Autor Wątek: FSO Polonez Truck 2.0 Kompressor  (Przeczytany 4876 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

FSO Polonez Truck 2.0 Kompressor
« dnia: Lipiec 08, 2022, 12:33:38 pm »

Offline panmalinaa

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 13
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Truck
Witam wszystkich!
Przyszedł czas żeby opisać ten nietypowy projekt. Wszelkie pomysły jak i słowa krytyki mile widziane. Przebieg prac w formie filmów wrzucam na yt: panmalinaa, duża ilość zdjęć i luźnych relacji dostępna na instagramie: fsotruck. Wszystko będę linkował poniżej w postach. Auto w moich rękach jest prawie rok, trochę już zacząłem przy nim działać. Ale od początku...

Instagram: https://www.instagram.com/fsotruck/

Poloneza Trucka szukałem już jakiś czas. Chciałem zrobić auto z podłogą na płasko z drewna - taka wizja sprzed lat. Trafiłem na ogłoszenie auta które mocno wpisywało się w moją wizję. Samochód miał wsadzony silnik z Mercedesa. Pojechałem zobaczyłem i... nie kupiłem go. Nie dogadaliśmy się w kwestii ceny. Nie ma też co ukrywać - mocno ugnojony drut projekt. Minęło trochę czasu. Auto pojawiło się ponownie, ja nie zmądrzałem i tym razem udało się go kupić.

Film z zakupu:
https://www.youtube.com/watch?v=9l6XzuxHMNQ

Po kupnie auto stało praktycznie całą jesień. Odpala tylko na gazie i to też jak ma kaprys. Zabrałem się za czyszczenie baku i rozkręcanie paki. Siedzenia z Mercedesa od razu robią wylot, na ich miejsce wleci coś innego. Jeśli chodzi o tunel to zostanie, trochę go przerobię. Licznik będę chciał pociąć i wpasować w oryginalne miejsce. Na tyle ile będzie to możliwe będę chciał zachować ori elementy. Całość dostanie natomiast nieco świeżego trochę sportowego tchnienia. Póki co staram się wyczyścić ile się da aby praca była przyjemniejsza.

Pierwsze prace i plany:
https://www.youtube.com/watch?v=wCkNjAY81pw

Po pierwszych demontażach przyszła pora zabrać się za poprawienie mocowania zawieszenie z tyłu. Całość jest wsadzona z Mercedesa. Jest to zrobione w miarę solidnie i wychodzi na to że prosto. Aczkolwiek jak robić to raz a dobrze więc spawamy. Wszystko jest wysmarowane bitexem... Może dzięki temu rdza tego nie pochłonęła, ale czasu poświęconego na czyszczenie nawet nie ma co liczyć... Udało się też odpalić samochód - na gazie - i się nim przejechać. Kompressor wyje, ludzie się oglądają, jest dobrze!

Spawanie ramy:
https://youtu.be/2HeVb9xL3GQ

Cały czas szukam wtrysków. Powoli gromadzę części oraz rozbieram elementy pod maską. Zabrałem się za blachę. Nie ma co ukrywać - artysta, który rzeźbił przede mną miał talent. Mnie też go nie brakuje dlatego szpachla idzie w ruch! Samochód to nie będzie klasyk trzymany pod kocem. Nie jest dobrą bazą do takiego podejścia - a może mój budżet nie jest taki... Ma wyglądać, ma jeździć, ma dawać fun.

Blacharka zrób to sam czyli szpachlowanie:
https://youtu.be/S5Mqi9GtJtQ

Ciąg dalszy nastąpi...
Dla jasności, jestem absolutnym amatorem i dłubanie przy tym czy innym aucie traktuje jako formę rozrywki. Cała zabawa w myśl mojego motto LOW BUDGET BIG FUN. Jeśli komuś to nie pasuje to trudno.

