Autor Wątek: Szarpie przy ruszaniu polonez  (Przeczytany 15330 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Szarpie przy ruszaniu polonez
« dnia: Lipiec 18, 2011, 11:30:40 am »

Offline jacek37

  • 1.6 GLI ABIMEX Polonez Atu 1996 r. 231000 km
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 159
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO POLONEZ ATU 1.6 GLI ABIMEX
witam
Mam problem z moim poldkiem atu 1.6 GLI. Walcze juz z tym ponad 1 rok.
Otóż, gdy jadę trochę dłużej niż 10 km czyli jak się już dogrzeje na 1 biegu gdy ruszam wszystko trzęsie lewarek skacze. Dzieje się czasem na równej drodze a masakra jest ruszyć z miejsca pod góre. Nie pomaga gdy nawet przygazuje tez ma trzesienie.
Teraz powiem co robiłem:
Wywalałem skrzynie już 3 razy.
I tak Wszystko było ok. nic nie szarpało ale cięzko wchodziła 1 dlatego pojechałem do mechanika ten wymienił mi sam docisk i łożysko wyciskowe. Od tamtej pory występowało coraz mocniejsze objawy szarpania przy ruszaniu. Po 0,5 roku wymieniłem z mechanikiem tarcze sprzęgła. Efekt jeszcze gorszy. Dalej trochę pojezdziłem. Postanowiłem że dam stary docisk który był dobry. Efekt taki że trochę na początku przestało ale w tej chwili dalej daje w kość gdy ruszaniu. mam już dość co to może być.
Linka jest też nowa nie zacina się.
Poradzcie.
czy może mieć jakiś wpływ łożysko wyciskowe na ruszanie. Mozę kupiłem jakieś badziewie ale jest oryginalne kożuchów.
Dzięki

Odp: Szarpie przy ruszaniu polonez
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 18, 2011, 11:38:05 am »

Offline Stingerek

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6140
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro 1.4
    • http://www.thg.pl
Tarcza sprzęgłowa. Jest Kijowa i po rozgrzaniu tak się bedzie zachowywac. Mam to samo na sprzęgle Statim

Gdzieś głęboko pod Moimi i Twoimi powiekami, tam gdzie czarów jest miasteczko spotkasz mnie...

Odp: Szarpie przy ruszaniu polonez
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 18, 2011, 11:40:43 am »

Offline JanekZuk

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 155
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez truck+ 1.9 GLD
To samo w trucku miałem puki nie wjechałem w dziure z ładunkiem i sprzegła nie przyjarałem jak ręką odjął teraz nic nie szarpie

Odp: Szarpie przy ruszaniu polonez
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 18, 2011, 12:37:36 pm »

Offline BARTEK1925

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 4230
  • Płeć: Mężczyzna
  • 000086
    • Laguna I kombi 1.8 + sekwencja 2000 r.
Czy skrzynia nie gubi oleju przez przedni uszczelniacz? Jeśli tak to efekt będzie taki jak u Ciebie.
Paździoch 2.0 OHC ford 1990 r - 2003/2016 r. auto odjechało 14.05.2016 do nowego domu.
A codziennie granatowe Mondeo kombi MK1 1.6 + LPG - zwany też czołgiem-sprzedany wrzesień 2017
Obecnie: Laguna 2000 r. kombi 1.8 + sekwencja
             Berlingo 2008 r. I lift 1.6 + sekwencja

Odp: Szarpie przy ruszaniu polonez
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 18, 2011, 13:57:22 pm »

Offline jacek37

  • 1.6 GLI ABIMEX Polonez Atu 1996 r. 231000 km
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 159
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO POLONEZ ATU 1.6 GLI ABIMEX
Skrzynia nie gubi oleju, jest trochę mokra ale przy ślimaku. Ilość oleju sprawdzam regularnie w środku skrzyni nie było oleju.
Spróbuje w najbliższej okazji zjarać trochę sprzęgło.


