Autor Wątek: Co i jak na gołą blache ??  (Przeczytany 13526 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Co i jak na gołą blache ??
« dnia: Czerwiec 04, 2008, 09:35:44 am »

WKLIW

  • Gość
Za kilkanaście dni będę miał całe auto przy gotowane do malowania. Będzie wypiaskowane większe nierówności będą zacynowane. I mam dylemat co na to kłaść?? W planach mam takie warstwy:
1. grunt CORINA
2. podkład epoksydowy
3. szpachla / tylko jaka najlepsza?? bo jakoś do tych tanich popularnych nie mam zaufania
4. znów podkład epoksydowy lub szpachlówka natryskowa

może macie jakieś sugestie tak żeby to wyszło jak najlepiej ??

Co i jak na gołą blache ??
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 04, 2008, 14:22:40 pm »

Offline śledzik

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2866
  • Płeć: Mężczyzna
    • Honda Accord CL9 05r +200KM
jezeli masz cala bude zdarta do zywej blachy to ja polecam nalozyc 2 warstwy szpachli natryskowej ew. zwykla ale to bedzie bardzo pracochlonne. w sumie na niektorych samochodach fabryka puszczala na gola blache nalozona żółtą szpachle. ja  u siebie na gola blache polozylem szpachle natryskowa i na to kladlem lakier perlowy w bazie. wyszlo dobrze. jezeli zle ja dotrzesz bedzie widac dolki.
Był: PN Caro 95r 1.6 OHV -> 1.4 16V -> 1.4 16V -> 1.6 16V PN Caro 96r 1.8 16V -> 2.9 12V V6 PN Caro Plus 01r 1.6 16V -> 1.8 16V VVC 160KM
PN Caro 96r 1.6 8V + LPG -> 1.4 16V
Jest: PN Caro 96r 1.8 16v - Big valve i ostre walki. Nie długo dostanie turbo :)

Co i jak na gołą blache ??
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 04, 2008, 16:29:31 pm »

WKLIW

  • Gość
tak będę miał całą bude zdarta do gołego. Ale szpachla na gołą blache ?? ona ma jakies włąściwości antykorozyjne czy po 1 zimie bedzie złazic płatami ?? ja chce to zrobić jak najlepiej (koszty to sprawa 2 planowa) i bynajmniej  nie chodzi tu o robotę poloneza, choć auto tez z FSO ;)

Co i jak na gołą blache ??
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 04, 2008, 16:57:47 pm »

Offline Van

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1714
  • Płeć: Mężczyzna
    • LANOS 00 1.4 16v
szpachla tylko i wyłacznie na podkład sama bedzie złazić jak głupia. Grunt podkład szpachel podkład lakier w takiej kolejności bedzie to miało ręce i nogi

Co i jak na gołą blache ??
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 04, 2008, 17:30:16 pm »

WKLIW

  • Gość
to że w takiej kolejności to ja wiem ( napisałem to wcześniej) ale może ktoś poleci mi jakies konkretne środki a najbardziej mi chodzi o grunt. Zawsze dawaliśmy z ojcem corinę ale może pojawiło się na rynku coś godnego uwagi ?

Co i jak na gołą blache ??
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 04, 2008, 18:00:36 pm »

maras

  • Gość
Muszę coś napisać, bo niektóre odpowiedzi mnie rozwalają :roll:
ogólnie w lakiernictwie samochodowym najbardziej zalecanym obecnie systemem jest kładzenie na gołą blachę gruntu reaktywnego(wash primer) i na to podkładu akrylowego. W przypadkach, gdy chodzi o zabezpieczenie samochodów o wyjątkowej wartości daje się wash primer, epoksyd i na to p.akrylowy, ale ostatnio, jak gadałem z ludźmi z Novolu, mówili,że oni się z tego systemu wycofali, bo jak się coś skopie, to można poważyć epoksyd na wash primerze. Wash primer ma dodatkowo taką zaletę, że trawi blachę z resztek rdzy, utwardzany jest kwasami, dlatego tylko on ma takie właściwości. Jest trochę drogi, bo prawie 70zł za komplet 1l+1l, ale naprawdę warto.
Ja bym zalecał takie coś: wash primer, na to akrylowy, jeśli potrzeba, to szpachel, znowu akrylowy i na to lakier, chyba,że gdzieś przeszlifujesz, to znowu reaktywny. Ogólnie musisz uważać,żeby zawsze odizolować wash primer akrylowym, bo nie można na niego kłaść żadnych szpachli poliestrowych, ani baz

