Autor Wątek: Nie działa prędkościomierz  (Przeczytany 2919 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Nie działa prędkościomierz
« dnia: Grudzień 21, 2018, 11:38:51 am »

Offline Paki68

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 509
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Atu Plus 1.6 gsi
Wczoraj jak jechałem, nagle zaczeła dziwnie skakać wskazówka prędkościomierza i po chwili przestała całkiem pokazywać i do tego też przestał działać licznik kilometrów. Podejrzewam że może być linka do wymiany. Chyba że coś jeszcze to nakierujcie mnie co może byc?

Odp: Nie działa prędkościomierz
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 21, 2018, 12:15:01 pm »

Offline Gomulsky

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Atu 16V GLi + Kombi 8V GSi
Linka. Albo się wypiela albo ukręciła. W polonezie ciężko o inną awarię z takimi objawami.

Odp: Nie działa prędkościomierz
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 21, 2018, 12:27:43 pm »

Offline diodalodz

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2074
wersja minimum to zmiana tylko wkładu.
Jeśli masz plusa to musisz zdjąć ramkę licznika (nie jest to proste jak nie wiesz jak)
odkręcić 3 wkręty od zegarów
Wypiąć linkę i kostki
wyjąć szczypcami linkę i zobaczyć czy jest cała.
Jeśli nie jest cała to trzeba wskoczyć pod auto i wykręcić linkę od strony skrzyni. Wyjąć resztę ukręconego wkładu
Nasmorować nowy wkład i wsadzić od strony zegarów. przypręcić przy skrzyni
wsadzić licznik
załozyć ramkę.

Odp: Nie działa prędkościomierz
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 21, 2018, 12:46:08 pm »

Offline Paki68

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 509
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Atu Plus 1.6 gsi
Czyli widzę że takie prostę to nie będzie do zrobienia bez kanału. Dzisiaj podniosę auto na lewarku i zobacze czy przy skrzyni wszytko jest dobrze. Byc może tylko coś się poluzowało. W każdym razie linkę już nową zamówiłem. A najbradziej obawiam się wyjęcia zegarów że polamie się jakiś plastik czy czoś szczegółnie teraz w zimę.

Odp: Nie działa prędkościomierz
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 21, 2018, 15:05:10 pm »

Offline Bastek772

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 139
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu Plus GSI
Jakiej długości jest linka w plusie, konkretnie atu plus gsi? U mnie też chyba poszła, a w sklepie mają tylko do caro - linexa 11.30.06, ma długość 1145 mm, a na stronie linexa do plusa jest 11.30.06 o długości 1100mm. Ta z caro podejdzie, niby tylko 4,5 cm dłuższa?

Odp: Nie działa prędkościomierz
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 21, 2018, 22:51:23 pm »

Offline Paki68

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 509
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Atu Plus 1.6 gsi
Ja zamówiłem linkę linexa 11.30.07. było napisane do caro plusa. Ale wydaje mi się że do atu jest taka sama, chyba że się mylę

Odp: Nie działa prędkościomierz
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 22, 2018, 03:10:39 am »

Offline diodalodz

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2074
plus to plus. nie ma różnicy między atu a caro.

A co do ramki
to wyciągasz lewą kratkę i obie środkowe.
można podważyć kratkę przesuniętą max do dołu.
Pod kratkami masz 3 wkręty na krzyżak na górnej ściance.
następnie obok licznika masz 4 (2 w daszku i dwie pod licznikiem za zaślepkami)
Następnie podważasz śrubokrętem zapinki w które były wkręcone wkręty i lekko ciągniesz ramkę.
Zatrzaski są i na górze i na dole kanałów na wysokości kratek.

Odp: Nie działa prędkościomierz
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 22, 2018, 18:39:19 pm »

Offline Paki68

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 509
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Atu Plus 1.6 gsi
Dzisiaj się dostałem do zegarów i tej linki i zdaję się że podczas jazdy się nie kręci. Tylko dzisiaj pojawił się jeszcze jeden problem. Czy może być tak że przez nie działający prędkościomierz jak dłuższy czas się jedzie bez zatrzymania to zapala się check i wtedy np dojeżdżając do świateł wciskając sprzegło nagle obroty spadają bardzo nisko coś 500 i odrazu wracają na tyle ile powinno być. Dodam że nigdy tak się nie działo dopiero teraz jak przestał działać licznik. Ciekawe też jest że dwa dni jeździłem bez prędkościomierza i było ok a dopiero dzisiaj tak zaczęło się robić. Chyba że ja coś namieszałem jak wyjąłem licznik. Jedynie co zrobiłem to odłączyłem linkę i zamieniłem żarówkę podświetlenia kontrolek. Bo przy wyjęciu licznika przestała świecić od świateł mijania to z ciekawości zamieniłem z inna i tam świeciła. Ale wątpię żeby ten problem był przez podświetlenie kontrolek
« Ostatnia zmiana: Grudzień 22, 2018, 18:42:32 pm wysłana przez Paki68 »