Odp: Szarpie przy ruszaniu polonez
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 18, 2011, 14:16:44 pm »

Offline jacek37

  • 1.6 GLI ABIMEX Polonez Atu 1996 r. 231000 km
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 159
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO POLONEZ ATU 1.6 GLI ABIMEX
Nie ubyło oleju

Odp: Szarpie przy ruszaniu polonez
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 20, 2011, 21:48:15 pm »

Offline El-Portero2

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 698
  • Płeć: Mężczyzna
    • PN 5d 1.5 1980r -> PN 3D V6 2.8i. Polonez 5D 1.5 SLE 1989r -> PN Coupe 1.5X, Polonez 1986 1.5 LE Milicja
Sprzęgło lub linka sprzęgła może się blokować - w pancerzyk się mógł przetrzeć gdzieś
Cytuj (zaznaczone)
"Moze potnij jakiegoś malucha , świat pełen jest tych co tną ale tych co spawają policzysz na palcach jednej dłoni." CRUISER

Odp: Szarpie przy ruszaniu polonez
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 01, 2011, 23:00:40 pm »

Offline jacek37

  • 1.6 GLI ABIMEX Polonez Atu 1996 r. 231000 km
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 159
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO POLONEZ ATU 1.6 GLI ABIMEX
witam
Dalej szarpie Polonez nie wiem co robić. Przypaliłem trochę sprzęgło i nic. Przypomniałem sobie o tym Mój wspanialy mechanik przy wyjmowaniu skrzyni wymienił łozysko przednie w skrzyni na wałku sprzegłowym, Mówil że to ono chuczy przy wcisnietym pedale sprzegła.
Przy ostatnim razie sciaganiu skrzyni biorąc do reki ten wałek zauważyłem dość duży luz. Ale mechanik mówi że to normalne bo jest na 1 łożysko jak je załozy to nie ma takiego luzu.
W abimexie chyba sie nie ustawia zapłonu bo juz mi mówi że mam za wczesny i może wtedy szarpać ale to nie chyba nie to.
Samochód normalnie chodził az do chwili pojechałem do mechanika. coś musiał mi zepsuć i teraz się nie chce przyznać
Dobrze myśle
poradzcie

Odp: Szarpie przy ruszaniu polonez
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 02, 2011, 12:48:54 pm »

Offline michau

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1651
  • rover team
U mnie szarpie tylko na ciepłym, ponoć to wina podpory wału, lub jak mi się wydaje - poduszki skrzyni biegów ;)
in garage : 1.4 16v, 1.5 8v  1.6 16v, 1.8 16v VVC, 2.0 OHC, 2.0DOHC
czy da się więcej? ;)

Odp: Szarpie przy ruszaniu polonez
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 02, 2011, 13:41:23 pm »

Offline Stingerek

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6140
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro 1.4
    • http://www.thg.pl
Kijowe sprzeglo jeszcze raz powtarzam - mialem orginal valeo bylo ok - zmienilem na statim - po rozgrzaniu szarpie jak cholera.

Gdzieś głęboko pod Moimi i Twoimi powiekami, tam gdzie czarów jest miasteczko spotkasz mnie...

Odp: Szarpie przy ruszaniu polonez
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 02, 2011, 19:35:12 pm »

Offline El-Portero2

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 698
  • Płeć: Mężczyzna
    • PN 5d 1.5 1980r -> PN 3D V6 2.8i. Polonez 5D 1.5 SLE 1989r -> PN Coupe 1.5X, Polonez 1986 1.5 LE Milicja
No w sumie praca niektórych dzisiejszych mechaników pozostawia wiele do życzenia- Ostatnio przyjechał kolega mojego ojca polonezem 1,5 z 81roku bo w żadnym zakładzie nie chcieli mu wyregulować zaworów  ;-|

nie wiem jak to jest ale chyba tak jak z innymi usługami tego typu - przyjeżdżasz polonezem to każdy już w chu*a wali bo to polonez

to samo z blacharzami i lakiernikami - oni to by chcieli same nowe mercedesy, jaguary i maybachy naprawiać a jak przyjedzie polonez to słyszysz z daleka łłłojej nagle nie ma terminu wolnego a jeśli już będzie to cena naprawy przekroczy pięciokrotnie wartość auta

co jest k**a w tym kraju
----------------------------------------------------------------------------------
do tematu

prawdo podobnie łożysko Ci niechlujnie mechanik założył- bo żeby od razu taka masakra

najlepiej na początek
-zmień mechanika
-wymień kpl sprzęgło
 
Cytuj (zaznaczone)
"Moze potnij jakiegoś malucha , świat pełen jest tych co tną ale tych co spawają policzysz na palcach jednej dłoni." CRUISER

