Autor Wątek: Montaz elektrycznych szyb  (Przeczytany 22735 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Montaz elektrycznych szyb
« dnia: Listopad 26, 2004, 11:55:29 am »

Bolo

  • Gość
Ello...

Tak wiec wczoraj dostalem paczke z moimi elektrycznymi szybkami, jest tam caly komplet (podnosniki, wiazka kabli, przelaczniki,zaslepki)... Wszystko co tyczy sie instalacji jest jasne...no prawie wszystko  :mrgreen: Co to jest (fotka ponizej, czerwona strzalka), chyba przekaznik...ale po kiego on ?? Nie ma go w komplecie, czy ten przekaznik ma za zadanie uchronic przelaczniki przed przepaleniem ?? Czy moze tylko po to aby dopiero po przekreceniu stacyjki mozna bylo otwierac szybki ??

Tak juz BTW...slyszalem ze mozna zainstalowac przekaznik, aby uchronic przelaczniki przed przepaleniem (jesli ten przekaznik nie jest do tego) to jaki to ma byc przekaznik i jak go zamontowac ??

Z gory THX za odpowiedz...

P.S. Szukalem w archiwum, ale nie znalazlem postu odpowiadajacego mojemu pytaniu...

Montaz elektrycznych szyb
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 26, 2004, 11:56:34 am »

kowal

  • Gość
Przekaznik po to, aby stykow w guzikach niepowypalac

Montaz elektrycznych szyb
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 26, 2004, 12:00:08 pm »

Bolo

  • Gość
Cytat: "kowal#1356"
Przekaznik po to, aby stykow w guzikach niepowypalac


Ok...a mozna tego "+" co idzie ze stacyjki podlaczyc pod "+" ktory "zawsze jest", aby nie bylo tak, ze dopiero jak przekrece kluczyk to moge sobie otwierac zamykac...

BTW widac kiedys mozna bylo dostac komplecik na 4-ry szybki elektryczne  :roll:

Montaz elektrycznych szyb
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 26, 2004, 12:06:37 pm »

kowal

  • Gość
Cytat: "Bolo#928"
Ok...a mozna tego "+" co idzie ze stacyjki podlaczyc pod "+" ktory "zawsze jest", aby nie bylo tak, ze dopiero jak przekrece kluczyk to moge sobie otwierac zamykac...


Mozna

Cytat: "Bolo#928"
BTW widac kiedys mozna bylo dostac komplecik na 4-ry szybki elektryczne  :roll:


Ciekawe, ciekawe...
A szybki masz orginal polonezowski czy jakas podrobka?

Montaz elektrycznych szyb
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 26, 2004, 12:13:16 pm »

Bolo

  • Gość
Orginalne...podnosniki sa BOSH-a i na dodatek jeszcze orginalnie zafoliowane...  :mrgreen:

Zreszta na fotce widac "VSO POLONEZ" (wiec chyba na export robione te szybki)...

No i ostatnie pytanie...gdzie taki przekaznik mozna kupic ?? Normlanie wchodze do elektronicznego sklepu i mowie numerki "30, 85, 86, 87 taki przekaznik poprosze"

Montaz elektrycznych szyb
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 26, 2004, 12:27:47 pm »

kowal

  • Gość
Mozesz cyknac fotke samych podnosnikow?
A co do przekaznikkow to chyba tak... Wchodzisz, podajesz numerek i wsio

Montaz elektrycznych szyb
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 26, 2004, 12:56:21 pm »

krzysiek_rogal

  • Gość
Witam!
Moim zdaniem ten przekaŹnik na schemacie jest właśnie po to, aby otwierać i zamykać szyby można było dopiero po włączeniu kluczyka. Jeśli nie chcesz mieć tej opcji to wystarczy, że nie zamontujesz tego przekaŹnika (ale nie zapominij o bezpieczniku do zabezpieczenia obwodu szybek).

Jeśli chcesz kupić taki przekaŹnik to może to być zwykły przekaŹnik światełdo poloneza PS-541. Tutaj go widać:http://www.inprodus.com.pl/index_ps12.php

Jeśli chcesz zabezpieczyć styki przełączników to wydaje mi się, że nie starczy ci jeden przekaŹnik na jedną szybke. Wydaje mi się, że na przewodach do silniczków zmienia się biegunowość (tak jak przy siłownikach zamka centralnego). Wowczas trzebaby zamontować coś w rodzaju sterowika zamka centralnego. Ale wydaje mi sie to bez sensu skoro masz oryginalne przełączniki więc pewnie producent odpowiednio dobrał ich parametry, tak aby się nie przepaliły.

