Autor Wątek: Efektywność hamulców  (Przeczytany 9424 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Efektywność hamulców
« dnia: Wrzesień 12, 2008, 21:35:57 pm »

asdx21

  • Gość
Witam

Od samego początku gdy kupiłem Poloneza nie jestem dostatecznie zadowolony z działania hamulców.  układ hamulcowy oczywiście z fso, po wymianie pompy, klocków i tylnych cylinderków, oczywiście układ odpowietrzony. Problem wygląda tak: gdy silnik jest wyłączony pedał hamulca jest twardy, ale o hamowaniu nie ma mowy. Gdy serwo działa jest odwrotnie z tym że podczas jazdy gdy docisnę hamulec do oporu to nie ma takiego efektu jak przy innych samochodach starszego typu tzn. że koła sie NIE obracają podczas hamowania i jest efekt:  tzn pisk opon - co świadczyłoby o pełnej sprawności układu. A co do przeglądu, to na stacji kontroli nie było zastrzeżeń co do hamulców. Czy takie działanie hamulców jest poprawne?

Efektywność hamulców
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 12, 2008, 21:52:33 pm »

compile

  • Gość
Jak masz silnik wyłączony to nie działa wspomaganie układu hamulcowego, więc pedał jest twardy.

Efektywność hamulców
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 12, 2008, 21:52:35 pm »

Grzesiek

  • Gość
Musi być źle odpowietrzony albo serwo walnięte może przewód od serwa być gdzieś pod osłonką pęknięty.

Efektywność hamulców
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 12, 2008, 21:54:37 pm »

asdx21

  • Gość
Ps. ostatnio czyściłem hamulce i zauważyłem że klocki dosyć mocno trą o tarcze - szczególnie zjawisko widoczne dla prawej strony, a co najlepsze to prawa strona podczas hamowania bardziej hamuje. na szczęście przy odrobinie siły można obrócić koło. czy jest to typowe???

[ Dodano: 12 Wrz 2008 22:02 ]
jeśli chodzi o odpowietrzanie to robiłem je dwa razy. za pierwszym razem były widoczne pęcherzyki powietrza, za drugim żadnych.  a jeśli chodzi o odpowietrzanie to się je robi w kolejności: tył prawy, tył lewy, przód lewy, przód prawy (kierownica po prawej). Tylko nie jestem pewien ile razy trzeba pompować i odkręcać odpowietrznik - ostatnio robiłem około 5-6 razy przy każdym cylinderku - wystarczy?

Efektywność hamulców
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 12, 2008, 22:50:31 pm »

Offline Maxiu

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1062
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO Polonez Caro MR 91
stoisz od tylu samochodu: tyl prawy, tyl lewy, przod prawy, przod lewy. Od najdalszego pkt. oddalonego od pompy. Jeżeli "ściąga" Ci auto, to nie jest normalne, prawdopodobnie masz zapieczony tłoczek... wypompuj go kawałek oczyść i daj dobrego smaru, wciśnij, wytrzyj, załuż nowy uszczelniacz (orginalny!), powinno na rok starczyć :D koła obracają sie lekko, oczywiście jakiś opór występuje bo klocki tak idelanie sie nie cofaja.
FSO Polonez Caro 1.6 k16 :) lpg 92' L-46
4 elektryczne szyby , wspoma, lusterka elektryczne, podgrzewane, IG Standard podgrzewane, podłokietnik
były #1935

Efektywność hamulców
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 12, 2008, 22:56:36 pm »

Offline diodalodz

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2085
równie dobrze mogą puchnąć przewody elastyczne  , ja tak miałem z przewodem łączocym 3nik na moście z przewodem z pompy . On miał pęknięty oplot i grubiał . Pod koniec miałem  hamulce przy samej podłodze . A też cudowałem z zaciskami i pompą , kilka razy odpowietrzałem . Sam system w FSO jest dość nieudany fabrycznie ale to już było wiele razy na tym forum poruszane .

