Autor Wątek: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja  (Przeczytany 63211 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Odp: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #80 dnia: Styczeń 26, 2018, 12:56:45 pm »

Offline Dawid91

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2228
    • Polonez Caro 1.4 GLI 16V orciari
Nie zastanawiałem się nad tym, ale gdyby miało tak się stać, wówczas chyba szklanki zaczęły by stukać ?

Póki co nie stwierdziłem

Odp: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #81 dnia: Styczeń 26, 2018, 17:26:26 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4631
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
Płukanka powinna zmiękczać te syfy, ja nie znalazłem w olejowej brei po płukaniu jakiegoś syfu w postaci stałej.
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #82 dnia: Styczeń 26, 2018, 18:49:40 pm »

Offline Zoltan#1930

  • Administrator
  • Wiadomości: 3185
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sport&Classic Workshop
Po drodze jest filtr, co ewentualne drobiny wyłapie
Cytat: KGB
GAZ rzadzi ,GAZ radzi ,GAZ nigdy was nie zdradzi  :twisted:

Polski Fiat 1977r, Polonez 1600 L 1980r, Volvo 945 2300 GL 1992r, Mazda Bongo SD1D32 2200D->2000i 1994r, Iveco Daily Max 2800TD 1997r Chrysler Town&Country 3300 LX 2001r

Odp: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #83 dnia: Styczeń 27, 2018, 14:27:51 pm »

Offline altowiolista

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 660
    • Atu i Caro-oba GSi, Borewicz 1,? '83, Caro+ GLI, Atu-
Altówka, Alaska, mój Anioł albo Atu. Jak by nie patrzeć - warto żyć! A teraz mam jeszcze Borewicza!!

Odp: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #84 dnia: Styczeń 27, 2018, 15:04:54 pm »

Offline Dawid91

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2228
    • Polonez Caro 1.4 GLI 16V orciari
Dobrze zrobiłeś  <spoko>

Odp: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #85 dnia: Styczeń 27, 2018, 15:32:02 pm »

Offline altowiolista

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 660
    • Atu i Caro-oba GSi, Borewicz 1,? '83, Caro+ GLI, Atu-
Dobrze zrobiłeś  <spoko>
Taaa.

Jak już wstawię nowy wałek do Karusia - takiż sam olej.

I identyczny proces dla Cacusia (Polonez Caro Plus 1.6 GLI 1999, jeszcze go nie wrzuciłem do opisu), którego objawy wskazują na zniknięte krzywki wałka rozrządu  <lol>
Altówka, Alaska, mój Anioł albo Atu. Jak by nie patrzeć - warto żyć! A teraz mam jeszcze Borewicza!!

Odp: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #86 dnia: Styczeń 27, 2018, 16:05:16 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4631
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
I napisz później, jak się silnik na nim zachowuje  :].
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #87 dnia: Luty 02, 2018, 02:04:55 am »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4631
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
Ktoś ostatnio wspominał o specolu 5W40. Znalazłem taką wersję "gold":

http://allegro.pl/olej-specol-gold-5w40-4l-prawdziwy-syntetyk-i7150888284.html

Na papierze ma to parametry kosmiczne - jednym z nich jest "rodzaj syntetyczny 100% (PAO/Ester)".  Długa lista aprobat i rekomendacji. Ze wskaźnikiem lepkości niezła literówka  <lol>. Szczerze wątpię w to - opłacałoby się za taką cenę produkować olej o tak wyśrubowanych parametrach? Na pewno nie. Ciekawe, co wyszłoby na prawdziwych, rzetelnych testach, bo jeśli to, co jest na papierze pokrywałoby się z prawdą, byłby to rewelacyjny olej w tej cenie, ale rzeczywistość jest chyba jednak inna. Ciekawe, jak to jest z tymi parametrami podawanymi przez takich małych producentów, czy ktokolwiek skontroluje jakość i parametry tego oleju z deklarowanymi, czy w Chorzowie mogą sobie napisać cokolwiek na etykiecie bez konsekwencji.
« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2018, 02:10:49 am wysłana przez daniel22 »
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #88 dnia: Luty 02, 2018, 11:04:11 am »

