Autor Wątek: Polonez Kombi 1.6 GSI - tylkojeden wentylator, czesto chodzi  (Przeczytany 4606 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Polonez Kombi 1.6 GSI - tylkojeden wentylator, czesto chodzi
« dnia: Wrzesień 01, 2009, 20:25:45 pm »

TKD

  • Gość
Witam!

Zaczynam przygode z nowym nabytkiem - Polonezem Kombi z 2001 roku. Jest to nasz 4 Polonez w rodzinie po Caro 1.5GLE i PoldRoverach w wersji Atu i Caro. Pierwszy Plus.
W związku z tym, już na wstępie mam pytanie:

1) Z lektury archiwum wynika, że bywały dwa wentylatory. U mnie jest na chłodnicy tylko jeden i tylko jeden czujnik w chłodnicy, po prawej stronie. Tak mogło być w serii ?

2) Wentylator chodzi bardzo często. Załącza się po chwili na postoju, a nawet w trasie. Temperatura w/g wskaznika na desce nigdy nie przekroczyla 90 stopni, woda sie nie gotuje, mozna spokojnie otworzyc zbiornik wyrownawczy.

Podejrzewam ze do wymiany czujnik załączający wentylator ? Jakie powinien miec parametry włączenia i wyłączenia wentylatora ?


Na rysunku ponizej zaznaczylem jak oscyluje wskazowka temperatury w zwiazku z praca wentylatora.



Polonez Kombi 1.6 GSI - tylkojeden wentylator, czesto chodzi
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 01, 2009, 20:29:14 pm »

Offline matucha

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2701
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro '96
    • http://www.osp.piaski-wlkp.pl
Ja też mam seryjnie 1 wentylator ;) Włączników wentylatora jest kilka rodzajów, ale praktycznie każdy można stosować zamiennie. Załóż taki, jaki Ci się uda dostac.
Ktoś, kto zaprojektował Poloneza, wiedział, że się kiedyś urodzimy...

Polonez Caro 1,6 GLI LPG, Polonez KOMBI 1,6 MPI LPG & Dacia Sandero Stepway 1,6MPI LPG
Lublin 3 KOMBI 2,4TD & Renault KANGOO Fairway 1,5 DCI Privilege ;)

Polonez Kombi 1.6 GSI - tylkojeden wentylator, czesto chodzi
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 01, 2009, 20:38:50 pm »

TKD

  • Gość
Cytat: "matucha#1931"
Ja też mam seryjnie 1 wentylator ;) Włączników wentylatora jest kilka rodzajów, ale praktycznie każdy można stosować zamiennie. Załóż taki, jaki Ci się uda dostac.


To pierwsza pozytywna informacja, bo widze ze ten sam model i rocznik ;). Myslalem ze moze byl kiedys stukniety i po wymianie zostal tylko jeden wentylator ;).
Mozesz mi napisac ile mniej wiecej stopni pokazuje wskaznik jak temperatura jest optymalna ? W znanych mi Poldkach ze starą tablicą wskazników było to mniej wiecej w połowie miedzy 75 a 90 stopniu, a tutaj ?

Polonez Kombi 1.6 GSI - tylkojeden wentylator, czesto chodzi
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 01, 2009, 20:52:37 pm »

Offline SeBa

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1049
  • Płeć: Mężczyzna
  • FSOAK
    • Polonez 1.4 GTi 16V'97 i 2.0 GLI'95
    • http://www.fsoautoklub.pl
wentylator powinien wlaczyc sie przy ok 90st ,wymien termostat i czujnik plynu chlod w obudowie termostatu do kompa i powinno byc ok.Dobrze tez dolozyc drugi wentylator i zmostkowac je ,mam tak u siebie i polecam szybko zbija temperature
Cytat: Szymon
Rover ma jedną zasadniczą przewagę, jak po pijaku dasz w pizdę na zlocie na jakimś kretowisku to będziesz miał szacun, a z OHV cię wyśmieją, żeś wieśniak i biedak.

