Autor Wątek: Abimex klima ?  (Przeczytany 4871 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Abimex klima ?
« dnia: Maj 16, 2015, 14:09:16 pm »

Offline Dariusz

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 450
  • Płeć: Mężczyzna
Witam. Mam dwa pytania do osób zakładających/ posiadających klime. Ma ktoś schemat elektryczny? Głównie chodzi mi o fragment podłączenia do ECU. Do jakich obrotów podnoszą się obroty i czy to prawda (kiedyś gdzieś wyczytałem)? pozdrawiam

Odp: Abimex klima ?
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 16, 2015, 18:57:18 pm »

Offline Stingerek

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6140
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro 1.4
    • http://www.thg.pl
Nie podnoszą się - ECU delikatnie zwiększa uchylenie przepustnicy celem wyrównania obciążenia jakie sprawia sprężarka.
W linii prostej... potrzebne to jest tylko wtedy kiedy kręcisz kierownicą (jak masz wspomę) w miejscu z włączoną klimą - silnik może wtedy zagrzechotać bo obroty potrafią spaść do 500-600 i niżej.

Gdzieś głęboko pod Moimi i Twoimi powiekami, tam gdzie czarów jest miasteczko spotkasz mnie...

Odp: Abimex klima ?
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 16, 2015, 20:34:54 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13831
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
Nie podnoszą się - ECU delikatnie zwiększa uchylenie przepustnicy celem wyrównania obciążenia jakie sprawia sprężarka.
jakim sposobem abimex uchyla przepustnice ?
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: Abimex klima ?
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 17, 2015, 10:36:16 am »

Offline Stingerek

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6140
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro 1.4
    • http://www.thg.pl
Cytuj (zaznaczone)
jakim sposobem abimex uchyla przepustnice ?
No dobra źle się wyraziłem.
Uchyla silnikiem krokowym kanał obejściowy.
Pasi teraz ?

Gdzieś głęboko pod Moimi i Twoimi powiekami, tam gdzie czarów jest miasteczko spotkasz mnie...

Odp: Abimex klima ?
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 17, 2015, 13:23:48 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13831
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
to nie jest mala pomylka, bo rownie dobrze mogles pisac o Boschu, ktory przepustnice uchyla i utrzymuje zadana predkosc obrotowa ilnika,
Abimex przepustnicy nie uchyla ,za to potrafi podniesc RPM np. podczas jazdy na luzie - jak sie zachowuje z klima trudno sprawdzic,bo fabrycznych jak na lekarstwo
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: Abimex klima ?
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 17, 2015, 13:37:01 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13831
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
oczywiscie ,ze byly Multec SPI,ale widzialem tylko z kopulka zaplonowa,
co ciekawe, da sie podpiac kompa od 1.4 MPI 82KM i dziala z z pojedynczym wtryskiwaczem (ze 2,czy 3 piny trzeba we wtyczce przelozyc)
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: Abimex klima ?
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 20, 2015, 11:14:07 am »

Offline Dariusz

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 450
  • Płeć: Mężczyzna
Chciałem wykorzystać ten pin do wentylatorów chłodnicy . Ma ktoś schemat podłączenia klimy pod ECU?

Odp: Abimex klima ?
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 20, 2015, 14:40:33 pm »

Offline Zoltan#1930

  • Administrator
  • Wiadomości: 3185
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sport&Classic Workshop
A jakby zamiast podpinać pod kompa, to podać sygnał pod VSS?
Cytat: KGB
GAZ rzadzi ,GAZ radzi ,GAZ nigdy was nie zdradzi  :twisted:

Polski Fiat 1977r, Polonez 1600 L 1980r, Volvo 945 2300 GL 1992r, Mazda Bongo SD1D32 2200D->2000i 1994r, Iveco Daily Max 2800TD 1997r Chrysler Town&Country 3300 LX 2001r

Odp: Abimex klima ?
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 20, 2015, 14:42:16 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13831
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
A jakby zamiast podpinać pod kompa, to podać sygnał pod VSS?
ale w jaki sposob i po co ? chcesz,zeby klima chodzila tylko na postoju z wlaczonym silnikiem ?
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: Abimex klima ?
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 20, 2015, 22:00:09 pm »

Offline Dariusz

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 450
  • Płeć: Mężczyzna
Panowie ja nie będe montował klimatyzacji.. Chce chociaż spróbować czy przejdzie motyw aby przy włączeniu wentylatorów chłodnicy komputer podnosił obroty silnika a po ich wyłączeniu obroty wróciły do normalnego stanu. Potrzebuje jedynie schemat podłączenia a wy kminicie na czym polega różnica między uchylaniem przepustnicy a podnoszeniem obrotów czy też o podpinaniu tam czujnika prędkości :D Albo chociaż niech ktoś mi poda który to pin :)
« Ostatnia zmiana: Maj 20, 2015, 22:02:39 pm wysłana przez Dariusz »

Odp: Abimex klima ?
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 21, 2015, 10:21:27 am »

Offline Zoltan#1930

  • Administrator
  • Wiadomości: 3185
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sport&Classic Workshop
gdy auto jest w ruchu, abimex podnosi obroty. stąd moj wniosek, że może wystarczy podać podczas wlączenia klimy/innego obciążenia sygnał na vss, by te obroty podwyższył. Przy założeniu, że brak wyjscia na klimę w polonezowym kompie, to chyba jest jakieś wyjście.
Cytat: KGB
GAZ rzadzi ,GAZ radzi ,GAZ nigdy was nie zdradzi  :twisted:

Polski Fiat 1977r, Polonez 1600 L 1980r, Volvo 945 2300 GL 1992r, Mazda Bongo SD1D32 2200D->2000i 1994r, Iveco Daily Max 2800TD 1997r Chrysler Town&Country 3300 LX 2001r

Odp: Abimex klima ?
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 21, 2015, 10:32:22 am »

Offline Dariusz

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 450
  • Płeć: Mężczyzna
Przy założeniu, że brak wyjscia na klimę w polonezowym kompie,
No właśnie multec TBI 700 ma wyjście na klime...

Odp: Abimex klima ?
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 21, 2015, 11:00:20 am »

Offline Macki

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1480
  • Płeć: Mężczyzna
  • The (Borbet™) A-Team :)
    • Polonez Caro 1.6GLI '95 Polonez Caro+ 1.8GTI '97 Dacia 1310p 1.3 '83 Skoda Felicia 1.3MPI'99
Zoltanowi chodzi o to by zasymulować (podać wygenerowany sztucznie) sygnał na wejście VSS'a w kompie żeby podniósł adekwatnie obroty - myślę że jest to jakiś pomysł, ale coś mi się wydaje że sprawdziło by się to tylko np. na postoju, bo przypadkiem to podniesienie obrotów nie działa tu "zero-jedynkowo" (jedzie - podnosimy <-> stoi/hamuje - obniżamy; więc podczas jazdy by efekt był żaden) ?
był: Polonez Caro Plus 1.6 GSI '98 69E
       Polonez Caro 1.4 16V GLI '96 L115

  Bądź kowalem swojego losu.
    ...i kompozytorem swojego Poloneza! ;)

Odp: Abimex klima ?
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 21, 2015, 17:15:06 pm »

Offline wrb#1974

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 2612
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1993. FIAT DOHC 1,6 "kwadrat". poległ w mojej obronie, w walce z przeważającymi siłami wroga.
wydaje mi się że ECU ma zaprogramowane obroty i będzie je utrzymywać w określonym programem zakresie bez konieczności ingerencji w układ. w gaźnikach bez żadnych elektronicznych gadżetów był stosowany mechanizm który podnosił przepustnicę aby zwiększyć moc biegu jałowego odbywało się to w sposób nieodczuwalny. moim zdaniem ECU nie podnosi obrotów otwierając kanał obejściowy tylko zwiększa ilość mieszanki aby podnieść moc, obroty nie wzrosną bo dodatkowa moc pójdzie na pokonanie dodatkowych oporów.
Świat dla wszystkich, Polska dla Polaków. to nie rasizm, to prawo do bycia Panem we własnym Domu.

