Autor Wątek: Elektroniczny prędkościomierz Saxo  (Przeczytany 7616 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Odp: Elektroniczny prędkościomierz Saxo
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 23, 2022, 18:15:18 pm »

Offline Tales

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1307
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO Polonez Caro 1.6GLE
Pasuje także do szerokiego caro? Czy po montażu widać że coś było zamieniane? Można kupić prędkościomierz z dowolnego Saxo czy jakiejś konkretnej wersji musi być?

Odp: Elektroniczny prędkościomierz Saxo
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 23, 2022, 18:38:54 pm »

Offline ceva

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 269
    • Polonez Atu+X20SED Polonez Kombi Polski Fiat 125p
Pasuje także do szerokiego caro? Czy po montażu widać że coś było zamieniane? Można kupić prędkościomierz z dowolnego Saxo czy jakiejś konkretnej wersji musi być?
Do szerokiego Caro pasuje, pod warunkiem że ma licznik z przebiegiem dziennym kasowanym przyciskiem nie pokrętłem, a jak kojarzę to takie dwie wersje występowały, choć pewny na 100% nie jestem.
Po montażu nic nie widać, pod warunkiem że udało ci się bezszkodowo odkleić tarczę w Polonezie, no chyba że jakiś megaznawca zauważy nieco inną czcionkę cyfr drogomierza...
Co do Saxo i licznika z konkretnej wersji, to kupiłem od przedliftowej benzyny (z bębenkowym licznikiem przebiegu).
« Ostatnia zmiana: Sierpień 23, 2022, 18:49:22 pm wysłana przez ceva »

Odp: Elektroniczny prędkościomierz Saxo
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 23, 2022, 20:52:14 pm »

Offline Tales

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1307
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO Polonez Caro 1.6GLE
Mam takie zegary:
https://www.fotosik.pl/zdjecie/62fdbc45ef651d2b

Ale wie że występowały też wersje z drogomierzem 5-miejscowym, a drogomierz dzienny był wyżej.
Ma to jakieś znaczenie?

Odp: Elektroniczny prędkościomierz Saxo
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 24, 2022, 08:06:20 am »

Offline ceva

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 269
    • Polonez Atu+X20SED Polonez Kombi Polski Fiat 125p
Mam takie zegary:
https://www.fotosik.pl/zdjecie/62fdbc45ef651d2b

Ale wie że występowały też wersje z drogomierzem 5-miejscowym, a drogomierz dzienny był wyżej.
Ma to jakieś znaczenie?
Ten z pięciomiejscowym drogomierzem, to ten z kasowaniem przebiegu pokrętłem, to i odwrócenie położenia drogomierz/licznik przebiegu dziennego dyskwalifikuje taki licznik do przeróbki. Ty masz chyba ten z kasowaniem przebiegu dziennego przyciskiem, więc raczej się nada.

Odp: Elektroniczny prędkościomierz Saxo
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpień 24, 2022, 12:11:32 pm »

Offline Tomasz#1969

  • Moderator
  • Wiadomości: 3033
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro '96 & Truck '93 & N126e '83 & 960'95 & E430'98 & Rexton'02 & 1/2CCS 1.2 16V
Nie prościej jest zamienić slimak i kółko od 3.9?

A to nie zwiększy jeszcze bardziej wskazań prędkościomierza z Saxo?
Mając napęd linki od 4.3 skrzynia wysyła informacje - Vb i 3000obr/min jedziesz 95km/h
Majać napęd linki od 3.9 - Vb i 3000obr/min jedziesz 105km/h
Oczywiście jest to informacja analogowa w postaci obrotów wypustku na linkię prędkościomierza.

Chyba pomógłby tutaj napęd linki od 4.55 :P

Ale nie jestem 100% pewien czy się nie myle.
OHV roxx


Cytat: turbonez
Forum nie jest od bicia konia tylko od konstruktywnych komentarzy .

Odp: Elektroniczny prędkościomierz Saxo
« Odpowiedź #25 dnia: Sierpień 24, 2022, 13:48:30 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13828
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
A to nie zwiększy jeszcze bardziej wskazań prędkościomierza z Saxo?
OLOwi chodzi raczej o to, zeby zostawic fabryczny licznik, zamiast rzezbic w goownie, czyli tworzyc sobie problemy trudne do rozwiazania i jednoczesnie nie uzyskac zadnych plusow takiego rozwiazania silujac sie na podrobienie oryginalu,
i od razu uprzedzam, ze wiem o co chodzi: czym innym jest nie miec wyboru po przeszczepie na silnik ze skrzynia opla, bmw itp. ,a czym innym rzezbic na sile majac prawilna skrzynie FSO

Mając napęd linki od 4.3 skrzynia wysyła informacje - Vb i 3000obr/min jedziesz 95km/h
Majać napęd linki od 3.9 - Vb i 3000obr/min jedziesz 105km/h
Oczywiście jest to informacja analogowa w postaci obrotów wypustku na linkię prędkościomierza.