--
pozdrawiam
Krzysiek Rogala

Montaz elektrycznych szyb
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 26, 2004, 13:03:37 pm »

powgreg#1843

  • Gość
Ze schematu wynika że przekażnik jest po to by szyby działały tylko po zapłonie, bo silniki połączone sa bezpośrednio do wyłączników.
Ja u siebie podłączyłem do zapalniczki bo wkurzało mnie ciągłe włącznaie zapłonu by dosunąć szybę, tylko wtedy trzeba tak podłączyć by nie było plusa na silniku w spoczynku (tzn gdy nie naciskamy przełącznika) no i z podswietleniem przycisków jest problem.
Można też dać jeszcze jeden przekażnik i podłączyć go pod wyłacznik drzwiowy i wtedy będą działąć po zapłonie i przy otwartych dzwiach (przyda sie przy wysiadaniu  oszczędzi wkładania kluczyka :mrgreen: ) miałem tak zrobić ale ten czas....

Montaz elektrycznych szyb
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 26, 2004, 13:07:15 pm »

Offline Sterciu

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 482
Dorzucić tylko domykanie szybek po zaaktywowaniu alarmu  (oczywiście jezeli masz alarm) i się ładnie domykają wtedy , przekażnik chyba tak jest po to żeby po przekręceniu stacyjki można było dopiero szybami manipulować , z tego względu zeby na postoju za dużo się nimi nie bawić bo może akuś paść wtedy szybko , i jak bedziemy chcieli odpalić autko to nam psikus zrobi i nie zapali .
Pozdrowionka ;)
Kiedyś był 125p oraz dwa Plusy - rover i ohv.

Montaz elektrycznych szyb
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 26, 2004, 13:14:26 pm »

Bolo

  • Gość
Wielkie THX za wszystkoe odpowiedzi  :mrgreen:

A co do alarmu to mam...wiec zobacze czy mam jakis schemacik tego alarmu, to moze ten pomysl z zamykaniem szybek z alarmem jakos uda mi sie zrobic...

A tu fotki podnosnikow dla Kowala

Montaz elektrycznych szyb
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 26, 2004, 13:17:31 pm »

kowal

  • Gość
To ja mam inne podnosniki - moje sa z Zomisu

Montaz elektrycznych szyb
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 26, 2004, 13:18:22 pm »

Offline Sterciu

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 482
a ja szukam el. szybek na 4 szyby do poldka
Pozdrowionka ;)
Kiedyś był 125p oraz dwa Plusy - rover i ohv.

Montaz elektrycznych szyb
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 26, 2004, 13:25:00 pm »

Bolo

  • Gość
Cytuj (zaznaczone)
Jeśli chcesz kupić taki przekaŹnik to może to być zwykły przekaŹnik światełdo poloneza PS-541. Tutaj go widać:http://www.inprodus.com.pl/index_ps12.php


A moze lepiej ten PS-533L ??

Zreszta o dziwo...znalazlem cos takiego w domu...tyle ze Hella...moze byc ?? :mrgreen:

Montaz elektrycznych szyb
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 26, 2004, 13:35:27 pm »

Offline Sterciu

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 482
Moim zdaniem może być , tylko zobacz ile ma wyjść , jeżeli tyle samo to powinien być chyba dobry .
Pozdrowionka ;)
Kiedyś był 125p oraz dwa Plusy - rover i ohv.

Montaz elektrycznych szyb
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 26, 2004, 13:42:40 pm »

krzysiek_rogal

  • Gość
Cytuj (zaznaczone)
A moze lepiej ten PS-533L ??

Zreszta o dziwo...znalazlem cos takiego w domu...tyle ze Hella...moze byc ??


Pewnie, ze moze. Nawet go nie zauwazylem bo znalem tylko te od poldka (ten Twoj jest do dajewo :mrgreen:). PS-533L ma tyle stykow ile Ci dokładnie potrzeba.


A propos. Co oznacza ten prostokącik włączony równolegle z cewką przekaŹnika ?? Czy jest to rezystor ograniczający prąd cewki, czy może dioda ograniczająca przepięcia czy może jeszcze cos innego ??
--
pozdrawiam
Krzysiek Rogala

Montaz elektrycznych szyb
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 26, 2004, 13:46:57 pm »

Bolo

  • Gość
Wszystko zbierajac do "kupy"  :roll:

Jesli chce miec caly czas mozliwosc otwierania szybek, daje bez przekaznika...

Jesli chce otwierac szybki tylko przy zaplonie daje przekaznik...

Jesli chce zabezpieczyc styki to:

krzysiek_rogal
Cytuj (zaznaczone)
...Wowczas trzebaby zamontować coś w rodzaju sterowika zamka centralnego....


