Autor Wątek: prędkościomierz strasznie kłamie....  (Przeczytany 3023 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

prędkościomierz strasznie kłamie....
« dnia: Sierpień 12, 2023, 18:32:29 pm »

Offline Budrylka

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 6
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Atu+ 1.6 GSi.
Dzień dobry,

Mam problem z prędkościomierzem - przekłamuje około 30 - 40 km im szybciej ty bardziej łże. Przy prędkości max - licznikowo 195 km/h, wg. GPS - 150 km/h, subiektywne odczucia pasażerów 350 km/h....
Nie bardzo wiem od czego zacząć poszukiwania - licznik??, ślimak w skrzyni?

 samochód to atu+ gsi rocznik 2001.

Odp: prędkościomierz strasznie kłamie....
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 12, 2023, 18:58:36 pm »

Offline ceva

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 270
    • Polonez Atu+X20SED Polonez Kombi Polski Fiat 125p
Czy skrzynia biegów jest oryginalna tzn. od osobowego 1,6? Czy może ktoś zmienił na taką od Trucka, tam jest inny napęd prędkościomierza i na pewno będzie przekłamywać prędkość.
Zacząłbym jednak od licznika, przejechany dystans pokazuje prawidłowo?

Odp: prędkościomierz strasznie kłamie....
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 12, 2023, 19:10:52 pm »

Offline Budrylka

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 6
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Atu+ 1.6 GSi.

Chyba cały układ napędowy jest oryginalny - pewnien na 100% nie jestem. Wydaje mi się że skrzynia z trucka, nie pozwoliła by na osiągnięcie 150 km/h.

Odp: prędkościomierz strasznie kłamie....
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 12, 2023, 19:45:09 pm »

Offline ceva

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 270
    • Polonez Atu+X20SED Polonez Kombi Polski Fiat 125p
Skrzynia od trucka różni się od osobowej tylko napędem licznika.

Napisz jeszcze to o co pytałem, czy drogomierz pokazuje właściwą wartość w stosunku do przejechanych kilometrów.

Odp: prędkościomierz strasznie kłamie....
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 12, 2023, 20:42:17 pm »

Offline Sławek#1978

  • Partacz
  • Klubowicz
  • Wiadomości: 1678
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro '96 OHV Turbo Intercooler +1?? KM?? & Fiat Marea Weekend 1.9 JTD '01 110 KM - Gruz Holownik & Volvo V70 2.4T AWD '01 200 KM - Dailycar "TurboŁoś"
samochód to atu+ gsi rocznik 2001.
Jaki przebieg auta? Przy dużych nalotach sprężyna prędkościomierza rozciąga się i urządzenie zaczyna pokazywać głupoty. Na pocieszenie drogomierz liczy wtedy przejechany dystans poprawnie gdyż ma stałe połączenie ze skrzynią biegów (chyba że ktoś założył skrzynię która współpracowała z mostem o innym przełożeniu głównym, albo pchał paluszki i zmieniał przekładnię licznika przy skrzyni wraz z kołem napędowym).
Im dalej w blachę tym więcej rdzy...

Odp: prędkościomierz strasznie kłamie....
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 12, 2023, 22:29:45 pm »

Offline Budrylka

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 6
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Atu+ 1.6 GSi.
Skrzynia od trucka różni się od osobowej tylko napędem licznika.

Napisz jeszcze to o co pytałem, czy drogomierz pokazuje właściwą wartość w stosunku do przejechanych kilometrów.
Jutro sprawdzę

Odp: prędkościomierz strasznie kłamie....
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 12, 2023, 22:34:54 pm »

Offline Budrylka

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 6
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Atu+ 1.6 GSi.

przebieg jest wręcz symboliczny - 41 tys km.

Odp: prędkościomierz strasznie kłamie....
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 13, 2023, 15:24:42 pm »

Offline Budrylka

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 6
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Atu+ 1.6 GSi.
Witam,
Drogomierz pokazuje absolutnie prawidłowo.
Czyli - licznik do wymiany??

