Autor Wątek: Czy pasują felgi?  (Przeczytany 6279 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Czy pasują felgi?
« dnia: Marzec 12, 2017, 20:44:36 pm »

Offline adam gawron

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 8
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Borewicz
Witam, chciałem kupić do mojego nowego borewicza nowe felgi aluminiowe 6,5 J 15 H2 ET37 4x100.
Pomimo kilkugodzinnego zgłębiania wiedzy w tej dziedzinie wolałbym się przed zakupem upewnić czy będą pasować u zdecydowanie mądrzejszych od mnie.

Wiem że będę musiał założyć śruby pływające, wiem że powinny wejść na piastę ponieważ alusy są od meganki czyli 60,1,wiem że będę musiał założyć pierścienie centrujące, wiem że średnica koła będzie bardzo zbliżona do oryginału (mam 165SR 13 czyli 600,8 mm a będę miał 185/60/15 czyli 603 mm).

Martwi mnie trochę to, że nowe felgi mają większe ET ale tak sobie myślę że i tak będę musiał założyć dystanse (nie wiem jak duże???) więc wszystko powinno być OK. Chciałbym żeby koła znacząco zbliżyły się do krawędzi błotników ale żeby nic nie obcierało (nie będę nic utwardzać - komfort ponad wszystko <lol> <lol>

Czy mogę kupić te felgi? Jakie powinienem zastosować dystanse z przodu a jakie z tyłu? No i żeby mi się koła nie pourywały <lol> <lol>

Nie dyskutuj z idiotą. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem.

Odp: Czy pasują felgi?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 12, 2017, 21:07:21 pm »

Offline Trojan

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2655
  • Płeć: Mężczyzna
Na początek pokaż wzór bo Borewicza można łatwo "zepsuć" złymi felgami :)

Odp: Czy pasują felgi?
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 12, 2017, 21:19:26 pm »

Offline adam gawron

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 8
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Borewicz
Mam do niego oryginalne stalówki z chromowy deklem na oponkach z epoki ale do jazdy, a zamierzam nim jeździć codziennie, tamtych szkoda.

Link do wzoru felgi bo coś mam problem z wklejeniem fotki.
https://www.google.pl/search?q=felgi+oz&rlz=1C1WLXB_enPL593PL612&espv=2&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiSx-6E49HSAhWBHRQKHZT3CQQQ_AUIBigB&biw=1024&bih=638#imgrc=oiCghcpHDsXHJM:
Nie dyskutuj z idiotą. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem.

Odp: Czy pasują felgi?
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 12, 2017, 22:14:08 pm »

Offline lesor#1973

  • FSO:1993-1996 B1078
  • Klubowicz
  • Wiadomości: 1326
  • Płeć: Mężczyzna
  • Borełło, Carełło, 115c_w_Jesionie
Przy dystansach ok 47-50mm na stronę z przodu powinny podejść i być może nie obcierać. Z tyłu nie jestem pewien, być może wystarczą a dystanse 20mm aby nie obcierało ale żeby wyglądało, musisz dać z 60mm na stronę.
No chyba, że ten borewicz ma "szerokie" zawieszenie, top wtedy przód 15mm, tył bez niczego albo 25mm, aby wyglądało jak przód.

Nie do tematu ale nie ma nowych felg 4x98  <co>
Zważcie jegomość – odparł Sanczo Pansa – że to, co tam się ukazuje, to nie żadne olbrzymy, ino wiatraki.

Odp: Czy pasują felgi?
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 12, 2017, 22:29:20 pm »

Offline adam gawron

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 8
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Borewicz
Nie, nie. Zawieszenie ma wąskie (i to jak).

Zrobię jak mi poradziłeś i przede wszystkim kupię jutro felgi. A z przodu przy dystansach 47-50 to masz na myśli  możliwość obcierania o błotnik podczas skrętu? Jeśli tak to może bezpieczniej dać coś w granicy 40 na przód?
Nie dyskutuj z idiotą. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem.

Odp: Czy pasują felgi?
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 12, 2017, 22:47:44 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13828
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
do  6,5 J 15 H2 ET37 potrzebny dystans z przodu min. 5mm ,najlepiej od razu 10mm
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: Czy pasują felgi?
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 12, 2017, 22:56:25 pm »

Offline lesor#1973

  • FSO:1993-1996 B1078
  • Klubowicz
  • Wiadomości: 1326
  • Płeć: Mężczyzna
  • Borełło, Carełło, 115c_w_Jesionie
Ojojoj, chyba nie jesteś w temacie.  <urwanie glowy>
Nie kupuj tych felg.
Obcieranie o błotnik jest ostatnim problemem do sprawdzenia, podstawa to obcieranie o sprężynę, oraz o wahacze, nawet z dystansami będzie tarło o górny przy cofaniu, na maksymalnym skręcie, jeszcze zlaeży jak masz ustawione (lub potem jak wyregulujesz) śruby ogranicznika, no ale samochód czasem zawraca a nawet skręca...

