Autor Wątek: Vmax a opona zimowa  (Przeczytany 6155 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Vmax a opona zimowa
« dnia: Marzec 14, 2008, 18:08:03 pm »

Meyron

  • Gość
Witam i odświeżam temat po krótkiej przerwie.Mianowicie mam takie pytanko-w jakim stopniu jazda na oponach zimowych może wpłynąć na v-max.Konkretnie chodzi mi o to,ze jeszcze jakieś 1,5 roku temu w lecie gdy testowałem moje autko wyciągnąłem z niego prawie 130 km/h z dwiema osobami no i sporym wakacyjnym załadunkiem.Przez ostatnie kilka dni próbowałem kilkakrotnie to powtórzyć(bez załadunku) ale dochodzi do 110 km/h i dalej idzie mu to dosyć trudno.Jedyna rzecz jaka przyszła mi w tej chwili na myśl pomijając hulające wiatry to zimowe opony z dosyć grubym bieżnikiem,czy to one mogą stawiać taki opór? Instalacja LPG na podobnych ustawieniach co wcześniej no i  jakieś 10 tys.przebiegu więcej od tamtego czasu.Ale konkretnie chodzi mi o to czy zmiana opon w tym przypadku na zimowe może mieć tak duże znaczenie na te osiągi(wymiary te same co letnie)

wydzieliłem, jimo#1921

Vmax a opona zimowa
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 14, 2008, 18:31:58 pm »

Offline wrb#1974

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 2606
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1993. FIAT DOHC 1,6 "kwadrat". poległ w mojej obronie, w walce z przeważającymi siłami wroga.
opona z zimowym bieżnikiem nie jest przeznaczona do bicia rekordów prędkości. ma dać sznse przeżycia zimy. zimowy, klockowy bieżnik osiąga przyczepność wbijając się w śnieg. w asfalt się nie wbije a sztywna guma powoduje większe opory toczenia.
Świat dla wszystkich, Polska dla Polaków. to nie rasizm, to prawo do bycia Panem we własnym Domu.

Vmax a opona zimowa
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 14, 2008, 18:32:39 pm »

Offline matucha

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2701
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro '96
    • http://www.osp.piaski-wlkp.pl
Ja mam inny wymiar, ale nadal z 5 osobami i ładunkiem na zimówkach nie ma problemu polecieć 150, więc wedle mnie nie wpływają.
Ktoś, kto zaprojektował Poloneza, wiedział, że się kiedyś urodzimy...

Polonez Caro 1,6 GLI LPG, Polonez KOMBI 1,6 MPI LPG & Dacia Sandero Stepway 1,6MPI LPG
Lublin 3 KOMBI 2,4TD & Renault KANGOO Fairway 1,5 DCI Privilege ;)

Vmax a opona zimowa
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 14, 2008, 19:58:39 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13828
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
Cytat: "wrb"
sztywna guma powoduje większe opory toczenia.

ze co niby ?
opor toczenia jest scisle zwiazany z ugieciem sie elementow tocznych ,wiec jest odwrotnie niz napisales
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Vmax a opona zimowa
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 14, 2008, 19:58:59 pm »

mirekpsary

  • Gość
matucha, Opony wpływają,i to bardzo.
Ja moim Dieselkiem też polecę 150,ale jak chcę sie pokręcić to za duży opór!

Vmax a opona zimowa
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 14, 2008, 20:21:29 pm »

Bybs

  • Gość
tu  fajnie ktos napisal ze mial 200km ale 2.0 ie wiec malinowo musialo byc jak jakis koles np w golfie jedzie sobie 170 km a tu go wyprzedza poldzer<lol2> no jzu swojego swapa  na na 2.0 nie moge sie doczkac, tylko ze ja mam na  gazniku a opodwojnym  weberze nie mysle  bo koszty beda nie samowite :(

Vmax a opona zimowa
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 14, 2008, 20:36:53 pm »

FSO maniak

  • Gość
Ja powiem ze GSi lata 140 minimum, bo tyle wlasnie na zimwkach w 2 osoby latal i mial luz pod pedalem. JEdnak najlepsza predkosc podrozna to 80-110 km/h, wtedy najprzyjemniej jest ;)

Vmax a opona zimowa
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 14, 2008, 21:19:54 pm »

e_gregor

  • Gość
Koleś swoim plusem GSI spokojnie 160 wyciagał i to parę razy ze mnana pokładzie.

