Autor Wątek: Problem z rozrusznikiem w 1.6 GLE  (Przeczytany 6673 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Problem z rozrusznikiem w 1.6 GLE
« dnia: Marzec 03, 2018, 19:56:19 pm »

Offline Tales

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1304
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO Polonez Caro 1.6GLE
Witam
Zaczęło się od tego że miałem wymontowany aparat zapłonowy i po zamontowaniu, podczas próby uruchomienia auta kilkanaście razy uruchamiałem rozrusznik. Po którejś z kolei próbie padł akumulator więc go naładowałem, niestety następnej kolejności padł rozrusznik. Obecnie sytuacja wygląda tak jak na filmie:
www.uschovna.cz/zasilka/WF58W3SNT8R9I9ER-464
Akumulator naładowany, silnikiem da się ręcznie obrócić z normalnym oporem, niestety rozrusznik nie kręci tylko słychać takie pstrykanie, a w dodatku kontrolki prawie że gasną. Po wymontowaniu rozrusznika i podaniu napięcia na dolny zacisk bezpośrednio z akumulatora rozrusznik kręci jak szalony.
Poradźcie Panowie co robić?

Odp: Problem z rozrusznikiem w 1.6 GLE
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 03, 2018, 20:28:02 pm »

Offline Buźka

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 5075
  • Płeć: Mężczyzna
    • Klimatyzowany Caro Plus 1.4 GTI '01
Chyba wyłącznik elektromagnetyczny rozrusznika Ci szwankuje.Można go rozlutować, rozkręcić i wyczyścić styki (te dwie grube śruby) bo prawdopodobnie są nadpalone.Tak się czasem robi.A jak nie, to kup nowy.

Odp: Problem z rozrusznikiem w 1.6 GLE
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 03, 2018, 20:56:09 pm »

Offline Tales

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1304
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO Polonez Caro 1.6GLE
A jak go sprawdzić gdy rozrusznik jest wyjęty?

Odp: Problem z rozrusznikiem w 1.6 GLE
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 03, 2018, 21:04:22 pm »

Offline mp79

  • Autsajder
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3055
  • Płeć: Mężczyzna
    • truckło
Sprawdź najlepiej połączenia, bo u mnie też się zacinał, kręcił jakby chciał a nie mógł, "wysadzał korki"... Zęby zjadłem na tym rozruszniku. Dopiero jak poprawiłem połączenie silnika z budą, wszelkie problemy z rozrusznikiem ustąpiły jak ręką odjął.  Jeden z kolegów tutaj na forum doradził tak zrobić, bo na dobrą sprawę, było to już ostatnie, w co w związku z tymi usterkami nie ingerowałem. I była to najwartościowsza porada, jakiej w ogóle mi tu udzielono.

Odp: Problem z rozrusznikiem w 1.6 GLE
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 03, 2018, 21:22:53 pm »

Offline Tales

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1304
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO Polonez Caro 1.6GLE
Sprawdzę ale jak mam już wyjęty rozrusznik to chciałbym do dokładnie sprawdzić. Szczotki są ok, tuleje przesmarowałem.
Czy jak podam napięcie na górny zacisk (tak gdzie normalnie jest podpięty przewód z akumulatora) i jednocześnie na złącze konektorowe to zainicjuje pracę rozrusznika jak w aucie?
Chodzi i o to aby go sprawdzić jak na tym filmie:
https://www.youtube.com/watch?v=KFmFuyi8k3s

Odp: Problem z rozrusznikiem w 1.6 GLE
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 03, 2018, 21:30:28 pm »

Offline mp79

  • Autsajder
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3055
  • Płeć: Mężczyzna
    • truckło
Każdy znany mi rozrusznik można w ten sposób sprawdzić.

Odp: Problem z rozrusznikiem w 1.6 GLE
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 03, 2018, 21:34:54 pm »

Offline Tales

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1304
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO Polonez Caro 1.6GLE
Pytam bo jak miałem rozrusznik na stole to jak podałem napięcie na górny zacisk to nic się nie działo a jak dotknąłem złącza konektorowego to coś jeb.. o więc podpiąłem pod dolny zacisk aby ominąć ten wyłącznik elektromagnetyczny.

Odp: Problem z rozrusznikiem w 1.6 GLE
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 03, 2018, 21:39:02 pm »

Offline mp79

  • Autsajder
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3055
  • Płeć: Mężczyzna
    • truckło
Skoro ma zadziałać jak w samochodzie, musi być podpięty jak w samochodzie, tzn. plus do grubej śruby i konektorka i minus na obudowę.

