Autor Wątek: Głosy ze sprzęgła  (Przeczytany 1597 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Głosy ze sprzęgła
« dnia: Listopad 30, 2018, 20:58:20 pm »

Offline Gomulsky

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Atu 16V GLi + Kombi 8V GSi
Pany i Panewki.
Od jakiegoś czasu w moim atu występuje problem podczas zmiany biegów przy małych prędkościach, np. podczas manewrowania na parkingu.  Ze sprzęgła dochodzą dzikie bliżej nie określone odgłosy, kiedy się to dzieje biegi wchodzą ciężej niż powinny, poza wstecznym, ten nie chce wchodzić w ogóle. Filmik z owymi odgłosami: https://youtu.be/mLF086AuYy8. Sprzęgło bierze normalnie, linka też była ok. Zastanawiam się czy przypadkiem łapa sprzęgła w PNie nie ma za dużego skoku w porównaniu do Rovera. Ostatnio nie bardzo mam czas na szukanie na oślep przyczyny tej sytuacji, więc piszę tutaj. Spotkał się ktoś kiedyś z takim problemem? Gdzie szukać?
« Ostatnia zmiana: Listopad 30, 2018, 21:01:19 pm wysłana przez Gomulsky »

Odp: Głosy ze sprzęgła
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 30, 2018, 21:35:23 pm »

Offline śledzik

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2863
  • Płeć: Mężczyzna
    • Honda Accord CL9 05r +200KM
Kiedy było zmieniane sprzęgło? Jeśli tak to jakiej firmy? Łożysko w wale też zmienione? Łożysko oporowe? Identyczna sytuację miałem po montażu Valeo w 1.4 Tarcza się rozleciala na 3 części.
« Ostatnia zmiana: Listopad 30, 2018, 21:38:52 pm wysłana przez śledzik »
Był: PN Caro 95r 1.6 OHV -> 1.4 16V -> 1.4 16V -> 1.6 16V PN Caro 96r 1.8 16V -> 2.9 12V V6 PN Caro Plus 01r 1.6 16V -> 1.8 16V VVC 160KM
PN Caro 96r 1.6 8V + LPG -> 1.4 16V
Jest: PN Caro 96r 1.8 16v - Big valve i ostre walki. Nie długo dostanie turbo :)

Odp: Głosy ze sprzęgła
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 30, 2018, 21:53:32 pm »

Offline Gomulsky

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Atu 16V GLi + Kombi 8V GSi
Ciężko powiedzieć, sprzęgło pochodzi z silnika, który kupiłem kiedyś na złomie. Firmy nie pamiętam, być może było to Valeo. Łożysko w wale nówka sztuka, łożysko oporowe w stanie dobrym. Podobny odgłos tarcza wydawała jak przy okazji wrzucania 1,6 założyłem ją odwrotnie niż powinna być. Później założyłem ją prawidłowo i ten dźwięk zniknął, do momentu aż zmieniłem łożysko wałka sprzęgłowego w wale 1,8. Od tego czasu to zjawisko się nasila, najbardziej daje o sobie znać gdy silnik jest już dobrze nagrzany.

Odp: Głosy ze sprzęgła
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 30, 2018, 23:34:38 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13828
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
moze wlasnie lozysko centrujace walek blokuje sie
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: Głosy ze sprzęgła
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 01, 2018, 15:53:22 pm »

Offline Maćko

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1946
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu + 1.8 LPGTi 23E
Wkleiłeś łożysko w wale tak jak Ci pisałem kiedyś? Podobne dźwięki miałem właśnie przed wklejeniem jak łożysko się przesuwało w wale.

A tu dla porównania dźwięk rozwalonego łożyska uszkodzonego przy wkładaniu skrzyni:

https://www.youtube.com/watch?v=q2lR1shqfpQ

Był: Caro '93
Jest: LPGTi - Atu Plus 1.8 VVC 160+KM 23E | Renault Laguna 3 GT 2.0 dCi 178KM

Odp: Głosy ze sprzęgła
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 01, 2018, 17:16:58 pm »

Offline Gomulsky

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Atu 16V GLi + Kombi 8V GSi
Tak wkleiłem. Wygląda na to, że nie pozostaje nic innego jak ponowne zrzucenie skrzyni i zobaczenie co się tam odjerzyurbania. Odgłos jest podobny, więc możliwe, że jest tak jak napisał KGB. Łożysko nie wyglądało na klasę premium, więc mogło rozwalić się po tych kilkuset km. W prawdzie w korkach starałem się nie trzymać auta na sprzęgle, ale czego oczekiwać od łożyska za 8 zł...

Odp: Głosy ze sprzęgła
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 24, 2018, 17:58:25 pm »

Offline Gomulsky

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Atu 16V GLi + Kombi 8V GSi
Odkopiu.
Maćko czy u Ciebie te odgłosy działy się niezależnie od tego, czy silnik był zimny albo rozgrzany? Dziś zrobiłem trochę dłuższą trasę w poszukiwaniu alternatora do Atu i odgłosy te pojawiły się po mocnym rozgrzaniu silnika i to podczas manewrowania pod sklepem, w czasie jazdy nic nie było słychać. Sprzęgło się nie ślizga, auto przyspiesza prawidłowo.

Odp: Głosy ze sprzęgła
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 25, 2018, 21:01:12 pm »

Offline Maćko

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1946
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu + 1.8 LPGTi 23E
Zdecydowanie gdy silnik był rozgrzany dźwięki były bardziej intensywne i dokuczliwe.

W prawdzie w korkach starałem się nie trzymać auta na sprzęgle, ale czego oczekiwać od łożyska za 8 zł...
Z tego co pamiętam Multec w swoim VVC jeździł na chińczyku, zrobił ponad 20tyś km. i żadnych problemów nie było.
Był: Caro '93
Jest: LPGTi - Atu Plus 1.8 VVC 160+KM 23E | Renault Laguna 3 GT 2.0 dCi 178KM

Odp: Głosy ze sprzęgła
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 31, 2018, 14:01:16 pm »

Offline Gomulsky

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Atu 16V GLi + Kombi 8V GSi
I rozebrane, tarcza choć trochę zmęczona życiem cała. Przyczyną było odklejenie się łożyska od wału (albo jego wypchanie przez nadmiar smaru) i ocieranie o tarczę sprzęgłową. Także odtłuściłem wkleiłem ponownie i czekam aż klej zwiąże.
Złoże i pożyjemy zobaczymy.

Odp: Głosy ze sprzęgła
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 31, 2018, 14:32:54 pm »

Offline CieniaczRider

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 514
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro Plus
To łożysko wychodzi jakoś zgrabnie, czy potrzeba patent lub ściągacz?

Niebawem będę ściągał skrzynię i wolę się przygotować :) I na co to wkleić?Loctite czy inny specyfik?