Vmax a opona zimowa
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 14, 2008, 21:40:29 pm »

Offline wrb#1974

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 2606
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1993. FIAT DOHC 1,6 "kwadrat". poległ w mojej obronie, w walce z przeważającymi siłami wroga.
KGB, proponuję jeździć na samych felgach, nic się nie ugina, opory minimalne, przyczepność też. Powodzenia.
Świat dla wszystkich, Polska dla Polaków. to nie rasizm, to prawo do bycia Panem we własnym Domu.

Vmax a opona zimowa
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 14, 2008, 21:46:16 pm »

Offline matucha

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2701
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro '96
    • http://www.osp.piaski-wlkp.pl
Wykonałem obliczenia i ile się nie pomyliłem to:

Dla poloneza na letnich nowych oponach opory toczenia odbierają 13 KM
na zimowych nowych oponach 21 KM.

Dla prędkości 100 km/h
Ktoś, kto zaprojektował Poloneza, wiedział, że się kiedyś urodzimy...

Polonez Caro 1,6 GLI LPG, Polonez KOMBI 1,6 MPI LPG & Dacia Sandero Stepway 1,6MPI LPG
Lublin 3 KOMBI 2,4TD & Renault KANGOO Fairway 1,5 DCI Privilege ;)

Vmax a opona zimowa
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 14, 2008, 22:05:03 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13828
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
Cytat: "wrb"
KGB, proponuję jeździć na samych felgach, nic się nie ugina, opory minimalne, przyczepność też. Powodzenia.

mozna i tak ,ale wystarczyloby zebys napisal ,ze sie pomyliles  :mrgreen:
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Vmax a opona zimowa
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 14, 2008, 22:33:14 pm »

Offline wrb#1974

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 2606
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1993. FIAT DOHC 1,6 "kwadrat". poległ w mojej obronie, w walce z przeważającymi siłami wroga.
o czym koledzy piszecie, bo nie bardzo rozumiem. pytanie dotyczyło wpływy opon zimowych na osiągi samochodu polonez. w tym konkretnym przypadku kolega Meyron ten wpływ odczuł. a Wy piszecie, że ktoś jechał 140 a drugi 160 i miał jeszcze pod butem i co z tego? kolega Meyron wycisnął 110 i pod butem miał podłogę. jego silnikowi, opory stawiane przez opony zimowe nie pozwoliły na więcej. to, że opony z bieżnikiem zimowym tworzą większe opory toczenia, jest bezdyskusyjne.
Świat dla wszystkich, Polska dla Polaków. to nie rasizm, to prawo do bycia Panem we własnym Domu.

Vmax a opona zimowa
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 14, 2008, 23:26:52 pm »

Offline matucha

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2701
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro '96
    • http://www.osp.piaski-wlkp.pl
wrb, patrz 2 posty nad Twoim. Przez zimówki tracisz 8 KM.
Ktoś, kto zaprojektował Poloneza, wiedział, że się kiedyś urodzimy...

Polonez Caro 1,6 GLI LPG, Polonez KOMBI 1,6 MPI LPG & Dacia Sandero Stepway 1,6MPI LPG
Lublin 3 KOMBI 2,4TD & Renault KANGOO Fairway 1,5 DCI Privilege ;)

Vmax a opona zimowa
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 14, 2008, 23:28:39 pm »

FSO maniak

  • Gość
Cytat: "wrb"
w tym konkretnym przypadku kolega Meyron ten wpływ odczuł. a Wy piszecie, że ktoś jechał 140 a drugi 160 i miał jeszcze pod butem i co z tego? kolega Meyron wycisnął 110 i pod butem miał podłogę.

Myśle, ze to bardziej swiadczy o stanie technicznym silnika.

Vmax a opona zimowa
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 14, 2008, 23:47:31 pm »

Offline wrb#1974

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 2606
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1993. FIAT DOHC 1,6 "kwadrat". poległ w mojej obronie, w walce z przeważającymi siłami wroga.
matucha, toż o tym cały czas piszę. 8 KM to jest prawie 10% mocy silnika 1,6 ohv poloneza. wytłumacz to koledze KGB, nie mnie.
 