Odp: Szarpie przy ruszaniu polonez
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 02, 2011, 23:10:44 pm »

Offline wrb#1974

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 2611
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1993. FIAT DOHC 1,6 "kwadrat". poległ w mojej obronie, w walce z przeważającymi siłami wroga.
łożysko w skrzyni nie może huczeć przy rozłączonym napędzie (wciśniętym pedale sprzęgła), wtedy w skrzyni nic się nie rusza- to jak może huczeć? przy wciśniętym pedale sprzęgła wszystko powinno ucichnąć. wjedź na kanał, podnieś tylne koła, uruchom silnik i wtedy słuchaj i szukaj przyczyn szarpania.
Świat dla wszystkich, Polska dla Polaków. to nie rasizm, to prawo do bycia Panem we własnym Domu.

Odp: Szarpie przy ruszaniu polonez
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 03, 2011, 12:03:34 pm »

Offline jacek37

  • 1.6 GLI ABIMEX Polonez Atu 1996 r. 231000 km
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 159
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO POLONEZ ATU 1.6 GLI ABIMEX
trochę zle napisałem na luzie jak puszcze sprzęgło to chrobocze.
Z tym sprzęgłem już kombinowałem różnie. Na początku zmieniłem tylko docisk (Kozuchów-Oryg.) - Trzęsło. Nastepny krok wymiana linki nic nie dało. III krok to kupno nowej tarczy (org.). Wymiana pogorszyła sprawę jeszcze gorzej. IV krok wymiana docisku na stary który jest w dobrym stanie. Lekka poprawa na początku i dalej to samo po dłuższej jezdzie lub zaraz po rozgrzaniu przy upałach na podwórku szarpie nawet nieraz na prostej drodze.
Zamówiłem teraz niby oryginalną linkę sprzęgła bo teraz mam takie badziewie z firmy Linex lucas.
Może ktoś się orientuje kiedyś kupiłem linkę oryg. do poloneza taką jak na: http://moto.allegro.pl/linka-sprzegla-fso-polonez-lucas-dluga-nowa-ori-i1739790933.html i jest ona za długa do mojego poloneza nie wiem czego.(Poloneza atu Nie plus). Jest za długa linka pancerz mógłby być.
Zastanawia mnie jeszcze łożysko oporowe (wyciskowe) może ono gdzieś się przycina po rozgrzaniu i gdzieś się blokuje. Chce w najbliższym czasie jakoś je nasmarować przez dziurkę co idzie łapa sprzęgła.
Czym można byłoby jakoś te łożysko namaścić myślałem o zuzytym oleju z silnika.
Dzieki

Odp: Szarpie przy ruszaniu polonez
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 03, 2011, 12:33:47 pm »

Offline wrb#1974

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 2611
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1993. FIAT DOHC 1,6 "kwadrat". poległ w mojej obronie, w walce z przeważającymi siłami wroga.
łożyska nie smaruj, smar z pyłem tworzy pastę ścierną. zniszczysz samo łożysko i końcówki sprężyny docisku. sprawdź bicie koła zamachowego, na obwodzie powierzchni ciernej nie powinno być większe niż 0,05 mm.
Świat dla wszystkich, Polska dla Polaków. to nie rasizm, to prawo do bycia Panem we własnym Domu.

Odp: Szarpie przy ruszaniu polonez
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 03, 2011, 13:33:52 pm »

Offline jacek37

  • 1.6 GLI ABIMEX Polonez Atu 1996 r. 231000 km
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 159
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO POLONEZ ATU 1.6 GLI ABIMEX
koło zamachowe było sprawdzane.
Jest dobre.

