Autor Wątek: 130mm zamiast standardowych  (Przeczytany 19294 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Odp: 130mm zamiast standardowych
« Odpowiedź #60 dnia: Wrzesień 14, 2013, 17:32:27 pm »

Offline Macki

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1480
  • Płeć: Mężczyzna
  • The (Borbet™) A-Team :)
    • Polonez Caro 1.6GLI '95 Polonez Caro+ 1.8GTI '97 Dacia 1310p 1.3 '83 Skoda Felicia 1.3MPI'99
Ogólnie wszystkie "przeszkody" ograniczające swobodny ruch powietrza za układem drgającym głośnika wpływają niekorzystnie na dźwięk, już o powstających szmerach i odbiciach fali dźwiękowej nie mówiąc...
Trzeba pamiętac że niestety drzwi wraz z panelami stanowią dla głośnika "odbudowę". I tu zwłaszcza w przypadku dużego, mocnego głośnika (bo małemu głośniczkowi, który ma sobie jedynie cicho pyrkać wystarcza zwykła ścianka uniemożliwjająca przepływ powietrza bezpośrednio sprzed-za membranę), który ma już dawać jakiś "bas" potraktować by to trzeba praktycznie jako bardzo kiepsko zaprojektowaną półotwartą obudowę labiryntową. Tak więc zrobienie zwężki między wnęką panelu a wnętrzem drzwi uczyni nam ta "całą obudowę" jeszcze bardziej skomplikowaną w dużo bardziej przypadkowy sposób... Czyli burdel zrobi się jeszcze większy.

Reasumując wykład i odpowiadając krótko na powyższe pytanie: TAK. ;)

Kiedyś trochę intersowałem się hi-fi audio, akustyką i budową kolumn, i jak tak patrzę przez pryzmat tej mojej niewielkiej wiedzy na temat poprawnego montażu głośników w samochodzie i ogólnie samochodu jako dobrego miejsca odsłuchowego to przychodzi mi do głowy jedno słowo: (istny) HARDCORE  :P
Także w aucie jestem zwolennikiem albo nagłośnienia fabrycznego (ale w dobrym stanie) i spokojnego słuchania i nieoczekiwania za wiele ALBO prostych rozwiązań typu 2.1 (w odróżnieniu audio w domu, gdzie uznaję tylko pełnopasmowe zestawy stereo) - czyli najlepiej teeter w rogu drzwi/szyba + zwrotnica + średniotonowy w drzwiach, przycięty przynajmniej z nizszego basu (np. na radiu) przy np. 80-125Hz w drzwi + sub do bagażnika.
Wtedy, gdy głośnika w drzwiach nie męczymy szczególnie produkcją niskiego i mocnego basu (co i tak, przy sporym nakładzie zwłaszcza naszych amatorskich sił i środków wyjdzie mu w najlepszym wypadku "akceptowalnie") pozwala znacznie ograniczyć znaczenie projektu i "jakości" "obudowy", którą te drzwi stanowią. Amen. :)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 14, 2013, 17:41:09 pm wysłana przez Macki »
był: Polonez Caro Plus 1.6 GSI '98 69E
       Polonez Caro 1.4 16V GLI '96 L115

  Bądź kowalem swojego losu.
    ...i kompozytorem swojego Poloneza! ;)

Odp: 130mm zamiast standardowych
« Odpowiedź #61 dnia: Październik 25, 2013, 19:40:25 pm »

Offline POLDIGSI

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 68
  • Płeć: Mężczyzna
    • GSI
Jakie głośniki 13 cm polecicie do 130 zł