FSO maniak. to jasne jak słońce, im mniej mocy ma silnik tym bardziej odczuwa zwiększenie oporów. nawet mocniejsze silniki z którymi mam czasem do czynienia siadają, może to nie objawia się wyraźnym spadkiem mocy ale wzrost zużycie paliwa jest solidnie odczuwalny.
Świat dla wszystkich, Polska dla Polaków. to nie rasizm, to prawo do bycia Panem we własnym Domu.

Vmax a opona zimowa
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 14, 2008, 23:54:10 pm »

Offline matucha

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2701
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro '96
    • http://www.osp.piaski-wlkp.pl
O ile dojdzie do tego jeszcze np. zbyt małe ciśnienie w oponach, węższy rozmiar itp. to straty mogą być jeszcze większe. O ile GLI ma powiedzmy 75 KM i przy obecnych temperaturach ( to co liczyłem było dla pracy przy temp. opony poniżej 5*), to straty spokojnie mogą wynosić 15%, co już jest dosyć dużo. Wychodzi mniej więcej na tyle, co na letnich oponach auto ciągnące pustą przyczepkę.
Ktoś, kto zaprojektował Poloneza, wiedział, że się kiedyś urodzimy...

Polonez Caro 1,6 GLI LPG, Polonez KOMBI 1,6 MPI LPG & Dacia Sandero Stepway 1,6MPI LPG
Lublin 3 KOMBI 2,4TD & Renault KANGOO Fairway 1,5 DCI Privilege ;)

Vmax a opona zimowa
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 14, 2008, 23:54:36 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13828
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
rzeczywiscie robi sie offtopic
wyraznie zacytowalem to z czym sie nie zgadzam (a raczej mechanika sie nie zgadza) i nigdzie nie wspomnialem ,ze na zimowkach nie traci sie mocy
rowniez nie uwazam ,ze ziomowki maja bardziej sztywna gume niz opony letnie

a nawiasem mowiac to nie wydaje mi sie by zimowki zabieraly az 50% wiecej mocy niz letnie
matucha sie staral ,ale moglby podac algorytm swoich obliczen  :wink:
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Vmax a opona zimowa
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 15, 2008, 00:03:06 am »

Offline matucha

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2701
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro '96
    • http://www.osp.piaski-wlkp.pl
Wystarczy to, że straty mocy są wprost proporcjonalne do współczynnika tarcia tocznego. O ile współczynnik tarcia jest większy o 50% jak wynika z tabeli, to straty mocy też zwiększą się o 50%.

Ft=(f/R)*N
Ft-tarcie toczne
f-współczynnik tarcia
R-promień koła - dla opon 185/70 R13 = 294,5 mm
N - siła nacisku = g*m = 9,81*1000=9810 N (przyjąłem tonę dla uproszczenia)
P=Ft*v
100 km/h = 27,78 m/s

Doświadczalnie wyznaczone współczynniki:
http://rudy.mif.pg.gda.pl/~czasnaeb/opony1_html_c301d05.gif
Ktoś, kto zaprojektował Poloneza, wiedział, że się kiedyś urodzimy...

Polonez Caro 1,6 GLI LPG, Polonez KOMBI 1,6 MPI LPG & Dacia Sandero Stepway 1,6MPI LPG
Lublin 3 KOMBI 2,4TD & Renault KANGOO Fairway 1,5 DCI Privilege ;)

Vmax a opona zimowa
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 15, 2008, 01:02:21 am »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13828
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
takie proste podejscie zastosowales
wyglada na trafne ,ale same wartosci wychodza dosc duze

tu zrzut z CARTESTU
wychodzi 4KM dla 100 i 7 KM dla 140
nie wiem jednak jakiego uzyli algorytmu tworcy
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Vmax a opona zimowa
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 15, 2008, 09:28:42 am »

e_gregor

  • Gość
Drogi Wrb - napisałeś że zimówki są twardsze i maja większe opory - prawda jest taka że zimówki sa miejsze i dlatego mają większe opory toczenia. Pewnie o to chodziło KGB