Odp: prędkościomierz strasznie kłamie....
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 13, 2023, 15:42:04 pm »

Offline Majonez

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 560
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez C+ gli
Tak, kiedyś się bawiłem w podciąganie sprężynki ale i tak przy wyższych prędkościach pokazywał głupoty.

Odp: prędkościomierz strasznie kłamie....
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 13, 2023, 18:04:55 pm »

Offline śledzik

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2865
  • Płeć: Mężczyzna
    • Honda Accord CL9 05r +200KM
To chyba ja mam wyjątek.u mnie czym szybciej tym precyzyjnej. Predkosciomierz pokazuje 200 i GPS również 200. Pokazuje 100 a GPS 96
Był: PN Caro 95r 1.6 OHV -> 1.4 16V -> 1.4 16V -> 1.6 16V PN Caro 96r 1.8 16V -> 2.9 12V V6 PN Caro Plus 01r 1.6 16V -> 1.8 16V VVC 160KM
PN Caro 96r 1.6 8V + LPG -> 1.4 16V
Jest: PN Caro 96r 1.8 16v - Big valve i ostre walki. Nie długo dostanie turbo :)

Odp: prędkościomierz strasznie kłamie....
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 14, 2023, 01:41:04 am »

Offline Mat

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 58
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO Polonez Caro 1.9 GLD
Przebieg u mnie około 345 000,i prędkościomierz, od 12 lat zawyża 20 km/h, przy maksymalnych prędkościach więcej, napęd w skrzynce biegów prawidłowy, tak samo drogomierz wskazuję prawidłowo :P

Odp: prędkościomierz strasznie kłamie....
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 14, 2023, 02:13:09 am »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4670
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
Tak, kiedyś się bawiłem w podciąganie sprężynki ale i tak przy wyższych prędkościach pokazywał głupoty.
Ja problem załatwiłem zdejmując wskazówkę, i przekładając, aby wskazywał o jedną kreskę mniej. I teraz jest precyzyjny, pokazuje plus minus 2-3km/h  :)
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: prędkościomierz strasznie kłamie....
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 14, 2023, 21:04:07 pm »

Offline Majonez

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 560
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez C+ gli
Przy 140 według gps wskazówka leciała w kosmos więc przekładanie by nic nie dało w tym przypadku, wymieniłem zegary i tyle. To były czasy kiedy można było sobie zmienić licznik bez konieczności jego "legalizacji" . Natomiast w obecnym plusie   pokazuje idealnie przy wyższych nawet minimalnie zaniża  :] .

Odp: prędkościomierz strasznie kłamie....
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 14, 2023, 21:09:01 pm »

Offline ceva

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 270
    • Polonez Atu+X20SED Polonez Kombi Polski Fiat 125p
To były czasy kiedy można było sobie zmienić licznik bez konieczności jego "legalizacji"
A teraz jaki to problem? W Polonezie? Jaki problem dopasować przebieg "nowego" licznika do "starego"?

Odp: prędkościomierz strasznie kłamie....
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 14, 2023, 21:28:27 pm »

Offline Majonez

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 560
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez C+ gli
Niby żaden, ale podobno jak się przestawi ręcznie to bywają problemy z pokazywaniem przebiegu.   

Odp: prędkościomierz strasznie kłamie....
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 14, 2023, 21:52:12 pm »

Offline ceva

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 270
    • Polonez Atu+X20SED Polonez Kombi Polski Fiat 125p
Niby żaden, ale podobno jak się przestawi ręcznie to bywają problemy z pokazywaniem przebiegu.   
Nie żartuj, korekta wykonana zgodnie ze sztuką nie ma żadnych skutków ubocznych... ;-)

Odp: prędkościomierz strasznie kłamie....
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 14, 2023, 22:06:13 pm »

