Autor Wątek: Przestrajanie starych radioodbiorników Unitra (safari itd) na nowy zakres UKF  (Przeczytany 9976 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4618
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
Cześć,
Chciałbym wam zaproponować usługę, którą wykonuję od dość dawna, mianowicie przestrajam profesjonalnie odbiorniki radiowe na nowy zakres UKF. Dotyczy to polskich sprzętów z lat PRL, czyli safari, rekord, akropol, tramp, skald, weekend, wiraż i wszelkie pochodne. Zajmuję się też amplitunerami/radiami unitra. Także jak ktoś ma takie radio i chce, aby odbierało coś więcej niż tylko trzeszcząca jedynka na długich, niech dzwoni :) . Mieszkam w Katowicach niedaleko galerii Silesia. Cena przestrojenia np. safari 2 to około 50zł. Nie wstawiam żadnych konwerterów, tylko przestrajam oryginalną głowicę, mam do tego odpowiedni osprzęt, więc w radiu po przestrojeniu nie znajdziecie plątaniny drutów i dodatkowych przełączników ;)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 28, 2017, 10:04:50 am wysłana przez Excalibur#1937 »
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Przestrajanie starych radioodbiorników Unitra (safari itd) na nowy zakres UKF
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 28, 2016, 16:12:09 pm »

Offline jimo#1921

  • Administrator
  • Wiadomości: 3411
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO Polonez Caro 1.6 16V
Radmor 5102?
  • Prowadzę dystrybucję wysyłkową gadżetów FSO-PTK! Podkładki pod tablice rejestracyjne (1-/2-rzędowe), latarki LED/otwieracze/breloki, naklejki... Zapraszam do kontaktu na PW.
Pozdrawiam Michał aka jimo
"A"It's a hundred and six miles to Chicago, we've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses."
Były: A+ 1,6ohv; C 2.0dohc;V 745; A 1,8 K4F; YP250; C+ 18K4F; N126N
Są: C 16K4F; FZ6 SAHG; "pierdziawka", 3.6V6;

Odp: Przestrajanie starych radioodbiorników Unitra (safari itd) na nowy zakres UKF
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 28, 2016, 18:29:27 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4618
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
Radmor 5102?

Nie ma problemu, w tym miesiącu przestroiłem już trzy... ;).  Przy okazji przeprowadzam też regulację wszystkich napięć, prądu spoczynkowego itd...
« Ostatnia zmiana: Listopad 28, 2016, 18:33:12 pm wysłana przez daniel22 »
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Przestrajanie starych radioodbiorników Unitra (safari itd) na nowy zakres UKF
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 29, 2016, 19:17:30 pm »

Offline Stingerek

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6140
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro 1.4
    • http://www.thg.pl
To nie jest skomplikowana sprawa i każdy kto wie którą stroną złapać lutownicę żeby się nie poparzyć powinien dać sobie rade.
Nie mniej jednak usługa warta tej kasy.

Gdzieś głęboko pod Moimi i Twoimi powiekami, tam gdzie czarów jest miasteczko spotkasz mnie...

Odp: Przestrajanie starych radioodbiorników Unitra (safari itd) na nowy zakres UKF
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 29, 2016, 19:43:24 pm »

Offline mruk1313

  • OHV-FSO HEKO TEAM
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3425
  • Płeć: Mężczyzna
  • 19 lat z FSO
    • FSO POLONEZ CARO+ 1.6GSI 1998r. 60tyś km... i coś jeszcze x2......
Safari 5 da radę czy są problemy z ukf?
FSO cars from POLAND
...........3xFSO.........

Odp: Przestrajanie starych radioodbiorników Unitra (safari itd) na nowy zakres UKF
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 30, 2016, 19:49:26 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4618
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
To nie jest skomplikowana sprawa i każdy kto wie którą stroną złapać lutownicę żeby się nie poparzyć powinien dać sobie rade.
Nie mniej jednak usługa warta tej kasy.


W safari nie jest tak prosto, uwierz ;). Ta głowica jest francowata i mogą być problemy z czułością/pokryciem pasma. Zazwyczaj nie udaje się i tak uzyskać więcej, niż pasma 15 MHZ, ale przynajmniej czułość jest znacznie lepsza, niż np. w przypadku konwerterów czy metody "zwierania rdzeni" , jak niektórzy proponują.

Safari 5 da radę czy są problemy z ukf?

Da radę :). Jak chcecie, żebym przestrajał safari, podawajcie najlepiej zakres pasma, jaki was interesuje (wystarczy sprawdzić, na jakiej częstotliwości nadają ulubione stacje, jak radio nie złapie przykładowo więcej niż 12 MHz, mogę je ustawić na zakres 88-100, ale równie dobrze 95-107. Zazwyczaj udaje się pokryć ok.12-15 MHz, ale nie ma reguły, dwa egzemplarze safari (5 I 2a) przestroiłem na pasmo 90-108 Mhz  :].
« Ostatnia zmiana: Listopad 30, 2016, 19:53:21 pm wysłana przez daniel22 »
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Przestrajanie starych radioodbiorników Unitra (safari itd) na nowy zakres UKF
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 06, 2016, 14:03:15 pm »

Offline Elwood#1887

  • Moderator
  • Wiadomości: 2725
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wujek Samo Zlo
Z safari 5 są duże problemy niestety :/. Ciężko to przestroić aby to miało ręce i nogi. Najczęściej robi się to właśnie kosztem zakresu odbieranego pasma. Na dobrą sprawę to aby zrobić to porządnie to trzeba wywalić to co jest i zastosować w ogóle inna głowice.  Ale to wyższa szkoła jazdy. Przestroiłem około 20 szt radioodbiorników i są takie które robi się bez problemu (np Amator2/3) są takie z problemami i są takie których w ogóle się nie da - zwłaszcza sprzęt z Japonii z tamtych lat typu Sanyo. Sprzęt ten był produkowany pod konkretne pasmo a w środku występują najczęściej mikrokontrolery zaprogramowane na etapie produkcji i jedyna pośrednia dostępna metodą jest zmiana kwarcu sterującego zegarem w postaci 2 różnych częstotliwości  z dodatkowym przełącznikiem w celu pokrycia pasma które jest dużo szersze
« Ostatnia zmiana: Grudzień 06, 2016, 14:05:13 pm wysłana przez Elwood#1887 »
Obecny park maszynowy :
Ford Granada 4.0 '82 "No replacement for displacement "
BMW E36 323ti  '98 No LPG
BMW E82 125i   '10 "Ferrero Rocher Złoty Miesiąc"& No LPG

Odp: Przestrajanie starych radioodbiorników Unitra (safari itd) na nowy zakres UKF
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 06, 2016, 22:50:58 pm »

Offline seraf

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 559
  • Płeć: Mężczyzna
    • 125p
A czy kolega da radę naprawić radio ZODIAK?

Odp: Przestrajanie starych radioodbiorników Unitra (safari itd) na nowy zakres UKF
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 06, 2016, 23:12:17 pm »

Offline diodalodz

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2049
Ja wszczepiam głowice głowicę Gloria. Dorabiałem potencjometry wieloobrotowe do przestrajania. Jedyny warunek to częstotliwość pośrednia 10.7MHz

Odp: Przestrajanie starych radioodbiorników Unitra (safari itd) na nowy zakres UKF
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 07, 2016, 11:29:23 am »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4618
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
A czy kolega da radę naprawić radio ZODIAK?

Napisz, na PW co mu dolega, zapewne tak :).

Ja wszczepiam głowice głowicę Gloria. Dorabiałem potencjometry wieloobrotowe do przestrajania. Jedyny warunek to częstotliwość pośrednia 10.7MHz

Z dostępnością "Glorii" jest niestety coraz ciężej...
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Przestrajanie starych radioodbiorników Unitra (safari itd) na nowy zakres UKF
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 05, 2017, 00:52:32 am »

Offline wrb#1974

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 2593
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1993. FIAT DOHC 1,6 "kwadrat". poległ w mojej obronie, w walce z przeważającymi siłami wroga.
wzmacniacz Kleopatra- brak dźwięku w jednym kanale, pewnie tranzystory zdechły. odbiornik radiowy nie przestrojony. ile za naprawę i przestrojenie.
Świat dla wszystkich, Polska dla Polaków. to nie rasizm, to prawo do bycia Panem we własnym Domu.

Odp: Przestrajanie starych radioodbiorników Unitra (safari itd) na nowy zakres UKF
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 05, 2017, 13:15:36 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4618
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
Masz odpowiedź na PW.
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Przestrajanie starych radioodbiorników Unitra (safari itd) na nowy zakres UKF
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 05, 2017, 14:18:48 pm »

Offline wrb#1974

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 2593
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1993. FIAT DOHC 1,6 "kwadrat". poległ w mojej obronie, w walce z przeważającymi siłami wroga.
przeczytałem, dziękuję.
Świat dla wszystkich, Polska dla Polaków. to nie rasizm, to prawo do bycia Panem we własnym Domu.