Odp: Nie działa prędkościomierz
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 22, 2018, 19:36:12 pm »

Offline diodalodz

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2074
GSi na skrzyni ma czujnik prędkości pojazdu. Jest napędzany z tego samego źródła co prędkościomierz. Zdarzało się że on potrafił się uszkodzić albo przekładnia w skrzyni, ale to margines.
Tu masz na skrzyni taki cały zestaw
https://0.allegroimg.com/s1024/0168c6/e6c3c0d04d4ea7d8d538438804f0

Odp: Nie działa prędkościomierz
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 22, 2018, 19:59:06 pm »

Offline Paki68

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 509
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Atu Plus 1.6 gsi
Trochę poszukałem na forum o tym czujniku i pasowało by to co pisali inni że takie objawy są. Tylko dziwne że dopiero po trzech dniach zaczęło się tak robić.
A ten czujnik w każdym polonezie jest taki sam, czy do gsi jakiś inny bo znalazłem takie.
https://www.auto-truck.pl/czujnik-predkosci-gsi-p-21357.html
http://sklep.regmot.com.pl/czujnik-predkosci-samochodu-polonez-caro-mr93-081,3,14163,2640
« Ostatnia zmiana: Grudzień 22, 2018, 20:21:47 pm wysłana przez Paki68 »

Odp: Nie działa prędkościomierz
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 23, 2018, 00:26:30 am »

Offline Bastek772

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 139
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu Plus GSI
Ja do gsi montowałem teraz taki jak w drugim linku i działa.

Odp: Nie działa prędkościomierz
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 23, 2018, 13:54:14 pm »

Offline Paki68

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 509
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Atu Plus 1.6 gsi
Ok dzięki za odpowiedź. Dzisiaj patrzyłem jak kręci się linka podczas jazdy i kręci się tak stopniowo, czyli kręci się i co chwilę zatrzymuję na jakąś sekundę

Odp: Nie działa prędkościomierz
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 23, 2018, 15:25:56 pm »

Offline mihals

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1145
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez ohv
Czujnik jest taki sam w abimexie i gsi-w końcu obydwa to wtryski GM,taki czujnik zapozyczono ze starych opli,lecz nie wiem z jakich modeli dokładnie.
W twoim przypadku,wymień linke,obficie ją przesmaruj przed montaże i ciesz się jazdą. Bo raczej małoprawdopodobne by coś innego się uszkodziło

Odp: Nie działa prędkościomierz
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 23, 2018, 15:34:10 pm »

Offline Paki68

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 509
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Atu Plus 1.6 gsi
Linkę na pewno wymienię bo dosyć dziwnie się kręci jak obserwowałem. Tylko nie pokoi mnie że czasem tak spadają obroty przy dojeżdżaniu do świateł. Być może rozwiąże ten problem wymiana tego czujnika

Odp: Nie działa prędkościomierz
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 23, 2018, 16:46:38 pm »

Offline wrb#1974

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 2606
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1993. FIAT DOHC 1,6 "kwadrat". poległ w mojej obronie, w walce z przeważającymi siłami wroga.
a jaką robotę wykonuje ten czujnik? co ma wynikać z jego działania?
Świat dla wszystkich, Polska dla Polaków. to nie rasizm, to prawo do bycia Panem we własnym Domu.

Odp: Nie działa prędkościomierz
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 23, 2018, 17:36:07 pm »

Offline Buźka

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 5088
  • Płeć: Mężczyzna
    • Klimatyzowany Caro Plus 1.4 GTI '01
Czujnik prędkości jazdy, to chyba raczej tylko mierzy prędkość obrotową na wyjściu ze skrzyni biegów i na tej podstawie komputer ustawia jakieś parametry.Wiem tyle, że jak koledze Marki89 tu z forum, walnął ten czujnik, to auto mu zaczęło bardzo dużo palić i słabo się zbierało.Po wymianie, problemy ustały.Silnik GSI na samej benzynie.Niemam pojęcia, jaka jest budowa wewnętrzna, ale może uszkodzenie mechaniczne powoduje też brak napędu samej linki.To chyba jest całe plastikowe, więc pewnie może się też wypracować gniazdo wejściowe i wyjściowe, więc linka wtedy nie będzie napędzana.

Odp: Nie działa prędkościomierz
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 23, 2018, 20:03:21 pm »

Offline Paki68

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 509
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Atu Plus 1.6 gsi
Wiem że ten czujnik ma też coś wspólnego z tym że jak jest nie sprawny to wtedy komputer nie wie że auto jedzie i dojeżdżając do świateł. Bardzo szybko spadają obroty że może zgasnąć silnik. A normalnie zawsze powoli schodzą obroty