Autor Wątek: Naprawa klucza dynamometrycznego  (Przeczytany 187 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline marian.

• Sympatyk
    • Caro+ 1.6 GSi 2001r.
Naprawa klucza dynamometrycznego
« dnia: Maj 22, 2018, 20:15:14 pm »
Cześć :-)
Dzisiaj pytanie niepolonezowe.
Mam taki klucz dynamometryczny wskazówkowy: /załącznik/.
Wygięła mi się na nim ta wskazówka tak na bok trochę /załącznik/.
Czy jak wezmę poprawkę, że jest wychylona wskazówka o ileś Nm, to będzie wskazywał dobry moment taki klucz z wygiętą wskazówką?
Jeśli nie, to czy da się go naprawić, wygiąć w drugą stronę i będzie ok? Pytanie trochę głupie może być, ale nie wiem po prostu czy będzie dobrze pokazywał, a nie chcę pochopnie wydawać pieniędzy znowu na nową pierdołę. :-)
Ktoś miał taki przypadek z takim kluczem?

Dziękuję z góry za odpowiedzi  :]

Offline Tales

• Sympatyk
    • FSO Polonez Caro 1.6GLE
Odp: Naprawa klucza dynamometrycznego
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 22, 2018, 20:44:52 pm »
Taki klucz to przeżytek i obecnie to niczego się nie nadaje. Za ok. 150zł kupisz np. King Tony z kalibracją:
http://allegro.pl/king-tony-klucz-dynamometryczny-42-210-certyfikat-i7079177333.html

Offline Ciastek

• Sympatyk
  • PN Caro 1.4 '96, Yamaha XJ600N, Fiat Bravo 1.2 80
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 22, 2018, 20:54:55 pm »
Jeśli o budżetowych kluczach mowa polecam jonnesway 40-210 Nm, używałem prywatnie i po kilku latach sprawdziłem go w pracy i ładnie trzyma wartości w całym zakresie.

Wychylny nie jest zły do podstawowych rzeczy

Offline Bocian_s#313

• Klubowicz
    • Borostworek niepospolity 1,8 16V
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 22, 2018, 22:36:52 pm »
No i działa w obie strony :p. Weź ustaw tymi lepszymi kluczami moment dokręcania lewego gwintu.
Pozdrawiam
Bocian_s#313
POLONEZ nie umiera nigdy!!
Wycisnąłem silnik jak cytrynę: 136.9KM@5140RPM i 198,1Nm@4268RPM  <shock> :d
Cytat: snikers
wierz mi, z perspektywy kogoś kto kilka lat jest na forum, męczące jest ciągłe czytanie o tym samym.

Offline wrb#1974

• Klubowicz
    • Polonez Caro 1993. FIAT DOHC 1,6 "kwadrat". poległ w mojej obronie, w walce z przeważającymi siłami wroga.
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 22, 2018, 22:48:23 pm »
które zdjęcie pokazuje tą wygiętą wskazówkę?
Świat dla wszystkich, Polska dla Polaków. to nie rasizm, to prawo do bycia Panem we własnym Domu.

Offline KGB

• Sympatyk
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 22, 2018, 22:53:42 pm »
Taki klucz to przeżytek i obecnie to niczego się nie nadaje.
goownianej tancerce nawet majtki przeszkadzaja ;]
a klucz wychylny jest w pytke, daje bieżącą kontrole podczas dokrecania i pozwala zmierzyc moment, przy ktorym sruba sie odkrecila,
grzechotka jest wygodniejsza do cyklicznej pracy (nie dlatego , ze cyka/klika ;> ), ale nie nadaje sie wyzej wymienionych czynnosci. no i jak bocian zauwazyl lewy gwint ja przerasta

marian.
skoro wygiela sie w jedna strone, to ja po prostu wygnij w druga strone - moment giecia wykonuje ramie, wskazowka ma tylko sterczec w danym miejscu, nie musi byc prosta
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Offline Tales

• Sympatyk
    • FSO Polonez Caro 1.6GLE
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 22, 2018, 23:10:16 pm »
Chyba sobie żarty robicie z tym kluczem. Raz że nie ma on praktycznie żadnej dokładności, no chyba że przykręcić z momentem 100Nm, a 140Nm nie robi dla Was różnicy. Po drugie nie ma on żadnej kalibracji. A po trzecie klucz że sprzęgnikiem można także przestawić na lewe gwinty.

Offline marian.

• Sympatyk
    • Caro+ 1.6 GSi 2001r.
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 22, 2018, 23:38:24 pm »
@Wrb żadne, zdjęcie jest z neta. Klucz leży w garażu, a obecnie jestem daleko od domu.

Offline KGB

• Sympatyk
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 23, 2018, 00:45:00 am »
Chyba sobie żarty robicie z tym kluczem. Raz że nie ma on praktycznie żadnej dokładności, no chyba że przykręcić z momentem 100Nm, a 140Nm nie robi dla Was różnicy. Po drugie nie ma on żadnej kalibracji. A po trzecie klucz że sprzęgnikiem można także przestawić na lewe gwinty.
jakies drogie moze i maja  dzialanie dwustronne,ale nie ten, ktory linkowales,
mam oba rodzaje kluczy, obu uzywam/ uzywalem (bo wskazowkowy mi sie uszkodzil - odpadla tarcza) i bardzo go sobie chwale,
dokladnosc w zakresie srednich wychylen jest bardzo dobra, czyli tak od 50-120Nm, z reszta samemu mozna go skalibrowac imadlem i ciezarkiem, a z klikaczem jest problem - no chyba ze masz wychylny to wtedy mozesz nim sprawdzic klikacza ;p
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Offline wrb#1974

• Klubowicz
    • Polonez Caro 1993. FIAT DOHC 1,6 "kwadrat". poległ w mojej obronie, w walce z przeważającymi siłami wroga.
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 23, 2018, 01:30:20 am »
każda rękojeść dynamometryczna działa na zasadzie sprężystości materiału. wychylna jest tak samo dokładna jak każda inna. można ją skalibrować w domu. rękojeść klikającą trzeba utrzymać w czystości inaczej pokazuje bzdury, po każdym użyciu powinna być rozkręcona na "0" bo pozostawienie ściśniętej sprężyny zmienia wskazania.
Świat dla wszystkich, Polska dla Polaków. to nie rasizm, to prawo do bycia Panem we własnym Domu.

Offline marian.

• Sympatyk
    • Caro+ 1.6 GSi 2001r.
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 23, 2018, 14:03:36 pm »
Wygne w drugą stronę tę wskazówkę i sprawdzę ciężarkiem na imadle, bardzo dobry pomysł to jest. Wiadomo, że ten klucz dokładność ma słabą, ale może się przydać czasami.

Dzięki za odpowiedzi  <ok>