Chyba pomógłby tutaj napęd linki od 4.55 :P

Ale nie jestem 100% pewien czy się nie myle.
dobra, miejmy to za soba: mylisz sie... co do 4.55,
taki most siedzi tylko w truchlach benzynowych (oczywiscie na gaz tez moze/musi byc ;p )
a wiec 4.55 * 59/63 = 4.26
stawiam dolary przeciw orzechom, ze w skrzyni truchla siedza slimaki z 4.3,
a takie juz w skrzyni Maćko sa

P.S.
59/63 to oczywiscie 185/70/13 / 175/80/14
« Ostatnia zmiana: Sierpień 24, 2022, 13:50:01 pm wysłana przez KGB »
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: Elektroniczny prędkościomierz Saxo
« Odpowiedź #26 dnia: Sierpień 25, 2022, 12:27:36 pm »

Offline Tales

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1307
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO Polonez Caro 1.6GLE
Ten z pięciomiejscowym drogomierzem, to ten z kasowaniem przebiegu pokrętłem, to i odwrócenie położenia drogomierz/licznik przebiegu dziennego dyskwalifikuje taki licznik do przeróbki. Ty masz chyba ten z kasowaniem przebiegu dziennego przyciskiem, więc raczej się nada.
To jest chyba to co jest potrzebne?
https://allegro.pl/oferta/saxo-peugeot-106-benzyna-licznik-87001250r-124tys-12082578718

Odp: Elektroniczny prędkościomierz Saxo
« Odpowiedź #27 dnia: Sierpień 25, 2022, 13:45:17 pm »

Offline ceva

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 269
    • Polonez Atu+X20SED Polonez Kombi Polski Fiat 125p
Raczej tak.

Odp: Elektroniczny prędkościomierz Saxo
« Odpowiedź #28 dnia: Sierpień 25, 2022, 13:50:53 pm »

Offline Maćko

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1946
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu + 1.8 LPGTi 23E
To jest chyba to co jest potrzebne?
https://allegro.pl/oferta/saxo-peugeot-106-benzyna-licznik-87001250r-124tys-12082578718
NIE - ten jest pędzony na linkę wg zdjęć które są w aukcji ;)

Potrzebujesz takiego:
https://allegro.pl/oferta/licznik-predkosciomierz-citroen-saxo-9617658280-ci-12428409449
lub
https://allegro.pl/oferta/licznik-predkosciomierz-citroen-saxo-citroen-12428297867
Nie prościej jest zamienić slimak i kółko od 3.9?
Żeby to zrobić trzeba wyjąć skrzynię czego wyjątkowo nie chce mi się robić. Poza tym - następnym razem jak ją wyjmę to wleci prawdopodobnie skrzynia od RX8, będę miał wtedy już częściowo ogarnięty prędkościomierz.
Był: Caro '93
Jest: LPGTi - Atu Plus 1.8 VVC 160+KM 23E | Renault Laguna 3 GT 2.0 dCi 178KM

Odp: Elektroniczny prędkościomierz Saxo
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpień 25, 2022, 14:58:56 pm »

Offline ceva

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 269
    • Polonez Atu+X20SED Polonez Kombi Polski Fiat 125p
Ups, to Maćko ma rację, to licznik mechaniczny, nie spojrzałem na wszystkie zdjęcia w aukcji...

Odp: Elektroniczny prędkościomierz Saxo
« Odpowiedź #30 dnia: Sierpień 25, 2022, 15:43:12 pm »

Offline śledzik

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2865
  • Płeć: Mężczyzna
    • Honda Accord CL9 05r +200KM
Aby zmienić napęd predkosciomierza nie trzeba wyjmowac skrzyni. Idzie to zrobić na samochodzie. Najgorsza tylko nakrętka przy wybieraku
Był: PN Caro 95r 1.6 OHV -> 1.4 16V -> 1.4 16V -> 1.6 16V PN Caro 96r 1.8 16V -> 2.9 12V V6 PN Caro Plus 01r 1.6 16V -> 1.8 16V VVC 160KM
PN Caro 96r 1.6 8V + LPG -> 1.4 16V
Jest: PN Caro 96r 1.8 16v - Big valve i ostre walki. Nie długo dostanie turbo :)

Odp: Elektroniczny prędkościomierz Saxo
« Odpowiedź #31 dnia: Sierpień 25, 2022, 20:17:06 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13828
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
wleci prawdopodobnie skrzynia od RX8
daj spokoj, na "ch*" Ci ten kaktus
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: Elektroniczny prędkościomierz Saxo
« Odpowiedź #32 dnia: Październik 17, 2023, 16:32:51 pm »

Offline Maćko

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1946
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu + 1.8 LPGTi 23E
Odkopuję temat.

