Autor Wątek: A może by tak... wodór?  (Przeczytany 1672 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

A może by tak... wodór?
« dnia: Styczeń 07, 2023, 21:14:20 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4668
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
Dzisiaj w Zamościu, podczas rozmowy z jednym sprzedawcą części do zacnego, rumuńskiego pojazdu, usłyszałem, że po okolicy jeździ borewicz 1.5 z instalacją wodorową. "Genialna sprawa jeśli chodzi o osiągi i ekonomię, problem na przeglądzie". Ja w tym temacie jestem totalnie w lesie, nie interesowałem się do tej pory tematem. Może znacie przypadki montażu takich instalacji do samochodów z gaźnikami/wtryskiem jednopunktowym? A może znacie właściciela rzeczonego auta? Ktoś testował taki sposób zasilania w aucie?

Ostatni temat, jaki znalazłem pochodzi z 2014 roku, i zawiera mało przydatnych informacji, trochę się zmieniło przez te parę lat - ktoś coś?
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: A może by tak... wodór?
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 07, 2023, 21:53:49 pm »

Offline banned

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6584
  • Płeć: Mężczyzna
A jak zamierzasz produkować wodór? Zamierzasz zbudować fabrykę elektrochemicznego rozkładu wody i zasilić ją reaktorem jądrowym, przeprowadzać reforming parowy gazu ziemnego, czy odkryłeś sposób wytwarzania syntetycznych hydrogenaz?
Osiągi samochodów FSO fabrycznie mierzone z 5 osobami i 50kg bagażu na pokładzie.
Kupię części nadwozia Polonez Plus kolor 44E

Odp: A może by tak... wodór?
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 07, 2023, 22:54:46 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13828
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
zalatuje mi to bzdura i konfabulacja,
skad ktos wzial zbiorniki do przechowywania wodoru?
i gdzie tankuje wodor?

Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: A może by tak... wodór?
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 08, 2023, 06:06:41 am »

Offline mp79

  • Autsajder
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3055
  • Płeć: Mężczyzna
    • truckło
Z tego co ja kiedyś czytałem w jakimś artykule - nie pamiętam już, czy w prasie, czy w internecie - zasilanie wodorem ma rację bytu jedynie w przypadku większych pojazdów (> 3,5 t; np. autobusy, jakie rzeczywiście sobie kojarzę), ponieważ rozmiar cząsteczki wodoru generuje problemy materiałowe i musi być naprawdę pancerny zbiornik. Nawet gdyby pomijać konieczność większego sprężenia tego gazu (wodór sam z siebie jest bardzo rzadki, więc mało wydajny), butla na propan-butan nie nadaje się do jego przechowywania - cząsteczki wodoru są w stanie przedostawać się przez jej ścianę zewnętrzną. Dla mnie to brzmi jak bajeczka, podobnie jak borewicz na wodór, ponieważ trudno mi wyobrazić sobie, że cokolwiek przenika przez szczelną stalową powłokę, zwłaszcza tej grubości. No ale podobno robili jakieś badania i wyszło im, że tak przechowywanego wodoru jednak stopniowo ubywa.

Odp: A może by tak... wodór?
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 08, 2023, 13:27:55 pm »

Offline utek

  • utek#1915
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3692
  • Płeć: Mężczyzna
  • kujawiak
Może chodzi o dodatek wodoru, a nie 100% zasilanie.

Odp: A może by tak... wodór?
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 08, 2023, 15:40:28 pm »

Offline banned

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6584
  • Płeć: Mężczyzna
Pewnie o tego co doprężył silnik parą wodną i myśli że mu się wodór spala.
Osiągi samochodów FSO fabrycznie mierzone z 5 osobami i 50kg bagażu na pokładzie.
Kupię części nadwozia Polonez Plus kolor 44E

Odp: A może by tak... wodór?
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 08, 2023, 16:58:41 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13828
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
cząsteczki wodoru są w stanie przedostawać się przez jej ścianę zewnętrzną. Dla mnie to brzmi jak bajeczka
a wyobrazasz sobie, ze woda przenika przez gabke? to stalowa sciana zbiornika jest taka gabka dla czasteczki wodoru (i helu zreszta tez),

nie wiem, czy to temat na dyskusje o wodorze, sposobach jego wykorzystania, przechowywania i oplacalnosci - raczej nie, bo zaczety infantylnie,
w skrocie: wodor przegral rywalizacje z akumulatorami w zastosowaniach motoryzacyjnych, bo zwyczajnie nie ma z nimi szans,
lobbowanie tego rozwiazania jest zwiazane z grupa interesow ludzi, ktorzy kiedys wlozyli w rozwoj tej technologii gruby szmal i nie maja zamiaru stracic,
wiec musza wydoic publiczne pieniadze, bo inaczej nieoplacalnych rozwiazan nie da sie spieniezyc
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: A może by tak... wodór?
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 08, 2023, 20:33:11 pm »

Offline mp79

  • Autsajder
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3055
  • Płeć: Mężczyzna
    • truckło
a wyobrazasz sobie, ze woda przenika przez gabke? to stalowa sciana zbiornika jest taka gabka dla czasteczki wodoru (i helu zreszta tez),
Tak, chodzi o wielkość cząsteczki/atomu - ale też o to, że wielu z nas trudno wyobrazić sobie coś tak małego. Tym bardziej, że metale mają strukturę kryształu. Nie wiem co prawda, jak to jest w przypadku stali, która jest de facto stopem, i to zawierającym niemetal - no ale chyba za bardzo odbiegamy od tematu 🤪

Odp: A może by tak... wodór?
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 08, 2023, 21:24:00 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13828
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
nie odbiegamy, bo to najistotniejszy problem w magazynowaniu wodoru,
czasteczka przenika wiazania struktury krystalicznej, a cis. 300-700 atmosfer pomaga wypychac czasteczki,
opracowano juz ciekawe kompozyty np. zamykanie czasteczek w nanorurkach pod wplywem pola elektrycznego, tylko ceny nigdzie nie ma podanej ;>
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: A może by tak... wodór?
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 09, 2023, 15:01:01 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4668
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
Chodziło mi raczej o coś tego typu, może nie sprecyzowałem -> nie chodziło o auto zasilane 100% tylko wodorem i budowę elektrowni, tylko o znacznie prostszą instalację:

https://www.youtube.com/watch?v=FbxmODiVYqs

Zależnie od rodzaju instalacji słyszałem o oszczędnościach na paliwie, zależnie od opowiadającego: 15 lub więcej procent (facet z filmu twierdzi, że 40).
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: A może by tak... wodór?
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 09, 2023, 19:02:07 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13828
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
a to co dupe zawracasz jakimis wynalazkami ze stumilowego lasu,
a ten koles tez dobry, przeciez takie sraudi w gnoju to pali 5l ,a jak zapierdlasz 140 przez lublin to maks. 5.5l,
a jemu pali o 2l mniej, czyli ile qwa, 3 ?

az wyciagnalem swoj generator, zeby policzyc blachy i jest ich 6szt,
temat powraca cyklicznie, chyba przydalyby sie ostateczne pomiary i wnioski, ale tak bardzo mi sie nie chce, ze jprdl
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: A może by tak... wodór?
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 10, 2023, 19:35:49 pm »

Offline mp79

  • Autsajder
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3055
  • Płeć: Mężczyzna
    • truckło
nie odbiegamy, bo to najistotniejszy problem w magazynowaniu wodoru
Ale temat - jak by nie było - dotyczy nie magazynowania wodoru, lecz wykorzystania go jako paliwa. Innymi słowy - czy w ogóle warto zawracać sobie głowę jego magazynowaniem...

Odp: A może by tak... wodór?
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 12, 2023, 11:34:42 am »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13828
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
a jak zasilic silnik bez zmagazynowanego paliwa? masz taka flore bakteryjna, ze pojedziesz pierdzac i bekajac na biezaco?
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: A może by tak... wodór?
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 12, 2023, 14:31:38 pm »

Offline mp79

  • Autsajder
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3055
  • Płeć: Mężczyzna
    • truckło
a jak zasilic silnik bez zmagazynowanego paliwa?
Gazu drzewnego podobno nie da się magazynować, a podobno da się na nim jeździć, więc ten tego...
To po pierwsze.
Po drugie... Kwestia problematyczności przechowywania wodoru jest ogólnie znana, w przeciwieństwie do kwestii zachowywania się polonezowskiego OHV na tym paliwie. Jeżeli ktoś woli taki eksperyment zaczynać od konstruowania zbiornika na wodór specjalnie do poloneza, zamiast tymczasowo podłączyć jakiś gotowy zbiornik, jak najbardziej ma do tego prawo.

Odp: A może by tak... wodór?
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 12, 2023, 15:13:26 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13828
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
a kto chce konstruowac zbiornik na wodor? mozesz go sobie kupic za milion milionow,
problem jest taki, ze zaden z nas tego zbiornika nie kupi, ale zrzucimy sie wszyscy na zbiornik dla jakiegos przychlasta w czepku urodzonego,

nie wiem po co chcesz sprawdzac dzialanie OHVki na wodorze - sensu w tym nie ma,
jezeli koniecznie chcesz jezdzic na wodorze to najlatwiej go magazynowac w formie metanolu,
ze tak powiem : metanol - nie widzę przeszkód!
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: A może by tak... wodór?
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 14, 2023, 12:36:19 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4668
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
a to co dupe zawracasz jakimis wynalazkami ze stumilowego lasu,

A bo od tego jest forum, a ja mam pytanie i chęć rozjaśnienia w głowie pewnych kwestii, mógłbym w tym czasie oglądać śmiesznego kota na tiktoku albo pogrzeby psów wojskowych na judupie, ale wyobrałem taki temat, cholera jasna. Na razie odpowiedzi rzeczowej brak kogoś kto ma to tutaj zamontowane w samochodzie, nikt nic sensownego nie napisał, same gdybania i teoretyzowanie, chyba fajnie by było, jakby ktoś to sprawdził, nie? Pokonaj lenia, załóż do auta, zrób testy i obal/potwierdź sens tego w aucie, żeby temat więcej nie powracał :P Skoro masz już generator, to masz łatwiej niż ja, bo musiałbym go budować od zera, a chcę wiedzieć, czy ma to sens, czy tylko stracę czas.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 14, 2023, 12:45:33 pm wysłana przez Daniel#1984 »
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: A może by tak... wodór?
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 14, 2023, 12:49:32 pm »

Offline Tales

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1307
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO Polonez Caro 1.6GLE
same gdybania i teoretyzowanie
Czyli jak 70% nowych postów na tym forum. Aż czasami miło poczytać posty sprzed kilku, kilkunastu lat.

Odp: A może by tak... wodór?
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 14, 2023, 12:50:50 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4668
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
No więc warto odwrócić ten trend i podyskutować rzeczowo. Jak się wkurzę, to wyrzucę ciężko zarobione pieniądze i to zbuduję, bo aktualne ceny jakiejkolwiek benzyny zachęcają do oszczędności, a tutaj dodatkowo mamy informację, że auto na takiej instalacji chodzi jeszcze lepiej i kulturalniej. Przydałoby się to potwierdzić.

Tutaj facet wystawia taki wynalazek, jednak cena dość powalająca: https://allegro.pl/oferta/generator-hho-ogniwo-sucha-cela-11717308786

No i do silnika 1.6 raczej nie potrzeba aż takiej wydajności, z tego co czytałem.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 14, 2023, 12:52:48 pm wysłana przez Daniel#1984 »
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...