Odp: Szarpie przy ruszaniu polonez
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 03, 2011, 23:37:05 pm »

Offline Aetius

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1691
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1.4 GLI L-202 Polonez Atu+ 1.6 GSI 92U
pooglądaj przegub elastyczny wału, podporę wału, wieszaki wydechu też skoro to nie sprzęgło. Wejdź pod auto i zobacz czy wszystko sztywno siedzi czy może coś lata luzem.  u mnie też szarpało strasznie ale jak mechanik mi zrobił przegub elastyczny to trochę zmalało. Co prawda po poluzowaniu sprzęgła odeszło dużo bardziej ale może u ciebie akurat tam są luzy.
Był:
1.6 GLE L115 Pn Caro
Jest:
1.4 GLI 16v L202 Pn Caro orciari / 1.6 GSI 92U Atu+ / Mazda 2.5 V6 / Saab 900i 2.0 LPG

Odp: Szarpie przy ruszaniu polonez
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 04, 2011, 07:39:18 am »

Offline jacek37

  • 1.6 GLI ABIMEX Polonez Atu 1996 r. 231000 km
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 159
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO POLONEZ ATU 1.6 GLI ABIMEX
U mnie szarpanie pojawia się po rozgrzaniu silnika w zimne dni jak deszcz trochę mniej szarpie, ale jak jest upał i stoję w korku wtedy zaczyna się ruszanie cięzko jest ruszyć spod górki strasznie go trzęsie telepie czuje i widze na gałce skrzyni biegów. Jak zimny to chodzi idealnie sprawdzałem stanąłęm pod dużą górką i ruszam to płynnie ruszył. Jakby był rozgrzany to byłoby cieżko ruszyć.
Gumki sprawdzałem chociaż zauważyłem że poduszki skrzyni biegów są takie miękkie że sam mogę sobie ją do góry i na dół poruszać. Poduszki te kiedyś wymieniałem może rzeczywiście są jakieś bardziej miękkie gumy i nie wystrzymują przy ruszaniu. Teraz kupić coś dobrego to nie wiadomo skąd brać samo badziewie sprzedają.
Z drugiej strony jakby była ta poduszka skrzyni biegów zepsuta to by cały czas trzęsło chyba. Ma jakiś wpływ wysoka temp na poduszkę skrzyni.
Zamówiłem jeszcze linkę sprzęgła jak wymienie to dam znać.
Proszę o jakieś rady może właśnie ta poduszka.
Moze ktoś wymieniał i przestało.

Odp: Szarpie przy ruszaniu polonez
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 04, 2011, 09:56:50 am »

Offline El-Portero2

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 698
  • Płeć: Mężczyzna
    • PN 5d 1.5 1980r -> PN 3D V6 2.8i. Polonez 5D 1.5 SLE 1989r -> PN Coupe 1.5X, Polonez 1986 1.5 LE Milicja
sprawdź bicie koła zamachowego

dokładnie o tym samym pomyślałem

koło zamachowe było sprawdzane.
Jest dobre.

pooglądaj przegub elastyczny wału, podporę wału, wieszaki wydechu też skoro to nie sprzęgło. Wejdź pod auto i zobacz czy wszystko sztywno siedzi czy może coś lata luzem.

- trzeba etapami wykluczać kolejne elementy aż się dojdzie do przyczyny

Cytuj (zaznaczone)
"Moze potnij jakiegoś malucha , świat pełen jest tych co tną ale tych co spawają policzysz na palcach jednej dłoni." CRUISER

Odp: Szarpie przy ruszaniu polonez
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 04, 2011, 10:34:57 am »

Offline danieldeni20

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1083
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu(-) ABIMEX [*] / E46 Touring
Mi szarpie jak zimny..Ale to wina sprzęgła bo łapie w 100% przy całkowitym puszczeniu pedału.Da się podciągnąć je trochę żeby szybciej łapało?
Cytat: KGB
JA mam w OHVce 5W40 i nie mam wskaznika to sie nie martwie :mrgreen:

Moje auta :

BMW E46 2002 2.0D: http://www.autocentrum.pl/awc/danieldeni20/bmw-seria-3-2002/

Odp: Szarpie przy ruszaniu polonez
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 04, 2011, 10:58:07 am »

Offline Zoltan#1930

  • Administrator
  • Wiadomości: 3185
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sport&Classic Workshop
Da się podciągnąć je trochę żeby szybciej łapało?
poluzuj linkę
Cytat: KGB
GAZ rzadzi ,GAZ radzi ,GAZ nigdy was nie zdradzi  :twisted:

Polski Fiat 1977r, Polonez 1600 L 1980r, Volvo 945 2300 GL 1992r, Mazda Bongo SD1D32 2200D->2000i 1994r, Iveco Daily Max 2800TD 1997r Chrysler Town&Country 3300 LX 2001r