Autor Wątek: Elektroniczny prędkościomierz Saxo  (Przeczytany 7717 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Odp: Elektroniczny prędkościomierz Saxo
« Odpowiedź #40 dnia: Październik 31, 2023, 12:31:28 pm »

Offline Maćko

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1946
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu + 1.8 LPGTi 23E
świetne!

zgaduję, że JLCPCB znasz?
Tak oczywiście znam i właśnie tam rozważam ewentualne zamówienie PCB jakby było więcej chętnych.
Był: Caro '93
Jest: LPGTi - Atu Plus 1.8 VVC 160+KM 23E | Renault Laguna 3 GT 2.0 dCi 178KM

Odp: Elektroniczny prędkościomierz Saxo
« Odpowiedź #41 dnia: Listopad 07, 2023, 11:51:59 am »

Offline Conrado967

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 63
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO Atu 1.8 16V
    • GTA Polish Mods
Dobra robota! Przetarłeś szlaki, teraz na pewno będzie łatwiej to ogarnąć i może też większą motywacje ku temu :). Teraz muszę ja się wziąć za swój prędkościomierz, bo od czerwca śmigam na przekłamaniu około ~16%

Pamiętasz jakie impulsy podaje czujnik GSI/Abimex przy zadanej prędkości, a jaki oczekuje prędkościomierz Saxo?

Odp: Elektroniczny prędkościomierz Saxo
« Odpowiedź #42 dnia: Listopad 07, 2023, 16:00:00 pm »

Offline Maćko

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1946
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu + 1.8 LPGTi 23E
Dobra robota! Przetarłeś szlaki, teraz na pewno będzie łatwiej to ogarnąć i może też większą motywacje ku temu :). Teraz muszę ja się wziąć za swój prędkościomierz, bo od czerwca śmigam na przekłamaniu około ~16%

Pamiętasz jakie impulsy podaje czujnik GSI/Abimex przy zadanej prędkości, a jaki oczekuje prędkościomierz Saxo?
Czujnik prędkości z poloneza co do zasady daje 6 impulsów na każdy obrót linki. W kwestii przeliczeń, dla mojego przypadku (most 3.9, przekładnia w skrzyni od mostu 4.3, koło 195/45R16) dla prędkości 100km/h (wg. GPS) musiałem przemnożyć to co otrzymuję z VSS przez współczynnik korekcji ~0.91.

W kwestii mojego układu, z racji że jest już kilku chętnych to zamówiłem kilka PCB w chinach, ciekawe czy przyjdą w tym roku <lol>

Oprócz tego obecnie testuję możliwość kalibracji po USB poprzez program który napisałem, bo o ile na stole w garażu można sobie kręcić potencjometrem i regulować do woli, o tyle w aucie podczas jazdy może być to problematyczne ;)

Był: Caro '93
Jest: LPGTi - Atu Plus 1.8 VVC 160+KM 23E | Renault Laguna 3 GT 2.0 dCi 178KM

Odp: Elektroniczny prędkościomierz Saxo
« Odpowiedź #43 dnia: Listopad 07, 2023, 22:46:37 pm »

Offline diodalodz

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2083
wystarczy zrobić switcha na przewodzie który wzorcuje 100 km/h. Rozpędzasz auto do 100 wg gps, wciskasz guzik i heja. Bez programów i zbędnej zabawy.

Odp: Elektroniczny prędkościomierz Saxo
« Odpowiedź #44 dnia: Listopad 15, 2023, 21:34:30 pm »

Offline Maćko

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1946
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu + 1.8 LPGTi 23E
wystarczy zrobić switcha na przewodzie który wzorcuje 100 km/h. Rozpędzasz auto do 100 wg gps, wciskasz guzik i heja. Bez programów i zbędnej zabawy.
No i właśnie dlatego dobrze jest czasem rzucić temat na forum, zawsze jest szansa że ktoś podsunie lepsze rozwiązanie ;) Przetestowałem i działa o wiele wygodniej niż ręczna kalibracja potencjometrem/programem USB. Jedyna wada to ryzyko, że nie każdy ma identycznie ustawioną wskazówkę na tarczy prędkościomierza, bo przecież trzeba ją zdjąć i założyć przy przekładce tarczy Saxo -> FSO.

Dzisiaj zaskoczył mnie kurier paczką z Chin :] Przyszło szybciej niż niektóre paczki które zamawiałem na allegro.




