Autor Wątek: Polonezem w europe - PORADY długodystansowców!  (Przeczytany 21875 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Polonezem w europe - PORADY długodystansowców!
« Odpowiedź #60 dnia: Luty 03, 2009, 23:16:33 pm »

Offline Łukasz!842!

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 609
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO POLONEZ 2000/TC/MPI
    • http://www.fso.ptk.prv.pl
Ja to myślę nad wyjazdem w Europę z campingiem Niewiadów to by była dopiero wyprawa, parę części i narzędzi można by zapakować w schowki Niewiadów i całym zestawem Polish edition ruszyć w Świat :mrgreen:  puki co myślę objechać tak Polskę   :wink:

Odp: Polonezem w europe - PORADY długodystansowców!
« Odpowiedź #61 dnia: Czerwiec 20, 2012, 09:44:15 am »

Offline Grzech#1938

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 4125
  • Płeć: Mężczyzna
    • GSI, GLI, GLE
Odświeżę wątek cytatem z innego forum:


2012-06-20 07:26:36, muille pisze:
 Za 1,5 tygodnia ruszamy naszym Polonezem na Rumunię, za rok planujemy pojechać na Ukrainę, a za 2 lata Łotwa i Estonia :D.
 Prowadzimy stronę/blog całego projektu: http://fsotrip.pl oraz na FB: http://facebook.com/FSOTRIP

  Z najważniejszych papierowych rzeczy do załatwienia przed wyjazdem za granicę w UE to:
  - assistance  - upoważnienie (wydawane przez PZMOT) w przypadku, gdy samochód nie jest zarejestrowany na nas
  - EKUZ  - i sprawdzenie czy OC i ważność przeglądu nie kończy się przed końcem podróży ;-))    Pozdrawiam ;) 
Mój system to linux: https://www.opensuse.org/#Leap

Odp: Polonezem w europe - PORADY długodystansowców!
« Odpowiedź #62 dnia: Lipiec 07, 2012, 01:04:22 am »

Offline Grzech#1938

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 4125
  • Płeć: Mężczyzna
    • GSI, GLI, GLE
Odświeżam i proponuję zajrzenie na http://fsotrip.pl/ bo wygląda na to, że ekipa dobrze sobie radzi i ma wiele atrakcji. Są zdjęcia i relacje.
Mój system to linux: https://www.opensuse.org/#Leap

Odp: Polonezem w europe - PORADY długodystansowców!
« Odpowiedź #63 dnia: Sierpień 15, 2012, 20:22:55 pm »

Offline Piotrek#1923

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 831
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO 1.4_1.6_1.8
tak wogole to trochę sie boje tego wyjazdu

Jadąc autem za granicę nie ma się czego bać  :] Ważne, żeby dwie rzeczy nie nawaliły - kierowca i samochód  <spoko>

Może nie polonez ale również przy pomocy Zoltana został już kolejny samochód przygotowany do jeżdzenia po Europie (mam nadzieje, że to nie ostatni) ;)

Poniżej parę zdjęć i liczb, które napewno będą co poniektórych interesować.
W Polsce:
1 euro = 4,18zł   |   1 złoty = 0,56 Kn
Cena PB95 = 5,50zł/litr    |    Cena LPG = 2,67zł/litr

Łącznie zrobiony został dystans prawie 4000km, z czego ponad 90% na gazie. Średnie spalanie gazu 8,88l/100km, benzyny 7,3l/100km. Oleju i płynu chłodniczego nie ubyło. Samochód wyposażony standardowo jak na EUropejczyka przystało: apteczka wraz z rękawiczkami gumowymi, rękawice ochronne, kamizelka odblaskowa (w kabinie), trójkąt ostrzegawczy, dodatkowe bezpieczniki(blister), dodatkowe żarówki(blister), linka holownicza, koło zapasowe, gaśnica. Dodatkowo została zamówiona za darmo zielona karta i dodatkowe ubezpieczenie turystyczne.

