Autor Wątek: Jakie objawy ma przegrzany silnik?  (Przeczytany 3196 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Jakie objawy ma przegrzany silnik?
« dnia: Grudzień 27, 2010, 23:49:14 pm »

punisher

  • Gość
Cześć. Jakie objawy ma przegrzany silnk? Czym się to objawia podczas jazdy? Od jakiej temp można przegrzać silnik? Co to znaczy zagotowała się woda, skoro obieg jest zamknięty? Korek wywali?

Jakie objawy ma przegrzany silnik?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 28, 2010, 00:08:45 am »

Offline pigini

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 471
  • Płeć: Mężczyzna
  • Caro+/- ? 1,4 16v 1994
czyżby ocieplanie silnika jednak zaszkodziło?  :roll:
Silnik  nie powinien pracowac w tem powyżej 100 stopni
Mimo że układ jest ciśnieniowy i zamknięty to i tak płyn się zagotuje tylko w wyższej temperaturze.
Pilnuj wskaźnika temperatury a nic złego się nie stanie ;)
Zagotowanie wody zazwyczaj objawia sie bulgotaniem  niezbyt głosnym na początku, a doprowadzic może do wywalenia korka od zbiorniczka, rozerwania zbiorniczka lub węży.
Bardzo nie kożystnie działa na uszczelke pod głowica oraz na inne uszczelki i elementy gumowe majace kontakt z płynem chłodniczym.
Jeśli nie potrafisz naprawić czegoś młotkiem, masz problem natury elektrycznej.

Jakie objawy ma przegrzany silnik?
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 28, 2010, 00:28:03 am »

Offline Stingerek

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6140
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro 1.4
    • http://www.thg.pl
Cytuj (zaznaczone)

Silnik nie powinien pracowac w tem powyżej 100 stopni

By zy du ra :)

Silnik ma temperaturę dużo wyższą niż 100 stopni - to płyn chłodniczy nie powinien osiągać wyższej temperatury :)

Cytuj (zaznaczone)

Mimo że układ jest ciśnieniowy i zamknięty to i tak płyn się zagotuje tylko w wyższej temperaturze.

Prawda.

Cytuj (zaznaczone)

Zagotowanie wody zazwyczaj objawia sie bulgotaniem niezbyt głosnym na początku, a doprowadzic może do wywalenia korka od zbiorniczka, rozerwania zbiorniczka lub węży.


To już czarny scenariusz przeważnie konczy się na wywaleniu płynu przez korek - to on jest najsłabszym punktem w układzie i on odpowiada za bezpieczeństwo - chyba że gdieś jest wadliwy wąż albo opaska.

Gdzieś głęboko pod Moimi i Twoimi powiekami, tam gdzie czarów jest miasteczko spotkasz mnie...

Jakie objawy ma przegrzany silnik?
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 28, 2010, 00:38:36 am »

punisher

  • Gość
Nie, piszę dlatego że wszyscy mnie straszyli że zniszczę motor a od roku nie mogę nigdzie znaleść minusów więc pytam co się dzieje bo moze coś przeoczyłem? Wg. mojej wiedzy i doświadczenia jeśli silnik parzy mi ręce to znaczy że ma się bardzo dobrze bo działa wszystko jak należy i wraz z parownikiem ma najlepszą skuteczność i wydajność.

Poza tym wkrótce będę miał też drugie używane auto z średniej albo inne z średnio-niskiej klasy i w jednym z modeli które mnie interesują wkaźnik temp. wody jest zazwyczaj zaniżona o ok. 10 st.C. Będzie to auto z racji pewnego silnika dość dobrze podatne na ecodrive wiec w ramach tuningu natychmiast zostanie ocieplone. Wiec chcę być przygotowany gdyby coś nie tak było ze wskaźnikiem.

Co do poloneza ocieplenie silnika nie zaszkodziło, mam sprawny termostat od początku kiedy go posiadam, ocieplenie mam założone w zimie i w lecie (zatkane wloty powietrza pod zderzakiem, w grilu oraz zrobiona na spód silnka głównie miska olejowa, no i oczywiście oryginalne ocieplenie/wytłumienie blachy maski). Z tym że w lecie przy upałach ściągam ocieplenie na grila - zajmuje mi to 5 sekund, a założenie 10 sekund. Temp. 90 stopni osiągam od razu po kilku km w zależności od pogody, temp. 90 stopni pozostaje na tym samym poziomie, w korkach temp. ok. 95 stopni i wiadomo pracuje wentylator. No i to nie angielski silnik Rovera gdzie wyd.m.u.c.h.u.je uszczelkę pod głowicą od przegrzanej wody.

Zatem nikomu nie polecam ocieplenia silnika - ponieważ spadnie po tym spalanie i auto będzie lepiej jechało w automagiczny sposób więc coś będzie nie tak ;) i zacznie się marudzenie że szybciej się popsuje ;). Wg. mnie Polonezy tak jak Fiaty Uno są niedogrzane. Zresztą przypatrzcie się budowie wlotów oszczędnych pojazdów lub tych które biją rekordy.

Jakie objawy ma przegrzany silnik?
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 28, 2010, 18:59:48 pm »

Offline pigini

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 471
  • Płeć: Mężczyzna
  • Caro+/- ? 1,4 16v 1994
Cytat: "Stingerek"

Silnik nie powinien pracowac w tem powyżej 100 stopni

By zy du ra :)

Silnik ma temperaturę dużo wyższą niż 100 stopni - to płyn chłodniczy nie powinien osiągać wyższej temperatury :)


O to właśnie mi chodziło  :wink:
Jeśli nie potrafisz naprawić czegoś młotkiem, masz problem natury elektrycznej.