Ostatnio korzystając z wolnych przebiegów w robocie trochę podłubałem i zrobiłem układ modyfikujący sygnał. Po wstępnych testach (około 20km) wychodzi, że działa stabilnie ale z racji awarii w poldku testy długodystansowe dopiero w listopadzie.

Jeśli chodzi o technikalia to konwerter sygnału zbudowałem w oparciu o Atmegę 328P (Arduino), wzorując się na rozwiązaniu które linkował kiedyś tu na forum kolega @Conrado967. Modyfikacja odbywa się w locie na zasadzie przemnożenia sygnałów z VSS o odpowiedni współczynnik korekcji i wypluciem go z powrotem do prędkościomierza. Współczynnik może być stały, zapisany w programie lub modyfikowalny poprzez potencjometr o +- 20% (w górę lub w dół względem prędkości z VSS).

Tak wygląda laboratoryjna wersja do testowania w domu :P Po lewej stronie prototyp układu modyfikującego sygnał, a po prawej to mój cyfrowy generator impulsów żebym nie musiał ciągle latać do auta na testy.



Jeśli ktoś jest zainteresowany to mogę wykonać na zamówienie taki układ. Cena gotowca do dogadania, ale na tą chwilę cena jednostkowa potrzebnych podzespołów do budowy to około 100zł (ceny z alledrogo). Całość zamknięta w obudowie około 10x8cm do schowania gdzieś za zegarami. Podłączenie to 4 przewody (+12V po zapłonie, masa, sygnał wejściowy z VSS i sygnał wyjściowy na prędkościomierz).

Działa wg. założeń z tematu czyli czujnik prędkości na skrzyni z Abimexa/GSI a prędkościomierz elektroniczny z Citroena Saxo. Prawdopodobnie zadziała również z innymi czujnikami o podobnej zasadzie działania (sygnał prostokątny 5V) ale to wymaga testów.
Był: Caro '93
Jest: LPGTi - Atu Plus 1.8 VVC 160+KM 23E | Renault Laguna 3 GT 2.0 dCi 178KM

Odp: Elektroniczny prędkościomierz Saxo
« Odpowiedź #33 dnia: Październik 17, 2023, 18:49:13 pm »

Offline Buźka

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 5091
  • Płeć: Mężczyzna
    • Klimatyzowany Caro Plus 1.4 GTI '01
Dla mnie czarna magia, ale szacunek, że ktoś cały czas próbuje coś modyfikować. Ja to bym sobie chętnie ten lublinowski z wyświetlaczem pyknął. Ciekawe, czy z nim też by to działało? Ale dorwać taki i to jeszcze tanio, to raczej ciężka sprawa.
Współczynnik może być stały, zapisany w programie lub modyfikowalny poprzez potencjometr o +- 20% (w górę lub w dół względem prędkości z VSS).
Czyli co? To można ewentualnie regulować w zależności od przełożenia mostu/wielkości kół? To jest płynna regulacja w zakresie 0-20%, czy po prostu sztywne 20 w górę lub w dół? Lublinowski obrotomierz ma z tyłu na płytce wbudowany właśnie taki potencjometr, służący do jego kalibracji. I to chyba odbywa się płynnie.

Odp: Elektroniczny prędkościomierz Saxo
« Odpowiedź #34 dnia: Październik 17, 2023, 20:57:18 pm »

Offline Maćko

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1946
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu + 1.8 LPGTi 23E
Ja to bym sobie chętnie ten lublinowski z wyświetlaczem pyknął. Ciekawe, czy z nim też by to działało? Ale dorwać taki i to jeszcze tanio, to raczej ciężka sprawa.
Jeśli w lublinie sygnał prędkości jest z jakiegoś impulsatora na skrzyni to powinno ruszyć po odpowiedniej kalibracji.

Czyli co? To można ewentualnie regulować w zależności od przełożenia mostu/wielkości kół? To jest płynna regulacja w zakresie 0-20%, czy po prostu sztywne 20 w górę lub w dół? Lublinowski obrotomierz ma z tyłu na płytce wbudowany właśnie taki potencjometr, służący do jego kalibracji. I to chyba odbywa się płynnie.

Dokładnie tak, płynna regulacja potencjometrem. Zakres regulacji można zwiększyć np. do 50%, na tą chwilę sztucznie go ograniczyłem bo większy zakres nie był mi potrzebny.