Co i jak na gołą blache ??
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 04, 2008, 18:57:58 pm »

WKLIW

  • Gość
na stronie producenta znalazłem że nadaje się na powierzchnie aluminiowe, stalowe i cynkowane a co z miejscami pokrytymi cyną ?? raczej nie powinno chyba być problemu??

Co i jak na gołą blache ??
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 04, 2008, 21:23:17 pm »

Offline śledzik

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2866
  • Płeć: Mężczyzna
    • Honda Accord CL9 05r +200KM
mi lakier nie odpada platami. a trzyma sie juz 2 zimy. co prawda stal przez te dwa lata w garazu ale wlasnie w zime jezdzil bo tatus w wiekszosci w domu siedzial to pojechal tu i tam.
Był: PN Caro 95r 1.6 OHV -> 1.4 16V -> 1.4 16V -> 1.6 16V PN Caro 96r 1.8 16V -> 2.9 12V V6 PN Caro Plus 01r 1.6 16V -> 1.8 16V VVC 160KM
PN Caro 96r 1.6 8V + LPG -> 1.4 16V
Jest: PN Caro 96r 1.8 16v - Big valve i ostre walki. Nie długo dostanie turbo :)

Co i jak na gołą blache ??
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 05, 2008, 01:20:50 am »

maras

  • Gość
WKLIW, mówisz o wash primerze?? Myślę, że nie  powinno być problemu, w końcu to jest podkład, który ma najlepszą przyczepność z wszystkich obecnie dostępnych. O cynie pewnie nic nie piszą, bo w lakierniach nikt się teraz z tym nie bawi, bo nawet nie ma potrzeby. Odpowiednio dobrana szpachlówka poliestrowa też trzyma się bardzo dobrze(tylko nie wash primera), a teraz jest tyle typów, że można dobrać do każdej powierzchni, Tylko nie używajcie uniwersalnej, bo ona w zasadzie się do niczego nie nadaje, zdecydowane lepiej wypełniać nierówności jakimś softem-on nie ma tendencji do pękania, można kłaść nawet po kilka mm

Co i jak na gołą blache ??
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 05, 2008, 09:47:46 am »

WKLIW

  • Gość
Cytuj (zaznaczone)
zdecydowane lepiej wypełniać nierówności jakimś softem-on nie ma tendencji do pękania, można kłaść nawet po kilka mm

kilka mm to nie będzie w żadnym miejscu, auto będzie tak wyprowadzone cyną że nie planuje kłaść szpachlówki powyżej 1-2mm (na poprzednich autach się udało to i na tym będzie)

Co i jak na gołą blache ??
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 05, 2008, 19:07:49 pm »

maras

  • Gość
Takie nierówności, to dasz rade wykończeniową, polecam novola spectral final

Co i jak na gołą blache ??
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 15, 2008, 12:48:59 pm »

sznurówka23

  • Gość
nie chciałem robić nowego tematu, jakie byście zaproponowali rozwiązanie żeby nanieść wash primera i następnie co po kolei do bazy metalik, mówiono mi już w mieszalni motipu że nie mam jako takiego podkładu do metaliku w moim przypadku do lakieru E115 gdyż będzie się gryzł właśnie z nim. bo chciałbym najpierw wash primer, później szpachelka lekka, i podkładzik i lakierek i bez barwny, skorygujcie moje błędy i podpowiedzcie co po kolei zrobić do mojego lakieru, pozdro

Co i jak na gołą blache ??
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 17, 2008, 01:31:02 am »

maras

  • Gość
To co napisałem parę postów wyżej, na wash primera nie wolno kłaść szpachli :idea:
Jak musi bć szpachlowane, to ideał był by taki: wash primer, podkład akrylowy, szpachlówka, jeśli będą przeszlifki do blachy, to na te miejsca znowu wash primer, na całość podkład akrylowy(szpachel musi być odizolowany od bazy!!), baza i bezbarwny

Co i jak na gołą blache ??
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 17, 2008, 10:58:39 am »

cypekm

  • Gość
Z tego co mi powiedziano na temat podkładów reaktywnych kładzie się je tylko i wyłącznie na dobrze oczyszczony materiał (goła blache)bez nalotów, farb ani rdzy Nalezy wiec z nim uwazac gdzie sie stosuje

Co i jak na gołą blache ??
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 17, 2008, 16:36:27 pm »

maras

  • Gość
jak byłem na szkoleniu w Novolu, to gadałem bezpośrednio z szefem działu szkoleń na ten temat(potrzebowałem do magisterki). On i mi powiedział, że reaktywny jest jedynym podkładem, który dopuszcza się kłaść na nie do końca oczyszczoną powierzchnię, tzn ile się da to rdze trzeba usunąć, ale ta we wżerach może zostać. Zresztą sama nazwa wskazuje- reaktywny, albo inaczej myjący, trawienny. Utwardzacz zawiera kwas fosforowy(dlatego jest w plastikowej butelce), przez to wchodzi w reakcje z malowaną powierzchnią

Co i jak na gołą blache ??
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 17, 2008, 23:16:53 pm »

Offline BARTEK1925

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 4230
  • Płeć: Mężczyzna
  • 000086
    • Laguna I kombi 1.8 + sekwencja 2000 r.
Cytat: "maras"
reaktywny jest jedynym podkładem, który dopuszcza się kłaść na nie do końca oczyszczoną powierzchnię, tzn ile się da to rdze trzeba usunąć, ale ta we wżerach może zostać. Zresztą sama nazwa wskazuje


to samo jest napisane np. na puszce z podkładem reaktywnym o nazwie "CORIZON" :wink:
Paździoch 2.0 OHC ford 1990 r - 2003/2016 r. auto odjechało 14.05.2016 do nowego domu.
A codziennie granatowe Mondeo kombi MK1 1.6 + LPG - zwany też czołgiem-sprzedany wrzesień 2017
Obecnie: Laguna 2000 r. kombi 1.8 + sekwencja
             Berlingo 2008 r. I lift 1.6 + sekwencja

Co i jak na gołą blache ??
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 18, 2008, 06:57:07 am »

cypekm

  • Gość
HE HE No własnie na Corizonie faktycznie cos takiego pisze i nie dosc na tym Corizon jest stosowany do malowania statków :) a malowac mozna bezposrednio na nim - jeszcze mi sie nie zwazyl Rdze zawsze trzeba oczyscic ile sie da poniewaz tworzy twarda ale bardzo krucha powierzchnie nawet po wytrawieniu kwasem fosforowym

Co i jak na gołą blache ??
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 17, 2008, 18:41:13 pm »

blacksentinel

  • Gość
a nie lepiej na goła blache podklad epoksydowy pierw ??

Co i jak na gołą blache ??
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 21, 2008, 18:52:15 pm »

Offline mateo#1939

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 1340
  • Płeć: Mężczyzna
    • C22XE
odkopie temat

wlasnie dostalem fabryczny nosek do pluszaka i jest on nie zabezpieczony gola blacha. co mam polozyc na niego w jakiej kolejnosci...
Cytat: Senn#1869
A to SS-man sie nam pojawil