Był: Caro '93
Jest: LPGTi - Atu Plus 1.8 VVC 160+KM 23E | Renault Laguna 3 GT 2.0 dCi 178KM

Odp: Elektroniczny prędkościomierz Saxo
« Odpowiedź #45 dnia: Listopad 15, 2023, 23:40:17 pm »

Offline diodalodz

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2083
Bardzo ładnie to wyszło.
Szkoda że nie miałem zaparcia by dobrze nauczyć się cada.
Napisz w programie, że jeśli 5 razy wciśniesz switcha to wpadnie w zamkniętą pętlę bez wyjścia i  wystawi przebieg równy 100 km/h. Wtedy przed ostatecznym montażem będziesz pewny że wskazówka jest we właściwym miejscu. A dodatkowo np po 1h testu będziesz miał pewność że dobrze zlicza km bo na dziennym pojawi się równe 100.
« Ostatnia zmiana: Listopad 15, 2023, 23:43:29 pm wysłana przez diodalodz »

Odp: Elektroniczny prędkościomierz Saxo
« Odpowiedź #46 dnia: Listopad 18, 2023, 13:58:04 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4670
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
Kawał dobrej roboty, gdyby wskazówkowy prędkościomierz w moim PN nie działał z dokładnością do 2km/h, sam bym się brał za tą przeróbkę, bo można wyeliminować drgania wskazówki na niższych prędkościach (pokłosie jakości dzisiejszych linek). :)

Sam w motocyklu chciałem założyć układ z GPS-em ( Tam mam większe parcie na rozwiązanie problemu, bo wskazówka lata w przedziale 40-120), wtedy prędkość jest zczytywana układem z satelity.  ;> Takie są montowane np. do motorówek. No ale póki co, ze względu na cenę musiałem odpuścić (ceny zaczynają się od kilkuset zł).
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Elektroniczny prędkościomierz Saxo
« Odpowiedź #47 dnia: Listopad 20, 2023, 12:43:41 pm »

Offline lesor#1973

  • FSO:1993-1996 B1078
  • Klubowicz
  • Wiadomości: 1327
  • Płeć: Mężczyzna
  • Borełło, Carełło, 115c_w_Jesionie
wystarczy zrobić switcha na przewodzie który wzorcuje 100 km/h. Rozpędzasz auto do 100 wg gps, wciskasz guzik i heja. Bez programów i zbędnej zabawy.
działa o wiele wygodniej niż ręczna kalibracja potencjometrem/programem USB. Jedyna wada to ryzyko, że nie każdy ma identycznie ustawioną wskazówkę na tarczy prędkościomierza, bo przecież trzeba ją zdjąć i założyć przy przekładce tarczy Saxo -> FSO.

Dzisiaj zaskoczył mnie kurier paczką z Chin :] Przyszło szybciej niż niektóre paczki które zamawiałem na allegro.


Jest już znana cena produktu?  <co>



Sam w motocyklu chciałem założyć układ z GPS-em ( Tam mam większe parcie na rozwiązanie problemu, bo wskazówka lata w przedziale 40-120), wtedy prędkość jest zczytywana układem z satelity.  ;> Takie są montowane np. do motorówek. No ale póki co, ze względu na cenę musiałem odpuścić (ceny zaczynają się od kilkuset zł).
ceny nieco spadły, dwie stówy kosztuje.
https://pl.aliexpress.com/item/1005004955060103.html
Zważcie jegomość – odparł Sanczo Pansa – że to, co tam się ukazuje, to nie żadne olbrzymy, ino wiatraki.

Odp: Elektroniczny prędkościomierz Saxo
« Odpowiedź #48 dnia: Listopad 20, 2023, 15:45:01 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4670
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
Ten za 235zł być może zaryzykuję kupić, ciekawe, jak wygląda sprawa rozbiórki tego i upchnięcia wnętrzności w oryginalnym prędkościomierzu. Chyba będę musiał zaryzykować. Linka napędzałaby tylko licznik kilometrów, a prędkościomierz działałby po GPS.
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Elektroniczny prędkościomierz Saxo
« Odpowiedź #49 dnia: Listopad 20, 2023, 16:06:10 pm »

Offline Maćko

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1946
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu + 1.8 LPGTi 23E
Cytuj (zaznaczone)
Sam w motocyklu chciałem założyć układ z GPS-em ( Tam mam większe parcie na rozwiązanie problemu, bo wskazówka lata w przedziale 40-120), wtedy prędkość jest zczytywana układem z satelity.  ;> Takie są montowane np. do motorówek. No ale póki co, ze względu na cenę musiałem odpuścić (ceny zaczynają się od kilkuset zł).
Do arduino są gotowe moduły GPS, więc teoretycznie taki licznik z Saxo (lub inny działający na sygnale o podobnej charakterystyce) też dałoby się uruchomić i napędzać sygnałem z GPS.

Jest już znana cena produktu?  <co>
Tak: 190zł + wysyłka. Dostępne jeszcze 2 sztuki.