Coprawda, w dystansach na taką grubość (przykręcanych), możesz sobie zrobić szpilki pod 4x100 ale po pierwsze to będzie kosztować lekką ręką tysiaka (z PA6) a po drugie nie pozostanie bez znaczenia dla łożyska, choć w tej materii zdania są podzielone.

do  6,5 J 15 H2 ET37 potrzebny dystans z przodu min. 5mm ,najlepiej od razu 10mm
Doczytałeś, że ma wąski zawias? O mnie na szerokim obciera przy dystansie 15mm.
Zważcie jegomość – odparł Sanczo Pansa – że to, co tam się ukazuje, to nie żadne olbrzymy, ino wiatraki.

Odp: Czy pasują felgi?
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 13, 2017, 00:27:54 am »

Offline adam gawron

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 8
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Borewicz
Kurcze, to co mam zrobić? Nie chcę jeździć na oryginalnych felgach bo mi ich szkoda a tym bardziej opon. Zostawię je, na wypadek gdybym kiedyś postanowił sprzedać auto. 

Do jazdy chciałbym mieć ładne felgi, które będą stosunkowo blisko krawędzi błotnika (ale bez przesady) i koniecznie muszą być czarne lub czarno-srebrne. Podobają mi się między innymi ATS classic i te OZ o których mowa podobają mi się strasznie. Widziałem je na jakiejś aukcji w wymiarze 14" ale to chyba nic nie ułatwia? W ostateczności założę szeroką stal ale tu znów może mnie zaskoczą problemy o których na razie nie mam pojęcia.

Ja jestem szczęśliwym posiadaczem Borewicza od miesiąca i totalnym laikiem ale widzę co ludzie zakładają do swoich poldków i też bym tak chciał :(  Na pewno wolałbym jednak uniknąć dystansów za tysiąc złotych.

Nie dyskutuj z idiotą. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem.

Odp: Czy pasują felgi?
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 13, 2017, 01:44:53 am »

Offline lesor#1973

  • FSO:1993-1996 B1078
  • Klubowicz
  • Wiadomości: 1326
  • Płeć: Mężczyzna
  • Borełło, Carełło, 115c_w_Jesionie
Kup sobie coś z klasyki z ET=15, uprzednio dużo czytaj, obrazuj np tu: http://www.voxwheels.com/.
Oprócz odsadzenia problemem może być średnica otworu osadczego. W Polonezie 58,5. Czasem mniejsze da się roztoczyć, przy większych są pierścienie ale np przy 59,5 nic nie zrobisz.
Ważne jest fazowanie pierścienia osadczego... Przy niektórych felgach nie unikniesz dystansów.
Zdejmij koło z przodu, z tyłu, pomierz, zrób rysunki, potem porównaj z kołem, na które się napalasz i będziesz wiedział czy dystanse, czy pierścienie itd.
Na przykład te możesz kupować w ciemno, jak suchą krakowską:
http://www.ebay.de/itm/4-Cerchi-Fiat-Cromodora-CD66-7x13-4x98-Wheels-Felgen-llantas-jantes-Lancia-TUV-/221878858158?hash=item33a902b1ae:g:sloAAOSw4A5YsERB
Zważcie jegomość – odparł Sanczo Pansa – że to, co tam się ukazuje, to nie żadne olbrzymy, ino wiatraki.

Odp: Czy pasują felgi?
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 13, 2017, 12:33:01 pm »

Offline banned

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6584
  • Płeć: Mężczyzna
Ja jestem szczęśliwym posiadaczem Borewicza od miesiąca i totalnym laikiem ale widzę co ludzie zakładają do swoich poldków i też bym tak chciał :(  Na pewno wolałbym jednak uniknąć dystansów za tysiąc złotych.

