Autor Wątek: Dziwne skoki temperatury  (Przeczytany 3881 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Dziwne skoki temperatury
« dnia: Grudzień 05, 2017, 18:51:06 pm »

Offline mihals

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1143
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez ohv
Problem dotyczy silnika gsi z lpg.Problem zauwazyłem gdy zaczeły się zimne dni,a więc tak nagrzewa się normalnie,lecz wskazówka dochodzi do 90 i nagle spada na 70 stopni i potem bardzo powoli do tych niecałych 80 stopni wzrasta i koniec,dopiero żeby go dogrzac do 90 stopni trzeba albo całą chłodnice zasłonić kartonem albo stać baaardzo długo w korku. Dodatkowo czasem gdy włącze dmuchawe na 2 bądź 3 bieg to już wogóle się nie może nagrzać, z ledwością dochodzi do 70 stopni,dopiero wyłączenie dmuchawy pomaga. 
Termostat do wymiany czy jakieś anomalie w układzie chłodniczym? Poziom płynu w normie,termostat który mam aktualnie zamontowany to mera 87 stopni,załozony wiosną tego roku

Odp: Dziwne skoki temperatury
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 05, 2017, 18:53:36 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4632
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
Problem dotyczy silnika gsi z lpg.Problem zauwazyłem gdy zaczeły się zimne dni,a więc tak nagrzewa się normalnie,lecz wskazówka dochodzi do 90 i nagle spada na 70 stopni i potem bardzo powoli do tych niecałych 80 stopni wzrasta i koniec,dopiero żeby go dogrzac do 90 stopni trzeba albo całą chłodnice zasłonić kartonem albo stać baaardzo długo w korku. Dodatkowo czasem gdy włącze dmuchawe na 2 bądź 3 bieg to już wogóle się nie może nagrzać, z ledwością dochodzi do 70 stopni,dopiero wyłączenie dmuchawy pomaga. 
Termostat do wymiany czy jakieś anomalie w układzie chłodniczym? Poziom płynu w normie,termostat który mam aktualnie zamontowany to mera 87 stopni,załozony wiosną tego roku

Mam to samo, zresztą problem ostatnio coraz częściej się pojawia na forum. Chyba MERA totalnie zaczęła zlewać jakość termostatów do poloneza :/. Po osłonięciu miski olejowej utrzymuje mi w trasie jakieś 78-82 stopnie według wskaźnika. Przy starszych termostatach nie miałem tego problemu.
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Dziwne skoki temperatury
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 05, 2017, 19:03:31 pm »

Offline mihals

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1143
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez ohv
W swoim życiu przerobiłem gdzies z 11 termostatów firm (mera,stahler,termot) i każdy puszczał ciepłe powietrze do chłodnicy już po tym jak wskazóka ledwie przekroczyła 50 stopni  ;-| Niby znalazłem termostat firmy gates,ale na 82 stopnie

Odp: Dziwne skoki temperatury
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 05, 2017, 20:03:24 pm »

Offline mp79

  • Autsajder
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3055
  • Płeć: Mężczyzna
    • truckło
W nubirze II miałem dokładnie to samo; już może z osiem lat temu. Wymieniłem termostat, a nawet czujniki temperatury. Nie pamiętam, czy problem na chwilę znikł, ale występował nadal, więc olałem temat.

Odp: Dziwne skoki temperatury
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 05, 2017, 20:18:31 pm »

Offline mareks#1181

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 1160
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu+ GSI
Może te termostaty do Poldków za dużo się otwierają,  wtedy za dużo płynu idzie przez chłodnicę i za bardzo spada temperatura, może są jakieś termostaty bardziej się dostosowujące się do temperatury, które nie tylko czują temperaturę kiedy się otwierać, ale i ile mają się otworzyć, żeby temperatura była w okolicach 90 stopni.

Odp: Dziwne skoki temperatury
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 05, 2017, 20:57:25 pm »

Offline Buźka

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 5075
  • Płeć: Mężczyzna
    • Klimatyzowany Caro Plus 1.4 GTI '01
Takie same termostaty są w silniku Andorii, 4c90 Lublin/Żuk.Mój GSi, też się niedogrzewa, do 90* (tylko zimą) ale nie występują żadne wahania temperatury.Przysłoniłem chłodnicę i na trasie, z włączonym nawiewem, wskazówka stoi w okolicach 90* Nie pamiętam już, jaki w nim mam termostat, ale w każdym razie, polski.

Odp: Dziwne skoki temperatury
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 05, 2017, 21:13:44 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4632
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
Zauważyłem jeszcze jedną rzecz. U znajomego, dopóki była stara, wąska (ale nie zakamieniona-czysta) chłodnica, termostat trzymał temperaturę elegancko o grubość wskazówki przed 90. Po założeniu chłodnicy z trucka wskazówka stoi ledwo nad 70. Może przy dobrej chłodnicy termostat sobie nie radzi z utrzymaniem temperatur, były projektowane pod stary układ?
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Dziwne skoki temperatury
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 05, 2017, 22:35:00 pm »

Offline DF

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1030
  • Darek F
    • Fordy Transit MkV x 2 - 2.3 LPG i 2.0 LPG
Zimą niestety nie tylko chłodnicą reguluje się temperaturę.
Zimne powietrze schładza cały silnik i odbieracie ciepło nagrzewnicą...
"Dla triumfu zła trzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili"  Ale dobrych już jest tak niewiele, że nic nie mogą...
Nie dajcie się zwieść - nie ma epidemii...  
Niestety wszyscy jesteśmy niewolnikami systemu. Jednak ja jestem nieposłuszny i gardzę tymi oraz szczerze nienawidzę tych dobrowolnych ścierw, które są niczym i krzywdzą innych.

Odp: Dziwne skoki temperatury
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 05, 2017, 23:09:27 pm »

Offline mihals

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1143
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez ohv
Mam jeszcze drugiego poloneza gsi w rodzinie i w nim 90 stopni trzyma niezależnie czy jest na dworze -20 czy 30 na plusie

Odp: Dziwne skoki temperatury
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 05, 2017, 23:23:56 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13824
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
każdy puszczał ciepłe powietrze do chłodnicy
plyn puszczal,a nie powietrze,
przypadlowsc twojego silnika jest spowodowana termostatem, niestety,ale jest bardzo male prawdopodobienstwo,ze nowy bedzie lepszy
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: Dziwne skoki temperatury
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 06, 2017, 00:21:09 am »

Offline maciejowski

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2979
  • Płeć: Mężczyzna
    • 125p '75 | 125p '78 | 125p '80 | 125p '90 | 126p '78 | caro '96 x2 |
w moich ohv-kach wahania temperatury, zawsze byłby spowodowane za niskim poziomem płynu. jeśli stan był ok, to silnik podczas jazdy, trzymał temperaturę, niższą lub wyższą, ale stałą.
Cytat: KGB
wtedy moze okazac sie ,ze pelno Nm ,a jakoby zadnego nie bylo - jedna malutka przekladnia ,tak wiele ubylo ...

Odp: Dziwne skoki temperatury
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 06, 2017, 08:51:16 am »

Offline Bocian_s#313

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 7254
  • Płeć: Mężczyzna
    • Borostworek niepospolity 1,8 16V
Jak mi w mr95 wygoniło trochę płynu przez zaworek nagrzewnicy to też wskazówka skakała.
Pozdrawiam
Bocian_s#313
POLONEZ nie umiera nigdy!!
Wycisnąłem silnik jak cytrynę: 136.9KM@5140RPM i 198,1Nm@4268RPM  <shock> :d
Cytat: snikers
wierz mi, z perspektywy kogoś kto kilka lat jest na forum, męczące jest ciągłe czytanie o tym samym.

Odp: Dziwne skoki temperatury
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 08, 2017, 09:43:40 am »

Offline Marek94

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 157
  • Płeć: Mężczyzna
    • C+ i inne
Mój po wymianie termostatu na starej chłodnicy przy normalnej jeździe zbliżał się do 90 a nawet czasem je miał  :].Jak zmieniłem termostat a ostatnio i chłodnice na miedzianą grubą bo tamta pociekła to taką porą jak dziś nie idzie wydusić więcej niż 70 a zazwyczaj jest 60.Chyba że dam mu ostro w dupę i zostawię na wolnych na naprawdę długo.Osobiście olałem temat ale na zimę chyba mu przód trochę zasłonie. 

