Autor Wątek: montaż elektrycznych lusterek w PN Plus [artykuł]  (Przeczytany 3847 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

montaż elektrycznych lusterek w PN Plus [artykuł]
« dnia: Październik 28, 2007, 10:22:43 am »

Offline SeBa

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1049
  • Płeć: Mężczyzna
  • FSOAK
    • Polonez 1.4 GTi 16V'97 i 2.0 GLI'95
    • http://www.fsoautoklub.pl
MONTAŻ ELEKTRYCZNYCH LUSTEREK W POLONEZIE PLUS

Opisywany sposób montażu dotyczy oryginalnego produktu FSO-zapakowane w takie pudełko:
 

Pełny komplet: 2x lusterko elektryczne, joystick ,zaślepka joysticka umożliwiająca montaż w polonezach tzw. „minusach” wiązka przewodów, trójkątne zaślepki ręcznej regulacji , instrukcja montażu (model MR93)

 
Potrzebne do montażu:
-śrubokręt gwiazdkowy najlepiej z magnesem
-klucz płaski 10tka
-nożyk
-kilka szybkozłączek (wsuwek "damskich" ; oczkowa do masy" do przewodów
-sprawne palce :)
-zapasowe spinki do boczkow
-trochę wolnego czasu
Najlepiej wykonać to w dwie osoby.


No i jedziemy:
1) rozbieramy boczki drzwiowe i ściągamy zaślepki od ręcznej regulacji lusterek.

2) Rozbieramy dolna partię deski czyli część z przełącznikami i pokrętłem regulacji świateł:        
 
oraz schowek.

2) demontujemy stare lusterka odkręcając dwie śrubki z każdej strony  drzwi  
3) wstawiamy nowe przykręcając je do drzwi i wprowadzając kabelki od nich do wnętrza drzwi.
Przystępujemy do podłączenia elektrycznego:
Rozciągamy wiązkę:
odnajdziemy na niej kabelki odpowiedzialne za poszczególne funkcje lusterek:
 

Od lewej:
czarny-masa
brązowy –odpowiedzialny za zasilanie podgrzewaczy lusterek
żółto-czerwony –zasilanie joysticka (podświetlenia)
czerwony- zasilanie regulacji luster
oraz kostkę w którą wpinamy joystick :


2)Przeciągamy przy pomocy drugiej osoby wiązkę nad kolumną kierownicy poprzez górę konsoli centralnej i części górnej deski –powinno się ładnie schować.
3) Wystające złączki przeciągamy przez dziurkę od przewodów pod tapicerką podłogi uprzednio ściągając listewkę  
4) przeciągamy kabelki przez dziurę w nadwoziu  i gumy do drzwi
5) podpinamy złączki luster do tych wprowadzonych od wiązki – nie da się ich pomylić . Punkty 3-5 wykonujemy również dla drzwi lewych pozostawiając na wierzchu jedynie kabelki połączeniowe wymienione powyżej oraz kostkę joya.
Następnie podłączamy te kabelki do odpowiednich miejsc w instalacji samochodu . W moim przypadku wykonałem to tak:
-czerwony zasilający: wpiąłem się pod wolny kabel prądowy od alarmu (fioletowy) w skrzynce bezpieczników.
 Można również wykorzystać inny wolny kabelek ale to już trzeba dobierać się do licznika a z tym większy kłopot.
 

-czarny (masa) podpiąłem do jednej ze śrub przykręconej do nadwozia w okolicach regulacji świateł pod licznikiem
-czerwono –żółty od zasilania joysticka wpiąłem do kabelka odpowiedzialnego za podświetlenie regulacji świateł (pomarańczowy)
-brązowy od podgrzewacza –tutaj trzeba pamiętać ze trzeba wpiąć się przed bezpiecznik od ogrzewanej szyby –znajdziemy go na tabliczce informacyjnej na pokrywie bezpieczników.

Podłączamy wtyczkę joysticka w odpowiednie styki na nim i możemy przystąpić do testów. Pewnym problemem okazuje się fakt, że po prawidłowym podłączeniu lusterek do instalacji kierunek ruchu poziomego lusterek nie odpowiada adekwatnym ruchom joysticka . Skąd taki problem? Nie wiadomo.
Kwestia przyzwyczajenia. Można to poprawić ale to już tylko dla elektryków-amatorów  Można też zmienić sobie kolor podświetlenia regulatora. Najprościej jest wykonać to przez nałożenie na żaróweczkę silikonowego kapturka w odpowiednim kolorze. Bardziej ambitni mogą postarać się rozebrać regulator i założyć podświetlenie diodami LED w dowolnym kolorze.

Jeśli wszystko poprawnie podłączyliśmy możemy cieszyć się elektrycznymi lusterkami w naszym Plusie :D


Pozostaje nam złożenie wszystkiego do kupy i założenie trójkątnych zaślepek od ręcznej regulacji (należy wykonać nowe otwory w drzwiach na wkręty gdyż te oryginalne nie zgadzają się -dziwne)
 
 Można również zaślepić oryginalne plusowe. Ja wykonałem to tak:
 
Mam nadzieje że ten artykuł pomoże Wam w montażu tego przydatnego gadżetu jakim są elektryczne lusterka. Pozdrawiam SeBa
Cytat: Szymon
Rover ma jedną zasadniczą przewagę, jak po pijaku dasz w pizdę na zlocie na jakimś kretowisku to będziesz miał szacun, a z OHV cię wyśmieją, żeś wieśniak i biedak.

Auto Detailing-info PW