Ten pomarańczowy borewicz stoi na ATS Classic z przodu ,a 7 cali, z tyłu 8 (set typowo dla wyglądu, w Polonezie powinna być ta sama szerokość na  obu osiach).
W każdym razie, 7 calowy ATS kosztuje 1000zł za sztukę, a 8 calowy 1700zł za sztukę :p

Wzór który podałeś, moim zdaniem zupełnie nie pasuje do Poloneza. Borewicz dobrze wygląda na felgach ATS i Cromodora, ew. innych o wzorach typowych dla lat 70tych, np. Mangelsach. Mogą być też ew. ATS Cup, czyli generalnie felgi o grubych ramionach i prostej stylistyce.
« Ostatnia zmiana: Marzec 13, 2017, 12:35:36 pm wysłana przez banned »
Osiągi samochodów FSO fabrycznie mierzone z 5 osobami i 50kg bagażu na pokładzie.
Kupię części nadwozia Polonez Plus kolor 44E

Odp: Czy pasują felgi?
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 13, 2017, 15:01:50 pm »

Offline mateo#1939

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 1340
  • Płeć: Mężczyzna
    • C22XE
A moze takie, ciekwe jak by siadly do plusa:)

7 j 14 et 24
7.5 j 14 et 18

https://cache.willhaben.at/mmo/8/194/656/488_-1901798043.jpg
Cytat: Senn#1869
A to SS-man sie nam pojawil

Odp: Czy pasują felgi?
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 13, 2017, 15:12:58 pm »

Offline adam gawron

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 8
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Borewicz
Tak, nawet jako laik zorientowałem się że pomarańczowy jest na ATS classic i wiem że nie są to tanie felgi. Gdybym był prezesem Coca Cola wziąłbym dwa komplety - ale nie jestem. Ponieważ moje auto ma służyć do codziennej lub prawie codziennej jazdy więc felgi za ponad 5 tyś to lekka przesada. Fotki wkleiłem raczej pod kątem pokazania jakie szerokie koła wkładają w te przepastne wnęki.

Wg. mnie OZ nie wyglądałby źle a za komplet felg zapłacić trzeba poniżej tysiąca i jest to ciekawa alternatywa dla szerokiej stali, którą założę w ostatecznej ostateczności. W trakcie poszukiwań poloneza przed zakupem oglądałem jednego właśnie na ATS od Opla ale felgi i opony były wąskie, siedziały gdzieś głęboko w nadkolu i efekt był mizerny. Wolałbym tego uniknąć.

Już nawet przebolałbym ten 1000 zł na dystanse gdybym miał pewność że ten OZ wejdzie i nie będzie ocierał. Kupno samochodu to było małe piwo w porównaniu z zakupem felg



Ja jestem szczęśliwym posiadaczem Borewicza od miesiąca i totalnym laikiem ale widzę co ludzie zakładają do swoich poldków i też bym tak chciał :(  Na pewno wolałbym jednak uniknąć dystansów za tysiąc złotych.

Ten pomarańczowy borewicz stoi na ATS Classic z przodu ,a 7 cali, z tyłu 8 (set typowo dla wyglądu, w Polonezie powinna być ta sama szerokość na  obu osiach).
W każdym razie, 7 calowy ATS kosztuje 1000zł za sztukę, a 8 calowy 1700zł za sztukę :p

Wzór który podałeś, moim zdaniem zupełnie nie pasuje do Poloneza. Borewicz dobrze wygląda na felgach ATS i Cromodora, ew. innych o wzorach typowych dla lat 70tych, np. Mangelsach. Mogą być też ew. ATS Cup, czyli generalnie felgi o grubych ramionach i prostej stylistyce.
Nie dyskutuj z idiotą. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem.

Odp: Czy pasują felgi?
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 13, 2017, 16:31:07 pm »

Offline adam gawron

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 8
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Borewicz
Kup sobie coś z klasyki z ET=15, uprzednio dużo czytaj, obrazuj np tu: http://www.voxwheels.com/.
Oprócz odsadzenia problemem może być średnica otworu osadczego. W Polonezie 58,5. Czasem mniejsze da się roztoczyć, przy większych są pierścienie ale np przy 59,5 nic nie zrobisz.
Ważne jest fazowanie pierścienia osadczego... Przy niektórych felgach nie unikniesz dystansów.
Zdejmij koło z przodu, z tyłu, pomierz, zrób rysunki, potem porównaj z kołem, na które się napalasz i będziesz wiedział czy dystanse, czy pierścienie itd.
Na przykład te możesz kupować w ciemno, jak suchą krakowską:
http://www.ebay.de/itm/4-Cerchi-Fiat-Cromodora-CD66-7x13-4x98-Wheels-Felgen-llantas-jantes-Lancia-TUV-/221878858158?hash=item33a902b1ae:g:sloAAOSw4A5YsERB

Te są boskie. Mają (poza ceną) jednak jedną wadę - nie są czarne - a nie miałbym sumienia tak pięknych felg potraktować czarnym lakierem.

