Autor Wątek: Radio i głośniki w 125p-wersja incognito.  (Przeczytany 5000 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Radio i głośniki w 125p-wersja incognito.
« dnia: Sierpień 31, 2009, 18:29:29 pm »

bing17

  • Gość
Witam.
Mam taki problem. Chciałbym zrobić w moim 125p klasycznie wyglądające wnętrze. Niestety koliduje to z głośnikami oraz samym radiem. Z tego co słyszałem oryginalne radio Safari 5 da się przerobić tak, żeby lepiej odbierało fale radiowe, miało wejście pod MP3 i ogólnie lepiej grało. Jednak jest to dla mnie temat "słyszałem że..." ale nie widziałem nigdzie na oczy artykułów o ulepszaniu takich klasycznych radyjek. Jeśli ktoś by miał takie to prosiłbym o podzielenie się nimi, bo z tego tematu jestem absolutnie zielony. Ciekawi mnie, czemu w 90% 125p radio nie jest na seryjnym miejscu. Czy to tylko widzimisie właścicieli, czy ma jakieś względy w stosunku do radia.
Druga sprawa to głośniki. Chciałbym je poukrywać, tylną półkę myślałem że zastosuje maskownice podobne jak w 126p sprzodu, tylko czy to ma szansę ładnie, czyli czysto grać ?? Myślałem żeby te głośniki obudować od dołu, to dobry pomysł ?? Oczywiście głośniki będą dobrej firmy. Z przednimi głośnikami nie mam już w ogóle pomysłu, czy ma ktoś jakiś pomysł żeby to klasycznie wyglądało ?? Z góry dziękuje wszystkim znającym się na rzeczy za pomoc.
Pozdrawiam bing17.

Radio i głośniki w 125p-wersja incognito.
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 31, 2009, 20:21:12 pm »

Offline Zoltan#1930

  • Administrator
  • Wiadomości: 3185
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sport&Classic Workshop
Dzisiejsze radia po prostu nie mieszczą się w otwór w 125p. safari jest węzsze i niższe. by wsadzić normalne radio trzeba wypiłować tą plastikową obudowę, a i tak jest problem w obrotomierzem.
Są dostępne w sprzedaży nowe, wyglądające na stare radia samochodowe, lub po prostu kup starsze radio, które dobrze gra i zamontuj.
nawet w safari jest miejsce z tyłu na podłączenie dodatkowego odtwarzacza-wystarczy podpiąć

Ja w swoim 125p miałem duże głosniki tylko z tyłu i mi wystarczało. można je tam zamontować bez problemu a następnie całą półkę przykryć cieniutkim materiałem, to się w oczy rzucać nie będą.
z przodu możesz pod radiem 2 10-tki wsadzić w oryginalne miejsce
Cytat: KGB
GAZ rzadzi ,GAZ radzi ,GAZ nigdy was nie zdradzi  :twisted:

Polski Fiat 1977r, Polonez 1600 L 1980r, Volvo 945 2300 GL 1992r, Mazda Bongo SD1D32 2200D->2000i 1994r, Iveco Daily Max 2800TD 1997r Chrysler Town&Country 3300 LX 2001r

Radio i głośniki w 125p-wersja incognito.
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 31, 2009, 22:39:59 pm »

Offline maciejowski

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2979
  • Płeć: Mężczyzna
    • 125p '75 | 125p '78 | 125p '80 | 125p '90 | 126p '78 | caro '96 x2 |
bing17, najlepiej kup starego starego grundiga, blaupunkta itp. stereo z odtwarzaczem kaset. do tego kasetę-adapter aby podpiąć mp3 i masz przyzwoite audio nie psując wyglądu wnętrza.

ewentualnie jeśli koniecznie chcesz zachować safari podpinasz mp3 tak: http://www.forum.fsoautoklub.pl/viewtopic.php?t=3444 najlepiej wersję z wbudowanym radiem, do odbioru współczesnego pasma.
Cytat: KGB
wtedy moze okazac sie ,ze pelno Nm ,a jakoby zadnego nie bylo - jedna malutka przekladnia ,tak wiele ubylo ...

Radio i głośniki w 125p-wersja incognito.
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 31, 2009, 23:00:33 pm »

bing17

  • Gość
Za link z FSOAK dzięki, ale nie odczytam bo zostałem tam zbanowany.
Jakie radia nowe wyglądają jak stare ?? Bo ja tego tematu w ogóle nie znam, może znasz jakiś przykład ?? Z Safari nie da się nic ciekawego zrobić ?? Z tymi głośnikami z tyłu to dobry czy zły pomysł ??

