Autor Wątek: Odpowietrzenie skrzyni korbowej (odma w ohv)  (Przeczytany 8945 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Odpowietrzenie skrzyni korbowej (odma w ohv)
« dnia: Kwiecień 22, 2008, 00:17:12 am »

Logan

  • Gość
Zastanawia mnie jedna rzecz. Mianowicie jaka jest różnica w poprowadzeniu odmy?
Jak wszyscy posiadacze OHV na gazie (prócz gsi) dobrze wiemy i denerwuje nas szlam zbierający się w odmie od pokrywy zaworów do filtra powietrza.
Ostatnio zmieniałem ten przewód gumowy i wsadziłem tam przy okazji łapacz płomieni (od fiata 126p - pasował :P ). Wsadziłem bo oryginalnie powinien tam być. Teraz zastanawiam się czy nie popełniłem błędu. Fakt faktem powinien tam być ale powoduje jeszcze większe zapchanie odmy bo szmal przez niego na pewno nie przechodzi.

I tu tkwi problem. Odpowietrzenie skrzyni korbowej musi być sprawne gdyż zbierające się tam resztki spali i opary oleju powodują zwiększone ciśnienie w całym układzie poważnie zmniejszając żywotność uszczelniaczy co owocuje znacznie zwiększonym zużyciem/wyciekiem oleju.

Fabrycznie odma jest poprowadzona do filtra powietrza. Ja do czasu aż nie założyłem tego łapacza płomieni miałem w obudowie filra mokro i często widziałem tam szlam który to z kolei dostawał się przez gardziele do komór spalania a to mnie bardzo wpieniało. Teraz tego nie ma bo łapacz uniemożliwia przedostawianie się szlamu do obudowy filtra TYM SAMYM zwiększając ciśnienie w układzie odpowietrzającym (u mnie w takim razie już nie sprawnym) skrzynię korbową.

Moje pytania brzmią następująco:

1. Czy można zatem założyć na króciec od pokrywy zaworów dłuższy przewód i poprowadzić go np. na dół ażeby cały ten szlam spływał sobie na jezdnię??
2. Czy jeśli odpowiedź na pierwsze pytanie padnie TAK, to czy usunąć wtedy całkowicie łapacz płomieni by nie ograniczać przelotu odpowietrzającego skrzynię korbową??

Jedyne co mnie zastanawia to czy zmniejszy się przy takim rozwiązaniu (jak w pytaniu 1) ilość wytwarzającego się szlamu? Sądzę że on się jednak tworzy z podowu niesprawnego układu odpowietrzającego skrzynię korbową...

P.S. Oczywiście przy takim rozwiązaniu króciec wystający od spodu obudowy filtra powietrza zostaje zaślepiony.

Odpowietrzenie skrzyni korbowej (odma w ohv)
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 22, 2008, 00:25:03 am »

Offline utek

  • utek#1915
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3691
  • Płeć: Mężczyzna
  • kujawiak
A Ty masz sprawny silnik skoro tyle tego szlamu się zbiera?

Re: Odpowietrzenie skrzyni korbowej (odma w ohv)
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 22, 2008, 00:45:56 am »

Offline Plus98

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 115
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO Polonez Kombi 1.6 MPi
Cytat: "Logan#1928"


Moje pytania brzmią następująco:

1. Czy można zatem założyć na króciec od pokrywy zaworów dłuższy przewód i poprowadzić go np. na dół ażeby cały ten szlam spływał sobie na jezdnię??


Trafisz na służbiste i stracisz dowód rejestracyjny. Musi być włączony do puszki filtra lub być wyposażony we własny filtr odmy.Dla środowiska katastrofa. Ja miałem kiedyś wetknięty w plastikową butelkę (nie w FSO).