Odp: Dziwne skoki temperatury
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 08, 2017, 12:19:05 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4632
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
Potwierdzałoby się to, co pisałem, na wydajniejszej chłodnicy termostat nie wyrabia/ma dużą bezwładność i nie trzyma odpowiedniej temperatury.
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Dziwne skoki temperatury
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 09, 2017, 22:30:37 pm »

Offline Stingerek

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6140
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro 1.4
    • http://www.thg.pl
Nagrzanie do 90 stopni jest normalne.
Nagły spadek do 70 stopni jest spowodowany nagłym i całkowitym otwarciem termostatu czyli wpuszczeniem zimnego płynu z chłodnicy na silnik.
Następnie powolne nagrzewanie jest spowodowane uszkodzonym termostatem.
Wymienić na sprawny.

Gdzieś głęboko pod Moimi i Twoimi powiekami, tam gdzie czarów jest miasteczko spotkasz mnie...

Odp: Dziwne skoki temperatury
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 09, 2017, 23:14:17 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4632
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
Nagrzanie do 90 stopni jest normalne.
Nagły spadek do 70 stopni jest spowodowany nagłym i całkowitym otwarciem termostatu czyli wpuszczeniem zimnego płynu z chłodnicy na silnik.
Następnie powolne nagrzewanie jest spowodowane uszkodzonym termostatem.
Wymienić na sprawny.


3 termostaty pod rząd zachowują się tak samo, identycznie. To raczej błąd technologiczny, a nie "niesprawność".
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Dziwne skoki temperatury
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 10, 2017, 06:04:54 am »

Offline mp79

  • Autsajder
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3055
  • Płeć: Mężczyzna
    • truckło
Ech, gdyby tak z nowego termostatu branego do ręki dało się wywróżyć, czy jest on sprawny... <buja w oblokach> <marzyciel>

Odp: Dziwne skoki temperatury
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 10, 2017, 10:44:18 am »

Offline mihals

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1143
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez ohv
Z tymi skokami przy braku płynu,to znam problem ale u siebie mialem sporo ponad minimum,ale z ciekawości dolalem płynu i weszło o dziwo ponad litr ,skoki temperatury nie sa juz tak duze,co do termostatu to goza zmienie,ale narazie zbytnio niema czasu bo auto musi jeździć.

Odp: Dziwne skoki temperatury
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 10, 2017, 10:45:09 am »

Offline Mardas#1946

  • Witajcie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • Klubowicz
  • Wiadomości: 783
  • Płeć: Mężczyzna
    • ATU + GSI 1,6,2000 r. LPG-AL 700,70U,klimatyzacja Fab. kontrolka AFR
Pany ! a czy któryś z Was zmierzył  temp.płynu chłodzącego ,zwykłym termometrem rtęciowym podczas pracy silnika  na postoju ,przed i po otwarciu termostatu ? bo może problem tkwi gdzie indziej ? u mnie jak by co ? jest wszystko OK ! temp.ładnie trzyma 90 C tylko czasem na moment ją lekko przekracza ,kiedy stoję w korkach ,a w porze jesienno -zimowej to nawet mogę zaobserwować na wskaźniku temp. moment otwarcia termostatu . U mnie jest na 85 C i sporo lat mi bez awaryjnie pracuje   <ok> :]
Mardas- Jimi wiecznie żywy !!!!!!!!!!!! ,a moje ATU nie do zdarcia !!!!!!


http://www.polskajazda.pl/Samochody/FSO/Polonez_ATU/108123

Odp: Dziwne skoki temperatury
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 11, 2017, 19:24:33 pm »

Offline Elwood#1887

  • Moderator
  • Wiadomości: 2725
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wujek Samo Zlo
Zima silnik jest zazwyczaj niedogrzany - trzeba zasłonić częściowo chłodnice. Pokrywka kartonu od pizzy nadaje się idealnie :]
Obecny park maszynowy :
Ford Granada 4.0 '82 "No replacement for displacement "
BMW E36 323ti  '98 No LPG
BMW E82 125i   '10 "Ferrero Rocher Złoty Miesiąc"& No LPG