Radio i głośniki w 125p-wersja incognito.
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 31, 2009, 23:29:20 pm »

Offline maciejowski

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2979
  • Płeć: Mężczyzna
    • 125p '75 | 125p '78 | 125p '80 | 125p '90 | 126p '78 | caro '96 x2 |
kup coś w tym stylu: http://www.allegro.pl/item721925639_blaupunkt_hamburg_mr_21.html
allegro twoim przyjacielem :mrgreen: nowego jak starego tanio nie kupisz, pozatym do kanta gdzie silnik i most wszystko zagłuszają, to nie ma sensu :P

Cytat: "bing17"
Z Safari nie da się nic ciekawego zrobić ??
da się

Cytat: "Krasik"
Jeśli chcemy zostawić sobie w samochodzie stare, zabytkowe radio, jednak z drugiej strony chcielibyśmy, żeby dało się czegoś na nim słuchać, najprostszym rozwiązaniem jest dorobienie wejścia sygnału zewnętrznego. Dzięki niemu, będziemy mogli podłączyć do naszego odbiornika odtwarzacz mp3, telefon, laptopa czy inne źródło muzyki. Operacja ta wymaga jedynie minimalnej ingerencji w odbiornik, więc nie musimy się martwić o jego oryginalność.

Dorobienie wejścia sygnału zewnętrznego do starych radioodbiorników zbudowanych bez użycia układów scalonych jest bardzo proste. Proste odbiorniki radiowe (nie tylko samochodowe) zbudowane są tak, jak pokazałem na obrazku poniżej.



Jest blok odpowiedzialny, ze funkcje odbiornika radiowego. Sygnał z niego przechodzi przez potencjometr od głośności i podawany jest na wzmacniacz. Cała zabawa polega na odłączeniu od potencjometru sygnału z radia i podłączeniu w jego miejsce swojego sygnału zewnętrznego. Ot, i już! Zwróćcie uwagę tylko na to, że w większości odbiorników potencjometr głośności ma również wbudowany wyłącznik. Najczęściej z boku potencjometru są trzy wyprowadzenia a z tyłu dwa, właśnie od włącznika. Więc wyprowadzenia, którym mamy się zająć szukamy wśród tych trzech... W tych poszukiwaniach najwygodniej posłużyć się schematem.

A teraz przykład dorabiania wejścia AUX w radiu Safari 2. Po jego rozebraniu, widzimy taki widok jak na rysunku poniżej:


Na zielono zaznaczyłem obszar, który należy przeciąć i do którego należy dolutować kabel z naszym sygnałem. Teoretycznie można by go nie przecinać, ale wtedy narażamy się na to, że jeżeli wciśniemy któryś z klawiszy od wyboru zakresu fal, to zewrzemy wyjście z radia z wyjściem z naszego najnowszego Ipoda (czy czegoś innego), mogą tam zacząć chodzić jakieś niekontrolowane prądy i może to nie być zbyt zdrowe dla omawianych urządzeń. Na niebiesko zaznaczyłem obszar do którego można przylutować masę od sygnału wejściowego. To tyle, jeszcze tylko wyprowadzić kabelek z obudowy i już.


Powodzenia i miłego słuchania.
Piotr Krasiński


mam nadzieję, że mnie nikt nie dojedzie za to

Cytuj (zaznaczone)
Z tymi głośnikami z tyłu to dobry czy zły pomysł ??
jedyny sensowny jak nie chcesz ciąć drzwi i boczków.
Cytat: KGB
wtedy moze okazac sie ,ze pelno Nm ,a jakoby zadnego nie bylo - jedna malutka przekladnia ,tak wiele ubylo ...

Radio i głośniki w 125p-wersja incognito.
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 01, 2009, 00:19:37 am »

Offline Grzech#1938

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 4126
  • Płeć: Mężczyzna
    • GSI, GLI, GLE
Cytat: "bing17"
Za link z FSOAK dzięki, ale nie odczytam bo zostałem tam zbanowany.
Jakie radia nowe wyglądają jak stare ?? Bo ja tego tematu w ogóle nie znam, może znasz jakiś przykład ?? Z Safari nie da się nic ciekawego zrobić ?? Z tymi głośnikami z tyłu to dobry czy zły pomysł ??

Wszystko zależy od tego jakie masz korbki i maskownice na głośniki. Jeśli pierwsze są odstajace, a drugie bardzo płaskie to nie za wielkie okrągłe głośniki się pięknie mieszczą w przednich drzwiach i nie trzeba nic wycinać poza tapicerką. :) Ja tak miałem zamontowane.


A co do przerabiania Safari 5 to nie polecam. Po pierwsze jest monofoniczne czyli można do niego podłączyć tylko jeden głosnik, po drugie to jest wyjątkowo badziewne radio. Ma kiepski dźwięk i nienadzwyczajną czułość. Jak chcesz mieć klasyczne wnętrze to kup sobie jakiegoś Blaupunkta czy Philipsa z epoki. Często fabrycznie mają dodatkowe wejścia/wyjścia z tyłu i z podłączeniem np odtwarzacza mp3 nie ma problemu. :)
Mój system to linux: https://www.opensuse.org/#Leap