Autor Wątek: zakładanie LPG do starszego poldka a gniazda zaworowe  (Przeczytany 3917 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zakładanie LPG do starszego poldka a gniazda zaworowe
« dnia: Listopad 29, 2007, 12:27:25 pm »

Piotrek

  • Gość
Witajcie,

zanim napisałem uzyłem wyszukiwarki ale nie znalazłem klarownej odpowiedzi, liczę zatem że znawcy się wypowiedzą :-) Pytanie brzmi: do jakiego poldka (w sensie rocznikowym) mozna założyć lpg, a do jakiego nie jest to wskazane? Słyszałem że starsze mają nieutwardzane gniazda zaworów i gaz powoduje ich wypalanie. Od którego roku gniazda te były utwardzane?

rozważam zakup jakiegoś borewicza w dobrym stanie, chciałbym go przerobic na gaz (jesli nie bedzie miał), a nie chcę zniszczyć silnika (nie po to kupuję borka żeby go popsuć :) )

dodatkowo, jak ta sama sprawa ma się w przypadku 125p ?

pozdrawiam!

zakładanie LPG do starszego poldka a gniazda zaworowe
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 29, 2007, 14:00:50 pm »

kan

  • Gość
A co to ma za znaczenie jak się zachowają gniazda jeśli zakładasz że kupisz auto i włożysz do niego gaz? Zakładam że LPG zakładasz aby było taniej. Oszczędności z gazu z nawiązką zrócą Ci wymianę gniazd w głowicy. Przy dobrze wyregulowanej instalacji nie bedzie żadnego problemu a przynajmniej nie będzie on większy niż jeżdżąc na benzynie bezołowiowej (nawet dolewając ulepszacze). Albo chcesz mieć tanie auto do jazdy codziennej i się nie przejmujesz, albo kupujesz stylowe auto które do którego nie wkładasz gazu i jeździsz od święta.

zakładanie LPG do starszego poldka a gniazda zaworowe
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 29, 2007, 14:12:27 pm »

e_gregor

  • Gość
Dokładnie jak przedmówca: zakładaj i się nie martw. Jak Ci sie przepalą gniazda to będzie to przy takim przebiegu że zwróci Ci się kompletny profesjonalny remont silnika a nie tylko wymiana głowic na troche nowszą ;) Słyszałem też że te dodatki do benzyny bezołowiowej co mają niby chronić gniazda są niewiele warte...

zakładanie LPG do starszego poldka a gniazda zaworowe
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 29, 2007, 15:26:51 pm »

Piotrek

  • Gość
Rozumiem oczywiscie powyzszy tok rozumowania (za pieniadze zaoszczedzone na LPG wyremontuję sobie silnik), ale świadome skazywanie silnika na uszkodzenie niezbyt mi się podoba. Idąc tym tokiem rozumowania mógłbym tez lać najtańszy olej (za zaoszczedzone pieniądze zrobie remont) itp.
W każdym razie gdzies czytałem ze od ktoregoś roku gniazda te były utwardzane, niestety nie pamiętam którego i prosze o pomoc w tej kwestii :)

Pozdrawiam

zakładanie LPG do starszego poldka a gniazda zaworowe
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 29, 2007, 15:51:15 pm »

Offline Pio555

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 276
  • Płeć: Mężczyzna
  • RENAULT SCENIC 1,6 dci
jak dobrze pamiętam gniazda utwardzone były od połowy 1991r

zakładanie LPG do starszego poldka a gniazda zaworowe
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 29, 2007, 16:17:29 pm »

Offline utek

  • utek#1915
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3692
  • Płeć: Mężczyzna
  • kujawiak
A nie wcześniej? Końcowe fiaty już chyba mogły jeździć legalnie na PB95.

zakładanie LPG do starszego poldka a gniazda zaworowe
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 29, 2007, 17:43:17 pm »

e_gregor

  • Gość
Już w latach osiemdziesiatych (nie moge znaleść mojego Morawskiego). Silnika gaz nie uszkodzi a jedynie kiedyś (a moze nigdy) gniazda zaworowe.

zakładanie LPG do starszego poldka a gniazda zaworowe
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 29, 2007, 20:05:28 pm »

Offline Pio555

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 276
  • Płeć: Mężczyzna
  • RENAULT SCENIC 1,6 dci
Cytat: "utek"
Końcowe fiaty już chyba mogły jeździć legalnie na PB95.

końcowe fiaty to właśnie 91r

zakładanie LPG do starszego poldka a gniazda zaworowe
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 30, 2007, 00:22:05 am »

Offline utek

  • utek#1915
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3692
  • Płeć: Mężczyzna
  • kujawiak
Cytat: "Pio555#1882"
końcowe fiaty to właśnie 91r


To już zupełnie końcowe. Myślałem o takich od powiedzmy 1987.