Odp: FSO Polonez Truck 2.0 Kompressor
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 15, 2022, 18:48:03 pm »

Offline mp79

  • Autsajder
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3055
  • Płeć: Mężczyzna
    • truckło
Super filmiki! <spoko> Czekam na następne. :) Co do samego trucka - nie wiem, czy bardziej gratuluję, czy współczuję... ;)
Z mojego punktu widzenia, zaletą są niewątpliwie nieźle zachowane listwy boczne. (Ja u siebie muszę coś w tym temacie wymodzić, bo na ceny tego badziewia nawet nie patrzę, żeby nie psuć sobie humoru, o ile w ogóle da się je dokupić. Tylną belkę na wzór oryginalnej zrobiłem od podstaw, więc i czarny pasek z tworzywa jakoś ogarnę.  ;>) Co więcej, wygląda na to, że nie przyspawały się na rdzę i normalnie je odkręciłeś. U mnie ktoś się nie pieprzył i w drzwiach wymienił całe płaty, jeszcze w czasach, gdy taki towar był osiągalny. Na listwy nie ma nawet otworów.  :d
Osobiście nie lubię egzemplarzy pokundlonych częściami "z innej parafii", ale przeróbka tylnego napędu w tym Twoim trucku wydaje być się zdecydowanie na plus. Sam chętnie wymieniłbym oryginalny most na coś niewyjącego.
Daj znać, jak Ci szło wyrównywanie tej szpachli z włóknem i dlaczego taką dałeś na takie płaskie ubytki? Ja niedawno szpachlowałem swoje dostawczaki i u mnie na podkład antykorozyjny poszła uniwersalna, a następnie wykańczająca.

Odp: FSO Polonez Truck 2.0 Kompressor
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 17, 2022, 19:23:31 pm »

Offline panmalinaa

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 13
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Truck
Auto ma tak wiele plusów jak i minusów haha. Faktycznie odkręcenie listew nie stanowiło problemu. Drzwi od strony pasażera ktoś dawno temu ratował, połowa od listwy w dół jest nowa. Ale już widziałem że strona kierowcy ma się gorzej... Jeśli chodzi o szpachlę to nie wiem czy na filmie było to widać, ale były spore wgłębienia. Jeśli chodzi o szlifowanie tej szpachli z włóknem szklanym to jest to męczarnia. Jeśli nałożę za dużo to na początku szlifuje szlifierką z tarczą listkową (czy jak to niektórzy nazywają lamelką) P80, potem gruby papier ścierny i najlepiej na klocku. Wspomagam się też szlifierką pneumatyczną.

Na ten moment mam w 90% przygotowaną stronę pasażera. W międzyczasie zacząłem rozbierać przód. Pas przedni muszę wzmocnić bo jest pocięty i bardzo niestabilny. Zabrałem się też za czyszczenie wtrysków - może uda się je odratować. Jeśli nie to na dniach będę zamawiał inne. Zależy mi aby samochód odpalał bo chce w międzyczasie ogarniać też mechanikę. Niebawem kolejny film z postępu prac.

https://www.instagram.com/p/CfoxNWeIkaf

Odp: FSO Polonez Truck 2.0 Kompressor
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 20, 2022, 23:22:29 pm »

Offline Tomasz#1969

  • Moderator
  • Wiadomości: 3011
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro '96 & Truck '93 & N126e '83 & 960'95 & E430'98 & Rexton'02 & 1/2CCS 1.2 16V
Gratki, filmy na całkiem spoko poziomie, domyślam się że nad montażem to siedzisz drugie tyle co nad polonezem.

Będę śledził, bo ambitny się wydaje ten projekt, byleby zapału nie zabrakło.

Ja 10 lat siedze w temacie Polonezów i bym pognał widłami jakby mi ktos na podwórko wstawił takiego frankensteina do naprawy  :jezyk2:
OHV roxx


Cytat: turbonez
Forum nie jest od bicia konia tylko od konstruktywnych komentarzy .

