Autor Wątek: Demontaż szyb w drzwiach  (Przeczytany 5608 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Demontaż szyb w drzwiach
« dnia: Sierpień 11, 2017, 15:46:47 pm »

Offline fripin

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 233
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1.5 GLE
Hej,
powoli zbieram się do rozebrania drzwi w Caro minusie. Czy może mi ktoś krok po kroku wyjaśnić jak to zrobić, bo przez to, że szyby zamykają się "w klin" i się nie domykają to się porysowały i chcę to wyszlifować i złożyć porządnie. Czy do tego trzeba rozwiercać jakieś nity tak jak przeczytałem w Morawskim? Jak to jest z prowadnicami? Co może powodować krzywe zamykanie się szyby? Dodatkowo chciałbym jeszcze wyciągnąć klamki, bo wokół zaczynają się robić purchle i zobaczyć jak się trzymają u dołu. Trochę boję się co zobaczę w środku, bo przez to że chodziły krzywo to szyba się nie domykała, a uszczelki nie zgarniały wody tak jak powinny i zostawała na szybie po otwarciu i zamknięciu szyby. Boję się, że czeka mnie wymiana wszystkich drzwi a w najlepszym przypadku przednich, bo tył zamyka się w porządku raczej. Ale lepiej teraz niż jak już się dziury porobią. Od czego zacząć i na co zwrócić uwagę przy pracy? Pomożecie? Wszystkie uwagi od demontażu tapicerki aż po konserwację i montaż mile widziane  :]
« Ostatnia zmiana: Sierpień 11, 2017, 15:50:16 pm wysłana przez fripin »

Odp: Demontaż szyb w drzwiach
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 11, 2017, 16:09:48 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13834
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
przednie szyby w minusie wyjmiesz na styk,ale jak to na styk,zawsze moze braknac 1mm szerokosci i przydalaby sie pomoc,
po wyjeciu listwy z uszczelka lub parapetu plastikowego (tez z uszczelka) juz problemu nie bedzie,
tylne szyby to juz wiekszy problem, najlepiej wymontowac parapet i listwe z uszczelka ,a dopiero wtedy szyba wyjdzie na styk
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: Demontaż szyb w drzwiach
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 11, 2017, 19:34:21 pm »

Offline fripin

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 233
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1.5 GLE
A te listwy trzymają się na śruby czy na nity? Trzeba coś rozwiercać? Na szczęście tylne szyby są w lepszym stanie, chociaż będę się musiał im przyjrzeć i tak, szczególnie temu co tam w drzwiach siedzi. Jeśli chodzi o prowadnice i mechanizm to czy to się jakoś reguluje? Jak pozbyć się klamek i korbek?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 11, 2017, 19:37:41 pm wysłana przez fripin »

Odp: Demontaż szyb w drzwiach
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 11, 2017, 20:07:41 pm »

Offline ralf93

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 36
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez GLE '94
Na nity to trzyma się parapet. Listwy są chyba wciskane (akurat ich nie zdejmowałem) Aby wyjac korbki musisz odchylić je do siebie ten plastkiowy pierścień docisnąć do drzwi i wyjąć zabezbieczenie w kształcie litery omega. Co do klamek wewnętrznych zdejmujesz tylko nakladkę wokół- podważ a wyskoczy, sama klamka jest przykręcona do blachy drzwi ale to już po zdjęciu boczka.

Odp: Demontaż szyb w drzwiach
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 12, 2017, 20:34:14 pm »

Offline fripin

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 233
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1.5 GLE
Dobra,
no to rozbebeszyłem drzwi iii... przy próbie wyregulowania tego mechanizmu wymiękłem. Nadal szyba zamyka się w klin i nie domyka u góry. Mechanizm chodzi cholernie ciężko. W drzwiach pasażera jest kiepsko, dziur jeszcze nie ma ale rdza jest wszechobecna. W obu przednich drzwiach listwy te z włoskami już są w stanie agonalnym i nie mają tych włosków w ogóle. Da się to jeszcze gdzieś dokupić? Szyby jeszcze nie próbowałem wyciągać, bo straciłem za dużo czasu na walce z odszczurzaniem instalacji elektrycznej po poprzednich właścicielach  :]

Odp: Demontaż szyb w drzwiach
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 22, 2017, 09:26:05 am »

Offline fripin

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 233
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1.5 GLE
Czy ktoś może wstawić zdjęcie wnętrza drzwi (chodzi mi o dół) jak to powinno wyglądać, bo się okazuje, że w swoich mam jakiś taki płat blachy, który kończy się przed dnem drzwi i za tym jest drugi płat blachy. Tak ma być? Czy poprzedni właściciele już wymieniali poszycie drzwi, bo nic mi o tym nie wiadomo a wygląda mi to podejrzanie  <smutny>

Odp: Demontaż szyb w drzwiach
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 22, 2017, 12:08:16 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13834
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
dlaczego sam nie wstawisz zdjecia,zeby mozna bylo ocenic ?
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: Demontaż szyb w drzwiach
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 22, 2017, 12:28:31 pm »

Offline banned

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6595
  • Płeć: Mężczyzna
Bo łatwiej zwalić robotę na kogoś innego.
Osiągi samochodów FSO fabrycznie mierzone z 5 osobami i 50kg bagażu na pokładzie.
Kupię części nadwozia Polonez Plus kolor 44E

Odp: Demontaż szyb w drzwiach
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 22, 2017, 12:49:59 pm »

Offline fripin

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 233
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1.5 GLE
dlaczego sam nie wstawisz zdjecia,zeby mozna bylo ocenic ?
Bo samochód stoi jakieś 50km ode mnie, cały tydzień mnie nie będzie w domu i dopiero w weekend będę mógł coś zrobić ;-)

Odp: Demontaż szyb w drzwiach
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 22, 2017, 17:40:28 pm »

Offline Stingerek

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6140
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro 1.4
    • http://www.thg.pl
Wyjecie szyb to jest 15 minut roboty na każde drzwi.
Robota jest łatwa prosta i przyjemna
- najpierw zdjąć korbki szyb, oraz rączki nastepnie zdjąć tapicerkę drzwi.
Zdemontować plastikowe parapety wewnetrzne (fabrycznie na nitach - rozwiercić i usunąć nity)
Zdemontować parapety zewnętrzne (razem z uszczelką ) są na wcisk - delikatnie podważać narzędziem płaskim aby nie uszkodzić lakieru na drzwiach.

Drzwi przednie:
Odkręcić szybę od prowadnicy ( dwie śruby na klucz 10mm) przechylić szybę o 45 stopni, pociągnąć do góry ostrożnie, przechylić do końca o kolejne 45 stopni i wyjąć całkiem.

Drzwi tylne:
Wymontować "trójkącik" z drzwi (śruba typu krzyżak ukryta pod uszczelką drzwi na wysokości ich "załamania)
nastepnie odkręcić szybę od prowadnicy i wyjąć analogicznie jak przednią.

UWAGA !
Podczas montażu szyb tylnych:
NAJPIERW WŁOŻYĆ SZYBĘ
POTEM ZAMONTOWAĆ PARAPET WEWNĘTRZNY I ZEWNĘTRZNY !
DOPIERO POTEM WŁOŻYĆ SZYBĘ TRÓJKĄTNĄ !

Gdzieś głęboko pod Moimi i Twoimi powiekami, tam gdzie czarów jest miasteczko spotkasz mnie...

