Autor Wątek: Rover bardzo wolno sie nagrzewa  (Przeczytany 4615 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Rover bardzo wolno sie nagrzewa
« dnia: Wrzesień 17, 2018, 19:05:53 pm »

Offline mihals

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1145
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez ohv
Mam problem z wolnym nagrzewaniem rovera,gdzie typowy rover po tych 2-3 km łapie 90,mój z ledwością osiąga 70 stopni,a 90 stopni osiąga dopiero po jakichś 5 km (mowa o temperaturze powietrza 25 stopni) .Przy obecnych nocnych temperaturach (5-10 stopni) podczas włączenia ogrzewania,po 8 km jazdy z ledwością łapie 70,ale przegonienie do tych 5 tys obrotów pomaga i wskakuje te 90 st. Jak już osiągnie temperaturę roboczą to trzyma ją już cały czas. Wymieniłem termostat na waxstat 88 stopni (poprzednio tez taki był) i nic to nie pomogło,zapowietrzony układ,jakieś cyrki z ukłądem czy na tym termostacie się tak po prostu zachowuje?

Odp: Rover bardzo wolno sie nagrzewa
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 17, 2018, 19:21:58 pm »

Offline banned

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6583
  • Płeć: Mężczyzna
Ahh...

edit, widzę że masz OHV.

Ale to albo trefny termostat, albo uszczelka na termostacie
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 17, 2018, 19:25:28 pm wysłana przez banned »
Osiągi samochodów FSO fabrycznie mierzone z 5 osobami i 50kg bagażu na pokładzie.
Kupię części nadwozia Polonez Plus kolor 44E

Odp: Rover bardzo wolno sie nagrzewa
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 17, 2018, 20:47:36 pm »

Offline Mariusz

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 674
    • 1.5 GLE
Ja bym spróbował na innym termostacie (innej firmy, temperatura otwarcia może być taka sama, albo mniejsza). W zeszłym roku przechodziłem to w abimeksie z nowszą szerszą chłodnicą - płukanie chłodnicy oraz nagrzewnicy i żonglerka termostatami, żeby znaleźć optimum i samochód nagrzewał się ekspresowo oraz trzymał równe 90. Podobnie w gaźnikowcu z wąską chłodnicą - również żonglerka termostatami i dało to efekty (nagrzewał się w mgnieniu oka), ale samochód miał spore wahania w okół 90 stopni i w górę i w dół, dopiero po porządnym płukaniu chłodnicy to się trochę uspokoiło. Generalnie moje obserwacje są takie, że jakość termostatu jest ważna, ale jak układ jest zakitowany to i tak są problemy z wahaniami temperatury.

Odp: Rover bardzo wolno sie nagrzewa
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 25, 2018, 19:37:20 pm »

Offline mihals

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1145
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez ohv
Sprawdzałem kiedy wąż idący do chłodnicy zaczyna się robić ciepły,ciepły się robi w momencie gdy na wskaźniku wskakuje 90 stopni,wcześniej cały czas jest zimny,czyli termostat działa prawidłowo. Ale profilaktycznie zamontowałem inny termostat na 82 stopnie,stahltera w pudełku polcara (chłopaki tu polecali go że dobrze się sprawuje) i dalej nagrzewa się wieczność,z tym że teraz trzyma 70 stopni. Do 90 wskakuje gdy przejade 15 km,zatrzymam się w sklepie na szybkie zakupy,włączam zapłon,a tam prawie 90,po czym bardzo wolno w czasie jazdy spada do tych 80 stopni,które powinien trzymać.
Zapowietrzony układ chłodzenia może być? Układ wydaje się być czysty gdyż robiłem niedawno płukanke i nic tam zbytnio nie wyleciało,tylko troche drobnego proszku.