Odp: FSO Polonez Truck 2.0 Kompressor
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 21, 2022, 00:50:54 am »

Offline banned

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6571
  • Płeć: Mężczyzna
Mogło być gorzej. Tak jak u mnie, w końcu mnie szlag jasny trafił i zacząłem zrywać lakier z całego auta do gołej blachy, bo co i jak bym nie robił na starym lakierze to robiła się jakaś reakcja chemiczna rozstępy.
Osiągi samochodów FSO fabrycznie mierzone z 5 osobami i 50kg bagażu na pokładzie.
Kupię części nadwozia Polonez Plus kolor 44E

Odp: FSO Polonez Truck 2.0 Kompressor
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 22, 2022, 09:47:05 am »

Offline panmalinaa

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 13
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Truck
Gratki, filmy na całkiem spoko poziomie, domyślam się że nad montażem to siedzisz drugie tyle co nad polonezem.

No kurde sama robota i nagrywanie zajmuje 3 razy więcej czasu a montaż tak jak mówisz. Ale chociaż będzie pamiątka.

Mogło być gorzej. Tak jak u mnie, w końcu mnie szlag jasny trafił i zacząłem zrywać lakier z całego auta do gołej blachy, bo co i jak bym nie robił na starym lakierze to robiła się jakaś reakcja chemiczna rozstępy.

Miałem taką sytuacje jak robiłem ze swoim gruzem e36, ciągle coś się reagowało przy malowaniu i w końcu poszły całe drzwi do gołej blachy...

Póki co zapału nie brakuje, wszystko idzie zgodnie z planem choć są opóźnienia ale wiadomo - życie. Teraz priorytetem jest odpalić go na benzynie. W międzyczasie cały czas ogarniam blacharkę.

Odp: FSO Polonez Truck 2.0 Kompressor
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 02, 2022, 10:20:18 am »

Offline panmalinaa

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 13
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Truck
Chwila przerwy i wlatuje kolejny film. Prace idą powoli do wyszło trochę więcej do roboty ale to chyba norma przy takich projektach... Tak więc docinam nowe blachy, wycinam co się da i jakoś ten czas płynie. Aktualności i fotki na instagramie: @panmalinaa

https://www.youtube.com/watch?v=UPqbOKSD6RE

Odp: FSO Polonez Truck 2.0 Kompressor
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 02, 2022, 11:39:06 am »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4632
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
Tak patrząc na tego trucka, myślę sobie, że mając taką zabawkę, wrzuciłbym mu 4 halogeny (kwadratowe) na belce na dach, jak w terenówkach z lat 80  :d
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: FSO Polonez Truck 2.0 Kompressor
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 02, 2022, 15:17:53 pm »

Offline Majonez

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 559
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez C+ gli
Typowe truckło, szacun że chce Ci się rzeźbić. Przykręcane elementy są dla słabych, i cyk zderzak przyspawany na stałe  <lol> . Przypomniało mi to o błotniku w jednym moim caro jak złapałem zonka że nie chce zejść, a okazało się że był chewtnięty migomatem w paru punktach do podłużnicy.

Odp: FSO Polonez Truck 2.0 Kompressor
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 02, 2022, 15:57:49 pm »

Offline śledzik

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2862
  • Płeć: Mężczyzna
    • Honda Accord CL9 05r +200KM
Błotnik do podluznic? To to chyba nie był chewt😅
Był: PN Caro 95r 1.6 OHV -> 1.4 16V -> 1.4 16V -> 1.6 16V PN Caro 96r 1.8 16V -> 2.9 12V V6 PN Caro Plus 01r 1.6 16V -> 1.8 16V VVC 160KM
PN Caro 96r 1.6 8V + LPG -> 1.4 16V
Jest: PN Caro 96r 1.8 16v - Big valve i ostre walki. Nie długo dostanie turbo :)

Odp: FSO Polonez Truck 2.0 Kompressor
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 02, 2022, 17:20:42 pm »

Offline mp79

  • Autsajder
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3055
  • Płeć: Mężczyzna
    • truckło
Podziwiam za zaangażowanie, zwłaszcza w zakresie dokumentowania tego na wideo i składania w sensowną całość.
Bo jeżeli chodzi o ratowanie, mam podobnego jobla. Parę miesięcy temu też walczyłem jeszcze z korozją w rejonie przedniego zawieszenia, a miał już być koniec ze spawaniem... Ech...
U mnie konkretnie chodziło o podłużnice, które tutaj, jak widzę, były ratowane wcześniej jakimś kątownikiem. Trochę słabo to wygląda. Mam nadzieję, że są w lepszym stanie, niż widać to na fragmencie 1:30 - 1:36.