THX za wszystkie odpowiedzi...za jakies 30min jade do kolegi do garazu i montowanko  :roll:

A co do

Cytuj (zaznaczone)
A propos. Co oznacza ten prostokącik włączony równolegle z cewką przekaŹnika ?? Czy jest to rezystor ograniczający prąd cewki, czy może dioda ograniczająca przepięcia czy może jeszcze cos innego ??


Nie ma pojecia...ja z elektronika mam tyle wspolnego co tel kom. z abonamentem TP SA czyli nic...

A jeszcze takie przekazniki znalazlem...ktos wie do czego one sa ?? Wszystkie pochodza z Golfa III

Montaz elektrycznych szyb
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 26, 2004, 14:33:13 pm »

Offline Bocian_s#313

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 7254
  • Płeć: Mężczyzna
    • Borostworek niepospolity 1,8 16V
Wracając do podnośników to aby napewno one są na przód a nie przypadkiem na tył. MOje też wyglądają zupełnie inaczej niż te. Inna kwestia to ile dałeś za to wszystko??

Co do pseudo steronika centralnego to nie przejdzie raczej. w centralnym jest układ czasowu który załącza zasilanie na siłowniki np przez 2s.

Do zabezpieczenia szyb potrzeny jest układ antyprzeciązeniowy albo w prostrzej wersji wyłączniki krańcowe. jeśli ktoś nie ma orginalnych przełączników albo boi się o wytrzymałość prądową to najlepszym sposobem jest zastosowanie dwóch przekaŹników 561 na stronę. Jak ktoś będzie zainteresowany to narysuję schemat.
Pozdrawiam
Bocian_s#313
POLONEZ nie umiera nigdy!!
Wycisnąłem silnik jak cytrynę: 136.9KM@5140RPM i 198,1Nm@4268RPM  <shock> :d
Cytat: snikers
wierz mi, z perspektywy kogoś kto kilka lat jest na forum, męczące jest ciągłe czytanie o tym samym.

Montaz elektrycznych szyb
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 26, 2004, 15:34:48 pm »

krzysiek_rogal

  • Gość
Cytuj (zaznaczone)
Co do pseudo steronika centralnego to nie przejdzie raczej. w centralnym jest układ czasowu który zał?cza zasilanie na siłowniki np przez 2s.
.......najlepszym sposobem jest zastosowanie dwóch przeka?ników 561 na stronę. Jak kto? będzie zainteresowany to narysuję schemat.


Chodziło mi wła?nie o taki układ dwóch przeka?ników, o którym piszesz i jest on podobny do sterownika zamka centralnego. Przeka?niki musz? być przeł?czne. Odpadaj? jedynie elementy odpowiedzialne za czasowe wył?czenie (2 kondensatory, 2 tranzystory i pared diod).

--
pozdrawiam
Krzysiek Rogala

Montaz elektrycznych szyb
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 26, 2004, 15:56:03 pm »

kowal

  • Gość
Bocian to sa szyby na przod na 100%, ale nie sa to orginaly montowane w FSO

Montaz elektrycznych szyb
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 26, 2004, 22:23:37 pm »

Bolo

  • Gość
Cytat: "Bocian_s#313"
Wracaj?c do podno?ników to aby napewno one s? na przód a nie przypadkiem na tył. MOje też wygl?daj? zupełnie inaczej niż te. Inna kwestia to ile dałe? za to wszystko??

Co do pseudo steronika centralnego to nie przejdzie raczej. w centralnym jest układ czasowu który zał?cza zasilanie na siłowniki np przez 2s.

Do zabezpieczenia szyb potrzeny jest układ antyprzeci?zeniowy albo w prostrzej wersji wył?czniki krańcowe. je?li kto? nie ma orginalnych przeł?czników albo boi się o wytrzymało?ć pr?dow? to najlepszym sposobem jest zastosowanie dwóch przeka?ników 561 na stronę. Jak kto? będzie zainteresowany to narysuję schemat.


Ja bym prosil taki schemacik   :smile:  co i jak...

Wracajac do pytanie...na 100% sa na przod, wszystko pasowalo idealnie !!

A ile dalem...hmmm w Warszawie mozna dostac za 250zl (tak slyszalem), ja dalem troche wiecej...ale mialem pelen komplet...przlaczniki, wiazka kabli, podnosniki, zaslepki... A co najlepsze przelaczniki sa podswietlone na zielono  :mrgreen: czyli tak jak cale wnetrze...

A w przyszlym roku mam zamiar...po wielu latach gadania...zabrac sie za reaktywacje mojej "klimatyzacji"...a wlasciwie klimatyzera  :mrgreen: