Autor Wątek: Tłoki vvc 160  (Przeczytany 2082 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tłoki vvc 160
« dnia: Listopad 13, 2022, 13:21:53 pm »

Offline Majonez

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 559
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez C+ gli
Jako że moja 145 zostanie rozebrana i przejdzie rewizję, chciałbym pokusić się o konwersję na 160, no i tu wychodzi problem z dostępnością tłoków. To co znalazłem z tych lepszych (chyba) to:

Tłoki nural https://www.autoczesciexpert.pl/nural-8237655, ale jak rozumiem w tej cenie dostanę tylko goły tłok bez pierścieni i sworznia, no i tu kolejny problem skąd wziąć sworznie ?

Czy np. ten będzie pasował ? https://allegro.pl/oferta/sworzen-tloka-tlokowy-opel-ford-18-mm-l-53-mm-12844061997

Tłoki mahle, z pierścieniami ale znowu bez sworzni https://tiny.pl/wcmnl

I 2 zestawy ten ten tańszy coś podejrzanie tani, ale nie mogę znaleźć żadnych dodatkowych informacji dla sprawdzenia

https://tiny.pl/wcmk7

https://tiny.pl/wcmk9

Oczywiście można zamówić bezpośrednio od chińczyka, ale jakoś nie bardzo jestem do tego przekonany https://www.alibaba.com/product-detail/STOCK-LFL000990-PISTON-KIT-FOR-MG_62247696324.html

Czy istnieją jeszcze jakieś alternatywy ? Używki to dramat, chciałbym to ogarnąć możliwe jak najlepiej, no i czy gdzieś można kupić osobno nowe sworznie +zabezpieczenia  <mysli> .

Odp: Tłoki vvc 160
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 13, 2022, 13:59:19 pm »

Offline Maćko

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1944
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu + 1.8 LPGTi 23E
Cytuj (zaznaczone)
Tłoki nural https://www.autoczesciexpert.pl/nural-8237655, ale jak rozumiem w tej cenie dostanę tylko goły tłok bez pierścieni i sworznia, no i tu kolejny problem skąd wziąć sworznie ?
Na 99,9% w zestawie są nowe pierścienie i sworznie, dla pewności zadzwoniłbym do sklepu i się po prostu zapytał. Nural był dostawcą OEM tłoków dla rovera więc tu nie powinno być niespodzianek. I tak fart że są w ogóle dostępne, jak w ubiegłym roku składałem swoje VVC to nigdzie w Polsce nie było dostępności tych tłoków.

Upewnij się też, że na pewno kupujesz 87-522700-10 (160) a nie 87-522700-00 (1.6/1.8/VVC 145).

Cytuj (zaznaczone)
I 2 zestawy ten ten tańszy coś podejrzanie tani, ale nie mogę znaleźć żadnych dodatkowych informacji dla sprawdzenia

https://tiny.pl/wcmk7

https://tiny.pl/wcmk9
Po zdjęciach wnioskuję, że to są zwykłe tłoki od 1.6/1.8/VVC 145.

Cytuj (zaznaczone)
Oczywiście można zamówić bezpośrednio od chińczyka, ale jakoś nie bardzo jestem do tego przekonany https://www.alibaba.com/product-detail/STOCK-LFL000990-PISTON-KIT-FOR-MG_62247696324.html
Wiem, że kilka silników w kręgach FSO zostało poskładanych na tych tłokach i mają się dobrze, ale średnio trzymają wymiary i trzeba je od razu wysłać do szlifierza, żeby pomierzył i dopasował z tulejami ;) Najlepiej kupić 2 zestawy, żeby było z czego wybierać :d

Cytuj (zaznaczone)
Czy istnieją jeszcze jakieś alternatywy ? Używki to dramat, chciałbym to ogarnąć możliwe jak najlepiej, no i czy gdzieś można kupić osobno nowe sworznie +zabezpieczenia  <mysli> .
Nie spotkałem się ze sworzniami do k-serii sprzedawanymi osobno. W tych silnikach sworznie są zaciskane na gorąco w główce korbowodu, nie mają zabezpieczeń.
Był: Caro '93
Jest: LPGTi - Atu Plus 1.8 VVC 160+KM 23E | Renault Laguna 3 GT 2.0 dCi 178KM

Odp: Tłoki vvc 160
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 13, 2022, 15:19:46 pm »

Offline Thomson#1976

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 581
Kupowałem kilka razy tłoki z Aliexpress z mg6 o numerze LFPS0010B. Słyszałem o zestawach gdzie coś odbiegało od normy ale idzie się dogadać w takiej sytuacji. Moje komplety zawsze stały równo względem siebie (zawsze miały 79,95-96 mm średnicy w miejscu pomiarowym, mierzone sprawdzonym mikrometrem). Jakościowo z wyglądu nie ma się do czego doczepić jak to bywa z innymi chińskimi częściami.

Odp: Tłoki vvc 160
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 13, 2022, 17:37:54 pm »

Offline Majonez

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 559
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez C+ gli
Dzięki Panowie, już coś wiem. Ceny chińczyka są kuszące, nawet jeśli przyjdzie kupować 2 zestawy, zastanowię się. Czekam jeszcze na opinię naszego forumowego mastera po k serii Multeca  <spoko>

Odp: Tłoki vvc 160
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 13, 2022, 20:53:15 pm »

Offline Multec

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3762
  • Płeć: Mężczyzna
    • E46 325Ci | ROVER 45 1.8 | C+ 98 | Caro 1996 1.6 16V
Co do trzymania wymiarów przez chińskie tłoki to Maćko zasugerował się tym co mówiłem na temat dostępnych w PL tłoków produkcji, a raczej dystrybucji firmy Britpart. Tłoki chińskie, które szły na pierwszy montaż do silników SAIC są sympatycznej jakości, nie mają odchyłek wagowych jeden od drugiego i trzymają fabryczne wymiary. Ale też loteria co się kupi na Ali. Ja zamawiałem bezpośrednio od chińczyka, nie przez ali itd.
Dodam tylko, że tuleje Goetze też wcale rewelacyjne nie są, bo rzadko kiedy mają wymiar założony przez książkę serwisową.
"JAZDA PRÓBNA" c.d nastąpi...

Odp: Tłoki vvc 160
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 13, 2022, 21:47:43 pm »

Offline Majonez

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 559
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez C+ gli
To mnie zmartwiłeś co do tulei, bo właśnie zamierzałem kupić firmy Goetze. Jest na rynku coś lepszego ? Co do tłoków mógłbyś się podzielić jak zakupić bezpośrednio ? Czy to za dużo kombinacji, wtedy kupię na ali .

Odp: Tłoki vvc 160
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 13, 2022, 21:50:20 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13824
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
czym roznia sie tloki 160 od pozostalych, maja inne denka, doprezaja silnik ?
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: Tłoki vvc 160
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 13, 2022, 22:01:23 pm »

Offline Thomson#1976

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 581
Tuleje goetze w moich rękach miały zawsze 80,02mm -80,03mm, czasem z owalem ~0,005mm. Generalnie różnice wymiarowe wiązały się wtedy z różnym 3-literowym kodem pod numerem części który widnieje na tulei. Może to zbieg okoliczności, może po prostu selekcja. Tuleja jest zaplombowana w ori opakowaniu, nie ma możliwości sprawdzenia po samym pudełku. Generalnie jeśli nie planujesz do silnika grubego turbo narażając się przy tym na sprawdzenie w boju jakości każdej z zastosowanych części lub wad materiałowych, to nie ma obaw żeby zastosować chińskie tłoki z Ali (oryginał SAIC montowany w chińskich Roewe/MG) czy tuleje goetze zachowując kontrolę nad odpowiednim spasowaniem (toleracją) części

« Ostatnia zmiana: Listopad 13, 2022, 22:05:51 pm wysłana przez Thomson#1976 »

Odp: Tłoki vvc 160
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 14, 2022, 10:14:46 am »

Offline Maćko

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1944
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu + 1.8 LPGTi 23E
czym roznia sie tloki 160 od pozostalych, maja inne denka, doprezaja silnik ?
Tłoki od 160 mają mniejsze podcięcia na zawory i minimalnie grubsze półki pierścieni. Doprażają o pomijalne wartości, stopień sprężania wg. danych katalogowych dla VVC 145 i 160 podawany jest taki sam (10.5:1).

