FSO-Polonez Tuning Klub
GŁÓWNE KATEGORIE FORUM => TECHNIKA => Elektryka => Wątek zaczęty przez: Gifter w Marzec 09, 2004, 19:00:38 pm
-
Chodzi o deske rozdzielcza :) mam caro z 95` Seru mial mi zrobic nowe tlo ale na to nie ma czasu,kto mi napisze punkt po punktcie jak to zrobic?? Tylko dokładnie i czy mozna cos podczas tego zabiegu popsuc??? AHA i ostatnie czym pomalowac aby uzyskac piekny zielony kolorek :) ???????
-
Hmmm. wiec tak...
1) wyjmujesz zegary, odkrecasz kilka malych wkretow z tylu i je wyjmujesz.
2) zdejmujesz wskazowki z wskaznikow(nie trudna robota), musisz uwazac, zeby nie pogiac "trzpieni". po czym odkrecasz srubki mocujace tarcze.
3) zdejmujesz tarcze i zmywaczem do paznokci usuwasz farbe z tylu tarczki(tylko w miejscu gdzie sa cyferki) kolega Bociek pisal, ze mozna to zrobic bez zdejmowania tarcz, dla mnie jednak jest to bardzo trudne, bo farba siedzi dosc dobrze.
4) podkladasz pod wskazniki folie estradowa(slyszalem ze najlepszy efekt) NIE MALUJ TEGO ZADNYMI PISAKAMI. Ja tak zrobilem i musialem potem wszystko od nowa robic. CHVJOWY efekt. Na razie mam biale podswietlenie. Moze to sie zmieni.
wyzej wymienione czynnosci wykonujemy dla kazdego ze wskaznikow.. Nie jest trudne.
-
a gdzie taka folie dostac i jak ja zamontowac i jak dobrac ten zielony kolor aby nie byl za ciemny, i ile taka folia kosztuje,oraz jak moze wypasc kolor niebieski ????? :)
-
Niebieski, ja tesh o takim myślałem :)
-
kolor musisz dobierac empirycznie. Podswietlenie wskaznikow jest wbrew pozorom dosc slabe i malo wydajne(nie jest symetryczne i rownomierne) Jak przykladalem tarczke do bialego kola na czarnym tle w paincie, to wygladala na nieco za jasna, a w samochodzie prawie nic nie bylo widac. Podejrzewam, ze musimy wybierac jasniejsze kolory.
-
a ja nie umiem zmyc tej zasranej farby z tarcz :( nie wiem czy mam normalne zegary, ale u mnie cala plytka (cyferblaT) jest wykonany z zielonego materialu :( kijowo troszke, moze macie cos innego??
-
co to jest ta folia estradowa?
Mam pytanko? czy mozna kupic zarówki podswietlajace wskazniki o wiekszej mocy? Ja mam 1.2W, czy sa moze mocniejsze?
-
ok, wszystko pięknie, ale ja mam bombastyczne kwadratowe zegary - czy tam te patenty również obowiązują?
A oryginalne podświetlenie jest tak beznadziejne, że głowa boli.
pozdr.
-
co to jest ta folia estradowa?
Mam pytanko? czy mozna kupic zarówki podswietlajace wskazniki o wiekszej mocy? Ja mam 1.2W, czy sa moze mocniejsze?
sa 1.5W a jeszcze mocniejsze to musialbys szukac po internecie
-
Zmiana podświetlenia tarcz zegarów poldka MR-93(okrągłe) do C+ (czyli bursztynowe podświetlanie) wg Bociana_s#313 ;).
Na początek demontarz z deski rozdzielczej. Banalna sprawa tylko nie pourywajcie kabelków ;). Potem do domciu i na spokojnie zaczynamy się bawić.
Potrzebne narzędzia i materiały:
- śrubokręt płaski mały - dwie sztuki
- śrubokręt krzyżakowy mały
- nożyczki
- patyczki higieniczne
- zmywacz do paznokci (im tańszy tym lepszy)
- jakaś folia o rządanym kolorze. Super nadają się wszelkiego rodzaju kolorowe folie estradowe, podobno dobre są okładki do skoroszytów. Ja sosbiście prowadziłem nawet próby z taśmą izolacyjną i kolorowymi butelkami PET :mrgreen: . Odrazu tłumaczę co to jest folia estradowa. Każdy był na dyskotece a prawie każdy w jakimś teatrze. więc jak są tzw jupitery oświetlające scenę to tam zmiana barwy jest realizowana poprzez zmianę folii ito można nazwać folią estradową. Do kupienia w sklepach ze sprzętem dyskotekowym. W białymstoku takowy znajduje się na ulicy Lipowej. Osobiście za arkusz 20/20cm płaciłem 9zł. Spokojnie wystarczy nawet na dwa komplety zegarów. NIestety może się okazać że podświetlenie jest za słabe i wtedy musimy zaopatrzyć się w żarówki 2W/12V wyglądające tak samo jak te 1,2W.