Auto Detailing-info PW

Polonez Kombi 1.6 GSI - tylkojeden wentylator, czesto chodzi
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 01, 2009, 22:07:52 pm »

Offline matucha

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2701
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro '96
    • http://www.osp.piaski-wlkp.pl
U mnie dochodzi do 90*C i po zbiciu spada gdzieś ok. grubość wskazówki.
Ktoś, kto zaprojektował Poloneza, wiedział, że się kiedyś urodzimy...

Polonez Caro 1,6 GLI LPG, Polonez KOMBI 1,6 MPI LPG & Dacia Sandero Stepway 1,6MPI LPG
Lublin 3 KOMBI 2,4TD & Renault KANGOO Fairway 1,5 DCI Privilege ;)

Polonez Kombi 1.6 GSI - tylkojeden wentylator, czesto chodzi
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 01, 2009, 22:26:10 pm »

TKD

  • Gość
Cytat: "SeBa"
wentylator powinien wlaczyc sie przy ok 90st ,wymien termostat i czujnik plynu chlod w obudowie termostatu do kompa i powinno byc ok.Dobrze tez dolozyc drugi wentylator i zmostkowac je ,mam tak u siebie i polecam szybko zbija temperature


Termostat rozumiem ze może się nie domykać skoro za bardzo zbija temperaturę ale dlaczego sugerujesz wymienić czujnik płynu chłodniczego do kompa ?
Tutaj chyba to nie komp włącza wentylator tylko ten czujnik z chłodnicy ?

Polonez Kombi 1.6 GSI - tylkojeden wentylator, czesto chodzi
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 01, 2009, 22:32:11 pm »

Offline matucha

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2701
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro '96
    • http://www.osp.piaski-wlkp.pl
Tak - wentylator załącza czujnik z chłodnicy. Na obudowie termostatu są 2 czujniki. 1 do komputera i 1 do wskaźnika temperatury na desce.
Ktoś, kto zaprojektował Poloneza, wiedział, że się kiedyś urodzimy...

Polonez Caro 1,6 GLI LPG, Polonez KOMBI 1,6 MPI LPG & Dacia Sandero Stepway 1,6MPI LPG
Lublin 3 KOMBI 2,4TD & Renault KANGOO Fairway 1,5 DCI Privilege ;)

Polonez Kombi 1.6 GSI - tylkojeden wentylator, czesto chodzi
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 02, 2009, 11:56:44 am »

Offline Mariusz#

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2283
  • Płeć: Mężczyzna
    • POLONEZ Atu+ 1.6 GSI
Cytat: "SeBa"
.Dobrze tez dolozyc drugi wentylator i zmostkowac je ,mam tak u siebie i polecam szybko zbija temperature


a za to jak fajnie szybko łoi akumulator prąd załączenia około  62A
Pan inżynier widzę, że lubi jeździć tym polonezem

Polonez Kombi 1.6 GSI - tylkojeden wentylator, czesto chodzi
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 02, 2009, 15:42:47 pm »

Offline xprot

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 328
    • borocaro+ gsi
to ja podepne sie pod temat. mam 2 wiatraki, kiedy sie wlacza ten drugi :D bo mi sie jeszcze nie udalo zrobic tak, zeby chodzily oba, ba jednego nie udalo mi sie nigdy wlaczyc... czy to jest kwestia nieprawidlowego podpiecia, czy ten drugi zalacza sie na innych warunkach niz pierwszy?

Polonez Kombi 1.6 GSI - tylkojeden wentylator, czesto chodzi
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 02, 2009, 15:43:23 pm »

Offline matucha

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2701
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro '96
    • http://www.osp.piaski-wlkp.pl
Ten drugi ma czujnik w innym miejscu i to na wyższą temperaturę.
Ktoś, kto zaprojektował Poloneza, wiedział, że się kiedyś urodzimy...