Tłok 1.6/1.8/1.8 VVC 145:


Tłok 1.8 Turbo / 1.8 VVC 160:
Był: Caro '93
Jest: LPGTi - Atu Plus 1.8 VVC 160+KM 23E | Renault Laguna 3 GT 2.0 dCi 178KM

Odp: Tłoki vvc 160
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 14, 2022, 20:54:19 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13824
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
mniejsze podciecia w silniku o szerszych fazach - dziwne i z ujemnym sensem, ale czego mozna wymagac od herbatnikow,
to rozsuniecie pierscieni ma na celu wzmocnienie tloka? to zwykle mialy problem z pekaniem polek przy wysokich obrotach?
cisnienie w komorze nie jest wieksze niz w wersji 145 (na normalnych tlokach z tego co piszecie), wiec wzmocnienie raczej szlo w kierunku prdkosci obrotowej,

a wersja 150t ma takie same tloki jak 160, wtedy wzmocnienie w kierunku cis. a nie obrotow,
no nie wiem, czy chcac tuningowac 145 do 160 akurat tloki sa pierwsza potrzeba
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: Tłoki vvc 160
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 14, 2022, 22:30:18 pm »

Offline Maćko

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1944
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu + 1.8 LPGTi 23E
Cytuj (zaznaczone)
mniejsze podciecia w silniku o szerszych fazach - dziwne i z ujemnym sensem, ale czego mozna wymagac od herbatnikow,
to rozsuniecie pierscieni ma na celu wzmocnienie tloka? to zwykle mialy problem z pekaniem polek przy wysokich obrotach?
cisnienie w komorze nie jest wieksze niz w wersji 145 (na normalnych tlokach z tego co piszecie), wiec wzmocnienie raczej szlo w kierunku prdkosci obrotowej,

a wersja 150t ma takie same tloki jak 160, wtedy wzmocnienie w kierunku cis. a nie obrotow,
Nie wiem czym się kierowali inżynierowie z Powertraina, ale Anglicy zajmujący się tuningiem tych silników, głównie Dave Andrews nie zalecają przekraczać 160KM i 7200rpm na zwykłych tłokach bo grozi to mniej więcej tym co widać na zdjęciach niżej. Tłoki 160 niby są zdolne przyjąć 180-190KM i max 7800 rpm. Te ograniczenia dotyczą modyfikacji silników wolnossących gdzie moc robi się głównie wysokimi obrotami. W przypadku Turbo potrafią wytrzymać sporo więcej jeśli jest to dobrze wystrojone. Przykładem niech będzie 1.8T Wojtka i wynik 260KM/340NM (http://forum.fsoptk.pl/index.php?topic=51658.40), w dodatku z tego co słyszałem to właśnie na tłokach 160 od Chińczyków.

no nie wiem, czy chcac tuningowac 145 do 160 akurat tloki sa pierwsza potrzeba
Powiedz to temu osobnikowi :]



Kolejną ciekawostką niech będzie to że VVC 145 ma mocniejsze korby ale słabsze tłoki. VVC 160 ma słabsze korby i mocniejsze tłoki :d
Był: Caro '93
Jest: LPGTi - Atu Plus 1.8 VVC 160+KM 23E | Renault Laguna 3 GT 2.0 dCi 178KM

Odp: Tłoki vvc 160
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 14, 2022, 23:00:03 pm »

Offline Majonez

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 559
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez C+ gli
Właśnie miałem się powołać na twój przykład Maćko, nie chciał bym żeby taka kaszana odwaliła się w moim silniku.

Kolejną ciekawostką niech będzie to że VVC 145 ma mocniejsze korby ale słabsze tłoki. VVC 160 ma słabsze korby i mocniejsze tłoki

A to ciekawostka, o tym nie słyszałem :) . Dobra skoro piszecie żeby kupować nic się nie bać, to decyzja już raczej zapadła .

Odp: Tłoki vvc 160
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 15, 2022, 00:04:41 am »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13824
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
Powiedz to temu osobnikowi
jezeli to tylko jeden tlok, to rownie dobrze moze byc przypadek,
ale fabrycznie oczywiscie mogli sie pochylic nad problemem, ze podwyzszenie obciazen na obrotach wyraznie wyzszych niz pierwotnie silnik mial wykorzystywac, moze wymagac jakichs modyfikacji,
tylko dziwne, ze to polaczyli z wersja doladowana, gdzie obroty sa dosc niskie, no ale taka unifikacje sobie wymyslili

Kolejną ciekawostką niech będzie to że VVC 145 ma mocniejsze korby ale słabsze tłoki. VVC 160 ma słabsze korby i mocniejsze tłoki :d
moze je odchudzili, zeby mialy mniejsza bezwladnosc, a wiec mniejsze sily chcace je zlamac przy wysokich obrotach