Dzięki za ten program do obrazowania felg. Nieco rozświetla w moim małym rozumku.

Wracam uparcie do moich OZ. Zobaczyłem schemat przedniego zawieszenia i nasunęły mi się następujące wnioski. Jeśli średnica nowego koła będzie równa lub mniejsza od średnicy starego koła i różnica w ET zostanie zniwelowana przez dystans to nie powinno wystąpić obcieranie o sprężynę ani o wahacz ani przy skręcie ani tym bardziej przy jeździe na wprost. Czy może znowu moja "chłopska filozofia" ni jak się ma do praktyki?
Nie dyskutuj z idiotą. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem.

Odp: Czy pasują felgi?
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 13, 2017, 17:24:14 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13828
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
Doczytałeś, że ma wąski zawias? O mnie na szerokim obciera przy dystansie 15mm.
oczywiscie,ze doczytalem o waskim zawiasie,
szerokosc nie ma znaczenia,bo wahacze sa weziej rozstawione,
z tylu moze byc problem z ocieraniem o wnetrze nadkoli plastikowych,ale dopiero przy 7j,
no i linki recznego moga zaczepiac,ale to kwestia ulozenia - zreszta z tylu nie ma problemu,zeby dac dystans 15-20mm
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: Czy pasują felgi?
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 13, 2017, 21:00:24 pm »

Offline lesor#1973

  • FSO:1993-1996 B1078
  • Klubowicz
  • Wiadomości: 1326
  • Płeć: Mężczyzna
  • Borełło, Carełło, 115c_w_Jesionie
Doczytałeś, że ma wąski zawias? O mnie na szerokim obciera przy dystansie 15mm.
oczywiscie,ze doczytalem o waskim zawiasie,
szerokosc nie ma znaczenia,bo wahacze sa weziej rozstawione,
z tylu moze byc problem z ocieraniem o wnetrze nadkoli plastikowych,ale dopiero przy 7j,
no i linki recznego moga zaczepiac,ale to kwestia ulozenia - zreszta z tylu nie ma problemu,zeby dac dystans 15-20mm
Ale sprężyna delikatnie pod innym kątem jest, bez rysunku wydaje mi się, że w wypadku szerszej felgi każdy drobiazg (centymetr) się liczy.
Z przodu też nie ma problemu z dystansem 15mm. Pierścień centrujący dotoczony na średnicę zmierzoną za dystansem - ~1mm.

Kup sobie coś z klasyki z ET=15, uprzednio dużo czytaj, obrazuj np tu: http://www.voxwheels.com/.
[...]
Na przykład te możesz kupować w ciemno, jak suchą krakowską:
http://www.ebay.de/itm/4-Cerchi-Fiat-Cromodora-CD66-7x13-4x98-Wheels-Felgen-llantas-jantes-Lancia-TUV-/221878858158?hash=item33a902b1ae:g:sloAAOSw4A5YsERB

Te są boskie. Mają (poza ceną) jednak jedną wadę - nie są czarne - a nie miałbym sumienia tak pięknych felg potraktować czarnym lakierem.
Tu masz dobrą ofertę.
http://forum.fsoptk.pl/index.php?topic=48903.0;topicseen
Kup i testuj ustawienia.
« Ostatnia zmiana: Marzec 13, 2017, 21:06:45 pm wysłana przez lesor#1973 »
Zważcie jegomość – odparł Sanczo Pansa – że to, co tam się ukazuje, to nie żadne olbrzymy, ino wiatraki.

Odp: Czy pasują felgi?
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 13, 2017, 22:20:13 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13828
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
Ale sprężyna delikatnie pod innym kątem jest, bez rysunku wydaje mi się, że w wypadku szerszej felgi każdy drobiazg (centymetr) się liczy.
Z przodu też nie ma problemu z dystansem 15mm. Pierścień centrujący dotoczony na średnicę zmierzoną za dystansem - ~1mm.
sprezyna mniej sie wybrzusza w waskim,a wiec mniej przeszkadza przy zakladaniu kola - bo sprezyna przeszkaza przy zakladaniu np. 7j et35  musi byc dystans 10mm,bo przy zakladaniu kolo dotyka sprezyny, ale po postawieniu auta na kola miedzy sprezyna a kolem robi sie ~2cm przestrzeni,
10mm dystans to tez kolo na styk z wahaczem na maks skrecie,
w waskim bedzie tak samo jezeli chodzi o wahacz ,ale do sprezyny nie dotknie,
za to zbyt duzy dystans z przodu zmienia promien zataczania, a wiec pogarsza prowadzenie
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: Czy pasują felgi?
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 13, 2017, 23:52:47 pm »