Odp: Rover bardzo wolno sie nagrzewa
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 05, 2018, 19:26:08 pm »

Offline mihals

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1145
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez ohv
Zwariuje z tym autem,wymieniłem kolejny z rzędu termostat,tym razem padło na gates 88 stopni,po jakichś 10-15 km jazdy idealnie trzyma te 88 stopni,bez żadnych wahań,lecz jak widać dalej długo się nagrzewa i do tego dzieją się różne anomalie...  Po pierwsze wskazania temperatury czujnika do zegarów i komputera różnią się.Do jakichś 60 stopni działają idealnie,potem czujnik zegarów zaniża o jakieś 10-15stopni,po to aby już w okolicach 90-st. pokrywać się wskazaniami idealnie wraz z czujnikiem do komputera. Do tego zanim się silnik nagrzeje,to wraz ze wzrostem obrotów silnika temperatura spada,po to by podwyższyć się na niższych obrotach  ;-|
Przykładowo,gdy nagrzeje się do tych 70-80 stopni (sprawdzane na czujniku komputera) i wyjadę na drogę szybkiego ruchu i jadę z prędkościami rzędu 100-140 temperatura spada o jakieś 20 stopni,gdy zwolnię do prędkości poniżej 100 km/h temperatura zaczyna wzrastać do tych 90 stopni i już taka zostaje bez względu na prędkość i obroty. To samo dzieje się podczas ostrzejszego przyspieszania w mieście,czy przy przegazówkach na postoju. Jakieś pomysły co mu moze się dziać?

Odp: Rover bardzo wolno sie nagrzewa
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 05, 2018, 20:38:41 pm »

Offline Maćko

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1946
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu + 1.8 LPGTi 23E
Nadal masz coś nie tak z układem chłodzenia. Termostat(y) 88 stopni są przewidziane do roverków, do poldorovera fabryka stosowała termostaty 82 stopnie. Morawski też podaje termostat 82 stopnie jako właściwy dla poloneza z silnikiem rovera.

Obecnie moje wc na termostacie polcara 82 stopnie zachowuje się wręcz wzorowo. Po 4-5km jazdy miejskiej (moja droga do pracy) wskazówka pokazuje około 85 stopni. Na trasie trzyma grubość kreski przed 90.
Był: Caro '93
Jest: LPGTi - Atu Plus 1.8 VVC 160+KM 23E | Renault Laguna 3 GT 2.0 dCi 178KM

Odp: Rover bardzo wolno sie nagrzewa
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 05, 2018, 21:22:11 pm »

Offline banned

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6583
  • Płeć: Mężczyzna
Nadal masz coś nie tak z układem chłodzenia. Termostat(y) 88 stopni są przewidziane do roverków, do poldorovera fabryka stosowała termostaty 82 stopnie. Morawski też podaje termostat 82 stopnie jako właściwy dla poloneza z silnikiem rovera.

Obecnie moje wc na termostacie polcara 82 stopnie zachowuje się wręcz wzorowo. Po 4-5km jazdy miejskiej (moja droga do pracy) wskazówka pokazuje około 85 stopni. Na trasie trzyma grubość kreski przed 90.

Jest za dobry?

U mnie był Polcar 82 stopnie i to wychładzało silnik jeszcze bardziej za bardzo niż Mera 86 z uciętym zwojem. Teraz jest Bearmach 88 i dopiero jest dobrze, choć przy zimnej pogodzie auto wymaga docieplenia.
Osiągi samochodów FSO fabrycznie mierzone z 5 osobami i 50kg bagażu na pokładzie.
Kupię części nadwozia Polonez Plus kolor 44E

Odp: Rover bardzo wolno sie nagrzewa
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 05, 2018, 22:03:42 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13828
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
to jest rezultat termostatu na wejsciu do silnika, chociaz tutaj jednak wyglada na to,ze popuszcza wczesniej niz powinien,
ale co to za problem, lepiej i tak nie bedzie, chyba ze czyjas pasja jest kupowanie i zmienia termostatow, zeby po dziesiatym trafic na taki,ktory zachowuje sie idealnie
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: Rover bardzo wolno sie nagrzewa
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 05, 2018, 22:03:47 pm »

Offline Gomulsky

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Atu 16V GLi + Kombi 8V GSi
U mnie też są pewne anomalia związane z temperaturą. W czasie jazdy wskazówka czasem pokazuje ~80*C, czasem idealnie jej grubość poniżej 90*C. Innym razem, np. w korku potrafi wystrzelić całkiem sporo ponad 90*C. Wydaje mi się, że jedynym słusznym rozwiązaniem tego problemu byłoby poprawienie fabrycznej wtopy polegającej na ulokowaniu termostatu na wejściu zamiast na wyjściu z silnika. Czyli innymi słowy, montaż termostatu PRT.

