Autor Wątek: Bagażnik mata, tworzywo - czy to nie azbest?  (Przeczytany 1172 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Bagażnik mata, tworzywo - czy to nie azbest?
« dnia: Maj 04, 2021, 20:09:40 pm »

Offline modrih

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 80
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Atu minus GLI 1,6 / 1997 / Bosch
Witam, czy materiał użyty do obudowy bagażnika (Polonez 1997 r przed Plusem) nie ma w sobie użytych materiałów azbestowych? przypomina mi to koc azbestowy :) chodzi o ten szary twardy materiał

pozdrawiam

Odp: Bagażnik mata, tworzywo - czy to nie azbest?
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 04, 2021, 20:16:21 pm »

Online KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13828
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
serio pytasz o azbest, czy to jakis wkret ?
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: Bagażnik mata, tworzywo - czy to nie azbest?
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 04, 2021, 20:29:53 pm »

Offline modrih

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 80
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Atu minus GLI 1,6 / 1997 / Bosch
Serio. Takie mnie myśli naszły parę dni temu :)

Odp: Bagażnik mata, tworzywo - czy to nie azbest?
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 04, 2021, 20:37:58 pm »

Offline Morfina

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 880
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro V6
Następny na forum co ma dobrego dilera a nie dzieli się namiarami  <lol2>
Ślusarz, złodziej, łowca krasnali

Odp: Bagażnik mata, tworzywo - czy to nie azbest?
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 04, 2021, 21:05:52 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4668
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
 <lol2>

Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Bagażnik mata, tworzywo - czy to nie azbest?
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 05, 2021, 01:26:59 am »

Offline banned

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6584
  • Płeć: Mężczyzna
Serio. Takie mnie myśli naszły parę dni temu :)

Spokojnie. W Polonezie z dowolnego rocznika nie ma ani grama azbestu, (no chyba że spadła na niego azbestowa elewacja z jakiegoś budynku).
Nawet sprzęgła były bezazbestowe.
Osiągi samochodów FSO fabrycznie mierzone z 5 osobami i 50kg bagażu na pokładzie.
Kupię części nadwozia Polonez Plus kolor 44E

Odp: Bagażnik mata, tworzywo - czy to nie azbest?
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 05, 2021, 02:30:54 am »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4668
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
Klocki fomar z czasów PRL nie były czasem z dodatkiem azbestu, podobnie jak uszczelki pod głowicę? W każdym razie, na pewno plus jest od tego materiału, na szczęście, wolny :)
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Bagażnik mata, tworzywo - czy to nie azbest?
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 05, 2021, 17:33:27 pm »

Offline banned

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6584
  • Płeć: Mężczyzna
Trzeba by zajrzeć do książki.

Ale w każdym razie klocki nawet jak były azbestowe, to do dzisiaj już raczej w żadnym aucie nie przetrwały. W uszczelce to też nie problem, bo azbest musi się sypać i dostawać do płuc żeby zaszkodzić.

Pożarnicze koce azbestowe, starego typu azbestowa niepalna bielizna, w tym kominiarki dla kierowców sportowych, sypiąca się elewacja, to są niebezpieczne rzeczy.
Osiągi samochodów FSO fabrycznie mierzone z 5 osobami i 50kg bagażu na pokładzie.
Kupię części nadwozia Polonez Plus kolor 44E

Odp: Bagażnik mata, tworzywo - czy to nie azbest?
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 05, 2021, 18:23:58 pm »

Offline Buźka

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 5097
  • Płeć: Mężczyzna
    • Klimatyzowany Caro Plus 1.4 GTI '01
Mnie tam osobiście ciekawi, co z obecnie (czy kilka lat wcześniej) produkowanych materiałów, zostanie uznane po latach za rakotwórcze/niebezpieczne? Słyszy się np. o klejach w panelach, meblach itp. które to ponoć wydzielają rakotwórcze substancje. azbest, w latach świetności, był uznawany za materiał idealny. Wytrzymały, lekki itd. Produkowali z tego bardzo dużo rzeczy, np. słynny eternit, czy rury kanalizacyjne. 10 km ode mnie, była fabryka eternitu i tych rur. Odpady azbestowe, (wtedy uznawane za bezpieczne) oddawali za darmo prywatnym ludziom do utwardzana podwórek, czy też nawet sama gmina to brała i wykorzystywali to jako materiał zagęszczający p;od drogi gminne. Po latach, kiedy się okazało, że to rakotwórcze, zaczęli program usuwania tego skąd się da. Pomijając eternit na budynkach, to w tamtej gminie, naprawdę mieli z tym duży problem i mają nadal. Sporo ludzi zeszło na raka, głównie pracowników fabryki, ale i osób "postronnych" ponieważ w suchych porach roku, włókna azbestowe dosłownie fruwały w powietrzu, a że ich nie widać, to nikt o problemie nie wiedział. Było tego pełno wszędzie, bo utwardzali tym nawet boisko szkolne. Po dziś dzień, istnieje spora hałda, dosłownie góra, obok fabryki, usypana z odpadów azbestowych. Gmina z tym chce coś zrobić, ale oczywiście potrzebne fundusze.
Zawsze się zastanawiałem, jak coś naturalnie powstałego w ziemi, może być niebezpieczne dla życia biologicznego, ale jak już wiemy, może być. Dość wspomnieć ropę naftową, której wycieki np. z tankowców, są wielkim problemem.

Odp: Bagażnik mata, tworzywo - czy to nie azbest?
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 06, 2021, 07:26:52 am »

Offline Bocian_s#313

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 7254
  • Płeć: Mężczyzna
    • Borostworek niepospolity 1,8 16V
Bo problem jest ze sposobem przetwarzania i miejscem występowania. Ropa sama z siebie nie bierze się na oceanie. W miejscu gdzie wybijało źrudełko przyroda zdążyła się "przystosować" przez tysiące lat. To działalność człowieka zaburza tą równowagę. Tak samo z jedzeniem. Powinniśmy jeść tylko to co wyrośnie max 200km od nas, ale dzięki "sposobom" nie problem skosztować "świerzych" potram z końca świata...
Pozdrawiam
Bocian_s#313
POLONEZ nie umiera nigdy!!
Wycisnąłem silnik jak cytrynę: 136.9KM@5140RPM i 198,1Nm@4268RPM  <shock> :d
Cytat: snikers
wierz mi, z perspektywy kogoś kto kilka lat jest na forum, męczące jest ciągłe czytanie o tym samym.