Offline lesor#1973

  • FSO:1993-1996 B1078
  • Klubowicz
  • Wiadomości: 1326
  • Płeć: Mężczyzna
  • Borełło, Carełło, 115c_w_Jesionie
Zapewne masz rację :-p ale u mnie na feldze 7j et35, z dystansem 15mm, obcierało przy skręcie (tylko przy cofaniu) i trzeba było podginać ranty wahacza.
O wybrzuszaniu sprężyny nie będę się wypowiadał, być może kiedyś zrobię doświadczenia (choć wątpię w Twoje zdanie wskazujące na to, że w wąskim, przy szerokiej feldze, możliwość obcierania jest mniejsza niźli w szerokim).

Dlatego koledze Adamowi proponuję zakup niskim kosztem i własne doświadczenia.
Zważcie jegomość – odparł Sanczo Pansa – że to, co tam się ukazuje, to nie żadne olbrzymy, ino wiatraki.

Odp: Czy pasują felgi?
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 14, 2017, 07:46:52 am »

Offline banned

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6584
  • Płeć: Mężczyzna
Tak, nawet jako laik zorientowałem się że pomarańczowy jest na ATS classic i wiem że nie są to tanie felgi. Gdybym był prezesem Coca Cola wziąłbym dwa komplety - ale nie jestem. Ponieważ moje auto ma służyć do codziennej lub prawie codziennej jazdy więc felgi za ponad 5 tyś to lekka przesada. Fotki wkleiłem raczej pod kątem pokazania jakie szerokie koła wkładają w te przepastne wnęki.

Tym bardziej my znamy ATSa.

Weź pod uwagę że szeroka felga będzie wymagać dość szerokiej opony, choćby po to żeby nie rozwalać rantów przy byle okazji, a to wplynie niekorzystnie na zużycie paliwa, co przy obecnych cenach jest do zignorowania jeżeli auto ma służyć do jazdy codziennej. Z kolei felga na dużym dystansie skróci żywotność łożysk kół.

Weź też pod uwagę że do Poloneza nie można już od tak pójść do sklepu i kupić tego co Ci jest potrzebne. Części trzeba albo szukać, albo wyciągać ze złomu, albo sobie dobierać np. łożyska dobrej jakości w hurtowni łożysk, bo te z zestawów zamiennikowych się do niczego nie nadają.
Będzie Cię kosztować trochę czasu szukanie części.
Osiągi samochodów FSO fabrycznie mierzone z 5 osobami i 50kg bagażu na pokładzie.
Kupię części nadwozia Polonez Plus kolor 44E

Odp: Czy pasują felgi?
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 14, 2017, 18:39:39 pm »

Offline Mr.D

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1036
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu + '99
Na pewno wolałbym jednak uniknąć dystansów za tysiąc złotych.
Czymże są dystanse za tysiaka przy felgach za ponad 2500 zł za komplet.  :]
Jeżeli będziesz szukał profesjonalnie wykonanych dystansów o dowolnym wymiarze zgłoś się tutaj, będziesz z nich zadowolony: https://www.facebook.com/dystom/
"Cars have never been about brand association: it's about culture and expression. It's about the people, the scene, the community, and friends."   Mike Burroughs

"simple and clean look will never go out of style."    Elvis Skender

Odp: Czy pasują felgi?
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 14, 2017, 22:11:16 pm »

Offline adam gawron

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 8
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Borewicz
 
Jeżeli będziesz szukał profesjonalnie wykonanych dystansów o dowolnym wymiarze zgłoś się tutaj, będziesz z nich zadowolony: https://www.facebook.com/dystom/
[/quote]
Jeżeli będziesz szukał profesjonalnie wykonanych dystansów o dowolnym wymiarze zgłoś się tutaj, będziesz z nich zadowolony: https://www.facebook.com/dystom/

Dzięki! Pewnie skorzystam ponieważ nie idę na łatwiznę i jak mi się podobają OZ to mimo przeciwności je kupię.   
.... a potem będę się martwił o resztę. Skoro ty wcisnąłeś 15 calowe z gumą 195 to i ja swoje jakoś upchnę.
Nie dyskutuj z idiotą. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem.