Autor Wątek: Czujnik deszczu  (Przeczytany 1335 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Czujnik deszczu
« dnia: Październik 12, 2022, 22:13:51 pm »

Offline Gomulsky

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Atu 16V GLi + Kombi 8V GSi
Panowie szybkie pytanie.

Jakiś czas temu padł mi w lali czujnik deszczy, gdzy przełącznik jest w trybie "auto" wycieraczki latają w trybie czasowym. Internety stwierdziły, że to żelowa podkładka między czujnikiem, a szybą. Dziś zmieniłem sobie rzeczoną podkładkę, ale nic to nie pomogło.

Jak sprawdzić, że czujnik jest na 100% padnięty. Czy istnieje jakiaś tajemna procedura "restetu" takiego czujnika?

Rzecz jastna pacjent laguna II czujnik boscha, czyli ten po 2003r.

Odp: Czujnik deszczu
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 12, 2022, 22:25:04 pm »

Offline diodalodz

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2080
to są czujniki odbiciowe. Kropla po prostu działa jako zniekształcenie lustra z nadajnika do odbiornika nie  leci fala świetlna.
https://www.youtube.com/watch?v=JDc-4lb7lC0
« Ostatnia zmiana: Październik 12, 2022, 22:27:46 pm wysłana przez diodalodz »

Odp: Czujnik deszczu
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 13, 2022, 10:23:27 am »

Offline Gomulsky

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Atu 16V GLi + Kombi 8V GSi
Ten film też widziałem I robiłem zgodnie z nim.  Jak działa ten czujnik też wiem.  Tyle,  że laguna 2 to trochę stare auto jak na kalibrację. A temat bardziej odnosi się do tego,  czy ten czujnik może od tak paść? Lub czy jeśli UCH wychwyci jego błędne działanie to przerzuca się na czasówkę i trzeba go w jakiś sposób poinformować, że znów powinien działać w automacie?

Odp: Czujnik deszczu
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 13, 2022, 10:48:40 am »

Offline Maćko

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1946
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu + 1.8 LPGTi 23E
Ten film też widziałem I robiłem zgodnie z nim.  Jak działa ten czujnik też wiem.  Tyle,  że laguna 2 to trochę stare auto jak na kalibrację. A temat bardziej odnosi się do tego,  czy ten czujnik może od tak paść? Lub czy jeśli UCH wychwyci jego błędne działanie to przerzuca się na czasówkę i trzeba go w jakiś sposób poinformować, że znów powinien działać w automacie?

A robiłeś jakąś diagnostykę czymś dedykowanym do Renault? DDT2000 albo Pyclip na androida? Do tego drugiego wystarczy zwykły ELM327 i ma możliwość przyuczania "zgubionych" i nowych funkcji, ale trzeba wiedzieć co się klika żeby czegoś nie spie()dolić :P
Był: Caro '93
Jest: LPGTi - Atu Plus 1.8 VVC 160+KM 23E | Renault Laguna 3 GT 2.0 dCi 178KM

Odp: Czujnik deszczu
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 13, 2022, 18:36:00 pm »

Offline diodalodz

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2080
no może paść dioda nadawcza .

Odp: Czujnik deszczu
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 14, 2022, 10:51:25 am »

Offline Mariusz#

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2282
  • Płeć: Mężczyzna
    • POLONEZ Atu+ 1.6 GSI
tu znaczenie w CLIPIE ma rodzaj szyby pod czujnik np szyba atermiczna, szyba przyciemniana no i czujnik  lub żel musi być dokładnie doklejony do szyby nie może być żadnych pęcherzy powietrza, jeśli to wszystko jest dobrze zrobione  a nadal nie działa to pozostaje sprawdzić czujnik zmierzchu jeśli on tez nie działa to będzie wina modułu UCH, czujnik zmierzchu aktywacja w trybie skandynawskim też w ClIPE lub w manetce jeśli występuje przycisk AUTO.
Pan inżynier widzę, że lubi jeździć tym polonezem

Odp: Czujnik deszczu
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 15, 2022, 16:28:05 pm »

Offline Gomulsky

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Atu 16V GLi + Kombi 8V GSi
A robiłeś jakąś diagnostykę czymś dedykowanym do Renault?... Pyclip
Dedytkowanym nie. Po zeskanowaniu Vscanem UCH błędy jakie się pojawiły to: DF063; DF097; DF079; DF078; DF080; DF052. Błąd DF097 opisany jest jako "obieg pozycji zatrzymania przedniej wycieraczki", ale internety milczą na jego temat. Niestety nie byłem wstanie odczytać tego co wskazuje czujnik deszczu i czujnik zmierzchu. Co do konfiguracji to UCH ma i miał zakodowany czujnik deszczy.
Co do tego RuClipa, to musiałbym mieć "czysty" w roli piaskownicy z odpowiednim wyjściem USB, a z tym mam trochę problem.

Tak się jeszcze zastanawiam, czy da się sprawdzić diody czujnika za pomocą kamery w tefelonie? Czy emitowane przez nie światło IR będzie widoczne na wyświetlaczu?