Offline utek

  • utek#1915
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3692
  • Płeć: Mężczyzna
  • kujawiak
Ktoś ostatnio wspominał o specolu 5W40. Znalazłem taką wersję "gold":

http://allegro.pl/olej-specol-gold-5w40-4l-prawdziwy-syntetyk-i7150888284.html

Na papierze ma to parametry kosmiczne - jednym z nich jest "rodzaj syntetyczny 100% (PAO/Ester)".  Długa lista aprobat i rekomendacji. Ze wskaźnikiem lepkości niezła literówka  <lol>. Szczerze wątpię w to - opłacałoby się za taką cenę produkować olej o tak wyśrubowanych parametrach? Na pewno nie. Ciekawe, co wyszłoby na prawdziwych, rzetelnych testach, bo jeśli to, co jest na papierze pokrywałoby się z prawdą, byłby to rewelacyjny olej w tej cenie, ale rzeczywistość jest chyba jednak inna. Ciekawe, jak to jest z tymi parametrami podawanymi przez takich małych producentów, czy ktokolwiek skontroluje jakość i parametry tego oleju z deklarowanymi, czy w Chorzowie mogą sobie napisać cokolwiek na etykiecie bez konsekwencji.

Papier wszystko przyjmie, ale olej rzeczywiście jest dobry. A zaoszczędzić można na marketingu i opakowaniu, bo to jest badziewne.

Odp: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #89 dnia: Luty 02, 2018, 12:23:34 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4631
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
W tych youtubowych "testach" wypadł fatalnie, ale nimi się raczej nie ma co sugerować, ciekawe, jak wypadłby w codziennym użytkowaniu. Opinie są mocno skrajne na forach, cena zbliżona do lotosa 5W40, a papier sugeruje, że jest lepszy. Ciekawe.  <mysli>

Znalazłem w internecie taki skan z badań, trochę się rozmija z deklaracjami producenta (lepkość w 100 stopniach jednak 13,7, a nie deklarowane 14,5), ale nic strasznego z tego co widzę nie znaleźli w nim, może to jednak faktycznie nie jest zły olej w porównaniu do ich badziewnych 20W40:

« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2018, 12:29:42 pm wysłana przez daniel22 »
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #90 dnia: Luty 02, 2018, 13:21:22 pm »

Offline utek

  • utek#1915
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3692
  • Płeć: Mężczyzna
  • kujawiak
Cytuj (zaznaczone)
Ja od 50kkm mam w dupowozach to zalane i wcześniej zużycie oleju było na poziomie 1,2l/15kkm, teraz jest 0,7l/15kkm. Silniki jak pracowały,  tak pracują. Wcześniej po jeździe autostradowej pow 160km/h  trzeba było sprawdzać poziom oleju i najczęściej uzupełnić, teraz nawet nie zaglądam. Olej bardzo tani, ale jak się okazuje całkiem spoko.

To jest moja opinia przy codziennym użytkowaniu. Jak dla mnie, to niech dalej pozostanie mniej popularny, to i cena nie będzie rosła. Olej w aucie wymieniam trzy razy w roku, minimalna ilość na dolewkę. Więcej nie trzeba. Do analizy na poziomie molekularnym nie będę go oddawał. Niech lepiej naukowcy skoncentrują się na badaniach nad nowotworami, a nie parametrami oleju.

