Autor Wątek: Miernik samochodowy  (Przeczytany 1554 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Miernik samochodowy
« dnia: Grudzień 12, 2017, 21:08:16 pm »

Offline Tales

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1304
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO Polonez Caro 1.6GLE
Chcę kupić miernik samochodowy i trochę podszkolić się z elektryki samochodowej bo jestem z tego trochę zielony. Przeglądając allegro trafiłem na coś takiego: http://allegro.pl/miernik-multimetr-ut109-ut-109-samochodowy-uni-t-i6766137238.html Zgodnie z tym co jest napisane dzięki temu urządzeniu możemy zmierzyć prędkość obrotową a także kąt wyprzedzenia zapłonu. Myślicie że to urządzenie serio może zastąpić obrotomierz i lampę stroboskopową? Funkcja obrotomierza byłaby przydatna w samochodach które nie mają obrotomierza, żeby sprawdzić np przy jakich obrotach występują dziwne stuki silnika.

Odp: Miernik samochodowy
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 12, 2017, 23:01:10 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13824
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
nie bardzo widze jak to mialoby mierzyc kat wyprzedzenia zaplonu, bo predkosc obrotowa mierzy chyba na przewodach zaplonowych,
drogo, bo za ta kase mozna miec kilka urzadzen np. porzadny mierniek do 100pln z pomiarem czestotliwosci i oddzielny tachometr do 100pln, ktorym zmierzymy predkosc obrotowa dowolnego ciala poruszajacego sie takim ruchem,

ale w sumie nie mialem tego wynalazku w rekach, wiec moze i bym sie milo zaskoczyl
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: Miernik samochodowy
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 12, 2017, 23:42:45 pm »

Offline Tales

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1304
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO Polonez Caro 1.6GLE
Znalazłem w necie instrukcję od tego urządzenia. Może dzięki temu ktoś z większym doświadczeniem w elektryce samochodowej ode mnie oceni czy jest to warte tych pieniędzy.

Odp: Miernik samochodowy
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 13, 2017, 08:36:26 am »

Offline fripin

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 233
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1.5 GLE
Coś mi się tu nie podoba z tym pomiarem temperatury. Zakres od -400*C do 537*C? To musi być bardzo dobry miernik skoro mierzy temperaturę grubo poniżej 0 bezwzględnego czyli -273*C, którego się przecież nie da osiągnąć i w której nie miałby prawa działać.

Odp: Miernik samochodowy
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 13, 2017, 08:46:33 am »

Offline Kleofas

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 428
  • Płeć: Mężczyzna
    • Poldoford 2.0 SLE & reszta gruzów
Troszkę przebajerzony opis jak na możliwości tego cacka moim zdaniem. Zapłonu tym z tego co wyczytałem nie da się ustawić. Kąt rozwarcia styków przerywacza to inna bajka.

Na początek przygody z elektryką w aucie polecam standardowy miernik za 20-80 zł, zrobisz nim większość potrzebnych pomiarów. Do ustawiania kąta wyprzedzenia zapłonu starcza moim zdaniem tani układ lampy stroboskopowej na diodzie LED, do zrobienia albo kupienia za bodaj 30 pesos. Można typowy stroboskop za 100-150, tak czy tak ten miernik tego nie zastąpi z tego, co rzuciłem okiem.

Odp: Miernik samochodowy
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 13, 2017, 09:01:20 am »

Offline Tales

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1304
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO Polonez Caro 1.6GLE
A obroty może to rzetelnie zmierzyć? Jest tez wersja ut107 i chyba różni sie tylko tym ze nie ma możliwości pomiaru zapłonu.

Odp: Miernik samochodowy
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 13, 2017, 11:55:34 am »

Offline lesor#1973

  • FSO:1993-1996 B1078
  • Klubowicz
  • Wiadomości: 1316
  • Płeć: Mężczyzna
  • Borełło, Carełło, 115c_w_Jesionie
Poszukaj SUS-9 i poczuj klimat.  <ok>

Za 200zł wyrwałem niedawno w pięknym stanie, tu troche za drogi ale po 2o minutach ze szczoteczką...
https://www.olx.pl/oferta/urzadzenie-diagnostyczne-lampa-stroboskopowa-CID5-IDlaM4S.html#7340baf988

Instrukcja: www.lesor.waw.pl/Polonez/Instrukcja%20SUS-9.pdf
Zważcie jegomość – odparł Sanczo Pansa – że to, co tam się ukazuje, to nie żadne olbrzymy, ino wiatraki.

Odp: Miernik samochodowy
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 13, 2017, 12:50:16 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13824
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
no wlasnie, kat rozwarcia stykow przerywacza, a nie kat zaplonu,
jezeli jestes zielony w tych sprawach, to szczerze mowiac, nie zaczniesz nagle ustawiac aparatow zaplonowych z przerywaczem stykowym, bo nawet w swoim GLE masz juz sterowanie bezstykowe, wiec ten bajer bedzie nieprzydatny,

predkosc obrotowa silnika iskrowego moze zmierzyc wystarczajaco dokladnie, bo to zadna sztuka dla elektroniki,
problem w tym,ze uniwersalny obrotomierz wielkosci dwoch zegarkow za 50pln rowniez zmierzy predkosc bazujac na iskrze,
jak wyzej pisalem, postawilbym na tachometr, bo ten zmierzy predkosc obrotowa roznych elementow obracajacych sie, a widzialem juz za 90pln na alledrogo

pomiar temp. to jakas sciema, tak jak pisze fripin
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: Miernik samochodowy
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 13, 2017, 15:38:27 pm »

Offline diodalodz

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2061
Kup jakikolwiek miernik UNI-T byle mial auto range (automatyczna zmiana zakresów) i pomiar prądu minimum 10A, a najlepiej 20A.