Był: Caro '93
Jest: LPGTi - Atu Plus 1.8 VVC 160+KM 23E | Renault Laguna 3 GT 2.0 dCi 178KM

Odp: Elektroniczny prędkościomierz Saxo
« Odpowiedź #35 dnia: Październik 18, 2023, 09:27:12 am »

Offline ceva

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 269
    • Polonez Atu+X20SED Polonez Kombi Polski Fiat 125p
Jesteś Geniuszem, zrobiłeś to o czym wielu marzy i wielu też obiecało (i tylko obiecało) zrobić.

Ja miałem nieco inny pomysł, i tylko pomysł, bo z jego realizacją musiałbym uderzyć do lokalnego magika, a magik jak to magik, ma inne czary na co dzień do odprawiania. Pomysł mój był taki, żeby w liczniku znaleźć układ odpowiedzialny za przeliczanie impulsów i ich korektę przed przekazaniem do silniczka krokowego. W sumie to by było chyba to samo co ty zrobiłeś, ale mnie się wydawało (z braku fachowej wiedzy) że impulsów z VSS nie da się przetwarzać na odcinku VSS-licznik.   

Mając w zasięgu twoje urządzenie, można już bardziej intensywnie myśleć o zmianie mostu na ten z 240-ki.

Świta mi że z twoją wiedzą i umiejętnościami mógłbym podejść do innego okołopolonezowego tematu, przy najbliższym spotkaniu mógłbym go przybliżyć i usłyszeć co myślisz na ten temat.

Odp: Elektroniczny prędkościomierz Saxo
« Odpowiedź #36 dnia: Październik 18, 2023, 10:42:07 am »

Offline Tomasz#1969

  • Moderator
  • Wiadomości: 3033
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro '96 & Truck '93 & N126e '83 & 960'95 & E430'98 & Rexton'02 & 1/2CCS 1.2 16V
Pięknie, bardzo się cieszę że ten temat znowu wraca dożywych  :P
OHV roxx


Cytat: turbonez
Forum nie jest od bicia konia tylko od konstruktywnych komentarzy .

Odp: Elektroniczny prędkościomierz Saxo
« Odpowiedź #37 dnia: Październik 19, 2023, 09:45:22 am »

Offline Maćko

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1946
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu + 1.8 LPGTi 23E
Jesteś Geniuszem, zrobiłeś to o czym wielu marzy i wielu też obiecało (i tylko obiecało) zrobić.

Bez przesady :P Nie wymyśliłem koła na nowo, w kwestii elektronicznej tak naprawdę tylko odwzorowałem układ który ktoś już kiedyś zbudował, oczywiście z pewnymi modyfikacjami bo niektóre części są chwilowo u nas trudniej dostępne i trzeba było poszukać zamienników. Temat programu przeliczającego to osobna kwestia, bo ten który był tam dołączony mimo że jako tako działał to był straszny... (z punktu widzenia programisty) i zwyczajnie napisałem go po swojemu.

Cytuj (zaznaczone)
Świta mi że z twoją wiedzą i umiejętnościami mógłbym podejść do innego okołopolonezowego tematu, przy najbliższym spotkaniu mógłbym go przybliżyć i usłyszeć co myślisz na ten temat.
Na listopadowej rocznicy FSO pewnie się spotkamy ;)
Był: Caro '93
Jest: LPGTi - Atu Plus 1.8 VVC 160+KM 23E | Renault Laguna 3 GT 2.0 dCi 178KM

Odp: Elektroniczny prędkościomierz Saxo
« Odpowiedź #38 dnia: Październik 31, 2023, 10:54:54 am »

Offline Maćko

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1946
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu + 1.8 LPGTi 23E
Pierwszy prototyp już jeździ u mnie w aucie, jak na razie ~200km przejechane bez zastrzeżeń. Wszystko działa wzorowo, nawet tak jakby ciszej w kabinie bez linki prędkościomierza :P
Wady: przydałoby się to trochę zminiaturyzować, PCB projektowałem to pod obudowę 120x80x41mm a jak widać dużo wolnej przestrzeni jest niewykorzystana.



Fajna zabawa z projektowaniem i wytrawianiem swoich własnych płytek, ale jednak upierdliwa i bardzo czasochłonna. Jakbym miał robić więcej takich to chyba bym zamówił wykonanie PCB u majfriendów ;) Jak ktoś chce, żebym mu zrobił taki "bulbulator" to PW.
Był: Caro '93
Jest: LPGTi - Atu Plus 1.8 VVC 160+KM 23E | Renault Laguna 3 GT 2.0 dCi 178KM

Odp: Elektroniczny prędkościomierz Saxo
« Odpowiedź #39 dnia: Październik 31, 2023, 12:10:21 pm »

Offline Oxej

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 130
  • Płeć: Mężczyzna
    • dużo, aktualnie Caro Plus
świetne!

zgaduję, że JLCPCB znasz?
Złombol '23, '24, team Carozela