FSO-Polonez Tuning Klub
GŁÓWNE KATEGORIE FORUM => TECHNIKA => Elektryka => Wątek zaczęty przez: Gabriel w Listopad 19, 2011, 22:09:12 pm
-
Mam w swoim poldku zalozony mocniejszy alternator niz fabrycznie, i dzisiaj gdy na postoju pracowal silnik dodalem troche mocniej gazu po czym wszystkie grubsze kable prowadzace do przekaznikow pod maska sie rozgrzaly do czerwonosci i poplynala z nich izolacja. Czy to moze byc spowodowane mocniejszym alternatorem?
A swoja droga jest mozliwosc jeszcze kupna nowej wiazki do Borewicza?
-
Sprawdź koniecznie miernikiem ładowanie, być może że regulator masz walnięty.
-
Zauwazylem ze doszczetnie stopiony jest tez jeden z przewodow w kostce do silniczka wycieraczek. Czy wycieraczki sa sterowane masa i mozliwe ze w silniczku sie zrobilo jakies zwarcie? : /
-
wszystkie grubsze kable prowadzace do przekaznikow pod maska sie rozgrzaly do czerwonosci i poplynala z nich izolacja
Coś takiego powoduje wyłącznie zwarcie. Niestety - pozostaje Ci wymienić stopione kable na nowe (to oczywiste) oczywiście bez podłączonego aku. Potem już tylko miernik w dłoń i szukanie przyczyny zwarcia. Swoją drogą, żeby stopić izolację potrzeba naprawdę dużego prądu. Możesz jakieś foto wrzucić?
-
Swoją drogą, żeby stopić izolację potrzeba naprawdę dużego prądu. Możesz jakieś foto wrzucić?
Dla takich cienkich przewodów jak w instalacji poloneza akumulator razem z alternatorem spokojnie dostarczy tyle prądu żeby stopić w kilka sekund niezabezpieczone obwody
-
wszystkie grubsze kable
One mają prawie 2,5mm2 - przy 220V mogą przenieść prawie 25A (testowane ;) )
Aku na zwarciu wyciąga ponad 500A więc... instalacja poldka i tak jest niezła, że się TYLKO stopiła
-
W starszych Polonezach to wiązki i tak byly "grubsze".
-
mocniejszy alternator nie ma wpływu na to że zostały stopione przewody. Dostarcza on tylko i wyłącznie określona wartość prądu i napiecia pod obciążeniem w zależności od zapotrzebowania obwodu na moc. Tak więc jeśli potopiło przewody jest to spowodowane zwarciem w danym obwodzie. Nie mocą alternatora.
-
@Excalibur#1937 - obciążalność prądowa przewodu jest taka sama, niezależnie od napięcia. Różnica jest tylko taka, że czym mniejsze napięcie, tym większa procentowa strata na rezystancji przewodu (np 2V przy 12V to 17%, a przy 230V to 0,5%)
-
Z mojej wypowiedzi wyszłyby bzdury :) Źle się po prostu wyraziłem a Ty to dokładnie opisałeś. Żeby nie było - wcale nie sugerowałem, że przez przewód przeleci 500A :d :d :d - poprawiłem stylistykę wypowiedzi, żeby w błąd nie wprowadzać.