Odp: Demontaż szyb w drzwiach
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 22, 2017, 19:06:17 pm »

Offline fripin

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 233
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1.5 GLE
No przednie drzwi rozbebeszyłem i obie szyby idą do szlifowania, ale jeszcze ich nie wyciągałem, bo czasu nie starczyło. Na razie skądś muszę wytrzasnąć zgarniacze wody, bo przednie już nie istnieją.  Tylne zgarniacze są OK i tam nic nie cieknie dlatego tyłu nie będę ruszał a tylko ograniczę się do sprawdzenia w jakim stanie jest dno drzwi od środka.

Dodatkowo jeszcze załatwiłem już nowe podnośniki, bo przy tamtych już ktoś grzebał i jeden jest inny niż drugi. Teraz mam 2 identyczne nowe. Jakieś wskazówki co do montażu i regulacji?

W weekend powinienem ogarnąć zdjęcia jak te drzwi wyglądają od środka.

Odp: Demontaż szyb w drzwiach
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 27, 2017, 15:12:28 pm »

Offline fripin

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 233
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1.5 GLE
No więc tutaj są zdjęcia trochę słabej jakości bo znowu czasu nie za dużo było  <smutny> Teraz jak się temu przyjrzałem to już wiem o co chodzi. Ktoś przespawał kawałek ocynkowanej blachy, bo widać ślady po zgrzewach punktowych. Się wyjaśniło. Tylko że ktoś to słabo zrobił i teraz trzeba robić od nowa  :(
Tutaj zdjęcia: https://drive.google.com/drive/folders/0B6sl4DzbSl0NOXN3ZjFDZlhSeFU?usp=sharing

Warto naprawiać to takimi reperaturkami (http://allegro.pl/rynienka-korytko-drzwi-przod-prawy-polonez-i6926513472.html) czy lepiej od razu kupić drugie drzwi? Chodzi mi o prawy przód bo on jest najbardziej zgniły...
« Ostatnia zmiana: Sierpień 27, 2017, 15:21:52 pm wysłana przez fripin »

Odp: Demontaż szyb w drzwiach
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 27, 2017, 15:55:00 pm »

Offline Macfly

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1004
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO ATU 1.6 -> 1.4 -> 1.8 GLI 16V 1997, Polski Fiat 125p 1980, Caro 1.4 16V , Fiat 126p ELX 1.2 75 Fire
Lepiej wymienić drzwi nie jest ciężko jeszcze znaleźć jakieś zdrowe a tak to za jakiś czas znowu ci wyjdzie rdza w miejscu spawów .
"Wóz ma swoją specyfikę. Żeby ruszyć wrzucasz trójkę, luz to opcja parkowania, wsteczny to dwójka, a gaz to wsteczny. "

Odp: Demontaż szyb w drzwiach
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 27, 2017, 18:13:49 pm »

aqsquat

  • Gość
Może ktoś pomoże z przednią szybą.
Nagle mechanizm podnoszenia szyby (przód lewy) przestał działać - nie opuszcza ani nie podnosi, szyba jest maksymalnie opuszczona. Przy kręceniu korbką nie czuć żadnego oporu, kręci się lekko.
Mechanizm jest jakby 'luźny', tak jakby ten mechanizm spadł z tej prowadnicy?
Przy kręceniu korbką nie wyczuwam przesuwającej się tej metalowej linki.

Czyli raczej muszę wymontować podnośnik drzwi przednich lewych.
Po zdjęciu bocznej tapicerki, korbki i górnego parapetu trzeba odkręcić wszystkie śruby, które trzymają mechanizm podnośnika.
Następnie wyciągamy szybę przez szczelinę pomiędzy płatami drzwi.
Następnie możemy wyciągnąć cały mechanizm wraz z korytkiem.

Po ogarnięciu problemu, wkładamy całość - kolejność odwrotna?

W Morawskim jest średni opis, mało precyzyjny.

Auto to Polonez 87r.