Odp: FSO Polonez Truck 2.0 Kompressor
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 02, 2022, 20:20:22 pm »

Offline panmalinaa

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 13
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Truck
Ogólnie tam podłużnice nawet są. Poprzedni właściciel przed wsadzeniem silnika wzmacniał cały przód. Stąd właśnie ten kątownik. Niestety dużo rzeczy było też robione na zasadzie przykryć nową blachą, nie będzie widać i git. Dlatego trochę się zdziwiłem jak zacząłem ciąć. W związku z czym stwierdziłem, że ile mogę to wycinam i wstawiam nowe blachy. Na tyle ile umiejętności pozwolą oczywiście. Panowie jak tu na forum wrzucać foty? Mam sporo zdjęć a nie każdy też siedzi na instagramie.

Odp: FSO Polonez Truck 2.0 Kompressor
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 02, 2022, 21:05:41 pm »

Offline mp79

  • Autsajder
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3055
  • Płeć: Mężczyzna
    • truckło
Jak dajesz odpowiedź albo podgląd szybkiej odpowiedzi, to masz tam opcję "załączniki". Z tego co się orientuję, można tam wrzucać pliki max 1 MB. Niewiele, ale zawsze coś.

Odp: FSO Polonez Truck 2.0 Kompressor
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 02, 2022, 21:35:38 pm »

Offline Majonez

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 559
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez C+ gli
Fora mają swoje ograniczenia, dla tego od lat korzystamy z zewnętrznych hostingów. Ja używam np. https://imgur.com/ Po wrzuceniu tam zdjęć masz wygenerowane linki osobno dla każdego zdjęcia które kopiujesz tutaj (bbcode) i wyświetlą się normalnie na forum.

Odp: FSO Polonez Truck 2.0 Kompressor
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 03, 2022, 00:38:48 am »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13824
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
ten silnik ledwo sie miesci pod maska SLK i to tak ledwo, ze wentylator jest elektryczny zamiast wiskozy,
pod maska PN sie nie miesci, to widac na filmach i stad te powycinane fartuchy i inne rzezby,
a tu ktos wiskoze zostawil - zacznij od jej wywalenia, bo to gowniany wynalazek,
nie wiem po co komus w truchle tak mocny silnik, para pojdzie w gwizdek, a ciasnota pod maska niesamowita,

z jakiego merola wyjety jest ten silnik, bo cos dziwnie umieszczony kompresor - ktos go  przeniosl wyzej, zeby silnik zmiescil sie miedzy podluznicami ?

sporo roboty blacharskiej, wiecej pod maska niz z zewnatrz, czyli wyjatkowy egzemplarz ;p
a pozniej mechanicznie tez nie malo rzezbienia,
potrzeba sporo samozaparcia
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: FSO Polonez Truck 2.0 Kompressor
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 03, 2022, 10:54:08 am »

Offline panmalinaa

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 13
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Truck
Silnik jest z C klasy W202, ale kompressor jest obrócony bokiem i podniesiony wyżej bo nie zmieściłby się tak jak fabrycznie. Ja osobiście jeszcze przerobię trochę to mocowanie, natomiast to później. Maska się nie domyka bo właśnie króciec od kompressora za bardzo wystaje, ale będzie custom i od razu nakierowanie w odpowiednią stronę dla dolotu. Jak dla mnie ten silnik pasuje tam wielkościowo, kilka rzeczy można by zrobić inaczej. Przód jest wycięty bo się chłodnica i cooler nie mieścił - tak obstawiam. Ja na pewno wytnę jeszcze ile się da, porobię wzmocnienia i wstawię takie blachy aby wyglądało to w miarę przyzwoicie.