Przed długą podróżą należy się solidnie wyspać. Mi się niestety nie udało bo spałem tylko 1,5h i to później okazało się mordercze dla mnie. Wyjazd z Warszawy w piątek o 10:00 z zatankowanym pod dwa korki zbiornikami :) Granicę Polsko-Czeską przekroczyliśmy o 17:30 w Chałupkach.  Do Czesko-Austrijackiej przekraczanej w Mikulovie dojechaliśmy 21:30.  Po częstych postojach na przydrożnych parkingach w Austrii dojechaliśmy do "przejścia granicznego" w miejscowości Mureck. Była to godzina 04:30 w sobotę.
Później kierowaliśmy się na miejscowość Ptuj i dalej do Chorwacji. Granicę przekroczyliśmy o ok. 6:30 i dalej przez miejscowość Krapina rozpoczeliśmy poszukiwanie miejsca docelowego. Po dotarciu i obejrzeniu paru apartamentów wybraliśmy chyba najlepszy i była to godzina 16:30 w sobotę.  Zaczeły się wakacje :)

Ceny winiet:
- Czechy - 10 dniowa 310 koron ok 50zł
- Austria - 10 dniowa  8 euro ok 35zł
- Słowenia - 7 dniowa 15 euro ok. 65zł (omineliśmy :P )
- Słowacja - 10 dniowa 10 euro ok 45zł (nie jechaliśmy)

W Chorwacji:
Opłata za autostrady pobierana jest na bramkach.
Cena PB95 = porównywalne do Polski,
Cena LPG = ok. 2,50zł/litr
Nocleg wyszedł po 60zł/dobe za osobę
Jedzenie, atrakcje turystyczne i inne porównywalne do cen w Polsce bądź nawet troszkę droższe..

Chorwackie autostrady i drogi:


Nasza miejscówka i punkt wypadowy:



Droga do Dubrovnika i Dubrovnik:



Droga do Trogiru i Trogir:



Split i okolice:



Omiś:


Plitvice:



Powrót ta sama trasą z małą zmianą kierunku przez Jeziora Plitvickie. Ogólnie polecam Chorwację jako kraj do wypoczynku i jednocześniej trochę żałuję, że nie odwiedziłem też innych (Bośni i Hercegowiny, Serbi, Czarnogóry i Albanii). Ale na wszystko potrzebny jest czas  :] Jakby ktoś miał jakieś pytania to służę pomocą :)

Odp: Polonezem w europe - PORADY długodystansowców!
« Odpowiedź #64 dnia: Sierpień 16, 2012, 15:57:06 pm »

Chicane#1966

  • Gość
i stało się, znanym niektórym Poldo Dieslem zakupionym w noc z piątku na sobotę zlotową po drodze na zlot za miesiąc wybieram się do Grecji na złombol, planowana trasa powrotu być może obejmie Włochy, Austrię i Niemcy

Odp: Polonezem w europe - PORADY długodystansowców!
« Odpowiedź #65 dnia: Wrzesień 13, 2012, 23:18:19 pm »

Offline pjak1

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 83
  • Płeć: Mężczyzna
    • pn C+
Piotrek#1923 Dzięki za porady. Właśnie wróciliśmy z wyprawy Twoją trasą. Niestety nie poldkiem, chociaż kto wie, może w przyszłym  roku pogonie swojego leniwca. Łącznie zrobiliśmy 3800km. Ruszaliśmy z łodzi.
Dwu kierowców, ale nie odważyliśmy się jechać traskę 1500km ciurkiem. Z łodzi wyjechaliśmy około 8 rano. W zagrzebiu (ok 1000km) byliśmy około 23 i znaleźliśmy nocleg w cenie 95 kun czyli około 60 zł/os (polecam dla osób, które w nocy śpią, a nie autem jeżdżą  ;p). Rano wypoczęci ruszyliśmy dalej tj riviera makarska. Oszczędzę innym czytania jak szukaliśmy kwater i jak tam jest pięknie.
Jak ktoś ma pytania to na PW
Tak na marginesie. na 10 dni spotkaliśmy dwa malany i jednego DF-a (kupując lokalne winko)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 13, 2012, 23:22:33 pm wysłana przez pjak1 »

Odp: Polonezem w europe - PORADY długodystansowców!
« Odpowiedź #66 dnia: Marzec 24, 2013, 03:18:20 am »

Offline Piotrek#1923

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 831
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO 1.4_1.6_1.8
Znowu nie napisze w temacie ale mam nadzieje, że mi wybaczycie  :P

Jako, że coraz częściej mówi bądź pisze się o wschodzie i o zmianach tam zachodzących oraz o stereotypach, które nie zawsze są pozytywne padł pomysł aby pojechac i zweryfikować to na własnej skórze ;) To przecież Europa !