Odpowietrzenie skrzyni korbowej (odma w ohv)
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 22, 2008, 01:09:12 am »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13892
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
zostaw ten wygaszacz plomieni - on jest w formie spirali i nie stawia duzego oporu
nie wierzysz to wciagaj i wypuszczaj powietrze przez wygaszacz (ustami) i zobaczysz ,ze oddych sie swobodnie

a jako ,ze to spirala ,to ci wylapuje te szlamy i one splywaja spowrotem do silnika
o cis. w komorze korbowej sie nie martw - w sprawnym silniku nie wyczujesz dmuchania przez odme ,a jezeli u ciebie tak dmucha ,ze sie obawiasz przytkac to wygaszaczem plomieni to masz duzy problem z pierscieniami
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odpowietrzenie skrzyni korbowej (odma w ohv)
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 22, 2008, 04:38:05 am »

Offline wrb#1974

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 2632
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1993. FIAT DOHC 1,6 "kwadrat". poległ w mojej obronie, w walce z przeważającymi siłami wroga.
ja zrobiłem tak: odciąłem wystajęce łby nadlewów mocujących blaszaną siatkę, która znajduje się pod pokrywą zaworów. tam było dwie szufelki czegoś jak węgiel drzewny- kruszyło się i dawało rozsmarować między palcami. wyczyściłem dokładnie i wymyłem w nitro. w nadlewach którymi była mocowana ta siatka, wywierciłem otwory i nagwintowałem. teraz siatka trzyma się na śrubkach. nie udało mi się dobrze uszczelnić gwintów- co jakiś czas muszę przetrzeć szmatką pokrywe zaworów bo jest zawilgocona olejem i przykleja się kurz. ale nie mam syfu w odmie.

[ Dodano: 2008-04-22, 04:39 ]
oczywiście, nowy wygaszacz płomieni jest na swoim miejscu.
Świat dla wszystkich, Polska dla Polaków. to nie rasizm, to prawo do bycia Panem we własnym Domu.

Odpowietrzenie skrzyni korbowej (odma w ohv)
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 22, 2008, 07:30:46 am »

Logan

  • Gość
KGB, problem mam z uszczelniaczem tylnym wału korbowego, którym olej zaczął mi wyciekać po wsadzeniu do odmy łapacza płomieni. Masz rację że powietrze przepływa swobodnie. powietrze i każy płyn, nawet olej. Ale nie ten szlam. od strony filtra powietrza odma jest czysta... Pierścienie mam sprawne bo do czasu wsadzenia łapacza nie brał mi oleju. Chyba że teraz i one poszły... :evil:

Prędzej zrobię coś takiego jak wrb.

Odpowietrzenie skrzyni korbowej (odma w ohv)
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 22, 2008, 11:29:02 am »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13892
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
na poczatej jeszcze wyczysc szlam ,no i tak jak wrb pisze mozesz przeczyscic siatex
symeryng tylny to przypadek ,nie ma co wiazac tego z odma ,chyba ,ze naprawde zdrowo ci dmucha do skrzyni ,ale wtedy caly filtr i gaznik mialbys w oleju - nie bylo cie na blue city jak bylismy z PRLem jego Borewiczem plujacym olejem to bys zobaczyl przedmuch w odmie jak zalewa swiece olejem  :mrgreen:
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odpowietrzenie skrzyni korbowej (odma w ohv)
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 22, 2008, 12:00:16 pm »

Offline Osfald

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 690
    • JAGUAR XJL 3.0 Supercharged 380KM
Cytat: "wrb"
teraz siatka trzyma się na śrubkach.


a kolega zastanowil sie co moze sie stac jak sie srubunia odkreci?? wlasnie dlatego tam byly nity... polaczenia gwintowane w mocowaniu pobliskiej klawiatury sa zabezpieczone przed odkrecieniem... zadbales o to w przypadku tej blaszki??

z doswiadczenia powiem, ze jesli pierscienie sa padniete lub padla uszczelka pod glowica (przy zatkanej odmie) to cisnienie moze byc na tyle duze, ze bedziemy szukac bagnetu oleju po ulicy, a domycie komory silnika z oleju zajmie pol dnia  :twisted:

puszczanie odmy w atmosfere to raczej nie za dobry pomysl... wlasnie ze wzgledow ekologicznych, o ktorych juz tu wpomniano... lepiej juz kombinowac z ta butelka na szlam (ale opary i tak ida w powietrze)
FSO Car Team
12 lat przejeździłem wyrobami FSO. Są powody do dumy :)

Odpowietrzenie skrzyni korbowej (odma w ohv)
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 22, 2008, 17:04:07 pm »

Logan

  • Gość
opary mogą iść gdzie chcą byle nie do filtra powietrza. postawmy zatem na ekologię. jeśli bym poprowadził odmę dłuższym wężem do jakiejś... puszki i tam by się wszystko zbierało a co jakiś czas bym tą puszkę oczyszczał to byłoby dobrze? w sensie technicznym i "prawnym"

Odpowietrzenie skrzyni korbowej (odma w ohv)
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 22, 2008, 17:48:06 pm »

Meyron

  • Gość
Cytat: "wrb"
ja zrobiłem tak: odciąłem wystajęce łby nadlewów mocujących blaszaną siatkę, która znajduje się pod pokrywą zaworów.