Fora mają swoje ograniczenia, dla tego od lat korzystamy z zewnętrznych hostingów. Ja używam np. https://imgur.com/ Po wrzuceniu tam zdjęć masz wygenerowane linki osobno dla każdego zdjęcia które kopiujesz tutaj (bbcode) i wyświetlą się normalnie na forum.
Właśnie czegoś takiego szukałem, dzięki!

No to kilka fot, jeszcze zanim zacząłem ciąć. Zderzak z E36 nawet siedzi, auto wygląda trochę jak E30. To tylko tak w formie ciekawostki, będzie seryjny front.

    

https://www.instagram.com/fsotruck
https://www.instagram.com/panmalinaa




Odp: FSO Polonez Truck 2.0 Kompressor
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 22, 2022, 10:59:06 am »

Offline panmalinaa

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 13
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Truck
Chwilę mnie nie było, ale projekt cały czas jest kontynuowany. Jakiś czas temu wleciał kolejny film, link poniżej.

https://youtu.be/mW3hkYQcra4

W międzyczasie udało mi się dorwać błotniki i zderzak na tył. Są w średnim stanie, ale z racji że i tak będzie custom to z chęcią je odratuje.

   

Jakiś czas temu forum nie działało, teraz widzę że zmienia jakby moje słowa na inne. Nie wiem czy za dużo się benzyny nawąchałem czy coś jest nie tak?

https://www.instagram.com/fsotruck
https://www.instagram.com/panmalinaa

Odp: FSO Polonez Truck 2.0 Kompressor
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 22, 2022, 19:59:08 pm »

Offline mp79

  • Autsajder
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3055
  • Płeć: Mężczyzna
    • truckło
Elementy zabudowy z późnego plusa mogą Ci średnio pasować do przodu z akwarium, ale może kwestia tego, że chyba nikt nigdy tak nie zestawił - i żeby dobrze wyglądało, trzeba to po prostu zrobić. :) Może być i tak. :)

PS. Jakiego oprogramowania używasz do zmontowywania filmów?

Odp: FSO Polonez Truck 2.0 Kompressor
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 24, 2022, 14:55:29 pm »

Offline banned

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6571
  • Płeć: Mężczyzna
Można te tylne "okancić" dodając poszerzenia w stylu Łady VFTS, nawet chyba powinny dać się dopasować w odpowiednim rozmiarze z jakiegoś dostawczego Mercedesa.
Osiągi samochodów FSO fabrycznie mierzone z 5 osobami i 50kg bagażu na pokładzie.
Kupię części nadwozia Polonez Plus kolor 44E

Odp: FSO Polonez Truck 2.0 Kompressor
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 28, 2022, 10:11:31 am »

Offline panmalinaa

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 13
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Truck
Elementy zabudowy z późnego plusa mogą Ci średnio pasować do przodu z akwarium, ale może kwestia tego, że chyba nikt nigdy tak nie zestawił - i żeby dobrze wyglądało, trzeba to po prostu zrobić. :) Może być i tak. :)

PS. Jakiego oprogramowania używasz do zmontowywania filmów?

Dokładnie tak jak mówisz, może być tak i tak. Ale będzie na pewno konkretna rzeźba. Zaczynam w styczniu i zobaczymy co z tego wyjdzie.

Filmy montuje w DaVinci Resolve.


Można te tylne "okancić" dodając poszerzenia w stylu Łady VFTS, nawet chyba powinny dać się dopasować w odpowiednim rozmiarze z jakiegoś dostawczego Mercedesa.

Zobaczymy, raczej chciałbym nie dodawać żadnych poszerzeń. Ale też chce wrzucić dość szerokie koło do tyłu więc będzie trzeba to jakoś tam upchnąć.