Odp: Problem z rozrusznikiem w 1.6 GLE
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 03, 2018, 21:40:18 pm »

Offline Buźka

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 5075
  • Płeć: Mężczyzna
    • Klimatyzowany Caro Plus 1.4 GTI '01
Dopiero jak poprawiłem połączenie silnika z budą, wszelkie problemy z rozrusznikiem ustąpiły jak ręką odjął.  Jeden z kolegów tutaj na forum doradził tak zrobić, bo na dobrą sprawę, było to już ostatnie, w co w związku z tymi usterkami nie ingerowałem. I była to najwartościowsza porada, jakiej w ogóle mi tu udzielono.
Wcześniejsze poldki (ohv) miewały masę do silnika zrobioną za pomocą taśmy miedzianej przykręconej do podłużnicy i skrzyni biegów (zdaje się) Najlepiej zrobić jak mam w plusie (fabrycznie) drugi przewód masowy z tego samego punktu, gdzie masa idzie do nadwozia z akumulatora i dokręcić do silnika, najlepiej do głowicy.U mnie to było przykręcone chyba gdzieś przy łapie silnika, ale dałem do podstawek pod kolektorem ssącym (GSI) i jest git.W roverze, jak wszyscy wiedza, masa też jest podobnie, z jednego punktu na nadwoziu do silnika i akumulatora.Przewód jest przykręcony do głowicy.

Odp: Problem z rozrusznikiem w 1.6 GLE
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 04, 2018, 11:31:21 am »

Offline w0mbat

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 542
    • polonez 1500 88r.
Rozkręć ten rozrusznik w sprawdź cewki stojana. Coś mi się wydaje że może być któraś nadpalona, albo mieć przebicie do masy.

Odp: Problem z rozrusznikiem w 1.6 GLE
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 04, 2018, 14:14:16 pm »

Offline mp79

  • Autsajder
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3055
  • Płeć: Mężczyzna
    • truckło
Niech najpierw posprawdza te połączenia zewnętrzne, bo ja do wymiany cewek też już się przymierzałem. Dzięki Bogu, nie zdążyłem jeszcze zakupić nowych - tylko niepotrzebnie kasę bym wydał, choć na szczęście jakieś strasznie drogie one nie są.

Odp: Problem z rozrusznikiem w 1.6 GLE
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 04, 2018, 19:49:37 pm »

Offline mareks#1181

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 1160
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu+ GSI
U mnie kiedyś tak się zużyły tulejki, że wirnik dotykał do stojana i podczas próby odpalenia było tylko styk i miałczenie rozrusznika, czasami jest jeszcze tak że wsuwka do elektrowłącznika  jest nadpalona i też czasami trzeba właśnie poruszać przewodami przy rozruszniku żeby odpalił.

Odp: Problem z rozrusznikiem w 1.6 GLE
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 05, 2018, 19:52:18 pm »

Offline Tales

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1304
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO Polonez Caro 1.6GLE
Problemów ciąg dalszy. Rozrusznik na stole dziala bez problemu. Jednak po zamontowaniu do auta ledwo co kręci. Akumulator naladowany do 12.6V ale podczas rozruchu spada nawet do 6V ale po gdy przestaje krecic to napiecie stopniowo rośnie do 12.5V. Pytanie czemu tak sie dzieje? Jedynie co mi pasuje to akumulator wyzional ducha. Silnikiem recznie krece bez problemu, wiec racZej nie dostał żadnych oporów wewnętrznych.

Odp: Problem z rozrusznikiem w 1.6 GLE
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 05, 2018, 19:59:02 pm »

Offline Tales

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1304
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO Polonez Caro 1.6GLE
Napiecie na klemach akumulatora naroslo juz bez ładowania do 12,55V więc powinien zakręcić bez problemu.

Odp: Problem z rozrusznikiem w 1.6 GLE
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 05, 2018, 20:14:24 pm »

Offline w0mbat

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 542
    • polonez 1500 88r.
Zrobiłeś to o czym pisaliśmy?

Odp: Problem z rozrusznikiem w 1.6 GLE
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 05, 2018, 20:16:57 pm »

Offline Tales

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1304
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO Polonez Caro 1.6GLE
Tak, przewody posprawdzane. Rozrusznik na stole dziala bez problemu.

Odp: Problem z rozrusznikiem w 1.6 GLE
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 05, 2018, 20:54:40 pm »

Offline mp79

  • Autsajder
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3055
  • Płeć: Mężczyzna
    • truckło
Ten od masy silnika sprawdzony z obu stron? Od strony silnika również? Nie sugeruj się tym, że prąd przepływa, bo gdyby nie przepływał, rozrusznik w ogóle by nie kręcił.

Odp: Problem z rozrusznikiem w 1.6 GLE
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 05, 2018, 20:55:32 pm »

Offline w0mbat

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 542
    • polonez 1500 88r.
A cewki stojana?

Odp: Problem z rozrusznikiem w 1.6 GLE
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 05, 2018, 21:07:33 pm »

Offline Tales

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1304
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO Polonez Caro 1.6GLE
Rozrusznika nie planuje robierac bo sie na tym nie znam. Kupie nowe aku. Ten ma z 8 lat w dodatku czesto byl rozladowany jak auto stalo. Bardzo mozliwe że wyzional ducha.

Odp: Problem z rozrusznikiem w 1.6 GLE
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 05, 2018, 21:08:49 pm »

Offline Tales

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1304
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO Polonez Caro 1.6GLE
Przewody wszystkie mozliwe sprawdzilem. W moim poldku mama jest juz podwójna. Nie ma przewodu łączącego nadwozie z silnikiem.