zakładanie LPG do starszego poldka a gniazda zaworowe
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 30, 2007, 23:50:06 pm »

grandi

  • Gość
Ja miałem poldka z 92 i nie byłu tam utwardzanych gniazd musiałęm kupić nową uszczelke pod głowice i głowice ( uszczelki są do LPG) kupiłem utwardzaną od poldka z 97 r i siadłe gdzieś po roku na to nie ma reguły .

zakładanie LPG do starszego poldka a gniazda zaworowe
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 01, 2007, 13:44:58 pm »

Offline Stingerek

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6140
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro 1.4
    • http://www.thg.pl
Eeee tam.... sasiad ma 1500 z 82 roku i zapierdziela na gazie już z 10 lat jakoś remontu nie robił. Gniazda wypala tylko zbyt uboga mieszanka.

Gdzieś głęboko pod Moimi i Twoimi powiekami, tam gdzie czarów jest miasteczko spotkasz mnie...

zakładanie LPG do starszego poldka a gniazda zaworowe
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 03, 2007, 23:31:20 pm »

Offline utek

  • utek#1915
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3692
  • Płeć: Mężczyzna
  • kujawiak
Cytat: "grandi"
Ja miałem poldka z 92 i nie byłu tam utwardzanych gniazd musiałęm kupić nową uszczelke pod głowice i głowice ( uszczelki są do LPG) kupiłem utwardzaną od poldka z 97 r i siadłe gdzieś po roku na to nie ma reguły .



I niby FSO miało głowice utwardzane i nieutwardzane równocześnie w ofercie? W 1992 produkowano poldki GLI z katalizatorem, więc jeżdżące na PB95. Silniki musiały być przystosowane.

zakładanie LPG do starszego poldka a gniazda zaworowe
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 04, 2007, 08:01:12 am »

kan

  • Gość
Cytat: "utek"

I niby FSO miało głowice utwardzane i nieutwardzane równocześnie w ofercie? W 1992 produkowano poldki GLI z katalizatorem, więc jeżdżące na PB95. Silniki musiały być przystosowane.


Nie wiem co Cię tu dziwi. W przypadku FSO wielokrotnie zdarzało się że samochody składane były jednoczesnie z różnych części , z tego co akurat było na stanie. Nie mówiąc już o dziesiątkach podwersji. W Poldkach z katem były pewnie utwrdzone a w bez zwykłe.

zakładanie LPG do starszego poldka a gniazda zaworowe
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 04, 2007, 15:42:02 pm »

Offline utek

  • utek#1915
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3692
  • Płeć: Mężczyzna
  • kujawiak
Instrukcje obsługi też dawali różne? Polonez Caro jest autem przystosowanym do spalania benzyny bezołowiowej.

zakładanie LPG do starszego poldka a gniazda zaworowe
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 04, 2007, 16:03:10 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13829
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
gaznikowce po 91 z pewnoscia tez moga spalac paliwo Pb95 ,bo poprostu E94 miala byc oficjalnie zastapiona ,a za granica juz jej nie bylo
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

zakładanie LPG do starszego poldka a gniazda zaworowe
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 05, 2007, 11:44:48 am »

Offline utek

  • utek#1915
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3692
  • Płeć: Mężczyzna
  • kujawiak
Cytat: "KGB"
gaznikowce po 91 z pewnoscia tez moga spalac paliwo Pb95 ,bo poprostu E94 miala byc oficjalnie zastapiona ,a za granica juz jej nie bylo


Oczywiście że tak. Każdy polonez caro bez względu na rodzaj zasilania benzynowego przystosowany jest do PB95, więc posiada utwardzone gniazda zaworowe.

zakładanie LPG do starszego poldka a gniazda zaworowe
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 05, 2007, 13:31:04 pm »

kan

  • Gość
No to powiem inaczej. Dział techniczny Daewoo FSO odpowiedział na to pytanie następująco: benzynę bezołowiową jak i gaz można stosować w samochodach z silnikiem 1500 od nr silnika 427480, a z silnikiem 1600 od nr silnika 26790. Jeśli da się udowodnić że w Caro nie były montowane inne silniki to zgodzę się z opinią że "każdy Polonez Caro posiada utwardzone gniazda zaworowe".

zakładanie LPG do starszego poldka a gniazda zaworowe
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 05, 2007, 13:52:36 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13829
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
sprawdze nr u braciaka w Caro
jest z 91 i 1.6 ,wiec nr nie powinien byc zbyt wysoki
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

zakładanie LPG do starszego poldka a gniazda zaworowe
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 05, 2007, 20:48:34 pm »

Offline utek

  • utek#1915
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3692
  • Płeć: Mężczyzna
  • kujawiak
Sierpień 1993 numery silnika 1.5 przekroczyły 620000.