Odp: Rover bardzo wolno sie nagrzewa
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 05, 2018, 22:54:29 pm »

Offline mihals

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1145
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez ohv
Jak kupiłem poloneza,to normalnie się nagrzewał i trzymał te 90 stopni,po pół roku nagle z dnia na dzień stało się mu to co teraz się dzieje,wywaliłem wówczas termostat który był (england waxstat) i zamontowałem kolejny taki sam,i potem zaczeło się kupowanie w kołko płynu,wymiany termostatów i różne dziwne przygody z tym związane,a rezultatu brak  <bezradny>
Raz się nagrzewał normalnie,dość szybko,a do tego idealnie trzymał temperature,ale było związane to z tym że zaczeła ciec mi pompa wody,przez co wywaliło mase płynu z układu (aż ogrzewanie przestało grzać)
Prt o rozumiem,że umieszczony jest w taki sam sposób jak termostat w ohv?

Odp: Rover bardzo wolno sie nagrzewa
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 06, 2018, 01:36:27 am »

Offline Ciastek

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1294
  • Płeć: Mężczyzna
  • PN 1.8 16v, AR 147 1.9jtd, Ducati Monster 900
podrzuci ktoś link do termostatu 82 stopnie który będzie pasował do roverka? Mera *88 i 2 x waxstaty *88  grzeją moje 1.8

https://allegro.pl/wahler-termostat-jeep-wrangler-cherokee-grand-4-0-i6565600672.html ?

Odp: Rover bardzo wolno sie nagrzewa
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 06, 2018, 02:16:17 am »

Offline Oxej

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 130
  • Płeć: Mężczyzna
    • dużo, aktualnie Caro Plus
U mnie też są pewne anomalia związane z temperaturą. W czasie jazdy wskazówka czasem pokazuje ~80*C, czasem idealnie jej grubość poniżej 90*C. Innym razem, np. w korku potrafi wystrzelić całkiem sporo ponad 90*C. Wydaje mi się, że jedynym słusznym rozwiązaniem tego problemu byłoby poprawienie fabrycznej wtopy polegającej na ulokowaniu termostatu na wejściu zamiast na wyjściu z silnika. Czyli innymi słowy, montaż termostatu PRT.

Z PRT też nie jest tak różowo - większość dostępnych na rynku jest produkcji francuskiego Vernetu i są dość kiepskiej jakości. U siebie miałem zamontowane już trzy i w każdym wypadku temperatura na termostacie stała w okolicach na oko 79-80*C (mierzona miernikiem na podczerwień na  termostacie) przy czym pomimo występowania wersji 82*C i 87*C, zawsze przychodził ten na 82*C - nawet mimo oznaczenia 87*C na pudełku :/
Jak masz raz ~80*C a raz ~90*C, to obstawiam, że za tą wyższą temperaturę nie odpowiada termostat, tylko termowłącznik w chłodnicy+wentylator.

Teraz będę zakładał termostat zewnętrzny z mondeo V6, tylko pomimo zamówienia Gatesa 87*C, w oryginalnym zaplombowanym pudełku siedział... Vernet :/
Złombol '23, '24, team Carozela

Odp: Rover bardzo wolno sie nagrzewa
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 06, 2018, 08:02:39 am »

Offline Gomulsky

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Atu 16V GLi + Kombi 8V GSi
Ale PRT ma jedną zasadniczą przewagę nad seryjnym termostatem. Mianowicie, reaguje na temp. cieczy wypływającej z silnika a nie do niego wpływającej -  nie interesuje nas utrzymanie stałej temp. płynu w chłodnicy, tylko w silniku :) Nawet Jeśli u Ciebie odczyt temperatury pokazywał 79-80 *C to specjalnie bym się do tego nie czepiał skoro termostat był na 82*C i był na wyjściu z silnika, w końcu każdy termostat ma te +/- 2-3 *C tolerancji.

