Autor Wątek: Truck DC średnica zawracania Bendix vs Lucas  (Przeczytany 943 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Truck DC średnica zawracania Bendix vs Lucas
« dnia: Lipiec 02, 2021, 23:18:24 pm »

Offline jakjaro

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 78
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO Truck DC 1.9D 1997r.
Mam pytanie do osób zorientowanych w temacie. Mam Trucka DC co prawda z 97r ale jeszcze nie Plus więc na układzie hamulcowym Bendixa i bez wspomagania kierownicy.
Problemem nawet przy sporadycznej jeździe jest tragiczna średnica zawracania, wg książki takie Trucki mają średnicę zawracania 13,8m. Dla modelu Plus niestety danych nie znalazłem poza "minimalnym promieniem zawracania" który wynosi 4,6m. Dodając do tych 4,6m rozstaw osi Trucka 1,37m i mnożąc przez 2 wychodzi że Plus ma około 11,9m średnicę zawracania, tj. prawie 2m mniej niż "zwykły". Z tego co czytałem, jednym z powodów jest to, że w Lucasie zacisk jest z przodu piasty co pewnie umożliwia większy skręt kół.
Pytanie moje jest takie: czy jeśli przełożę kpl. zwrotnice (z zaciskami) z Trucka Lucas to automatycznie zwiększy mi się kąt skrętu kół czy jednak wcale nie bo są jeszcze jakieś inne elementy które trzeba by wymienić (typu przekładnia, drążki, wąs)?
I czy jest ktoś to jeździł Truckiem zarówno starym jak i Plusem i może potwierdzić że faktycznie Plus jest odczuwalnie bardziej zwrotny?

Odp: Truck DC średnica zawracania Bendix vs Lucas
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 03, 2021, 00:36:41 am »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13828
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
masz juz Bendixa z zaciskami z przodu,a wiec po poprawkach zmniejszajacych promien skretu,
nic juz nie ugrasz, Truckiem manewruje sie jak kontenerowcem,
z tego co pamietam, to w osobowce najmniejsza srednica zawracania wychodzila na przekladni wspomagania JKC, chociaz bez wspomy moze byc taka sama (raczej nie mniejsza),

w moim ROYu mam przekladnie JKC , czy jest bardziej zwrotny ? zalezy od czego, moze od TIRa tak, od jachtu rudej szumowiny pewnie tak,
ale zawracanie trzeba planowac na drogach minimum czteropasmowych ;]
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: Truck DC średnica zawracania Bendix vs Lucas
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 03, 2021, 01:31:51 am »

Offline jakjaro

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 78
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO Truck DC 1.9D 1997r.
Moje Bendixy mają zaciski z tyłu, jak na zdjęciu które zrobiłem przy okazji wymiany tarczy. Stąd liczę na to że przekładka na Lucasy coś tam by pomogła, mam wiele takich sytuacji jak nim jeżdżę, że dosłownie brakuje pół metra żeby wykręcić bez cofania...