Najpierw liczby:
Polska:
Cena paliwa PB95 = 5,50zł/litr   |   ON = 5,45zł/litr   |   Cena LPG = 2,41zł/litr
100UAH (hrywien) = 40zł

Ukraina:
Cena paliwa PB92 = 4,10zł/litr   |   PB95 = 4,40zł/litr      |   ON = 3,90zł/litr   |   Cena LPG = 2,85zł/litr
100UAH (hrywien) = 42zł     

W samochodzie obowiązkowo musi znaleźć się trójkąt, gaśnica, apteczka. Jeśli samochód jest zarejestrowany na kogoś innego to wtedy musi być notarialnie potwierdzona zgoda na użyczenie pojazdu (ok. 50zł)  oraz jej tłumacznenie na język ukraiński ale rosyjski też nie stanowił problemu (ok.50zł). Wymagane dokumenty to dowód rejestracyjny, paszport i zielona karta przy czym tej ostatniej nigdzie nie pokazywałem. W sumie dowód osobisty i prawo jazdy też mogłem zostawić w domu  <lol2>

Na ukrainie zegarki przestawiamy godzinę do przodu. Jazda ze światłami mijania obowiązkowa w terenie zabudowanym w nocy. W dzien tylko jak warunki atmosferyczne ograniczają widoczność. W praktyce raz miałem włączone światła a raz nie, raz udawało mi się przelecieć nad dziurę a raz w nią wpadałem bo było tak ślisko, że nie zdąrzyłem wyhamować bądź nagle zmienić pasa  :]

Start sobota 3:30. Warunki w Polsce nienajlepsze.


Granica w miejscowości Hrebenne została osiągnięta o 8:30. Po 30 minutach już byłem po drugiej stronie.


Do miasta docelowego dojechałem ok. 12:00. Pierwsze 30km na ukraińskich drogach pokonywałem prawie 2 godziny ze względu na dziwnie ubity śnieg tworzący tarkę. Później już gorzej było tylko we Lwowie na zaniedbanych/nieodśnieżonych ulicach.






Dnia nstępnego podczas powrotu gdy już było ciemno snieg zapchał nadkola oraz inne szczeliny i nie dało się jechac. Pomocny okazał się dopiero łom


Powrót do polskiej normalności...


Na granicy znowu wyszło 30 minut czekania. Limity wwozu towarów, którego tak naprawdę to nikt nie weryfikował..:

Napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe:
a) napoje powstałe w wyniku destylacji i wyroby spirytusowe o mocy objętościowej alkoholu powyżej 22 %, alkohol etylowy nieskażony o mocy objętościowej alkoholu wynoszącej 80 % i więcej – 1 litr lub
b) alkohol i napoje alkoholowe o mocy objętościowej alkoholu nieprzekraczającej 22 % - 2 litry, i
c) wina niemusujące – 4 litry, i
d) piwo – 16 litrów,
e) 40 sztuk papierosów albo 20 sztuk cygaretek
f) 10 sztuk cygar albo 50 gramów tytoniu do palenia

Fakty i mity:
- paliwo, alkohole, słodycze tańsze niz w PL;
- ludzie gościnni i życzliwi ( po 15km od przekroczenia granicy miałem zaproszenie na obiad  ;p );
- stan dróg gorszy niż w PL;
- brak kontroli milicji i widocznych patroli na całej trasie;
- pasy na jezdni i znaki sugerują tylko kierunek i prędkośc poruszania się ;) ;
- fiat i dębice frigo dały radę ale idealny byłby polonez  :]

Napewno jeszcze tam wrócę. Póki co w planach poszukiwanie mafii na Sycylii :-)

Odp: Polonezem w europe - PORADY długodystansowców!
« Odpowiedź #67 dnia: Marzec 24, 2013, 13:35:47 pm »

Offline BARTEK1925

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 4230
  • Płeć: Mężczyzna
  • 000086
    • Laguna I kombi 1.8 + sekwencja 2000 r.
Napewno jeszcze tam wrócę. Póki co w planach poszukiwanie mafii na Sycylii