Polonez Caro 1,6 GLI LPG, Polonez KOMBI 1,6 MPI LPG & Dacia Sandero Stepway 1,6MPI LPG
Lublin 3 KOMBI 2,4TD & Renault KANGOO Fairway 1,5 DCI Privilege ;)

Polonez Kombi 1.6 GSI - tylkojeden wentylator, czesto chodzi
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 02, 2009, 19:35:25 pm »

Offline gerfur

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 183
  • Płeć: Mężczyzna
  • Psuj
    • BMW E46
Dokładnie i ta temperatura to 110 *C mierzyłem kiedyś, w jakieś książce że ten drugi był montowany jako zapasowy bądź "letni". Tylko nie wiem dlaczego ma tak wysoką temperaturę załączenia być może dlatego aby nie obciążały zbytnio akumulatora a tak wysoką temperaturę to można jedynie w korku zrobić z mordowaniem wozu 4krpm na I-szym biegu.

A płyn się gotuje pzry około 130*C tak gdzieś pisało
Był Caro `95 abimex L-122
Był Caro `97 abimex L-146
Był Atu+ `98 boschowtrysk L-74E --> 1.4 GTI Rover ltd

Jest BMW E46`98 2.5 Pb/LPG Cosmoshwarz

Polonez Kombi 1.6 GSI - tylkojeden wentylator, czesto chodzi
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 02, 2009, 23:00:57 pm »

Offline mateo#1939

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 1340
  • Płeć: Mężczyzna
    • C22XE
a ja mialem z 2 wentylatorami :) a teraz mam z jednym, bo wiaska roverowa nie miala podpiecia po 2 :) podczas uzytkowanie ohv nigdy nie wlaczyl sie 2 (czujnik 98 stopni) no chyba ze specialnie odpiolem pierwszy :P
Cytat: Senn#1869
A to SS-man sie nam pojawil

Polonez Kombi 1.6 GSI - tylkojeden wentylator, czesto chodzi
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 22, 2009, 13:10:50 pm »

Offline Van

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1714
  • Płeć: Mężczyzna
    • LANOS 00 1.4 16v
jezeli chcesz mieć 2 wentylatory a instalacja tego nie przewiduje(zobacz moze masz gdzieś kostkę dyndającą radośnie) to kabelek+przekaźnik trzeba by zastosować) ja mam oba zmostkowane. po właczeniu az swiatła na chwile przygasają. ale skończyło się działanie jednego wiatraka po 5minut by go schłodzić(w korku praktycznie non stop działał)

Polonez Kombi 1.6 GSI - tylkojeden wentylator, czesto chodzi
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 13, 2009, 11:49:00 am »

Offline Mardas#1946

  • Witajcie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • Klubowicz
  • Wiadomości: 785
  • Płeć: Mężczyzna
    • ATU + GSI 1,6,2000 r. LPG-AL 700,70U,klimatyzacja Fab. kontrolka AFR
Dla informacji,dotyczacej tego tematu.W wersji GSI 1.6[ przynajmniej ja tak mam],są dwa włączniki termiczne wentylatorow chłodnicy.Pierwszy z prawej ma nastawy,w przedziale 92-87 stopni celsjusza,drugi zaś,po lewej bliżej akumulatora, ma nastawy 95-90 stopni celsjusza.I to są fabryczne nastawy.Umnie ten drugi praktycznie rzadko się uruchamia,chyba że jest bardzo gorąco,i stale pracuje klimatyzacja[bo ją mam].Ten drugi łatwo sprawdzić,odpinając pierwszy,i poczekać aż się uruchomi,jednocześnie patrząc na wskażnik temperatury,jeśli wskazania będą pośrodku między 90a czerwoną kreską,to włącznik termiczny dobrze działa.
Mardas- Jimi wiecznie żywy !!!!!!!!!!!! ,a moje ATU nie do zdarcia !!!!!!


http://www.polskajazda.pl/Samochody/FSO/Polonez_ATU/108123