Efektywność hamulców
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 12, 2008, 23:25:25 pm »

Offline Elwood#1887

  • Moderator
  • Wiadomości: 2725
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wujek Samo Zlo
Wymienic wszystkie elementy gumowe(pompa tez jezeli ma najechane nie wiadomo ile)i zrobic jeszcze raz, inaczej nie ma to sensu. Zainwestuje tez w klocki Ferrodo na przód -kosztuja dosc sporo ale mozesz mi wierzyc ze po załozeniu nie bedziesz załował  :) Czy samochód ma stabilne wolne obroty i nie gasnie  ? Jezeli tak to serwo do wymiany lub waz podcisnienia
Obecny park maszynowy :
Ford Granada 4.0 '82 "No replacement for displacement "
BMW E36 323ti  '98 No LPG
BMW E82 125i   '10 "Ferrero Rocher Złoty Miesiąc"& No LPG

Efektywność hamulców
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 13, 2008, 22:58:37 pm »

asdx21

  • Gość
Samochód ma stabilne obroty i nie gaśnie jedynie na LPG. jeśli przełączę na benzynę są kłopoty w utrzymaniu obrotów. Czy to jest to samo?

[ Dodano: 13 Wrz 2008 23:00 ]
a co do klocków Ferrodo - to gdzie można kupić pod Poloneza ze starym układem?

Efektywność hamulców
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 13, 2008, 23:32:30 pm »

Offline mateo#1939

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 1340
  • Płeć: Mężczyzna
    • C22XE
Cytat: "Elwood#1887"
Czy samochód ma stabilne wolne obroty i nie gasnie ? Jezeli tak to serwo do wymiany lub waz podcisnienia



ja mam cos takiego jak na wolnych obrotach wcisne pedal w deche to obroty spadaja a jak depne ze 5-6 razy to potrafi nawet zgasnac to na lpg, na pb jest lepiej bo nie gasnie. a hamulce raczej takie sobie nie zablokoje kol przy 100km/h.... moze byc to przyczyna serwa czy przewody???
Cytat: Senn#1869
A to SS-man sie nam pojawil

Efektywność hamulców
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 15, 2008, 08:33:07 am »

Offline Łukasz!842!

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 609
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO POLONEZ 2000/TC/MPI
    • http://www.fso.ptk.prv.pl
mateokrzyku jak masz Fomary to masz odpowiedź  :wink:  ja mam u siebie klocki lukas-TRW i przy 130 zblokowałem koła  :mrgreen:  stary układ naprawdę nie jest taki zły wystarczy dobre klocki założyć, ja mam wszystkie lukas i nie narzekam na heble  :wink:

Efektywność hamulców
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 15, 2008, 09:22:06 am »

Offline mateo#1939

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 1340
  • Płeć: Mężczyzna
    • C22XE
Manolee wiesz nie wiem jakie mam klocki bo od czasu kupna ich nie zmienialem
Cytat: Senn#1869
A to SS-man sie nam pojawil

Efektywność hamulców
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 15, 2008, 09:23:49 am »

Offline jimo#1921

  • Administrator
  • Wiadomości: 3414
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO Polonez Caro 1.6 16V
Cytat: "mateokrzyku"
Manolee wiesz nie wiem jakie mam klocki bo od czasu kupna ich nie zmienialem

No to zobacz ile ich jeszcze masz, kilka minut roboty.
  • Prowadzę dystrybucję wysyłkową gadżetów FSO-PTK! Podkładki pod tablice rejestracyjne (1-/2-rzędowe), latarki LED/otwieracze/breloki, naklejki... Zapraszam do kontaktu na PW.
Pozdrawiam Michał aka jimo
"A"It's a hundred and six miles to Chicago, we've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses."
Były: A+ 1,6ohv; C 2.0dohc;V 745; A 1,8 K4F; YP250; C+ 18K4F; N126N
Są: C 16K4F; FZ6 SAHG; "pierdziawka", 3.6V6;

Efektywność hamulców
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 15, 2008, 09:43:18 am »

Offline mateo#1939

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 1340
  • Płeć: Mężczyzna
    • C22XE
Cytat: "jimo#1921"
No to zobacz ile ich jeszcze masz, kilka minut roboty.


2 miesiace temu zakladalem nowe zaciski przednie to klockow bylo jeszcze z 70%, teraz jak juz bede robic to musze odrazu tarcze wymienic i za jakimis dobrymi klockami sie rozejrzec jakies Ferrodo lub jak pisze Manolee lukasy. ale sprawie sobie dzis nowy przewod podcisnieniowy do serwa....
Cytat: Senn#1869
A to SS-man sie nam pojawil

Efektywność hamulców
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 15, 2008, 16:46:40 pm »

asdx21

  • Gość
wie ktoś może gdzie można kupić takie porządne klocki??? bo moje tez są do d***. szukałem w necie i nic nie znalazłem. nawet nie wiem jaki mają symbol itp. najlepiej przez sklep online.

[ Dodano: 15 Wrz 2008 17:13 ]
aha. czy płyn typu DOT -3 nadaje się do starszego układu hamulcowego poloneza. bo taki aktualnie jest zalany.

Efektywność hamulców
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 15, 2008, 17:49:25 pm »

Offline Maxiu

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1062
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO Polonez Caro MR 91
dot-3 jak najbardziej, ja mam obecnie dot-4. Co do klocków to najlepiej powiedzieć w sklepie że chcesz orginalne (powinno zadziałać), a co do efektywności to już dawno 5 lat temu.... jak wracaliśmy z nad morza to tato miał hamowanie na autostradzie i przy 140 zablokował koła... :D
FSO Polonez Caro 1.6 k16 :) lpg 92' L-46
4 elektryczne szyby , wspoma, lusterka elektryczne, podgrzewane, IG Standard podgrzewane, podłokietnik
były #1935

Efektywność hamulców
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 15, 2008, 20:26:24 pm »

Offline diodalodz

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2085
stary jak masz sytuację nagłą to i tramwajem zapiszczysz przy hamowaniu . Chodzi o komfort tego że np po 2 wyścigach ze świateł i hamowaniu na następnych nie czujesz spalenizny z zacisków . To samo się tyczy przyczepki na haku . Te hamulce nie maja żadnego marginesu bezpieczeństwa bo były robione na lata 60 gdzie nie było takiego ruchu a wszystko hamowało gorzej . To wina FSO że nic przez 40 lat nie zrobiło by było lepiej choć troche . Bo wsadzenie litych tarcz do plusa to też jest jak dla mnie wersja oszczędnościowa .

Efektywność hamulców
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 15, 2008, 21:37:57 pm »

asdx21

  • Gość
no tak. ale gdzie najlepiej kupować???

Efektywność hamulców
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 15, 2008, 21:57:02 pm »

Offline Maxiu

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1062
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO Polonez Caro MR 91
No ja kupuje w motoryzacyjnym i sie pytaj " orginalne czy rzemieślnicze?".
FSO Polonez Caro 1.6 k16 :) lpg 92' L-46
4 elektryczne szyby , wspoma, lusterka elektryczne, podgrzewane, IG Standard podgrzewane, podłokietnik
były #1935

Efektywność hamulców
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 16, 2008, 01:31:57 am »

Offline diodalodz

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2085
w każdym intercars kupisz klocki różnych marek do poloneza . robi naprawde dużo firm .

Efektywność hamulców
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 16, 2008, 23:05:27 pm »

Offline Łukasz!842!

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 609
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO POLONEZ 2000/TC/MPI
    • http://www.fso.ptk.prv.pl
diodalodz jakoś w tym roku przejechałem ładnych parę km z campingiem na tych heblach i to nie raz po niezłych zakrętasach  że trzeba było podeptać i jakoś nie odczułem słabnięcia hebli ja osobiście uważam, że zmiana na zwykłego lukasa nie zawsze może być zmianą odczuwalną brat ma plusa i jakoś nie czuje przepaści między jednymi a drugimi minimalnie może lepsze sam osobiście myślę nad Truckowym zestawem Lukas  :mrgreen:
Co do klocków zmieńcie raz a nigdy nie kupicie fomara i innych tańszych zamienników w tym przypadku jest przepaść :wink:  Fomary starczały mi na pół roku Lukas dwa lata, a w dodatku jak się ma alufelgi to nie trzeba myć ich tak często ponieważ mniej pylą