Tam to lepiej uważaj, nie ma tam żartów a złodziejstwo straszne.
Siostra byłą tam ze swoim chłopakiem i oczywiście pierwsza noc i ukradli im auto.
Mimo kamer nie było żadnego śladu na taśmach i nikt oczywiście nic nie widział, na szczęście auto było z wypożyczalni.
Paździoch 2.0 OHC ford 1990 r - 2003/2016 r. auto odjechało 14.05.2016 do nowego domu.
A codziennie granatowe Mondeo kombi MK1 1.6 + LPG - zwany też czołgiem-sprzedany wrzesień 2017
Obecnie: Laguna 2000 r. kombi 1.8 + sekwencja
             Berlingo 2008 r. I lift 1.6 + sekwencja

Odp: Polonezem w europe - PORADY długodystansowców!
« Odpowiedź #68 dnia: Marzec 24, 2013, 14:11:08 pm »

Offline Dawid91

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2232
    • Polonez Caro 1.4 GLI 16V orciari
Wycieczka na Ukrainę, tylko pozazdrościć  <spoko> to coś co marzy mi się od pewnego czasu, tylko obowiązkowo Polonezem :)
Właśnie, Piotrek#1923 dlaczego Poldkiem nie pojechałeś ;) ?

Odp: Polonezem w europe - PORADY długodystansowców!
« Odpowiedź #69 dnia: Marzec 24, 2013, 16:38:08 pm »

Offline jasso

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 625
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSM-BB 126p '95
Wycieczka na Ukrainę, tylko pozazdrościć   to coś co marzy mi się od pewnego czasu, tylko obowiązkowo Polonezem 
Na Ukrainę nie ma lepszego auta niż Polonez, wzdłuż i wszerz zjeździłem i polecam :D
"вор есть вор, мент есть мент"
Były:
2x PN C+ '98 GSI
 126p '87
Pn Caro 1.5 GLE '93

Odp: Polonezem w europe - PORADY długodystansowców!
« Odpowiedź #70 dnia: Marzec 24, 2013, 20:17:22 pm »

Offline Pio555

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 276
  • Płeć: Mężczyzna
  • RENAULT SCENIC 1,6 dci
Wycieczka na Ukrainę, tylko pozazdrościć
byłem kilka razy i potwierdzam bardzo fajny kraj momentami dziki ale fajny

Odp: Polonezem w europe - PORADY długodystansowców!
« Odpowiedź #71 dnia: Marzec 24, 2013, 20:56:29 pm »

Offline jasso

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 625
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSM-BB 126p '95
byłem kilka razy i potwierdzam bardzo fajny kraj momentami dziki ale fajny
No to trzeba się zebrać i na kilka FSO polecieć na Ukrainę :D
"вор есть вор, мент есть мент"
Były:
2x PN C+ '98 GSI
 126p '87
Pn Caro 1.5 GLE '93

Odp: Polonezem w europe - PORADY długodystansowców!
« Odpowiedź #72 dnia: Marzec 24, 2013, 21:37:00 pm »

Offline Tomasz#1969

  • Moderator
  • Wiadomości: 3033
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro '96 & Truck '93 & N126e '83 & 960'95 & E430'98 & Rexton'02 & 1/2CCS 1.2 16V
No to trzeba się zebrać i na kilka FSO polecieć na Ukrainę :D

KAZANTIP!!! :)
Ja się wybieram ale to dopiero plany ;] Ale koniecznie na kazantip
OHV roxx


Cytat: turbonez
Forum nie jest od bicia konia tylko od konstruktywnych komentarzy .

Odp: Polonezem w europe - PORADY długodystansowców!
« Odpowiedź #73 dnia: Marzec 25, 2013, 05:48:34 am »

Offline jasso

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 625
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSM-BB 126p '95
Ja się wybieram ale to dopiero plany  Ale koniecznie na kazantip
Tylko jak chcesz się tam wybrać polonezem to polecam duży zapas opon :D chyba, że przez ostatnie dwa lata wyremontowali tą drogę :D
"вор есть вор, мент есть мент"
Były:
2x PN C+ '98 GSI
 126p '87
Pn Caro 1.5 GLE '93