Odp: Demontaż szyb w drzwiach
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 27, 2017, 18:15:57 pm »

Offline maciejowski

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2979
  • Płeć: Mężczyzna
    • 125p '75 | 125p '78 | 125p '80 | 125p '90 | 126p '78 | caro '96 x2 |
szyby nie trzeba wyjmować, odkręcasz kilka śrub, kilka nakrętek i wyciągasz mechanizm.
Cytat: KGB
wtedy moze okazac sie ,ze pelno Nm ,a jakoby zadnego nie bylo - jedna malutka przekladnia ,tak wiele ubylo ...

Odp: Demontaż szyb w drzwiach
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 28, 2017, 12:14:35 pm »

Offline fripin

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 233
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1.5 GLE
Aha, google mnie strollowało i nie dodało zdjęć  <co> Dzisiaj je dorzucę.

No i teraz poważnie nie wiem co zrobić, bo w prawych przednich drzwiach od spodu rynienka już jest przegniła (dziury jeszcze nie ma ale już chyba nie do uratowania)
W przednich lewych jest podobnie, tylko na mniejszą skalę, rynienka jest jeszcze ok ale też widać że oryginalny płat drzwi odstaje i na nim jest druga warstwa. Co byście proponowali? Próbować łatać u blacharza czy szukać nowych drzwi? Aż nie chce mi się sprawdzać jak to wygląda w tylnych drzwiach  :(

Odp: Demontaż szyb w drzwiach
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 28, 2017, 13:20:19 pm »

Offline jacek2

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 323
  • Płeć: Mężczyzna
    • borewicz 89
Mam ten sam problem z drzwiami wszystkimi. Najgorzej wygląda strona pasażera: przednie ti tylne u dołu to masakra. z zewnątrz jeszcze jako tako wyglądają, ale od spodu rynienki to masakra. Na razie to odczyściłem odrdzewiłem i zabezpieczyłem farbą przeciw rdzewną, następnie lakierem z pędzla(od spodu i środka samochodu oczywiście). Teraz się zastanawiam co dalej. Zobaczę po zimie (nie jeżdże w zimie) po zmianach temperatury jak to się będzie zachowywać, i wtedy zdecyduję. Fajnie że można dostać taką rynienkę ale wydaje mi się że jest to duża ingerencja w drzwi i może być potem problem z wyglądem tego.....
 

Odp: Demontaż szyb w drzwiach
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 28, 2017, 13:44:18 pm »

Offline fripin

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 233
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1.5 GLE
Ja bym się bardziej obawiał tego, że jak to jest rzemiosło to, jakość pozostawi wiele do życzenia a i wymiary będą rozjechane i wyjdzie rzeźba u blacharza żeby to dopasować.

Odp: Demontaż szyb w drzwiach
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 28, 2017, 14:44:30 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13834
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
jezeli bedziesz latal te drzwi,to bedzie rzeźba, ale nie taka straszna,
do kupienia sa doly drzwi z balachy ocynkowanej, jakosc wytloczki marna i po uzyciu przednich na tylne juz sie nie skusilem - po prostu nie warto ciac drzwi na wysokosci listew, bo i tak trzeba sie sporo nagimnastykowac,zeby z tej wytloczki uzyskac dobry efekt,
tyle samo roboty bedzie,jezei zastosujesz plaski pasek blachy, a drzwi utniesz (oczywiscie chodzi o poszycie ;p ) w polowie drogi pod listwa,
spawy zniwelowac szlifierka, nierownosci wypelnic zywica, powierzchnie wygladzic szpachla wykanczajaca, od srodka zabezpieczyc przed wilgocia i kilka lat bedzie dobrze
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: Demontaż szyb w drzwiach
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 28, 2017, 22:36:01 pm »

aqsquat

  • Gość
To co napisaliście się sprawdziło, nie trzeba było wyjmować szyby żeby wyciągnąć podnośnik szyby.
Zamówiłem używany z alledrogo, ale udało mi się naprawić ten co mamy ;)
Może ten co przyjdzie okaże się lepszy, to wtedy szybko zamienię.

dziękuję za pomoc !!!!