Może małe podsumowanie.

Tak wygląda gotowy układ:


4 przewody do podłączenia:
- Masa
- 12V po zapłonie
- Wejście sygnału z VSS
- Wyjście sygnału na prędkościomierz

Całość zamknięta w obudowie plastikowej o wymiarach 113x68x31mm. Urządzenie zabezpieczone jest wewnętrznie bezpiecznikiem polimerowym 0.2A, ale dla bezpieczeństwa zalecam zastosowanie zewnętrznego bezpiecznika (1A). Układ podczas pracy pobiera prąd rzędu 30-50mA.

Modyfikacji sygnału możliwa jest w zakresie -80%/+100% w przypadku kalibracji ręcznej, lub -90% + 500% w przypadku kalibracji za pomocą programu i połączenia USB.

Dla mojego przykładu (Most 3.9, przekładnia w skrzyni od mostu 4.3, koła 195/45R16) udało mi się tak skalibrować licznik, że w zakresie 10-120km/h wskazania pokrywają się 1:1 z GPS. W zakresie 120-180km/h różnica względem GPS to +-2km/h. Powyżej 180km/h na drodze nie testowałem, na symulatorze dociągałem do 250km/h i wtedy wskazówka opierała się już o kołek od resetowania przebiegu dziennego.

Testowane na elektronicznym liczniku z Citroena Saxo 96-98r. z drogomierzem bębenkowym (pasuje do tarczy prędkościomierza z Poloneza Plusa) i czujniku prędkości z Poloneza GSI (90148828).

Dostępne 3 opcje kalibracji + dodatkowa funkcja testowa.
1. Kalibracja automatyczna przy prędkości 100km/h wg. GPS (przytrzymanie przycisku przez 2s)
2. Kalibracja ręczna za pomocą potencjometru przy dowolnej prędkości wg. GPS (przytrzymanie przycisku przez 6s)
3. Kalibracja za pomocą programu na PC/laptop (połączenie kablem USB)
4. Funkcja testowa licznika wysyłająca stały sygnał = 100km/h (przytrzymanie przycisku przez 10s)

Podczas kalibracji na drodze zalecam pomoc drugiej osoby, tak aby kierowca mógł się skupić na drodze a druga osoba w odpowiednim czasie aktywowała np. kalibrację automatyczną.

Można też przygotować się i wgrać już odpowiednią wartość korekcji, obliczając ją na podstawie wskazań licznika i GPS. Np. jeśli wg. GPS nasza prędkość to 100km/h a licznik przekłamuje i pokazuje np. 115km/h to współczynnik korekcji jaki musimy wprowadzić to 0,869 (100/115). Współczynnik mniejszy od 1 koryguje w dół, a większy w górę.

Montaż, i użytkowanie oczywiście na własną odpowiedzialność.
Był: Caro '93
Jest: LPGTi - Atu Plus 1.8 VVC 160+KM 23E | Renault Laguna 3 GT 2.0 dCi 178KM

Odp: Elektroniczny prędkościomierz Saxo
« Odpowiedź #50 dnia: Listopad 20, 2023, 22:10:03 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4670
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
Cytuj (zaznaczone)
Sam w motocyklu chciałem założyć układ z GPS-em ( Tam mam większe parcie na rozwiązanie problemu, bo wskazówka lata w przedziale 40-120), wtedy prędkość jest zczytywana układem z satelity.  ;> Takie są montowane np. do motorówek. No ale póki co, ze względu na cenę musiałem odpuścić (ceny zaczynają się od kilkuset zł).
Do arduino są gotowe moduły GPS, więc teoretycznie taki licznik z Saxo (lub inny działający na sygnale o podobnej charakterystyce) też dałoby się uruchomić i napędzać sygnałem z GPS.

U mnie sprawa jest cięższa, bo licznik w motocyklu jest typowo mechaniczny, lata 80, i wyskalowany do 160:



Generalnie chcę zostawić mechaniczne naliczanie kilometrów i stary cyferblat, a mechaniczny prędkościomierz - zastąpić mechanizm GPSem, tylko musiałbym mieć taki licznik na GPS na stole, rozkręcony i zobaczyć, czy da się to zrobić.

Sorry za OT.
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Elektroniczny prędkościomierz Saxo
« Odpowiedź #51 dnia: Grudzień 14, 2023, 15:34:17 pm »

Offline Gomulsky

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Atu 16V GLi + Kombi 8V GSi
#potwierdzioneinfo
Ten czujnik daje 6 impulsów/obr.:

https://allegro.pl/oferta/era-550496a-czujnik-predkosc-pojazdu-12632069226