21, 2013, 00:22:14 am »

Offline luka92

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 988
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1.6GLI 97'
u mnie sprawa nieaktualna, sytuacja obrocila sie o 180 stopni, ale mimo wszystko dzieki za zainteresowanie
W uszach szum, w oczach łzy, na liczniku czterdzieści trzy ;)
Sam go mam sam go pcham ;)

Odp: kupno samochodu, darowizna zmiana wlasciciela
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 21, 2013, 00:28:58 am »

Offline Thomson#1976

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 581
Mógłbyś rozjaśnić trochę? :) Jestem ciekawy jak to wygląda, inni myślę też. Czy "obrót o 180" oznacza Twoją zmianę decyzji, czy może coś nie poszło jak chciałeś? Nie zostawiaj tematu bez rozwiązania ;p

Odp: kupno samochodu, darowizna zmiana wlasciciela
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 21, 2013, 09:43:00 am »

Offline luka92

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 988
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1.6GLI 97'
sprawa wygląda tak że jednak nie kupuje auta ... małe problemy finansowe wyszły ... Co do kupna auta to dowiadywałem się jeszcze jak brat to robił, to kupił na siebie i następnie przekazał ojcu cały 1% w darowiźnie :D, po czym potuptał do urzędu skarbowego złożyć darowizne, a potem od razu do Urzędu komunikacji wpisał ojca jako współwłaściciela i w ubezpieczalni po prostu podał ojca jako osobę według której ma być obliczany wymiar składki, chociaż mój brat jest właścicielem ... A u mnie obrót spraw wygląda tak że niewiem czy nawet swojego poldka nie będę musiał się pozbyć :/ ... chociaż niewiem czy nawet ktoś go kupi i za ile. No zobaczymy narazie spróbuje ogarnąć swoje sprawy i postarać się nie sprzedawać poloneza. Z mojej strony temat można zamknąć ale niewiem może ktoś chce o coś jeszcze zapytać
W uszach szum, w oczach łzy, na liczniku czterdzieści trzy ;)
Sam go mam sam go pcham ;)