Offline Buźka

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 5099
  • Płeć: Mężczyzna
    • Klimatyzowany Caro Plus 1.4 GTI '01
Najważniejsze, to nie uszkodzić osi wskazówki, czyli nie skrzywić ani nie obrócić siłowo względem całej reszty. Wskazówki nie siedzą specjalnie ciasno, więc ściągniecie ich, nie nastręcza żadnych problemów. Można nawet podważyć zwykłym widelcem. Tylko jeszcze jedna kwestia. Licznik masz z podparciem wskazówki, nowego typu, czy stary typ, ze wskazówką swobodnie wiszącą "w powietrzu"? Jeśli nowy typ, to trzeba rozebrać i zaznaczyć sobie położenie z tyłu na obudowie, oraz tym wytłoczonym blaszanym krążku nad magnesem, bo jak ściągniesz wskazówkę, to sprężyna odciągnie oś wskazówki do dołu i później, to dopiero ci licznik zacznie głupoty pokazywać. Najlepiej ustawić sobie wskazówkę (przed ściągnięciem) np równo na 20 km/h, zaznaczyć z tyłu np białą farbą, lub korektorem położenie dwoma punktami i dopiero zdjąć wskazówkę. Ale może też dało by się ją po prostu przekręcić na osi, względem starego położenia, ale nie wiem bo nie próbowałem kręcić, tylko po prostu ściągałem, ale wydaje mi się, że powinna się przekręcić, tylko też trzeba rozebrać całość i złapać palcami od dołu za ten blaszany krążek żeby zablokować oś wskazówki.

Odp: prędkościomierz strasznie kłamie....
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 14, 2023, 22:18:16 pm »

Offline ceva

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 270
    • Polonez Atu+X20SED Polonez Kombi Polski Fiat 125p
Najważniejsze, to nie uszkodzić osi wskazówki
Do ustawienia właściwego przebiegu nie potrzeba ruszać wskazówki, bo i po co. Moduł wskazań prędkości i przebiegu, to oddzielne moduły. Powiązane, ale oddzielne.

Odp: prędkościomierz strasznie kłamie....
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 14, 2023, 22:43:18 pm »

Offline Buźka

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 5099
  • Płeć: Mężczyzna
    • Klimatyzowany Caro Plus 1.4 GTI '01
Ale ja piszę o poprawieniu wskazań prędkości, a nie "skorygowaniu" przebiegu w "nowym" liczniku. Mogłem w sumie zacytować post o wskazówce. teraz piszecie o przebiegu, ok, ale wcześniej było o zawyżaniu/zaniżaniu prędkości. Trochę pomieszałem przez to.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 14, 2023, 22:45:08 pm wysłana przez Buźka »

Odp: prędkościomierz strasznie kłamie....
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 18, 2023, 09:02:39 am »

Offline ceva

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 270
    • Polonez Atu+X20SED Polonez Kombi Polski Fiat 125p
Chyba mam ten sam problem w Kombi, prędkościomierz zawyża jakieś 20%, drogomierz ok. Pierwsze co przyszło mi do głowy to samo co poradzono autorowi wątku, osłabiona sprężyna wskazówki prędkościomierza. Założyłem drugi licznik i ... to samo. Czyżby drugi licznik miał tą sama wadę? Możliwe, ale to byłby dziwny zbieg okoliczności. Jak trzeba założę trzeci, ale w międzyczasie spojrzałem na przekładnię napędu licznika i z tego co udało mi się na nim odczytać to jej przełożenie 5:10. Morawski podaje że dla Rovera z mostem 43:10 jest napęd licznika 5:12. W moim Kombi (van 43:10) powinno być tak samo, wszak to ten sam układ napędowy oznaczony w vinie literą B. Skąd ta rozbieżność przełożenia napędu licznika, ja źle odczytałem przełożenie na obudowie przekładni licznika, czy błąd w Morawskim? Mógłby ktoś kto posiada Rovera lub Kombi van sprawdzić jaką ma przekładnię licznika? Będzie to dla mnie jakaś wskazówka przed dalszymi krokami.