Odp: Rover bardzo wolno sie nagrzewa
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 27, 2018, 10:36:25 am »

Offline mihals

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1145
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez ohv
Przy pełnym rozgrzaniu silnika jak powinien się zachowywać,ten cienki wąż wychodzący z boku obudowy termostatu? Bo u mnie chwile jest gorący,a chwile można reką go dotknąć bez problemu,tak samo się dzieje jak i pouciskam wąż idący znad kolektora wydechowego do chłodnicy,to ten mały robi się gorący.

Odp: Rover bardzo wolno sie nagrzewa
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 27, 2018, 14:51:52 pm »

Offline Ciastek

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1294
  • Płeć: Mężczyzna
  • PN 1.8 16v, AR 147 1.9jtd, Ducati Monster 900
zmieniłem właśnie termostat na stahlera 82*, jest idealnie. Mera 82* wytrzymała rok.

https://allegro.pl/termostat-polonez-1-4-silnik-rover-24200-82-i7684950109.html

tylko uszczelka musi zostać ze starego termostatu o ile jest szczelna
« Ostatnia zmiana: Listopad 27, 2018, 14:54:29 pm wysłana przez Ciastek »

Odp: Rover bardzo wolno sie nagrzewa
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 28, 2018, 07:44:38 am »

Offline paweł1989

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 260
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1.6 16V Orciari & Atu 1.8 16V
Tez polecam stahlera, u siebie mam 88C. Z moich obserwacji wynika ze zawor odpowietrzajacy w nim dziala w zla strone i wciaz przepuszcza male ilosci cieczy z chlodnicy. Zadzwonilem do producenta i zamowilem taki termostat tylko ze zmienionym kierunkiem dzialania zaworka. Natomiast jesli chodzi o dzialanie to bardzo ladnie trzyma temperature, zadnych wahan.

Odp: Rover bardzo wolno sie nagrzewa
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 16, 2022, 23:49:50 pm »

Offline Majonez

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 559
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez C+ gli
Odkopuję, stahler już niedostępny  :( . Jest jakaś dobra alternatywa termostatu dla rovera ?

Odp: Rover bardzo wolno sie nagrzewa
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 17, 2022, 13:39:59 pm »

Offline śledzik

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2865
  • Płeć: Mężczyzna
    • Honda Accord CL9 05r +200KM
Wahler
Był: PN Caro 95r 1.6 OHV -> 1.4 16V -> 1.4 16V -> 1.6 16V PN Caro 96r 1.8 16V -> 2.9 12V V6 PN Caro Plus 01r 1.6 16V -> 1.8 16V VVC 160KM
PN Caro 96r 1.6 8V + LPG -> 1.4 16V
Jest: PN Caro 96r 1.8 16v - Big valve i ostre walki. Nie długo dostanie turbo :)

Odp: Rover bardzo wolno sie nagrzewa
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 17, 2022, 15:01:54 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13828
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: Rover bardzo wolno sie nagrzewa
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 17, 2022, 16:00:17 pm »

Offline mihals

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1145
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez ohv
Tez polecam stahlera, u siebie mam 88C. Z moich obserwacji wynika ze zawor odpowietrzajacy w nim dziala w zla strone i wciaz przepuszcza male ilosci cieczy z chlodnicy. Zadzwonilem do producenta i zamowilem taki termostat tylko ze zmienionym kierunkiem dzialania zaworka. Natomiast jesli chodzi o dzialanie to bardzo ladnie trzyma temperature, zadnych wahan.
Porusze temat na nowo, termostaty do poldorovera na 82 stopnie z odpowietrznikiem zauważyłem że mają odpowietrznik w drugą stronę, perkins i ursus z perkinsem jak wiadomo mają ten sam termostat. Nie jest tak tak że do polonezów sprzedawano termostaty od ursusa, w których układ chłodzenia był inny, przez co odpowietrznik był inaczej zrobiony?