Odp: Abimex klima ?
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 21, 2015, 17:25:24 pm »

Offline Sławek#1978

  • Partacz
  • Klubowicz
  • Wiadomości: 1679
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro '96 OHV Turbo Intercooler +1?? KM?? & Fiat Marea Weekend 1.9 JTD '01 110 KM - Gruz Holownik & Volvo V70 2.4T AWD '01 200 KM - Dailycar "TurboŁoś"
moim zdaniem ECU nie podnosi obrotów otwierając kanał obejściowy tylko zwiększa ilość mieszanki aby podnieść moc,
Aby zwiększyć ilość mieszanki właśnie podaje więcej paliwa wtryskiwaczem oraz powietrza w/w kanałem obejściowym - skład mieszanki musi być cały czas prawidłowy.

ECU ma zaprogramowane obroty
Jak najbardziej, fajnie to widać np. jak się załączy obydwa wentylatory naraz. Obroty na chwilkę spadną ale sterownik podbije obroty do poziomu nominalnego.

Im dalej w blachę tym więcej rdzy...

Odp: Abimex klima ?
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 21, 2015, 17:42:23 pm »

Offline wrb#1974

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 2612
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1993. FIAT DOHC 1,6 "kwadrat". poległ w mojej obronie, w walce z przeważającymi siłami wroga.
"skład mieszanki musi być cały czas prawidłowy". oczywiście. w moim opisie popełniłem błąd.
Świat dla wszystkich, Polska dla Polaków. to nie rasizm, to prawo do bycia Panem we własnym Domu.

Odp: Abimex klima ?
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 21, 2015, 21:19:02 pm »

Offline Tomasz#1969

  • Moderator
  • Wiadomości: 3033
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro '96 & Truck '93 & N126e '83 & 960'95 & E430'98 & Rexton'02 & 1/2CCS 1.2 16V
Obroty na chwilkę spadną ale sterownik podbije obroty do poziomu nominalnego

To stwierdzenie powinno uciąć niepotrzebne próby podbijania obrotów po załączeniu wentylatorów.
OHV roxx


Cytat: turbonez
Forum nie jest od bicia konia tylko od konstruktywnych komentarzy .

Odp: Abimex klima ?
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 21, 2015, 21:19:34 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13831
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
nie ma problemu z utrzymywaniem wolnych obrotow, ale z tego co zrozumialem to autor tematu chce je koniecznie podniesc, a nie utrzymywac na 900rpm,
troche to sie gryzie z tym,zeby rozpedzac silnik podczas pracy wentylatorow,bo one sie wlaczaja przy okreslonej temp. ,a podwyzszenie predkosci biegu jalowego bedzie przeciwdzialac skutkowi,jaki maja osiagnac wentylatory,
prosciej mowiac,to wentylatory maja zbic temp. a silnic zacznie generowac wiecej energii podnoszacej jego temp.
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: Abimex klima ?
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 21, 2015, 21:56:09 pm »

Offline Dariusz

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 450
  • Płeć: Mężczyzna
nie ma problemu z utrzymywaniem wolnych obrotow, ale z tego co zrozumialem to autor tematu chce je koniecznie podniesc, a nie utrzymywac na 900rpm,
troche to sie gryzie z tym,zeby rozpedzac silnik podczas pracy wentylatorow,bo one sie wlaczaja przy okreslonej temp. ,a podwyzszenie predkosci biegu jalowego bedzie przeciwdzialac skutkowi,jaki maja osiagnac wentylatory,
prosciej mowiac,to wentylatory maja zbic temp. a silnic zacznie generowac wiecej energii podnoszacej jego temp.
Fakt faktem coś w tym jest lecz z drugiej strony pompa wody zacznie "przepychać" z większym ciśnieniem ciecz chłodzącą co może skutkować jej trwalszym schłodzeniem ale nie na tym polega Moja idea lecz na tym by tak jak piszesz kolego KGB chcę podnieść obroty z tych około 800 przy załączonych dwóch wentylatorach chłodnicy :)
« Ostatnia zmiana: Maj 21, 2015, 21:57:56 pm wysłana przez Dariusz »

Odp: Abimex klima ?
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 21, 2015, 22:55:03 pm »

Offline wrb#1974

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 2612
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1993. FIAT DOHC 1,6 "kwadrat". poległ w mojej obronie, w walce z przeważającymi siłami wroga.
 sterownik już silnikowi moc poniósł aby mógł utrzymać 800 obr. mimo włączonych dwóch wentylatorów. czy może silnik nierówno pracuje?
Świat dla wszystkich, Polska dla Polaków. to nie rasizm, to prawo do bycia Panem we własnym Domu.