W przypadku Turbo potrafią wytrzymać sporo więcej jeśli jest to dobrze wystrojone. Przykładem niech będzie 1.8T Wojtka i wynik 260KM/340NM
nie wierze w wytrzymalosc tego silnika przy takich parametrach,
jego konstrukcja nie nadaje sie do tak duzego doladowania, o czym zreszta herbatniki sami wiedzieli robiac wersje doladowana 150KM i zamiast ciut mocniej dmuchnac to do 160KM postanowili dojsc bez doladowania,
bardzo dlugie sruby glowicy maja duzy potencjal do rozciagania sie, wiec wieksze cis. beda podnosic czapke,
zreszta wszyscy wiemy, ze ten silnik nie potrzebuje specjalnej zachety, zeby wypluc UPG,
dlatego to nie tloki limituja doladowanie tego silnika, ale raczej ... blok z glowica

co do chinskich tlokow, to linkowane silniki byly tylko WC i Turbo, wiec na tych "wzmocnionych" tlokach,
czy kitajce produkuja tez zwykle tloki, skoro cale silniki jedynie w najmocniejszych wersjach ?
i czy ktos sie orientuje, czy turbo ma grubsza uszczelke pod glowica, zeby odprezyc silnik ? grubsza uszczelka przydalaby sie do bardziej splanowanych glowic, bo patrze, ze juz nie tak latwo o czesci w niskich cenach jak pare lat temu,
te wzmocnione tloki tez sie raczej nie nadadza do zwyklych silnikow, bo zawory moga nie zmiescic sie w mniejszych podcieciach
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: Tłoki vvc 160
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 15, 2022, 09:29:09 am »

Offline Multec

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3762
  • Płeć: Mężczyzna
    • E46 325Ci | ROVER 45 1.8 | C+ 98 | Caro 1996 1.6 16V
No tak średnio KGB. Po pierwsze, wersja 150PS wynikała tylko i wyłącznie z faktu, że w gamie 75/ZS był model V6 o mocy 190koni i nie miałoby to zbyt dużego sensu by były dwa modele o podobnej mocy. Dlaczego o podobnej? A dlatego, że istniały fabryczne kalibracje sterownika na moc. ok. 200koni i 285-300Nm (nie pamiętam dokładnie). Na podstawie, których zresztą powstał "remap" dla 1.8T oferowany przez ZandF/KMaps czyli byłych inżynierów MGR. I ten setup był testowany i nie było z nim problemów i jeździ w UK takich sprzętów w UK w różnych budach, np. Rover 100 dosyć sporo.
Nawiązując do Rovera 1.8T Wojtka to jeżeli już jeździ to jest upalany, np. w drifcie, a to nieporównywalnie gorsze warunki dla silnika niż "normalna" czy tam "dynamiczna" jazda po drodze. Poraz kolejny powielany jest mit, że ten silnik ma problem ze szczelnością cylindra. Otóż nie, nie ma. Największa część awarii to wyciek płynu do oleju lub odwrotnie, ewentualnie płyn na zewnątrz. Należy dodać, że istnieją w UK również silniki, które mają i po 500/600koni z 1.8. Zresztą Zastec już ponad 10 lat temu pokazał, że seryjna uszczelka trzyma 2 bary doładowania.

Dodatkowo należy dodać ze po przeprojektowaniu silnika/uszczelki/śrub przez anglików na zlecenie SAIC czyli chińczyków problem uszczelki już się nie pojawia. W pakiecie jest wzmocniona magistrala oleju, MLS nowego typu, śruby 10.9, inna procedura dociągania oraz takie sprawy, jak fabrycznie obrabiane kanały wodne w glowicy, które w K-Serii często były pozarastane przez niedoskonałość odlewu. Inna sprawa to zmieniony rodzaj aluminium oraz sposób odlewania. Nie jest to już odlew w piasku, a wysokociśnieniowy. Przy czym elementy w/w ze zmodernizowanego K do starego K również dają wymierne efekty. I nie mówię tu o bloku i głowicy, a o pakiecie uszczelka, śruby oraz magistrala.

Produkują tłoki standardowe oraz VVC/1.8T.
W 1.8T jest stopień sprężania 9.5:1 uzyskany przez krótszy korbowód. Reszta jest ta sama.
Tłoki z VVC/1.8T mogą mieć jedynie kolizję z zaworami w 1.6, gdzie tłok jest wyżej w GMP o 1.4mm, ale nie jest to sprawdzone. W zwykłym 1.8 nie będzie problemu, bo a) niższy wznios krzywki, b) mniejsze zawory.

Korby w VVC145 są inne, "lepsze" tylko do początku 1998, później już były te same co w reszcie 1.8 do końca produkcji.
"JAZDA PRÓBNA" c.d nastąpi...