Odp: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #91 dnia: Luty 02, 2018, 13:30:30 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4631
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
... albo lekarstwem na łysienie i wydłużanie 21 palca, czym według reklam w spamie na mojej poczcie tak namiętnie się zajmują.  <lol>

Ta analiza, którą wkleiłem powyżej jest dla mnie przekonująca, może też go zaleję za jakiś czas do któregoś ze swoich aut, skoro zapowiada się tak obiecująco. Ich magazyny mam całe kilka kilometrów od mojego mieszkania, więc z dostępnością nie powinno być problemu  :]
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #92 dnia: Luty 02, 2018, 14:27:00 pm »

Offline banned

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6570
  • Płeć: Mężczyzna
analiza, którą wkleiłem powyżej jest dla mnie przekonująca, może też go zaleję za jakiś czas do któregoś ze swoich aut, skoro zapowiada się tak obiecująco. Ich magazyny mam całe kilka kilometrów od mojego mieszkania, więc z dostępnością nie powinno być problemu  :]

Skąd to wziąłeś? Fajnie byłoby porównać z innymi, bo ja np. o czym świadczy obecność magnezu w oleju.
Osiągi samochodów FSO fabrycznie mierzone z 5 osobami i 50kg bagażu na pokładzie.
Kupię części nadwozia Polonez Plus kolor 44E

Odp: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #93 dnia: Luty 02, 2018, 15:48:26 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4631
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
analiza, którą wkleiłem powyżej jest dla mnie przekonująca, może też go zaleję za jakiś czas do któregoś ze swoich aut, skoro zapowiada się tak obiecująco. Ich magazyny mam całe kilka kilometrów od mojego mieszkania, więc z dostępnością nie powinno być problemu  :]

Skąd to wziąłeś? Fajnie byłoby porównać z innymi, bo ja np. o czym świadczy obecność magnezu w oleju.

Stąd: https://forum.autokacik.pl/index.php?/topic/440093-oleje-specol/
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #94 dnia: Marzec 14, 2018, 09:55:39 am »

Offline bochen3

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 73
  • Płeć: Mężczyzna
    • Fiat125p
Przychodzi czas wymiany oleju w moim polonezie.
Caro Plus 1,6 GSI ( przebieg 43000km) teraz mam zalany półsyntetyk Elf Evolution 700 STI 10W40.
I tu pytanie: Zalewać to co było czy coś polecacie innego.

Odp: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #95 dnia: Marzec 14, 2018, 10:27:46 am »

Offline Gomulsky

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3124
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Atu 16V GLi + Kombi 8V GSi
Na moje oko tylko Selektol, na żadnym innym Polonez nie będzie chodził dobrze.

Odp: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #96 dnia: Marzec 14, 2018, 10:31:26 am »

Offline Paki68

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 509
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Atu Plus 1.6 gsi
Zostań przy półsyntetyku 10w40
Mogę polecić motul 6100 synergie+
Od czterech lat zalewam motula i zero problemów z silnikiem 

Odp: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #97 dnia: Marzec 14, 2018, 10:55:27 am »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4631
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
Cytuj (zaznaczone)
Zostań przy półsyntetyku 10w40

Bo co, silnik mu odleci na księżyc? :D

Olej te półsyntetyki, nie wywalaj pieniędzy na motula i lej normalny, dobry 5W40. Jak przeczytasz temat nie znajdziesz żadnego logicznego argumentu, dlaczego masz wydać 50zł więcej na gorszy olej, jak na syntetyku mu będzie siłą rzeczy lepiej.
« Ostatnia zmiana: Marzec 14, 2018, 11:02:14 am wysłana przez daniel22 »
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #98 dnia: Marzec 14, 2018, 10:57:39 am »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13824
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
w biedzie jest Orlen 10W40 4.5L za 43pln, wiec bardzo dobra cena,
ale mozesz zalac jakis 5W40 jezeli twoje pytanie wynika z watpliwosci
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #99 dnia: Marzec 14, 2018, 11:02:25 am »

Offline Gomulsky

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3124
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Atu 16V GLi + Kombi 8V GSi
KGB zlituj się, równie dobrze mógłby wlać smalec z piachem. Orlen Oil to zuo, które należy omijać szerokim łukiem, z polskich marek olejów najrozsądniejszy jest Lotos (i jego marki-córki).
« Ostatnia zmiana: Marzec 14, 2018, 11:04:53 am wysłana przez Gomulsky »