Autor Wątek: wskaźnik poziomu gazu w zegarach?  (Przeczytany 16953 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Odp: wskaźnik poziomu gazu w zegarach?
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 04, 2014, 18:15:22 pm »

Offline Dariusz

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 450
  • Płeć: Mężczyzna
Odgrzewam. Posiadam instalacje Bingo S4 z takim sensorem poziomu gazu na butli teoretycznie jego charakterystyka wynosi 0-90 ohm. Teraz mam pytanie do osób , które może coś kombinowały z tym wskaźnikiem : jego rezystancja jest rosnąca czy malejąca wraz z poziomem gazu w butli? kalibracja wskaźnika to pryszcz. Musze projektować jakiś układzik aby odciążyć elektronike potencjometru czy wystarczy samo przekalibrowanie wskaźnika? Dodam , że nie będe ingerował w oryginalny wskaźnik paliwa lecz chce się podpiąć pod wskazanie ciśnienia oleju (ta sama charakterystyka rezystancji co wskaźnik paliwa)

Odp: wskaźnik poziomu gazu w zegarach?
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 04, 2014, 19:52:51 pm »

Offline Thomson#1976

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 581
Przeważnie takie wskaźniki posiadają możliwość zmiany z rosnącego na malejący i odwrotnie przy drobnej ingerencji wewnątrz (są już na to przygotowane przy produkcji). Żeby czujnik lpg imitował czujnik benzyny to musi mieć taką samą rezystancję, zmieniającą się w ten sam sposób. Charakterystyka czujnika benzyny w Poldku jest liniowa więc łatwo można obliczyć jaką rezystancję ma mieć każdy rezystor we wnętrzu czujnika LPG (ogranicza nas jedynie dostępność rezystorów w sprzedaży). Im więcej rezystorów wewnątrz tego czujnika znajdziesz, tym dokładniejsze można uzyskać wskazania.  Dokładność licznika LPG w największym stopniu zależy od wielozaworu w butli LPG. Przykładowo zawór Tomasetto opiera wskazania ilości LPG na nieco powyżej ćwierć obrotu pływaka w zakresie pusty-pełny, gdzie rzadziej występujący BRC posiada niemal cały obrót. Jest więc 3 razy dokładniejszy. Poza tym jesli wielozawór nie jest pierwszej młodości to trzeba określić czy pływak posiada luzy czy nie bo wskaźnik wtedy będzie jeszcze mniej dokładny.

Odp: wskaźnik poziomu gazu w zegarach?
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 04, 2014, 20:51:18 pm »

Offline Dariusz

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 450
  • Płeć: Mężczyzna
Przeważnie takie wskaźniki posiadają możliwość zmiany z rosnącego na malejący i odwrotnie przy drobnej ingerencji wewnątrz (są już na to przygotowane przy produkcji). Żeby czujnik lpg imitował czujnik benzyny to musi mieć taką samą rezystancję, zmieniającą się w ten sam sposób. Charakterystyka czujnika benzyny w Poldku jest liniowa więc łatwo można obliczyć jaką rezystancję ma mieć każdy rezystor we wnętrzu czujnika LPG (ogranicza nas jedynie dostępność rezystorów w sprzedaży). Im więcej rezystorów wewnątrz tego czujnika znajdziesz, tym dokładniejsze można uzyskać wskazania.  Dokładność licznika LPG w największym stopniu zależy od wielozaworu w butli LPG. Przykładowo zawór Tomasetto opiera wskazania ilości LPG na nieco powyżej ćwierć obrotu pływaka w zakresie pusty-pełny, gdzie rzadziej występujący BRC posiada niemal cały obrót. Jest więc 3 razy dokładniejszy. Poza tym jesli wielozawór nie jest pierwszej młodości to trzeba określić czy pływak posiada luzy czy nie bo wskaźnik wtedy będzie jeszcze mniej dokładny.
Chodzi tylko o to czy czujnik ten ma charakterystyke rosnącą czy malejącą wykalibrowanie wskaźnika na desce to pikuś (zmiana rezystora we wskaźniku przylutowanego między pinami "+" a pinem idącym do czujnika) . Tak jak pisałem wyżej wskaźnik benzyny zostawiam w spokoju , myślałem żeby wykorzystać wskaźnik ciśnienia oleju ale chyba wywale ten wnerwiający zegarek i tam wmodze drugi wskaźnik paliwa skalibrowany do tego czujnika ale jeśli mówisz , że da sie zmienić rosnąco/malejąco to ten problem też mam z głowy teraz pozostaje kwestia czy zmontować jakiś układ na tranzystorze aby nie przeciążyć elektroniki czy wystarczy , że tak przygotowany zestaw mogę podłączyć bez żadnego dodatkowego układu?

Odp: wskaźnik poziomu gazu w zegarach?
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 04, 2014, 21:32:58 pm »

Offline Thomson#1976

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 581
Mam już zrobiony taki zestaw, póki co poza autem bo brakuje jeszcze sygnalizacji rezerwy (w trakcie).  Możesz używać jednego wskaźnika do wskazań obu paliw w zależności na którym aktualnie pracuje silnik. Wystarczy zwykły przekaźnik na przewodzie do czujnika benzyny żeby przełączać sygnał LPG/PB. W fabryczny wskaźnik paliwa ani czujnik nie ingerujesz, dostosowujesz tylko ten standardowy czujnik LPG wlutowując nowe rezystory, tak aby jego zakres rezystancji był zblizony to takiego jaki ma czujnik benzyny. Podłączasz w taki sam sposób jak czujnik benzyny i to wszystko na wstępie :)

Odp: wskaźnik poziomu gazu w zegarach?
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 04, 2014, 22:13:44 pm »

Offline Dariusz

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 450
  • Płeć: Mężczyzna
Doskonale rozumiem kolego o co Ci chodzi ale gaz mam na gwarancji dlatego nie chce ingerować w ten czujnik. a ogółem też masz taki czujnik? Wskaźnik działa Ci skokowo czy płynnie? rezerwa nie jest takim problemem , wykorzystujesz do tego diodę zenera , tranzystor NPN , diodę LED , 2 rezystory i jeden potencjometr ale to już nie ten dział :D
« Ostatnia zmiana: Maj 04, 2014, 22:17:37 pm wysłana przez Dariusz »

Odp: wskaźnik poziomu gazu w zegarach?
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 04, 2014, 23:12:19 pm »

Offline Thomson#1976

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 581
W przypadku rezerwy jedynym ograniczeniem jest mało miejsca w obudowie mojego czujnika, ale damy radę ;p
Licznik działa oczywiście skokowo, skoki mogą być niezauważalne jeśli tylko rezystancja całkowita będzie rozłożona na odpowiednią ilość rezystorów. W moim czujniku rezystorów jest jedynie 10 więc skok wskazówki to około 2,5mm na podziałce wskaźnika. Jest to standardowa ilość dla wielozaworu tomasetto. W przypadku czujnika do wielozaworu BRC (na niemal pełny obrót pływaka) rezystorów jest 30 więc dokładność dużo większa i myślę że skok byłby niezauważalny :)

Odp: wskaźnik poziomu gazu w zegarach?
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 05, 2014, 09:58:11 am »

Offline Dariusz

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 450
  • Płeć: Mężczyzna
Ok dziękuje za info , musze pogadać z gościem , który montował mi gaz i może za dopłatą sam mi to podłączy jak zaingeruje w to to moge stracic gwarancje a tego bym nie chciał .

Odp: wskaźnik poziomu gazu w zegarach?
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 05, 2014, 12:11:05 pm »

Online KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13833
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
mozesz stracic gwarancje na sensor ,a nie na instalacje ,bo od sensora odpinasz jeden przewod i wykorzystujesz go do wskaznika
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: wskaźnik poziomu gazu w zegarach?
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 05, 2014, 19:15:22 pm »

Offline Thomson#1976

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 581

może za dopłatą sam mi to podłączy

Nikt nie będzie się chciał bawić w takie rzeczy, więcej z tym roboty niż to warte :P