Jak już zgromadziliśmy niezbędne sprzęty i materiały oraz znaleŹliśmy kilka godzin czasu to możemy zacząć zabawę. Na początek odkręcamy małe wkręciki i zdejmujemy szybę czołową. Oczom naszym powinny ukazać się poszczególne wskażniki wraz z ich konstrukcją mechaniczną.
Prosty algorytm postępowania:
WskaŹniki boczne (te mniejsze) można śmiało pozbawić wskazówek. W pierwszej kolejności wyciągamy mały patyczek blokujący ruch wskazówki w lewą stronę. Po jego wyjęciu wskazówka przemieści się nieco dalej niż zwykle. Zapamiętujemy a najlepiej zaznaczamy jej położenie. Po zabiegu założymy ją w to samo miejsce i mając dużo szczęścia nie wprowadzimy błędu wskazań co kosztowałoby nas ponowne zdejmowanie zegarów. W następnej kolejności za pomocą dwuch płaskich śrubokręcików podważamy wskazówkę pionowo do góry aż zostanie zdjęta z ośki. Czynność tą należy robić ostrożnie żeby nie zgiąć ośki i nie porysować czarnej folii zegarów. Dalej odkręcamy dwa małe wkręciki mocujące tarczę wskaŹnika. Na wewnętrznej stronie w miejscu cyferek znajduje się pomarańczowa farba którą usuwamy za pomocą pałeczek i zmywacza do paznokci. Dobrze umyte tarcze przepuszczająświatło białe.
Kolejny etap to już czysta wirtuozeria zależna od posiadanych środków. Warunek jest taki aby folia zmieniająca barwę nie była za gruba i miała wymiary oryginalnej tarczy wskaŹnika.
Składanie wskaŹników następuje w kolejności odwrotnej do rozbierania. W razie potrzeby pozostaje nam już tylko zmienić żarówki na mocniejsze i już mamy porządany przez naz kolor podświetlania bocznych wskaŹników :mrgreen: .
CDN...
-
ja mam bombastyczne kwadratowe zegary - czy tam te patenty również obowiązują?
Ja zmienilem podswietlenie na zywsze zielone. Prosto jak budowa cepa bojowego. Wybijasz te zielone klosze, zeby nie bylo zielonego swiatla i zmieniasz kolor zaroweczek. JA zmienilem na ladne zywsze zielone.. Mozesz albo kupic zaroweczki, albo zalozyc kondoniiki na zwykle zarowki(mniejszy koszt)
-
kupic podswietlane przyciski. I zmienic ich kolor, tak jak kolega Bobi, z tym ze on mial chyba seryjnie podswietlone.
-
no tak, to jeszcze prostszy pomysł.
-
a ja mam orginalne podswietlone na zielono klawicze w moim 92 8) wypasssss
-
ja nie mam podswietlonych guziczkow:D i dobrze mi z tym. Nie lubie jak mi za wiele swieci do okola. A rozklad przelacznikow juz znam na pamiec.
-
Ciąg dalszy nastąpił.... :mrgreen:
Pozostały nam już tylko dwa główne wskaŹniki do zmiany barwy, czyli obrotomierz i prędkościomierz.
Prędkościomierz można spróbować potraktować analogicznie jak mniejsze wskaŹniki jednak należy znacznie bardziej uważać przy sciąganiu wskazówki. Pozatym trzeba obowiązkowo zaznaczyć jej położenie przed zdjęciem bo inaczej będziecie mieli przekłamania. Zasadniczo wskazówka powinna zejść z ośki więc nie powinno być najgorzej. Mimo wszystko należy to kontrolować cały czas. Zmywanie farby i podkładanie koloru analogiczne jak w poprzedniej części. Ze składaniem nie powinno być też żadnych problemów.
Obrotomierz. Najgorszy do przerobienia. Tutaj w miarę możliwości odradzam zdejmowanie wskazówki. może się to skończyć uszkodzeniem obrotomierza. Jest to najdelikatniejszy ze wskażników i często wskazówka jest mocno wklejona na ośce. Przy próbach ściągnięcia może się okazać że wskazówka schodzi wraz z ośką i w pewnym momencie rozleci się nam cała część mechaniczna obrotomierza.
Aby zmyć farbę i podłożyć folię powinno wystarczyć odkręcenie tarczy od plastikowego "światłowodu" i delikatne odginanie tej tarczy.