Przy okazji tematu chciałem spytać gdzie dokładnie znajduje się w/w siatka pod pokrywą i czemu ona służy.

A tak w ogóle dzisiaj również postanowiłem skontrolować stan przewodu między pokrywą głowicy a filtrem powietrza.Był w środku lekko zasmarkany ale nie to było najgorsze.Z tego wypustu od pokrywy na który wchodzi gumowy wąż wyciągnąłem takie jakby opiłki matalu  :shock: grubości włosa w kształcie koła o średnicy +- 7mm pozlepiane w jakimś smarze z sadzą.Do tej pory zachodzę w głowę co to jest i skąd się to wzięło.

Odpowietrzenie skrzyni korbowej (odma w ohv)
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 22, 2008, 19:15:40 pm »

Offline wrb#1974

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 2632
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1993. FIAT DOHC 1,6 "kwadrat". poległ w mojej obronie, w walce z przeważającymi siłami wroga.
to są właśnie kawałki wygaszacza płomieni.

[ Dodano: 2008-04-22, 19:26 ]
ta siatka jest zamocowana od spodu do pokrywy zaworów. śrubki trzymają się ze strachu przede mną :mrgreen:. ale dziękuję za zwrócenie uwagi kolegom dysponującym mniejszym doświadczeniem,  na istniejący w tym miejscu problem.
Świat dla wszystkich, Polska dla Polaków. to nie rasizm, to prawo do bycia Panem we własnym Domu.

Odpowietrzenie skrzyni korbowej (odma w ohv)
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 22, 2008, 19:40:44 pm »

Meyron

  • Gość
WRB czy mógłbyś to bardziej doladnie wyjaśnić o co chodzi ztym wygaszaczem płomieni i metalowymi wiórkami.Pierwszy raz o takimś czymś słyszę i coś takiego widzę.

Odpowietrzenie skrzyni korbowej (odma w ohv)
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 22, 2008, 19:44:18 pm »

Offline wrb#1974

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 2632
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1993. FIAT DOHC 1,6 "kwadrat". poległ w mojej obronie, w walce z przeważającymi siłami wroga.
wygaszacz płomieni jest zwinięty z mosiężnego drutu, coś jakby wycior do strzelby.
Świat dla wszystkich, Polska dla Polaków. to nie rasizm, to prawo do bycia Panem we własnym Domu.

Odpowietrzenie skrzyni korbowej (odma w ohv)
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 22, 2008, 20:09:35 pm »

Logan

  • Gość
Meyron, Twój widocznie nie jeden płomień od wyjechania z fabryki już "wygasił" skoro jest w takim stanie :mrgreen: Jak chcesz nowy to idź do sklepu i spytaj o łapacz płomieni do 126p.
tak przy okazji... czyść to i zaglądaj tam częściej...

Czekam na odpowiedź na moje pytanie wyżej napisane.

Odpowietrzenie skrzyni korbowej (odma w ohv)
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 22, 2008, 21:25:22 pm »

Offline wrb#1974

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 2632
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1993. FIAT DOHC 1,6 "kwadrat". poległ w mojej obronie, w walce z przeważającymi siłami wroga.
Logan#1928. technicznie jest to możliwe i pewnieby zadziałało. prawnie, to raczej nie- brak homologacji :mrgreen:
Świat dla wszystkich, Polska dla Polaków. to nie rasizm, to prawo do bycia Panem we własnym Domu.

Odpowietrzenie skrzyni korbowej (odma w ohv)
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 22, 2008, 22:32:31 pm »

Logan

  • Gość
wrb, polskie prawo jest do d...y :( ale homologacja na... takie coś? jeśli to prawda to to już przesada!