Dla upartych ludzi którzy jednak chcą ściągnąć wskazówkę mam radę. Pamiętajcie jednak że robicie to na własną odpowiedzialność. Do tej operacji potrzebne będą płaskie wąskie szczypce takie aby weszły między plastikowy światłowód a dolną część obrotomierza. Szczypcami przytrzymujemy ośkę obrotomierza tak aby nie kręciła się z drugiej strony natomiast próbujemy obrócić wskazówkę. Po zerwaniu sił wiążących wskazówkę z ośką powinniśmy ją zdjąć bez większego wysiłku. Mycie i zmiana koloru analogicznie. Przy składaniu możemy założyć wskazówkę w takim miejsci jak poprzednio lub udać się do mechanika który zmierzy wam prędkość obrotową silnika a wy skorygujecie wskazania obrotomierza. Ja tak zrobiłem i teraz mam w miarę wiarygodne wskazania.
MOntarz całości przeprowadzamy w kolejności odwrotnej do demontarzu. W zależności od materiału jaki urzyliście na zmianę podświetlenia może okzać się że podświetlenie jest za słabe. Wtedy musicie poszukać mocniejszych żarówek do podświetlania. Mi się udało kupić 2W/12V w identycznej bańce
Życzę miłej i owocnej pracy. Tylko bądŹcie ostrożni podczas tej operacji i nie uszkodŹcie czegoś. Uważajcie na ośki aby ich nie pokrzywić.
PS. Może jeszczę zdradzę wam mój sposób na kolorowe wskazówki :mrgreen:. Ale to już następnym razem.
-
Witam wszystkich! To mój pierwszy post na tym forum i pierwsza propozycja - próbował ktoś pomalować wskazówki farbą fluorescencyjną i oświetlić je diodami UV(ultrafioletowe)?
Diody - wystarczy dwie na jedną tarczę - trzeba umieścić pomiędzy tarczą a szybą i skierować na wskazówkę. Najlepiej diody umieścić naprzeciw siebie, w ten sposób wskazówka jest oświetlona w każdym położeniu.
Jeśli kogoś interesuje, bardzo dużo materiału na temat tuningu, napraw itp. można znaleŹć na elektrodzie.
pzd - roman13,(właściciel honekera :D )
-
pzd - roman13,(właściciel honekera :D )
Tego 2.0DOHC ?
-
Witam! Niestety nie honker tylko honeker :lol: - warczyburg z serduszkiem renówki
pzd
-
Witam! Niestety nie honker tylko honeker :lol: - warczyburg z serduszkiem renówki
pzd
AAAAA... czyli od Ericha Honekera z NRD 8)
-
Erich dostałby zawału gdyby go zobaczył!
-
Ja teraz robie podswietlenie w DF (okragle zegary) i zabieram sie do tego tak, ze zeskanowalem moje stare tarcze i wskazniki temp i paliwa i zmienilem troszke na kompie wyglad tak, jak mi sie podoba. Nastepnie w rozliczeniu za uslugi w pewnej znajomej firmie robiacej takie litery swietlne i tego typu badziewie z plexi zamowilem sobie tarcze na mlecznej plexi z czarna folia wycieta wedlug skanu na ploterze. Jak mi juz to zrobia wstawie zamiast standardowych tarcz. Co do oswietlenia to trzeba bedzie wywalic te klosze zielone i zrobic patent z diodami. Robilem eksperymenty z bialymi z lampek ogrodowych. Daja swiatlo punktowe i cholernie jasne, musialyby byc w odleglosi ze 30cm, zeby to nie razilo po oczach. Wiec najprawdopodobniej beda jakies diody pomaranczowe lub zielone, lub niebieskie, ale cale w kolorze, o zwyklej, nie podwyzszonej jasnosci i to powinno wygladac ladnie. Jak sie zrobi to postaram sie artykul dac o tym na forum ze zdjeciami.
Co do przelacznikow podswietlanych to ktorys z poprzednich wlascicieli mojego DF zamontowal wlasnie takie wraz z konsola poldolota. Od zwyklych roznia sie 2 wyprowadzeniami na dole, maja malutka diodke (zielona lub pomaranczowa) i nie wiem jeszcze jak swieca, bo rozebralem na razie caly srodek.
-
kolor, to już tylko kwestia filtru (http://www.fso.inds.pl/album_page.php?pic_id=451)
-
wracam do tematu :) czy ktos ma foto deski rozdzielczej bez koloru tak jak Gucio mial :D czyli czarne cyfer blaty i kolor normalny żarówek nie pomarańcz :) czy tam bursztyn