Autor Wątek: OPONY - marki i modele. Wasze opinie i spostrzeżenia  (Przeczytany 21832 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

OPONY - marki i modele. Wasze opinie i spostrzeżenia
« Odpowiedź #40 dnia: Październik 20, 2009, 19:46:20 pm »

Logan

  • Gość
Fulda Montiero, Montiero 2 (zimówki) - kupowałem jedynki w zeszłym roku. w golfie przejeździły całą zimę i do maja jeszcze latały, teraz są na poldku. w życiu się ich nie pozbędę!!!! :D  :D  :D  :D  niezależnie od warunków pogodowych, sytuacji na drodze, temperatury itd itp trzymają się jak rzep psiego ogona a na zakrętach wydaje się jakby auto jechało po torach i słuchane jest bardzo. a profil mały bo 175/65/R13.

Szczerze polecam

Edit: te moje to made in poland. made in china, wietnam, wietcong, slovenia itd itp nie polecam

OPONY - marki i modele. Wasze opinie i spostrzeżenia
« Odpowiedź #41 dnia: Październik 20, 2009, 19:49:02 pm »

Offline adamek9026

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 109
    • Passat b5 FL 05'
nie dawno byłem zmieniać w passacie opony na zimowe(nowe) i gościu co tam pracuje od kilku lat powiedział, że ceną nie ma się co sugerować, ze co droższe musi być  lepsze.

OPONY - marki i modele. Wasze opinie i spostrzeżenia
« Odpowiedź #42 dnia: Październik 20, 2009, 20:53:03 pm »

STax

  • Gość
Cytat: "adamek9026"
nie dawno byłem zmieniać w passacie opony na zimowe(nowe) i gościu co tam pracuje od kilku lat powiedział, że ceną nie ma się co sugerować, ze co droższe musi być lepsze.

100% prawda.

Co do samych marek opon:
a) letnie
- Dębica Passio - jeździły w moim punto na tyle ok 5-6 lat. Do zwykłej jazdy całkiem w porządku, bierznik bardzo wolno się zużywa, ale szału nie ma, niezła relacja cena/jakość
- Barum Brillantis - jeździły mniej więcej w tym samym czasie co debice, tylko że na przedzie. Mam do nich mocno mieszane uczucia... Zuzyły się znacznie szybciej (ale to normalne w przednionapędówce) i pod koniec były bardzo podatne na aquaplaning. Ogólnie tragiczne nie były, ale nie polecam.
- Michelin Energy E3A - mam je od 2 sezonów. Na razie najlepsze opony jakie miałem. Super przyczepność na suchym, na mokrym lepsza niż większości innych opon. Mam wrażenie że szybko się zużywają (na razie po ok 25 tys km ubyło ze 2mm bieżnika). Drogie, ale polecam jak ktoś lubi ostrzej pojeździć.

b) zimowe
- Dębica Frigo (1) - moim zdaniem bardzo dobre opony, w wyższych temp. i na suchym średnie, ale na śniegu/lodzie niewiele jest lepszych opon. No i do tego tanie.
- Matador MP 55 - powiem prosto - odradzam. Najgorsze opony na jakich jeździłem. Na śniegu znośne, ale na mokrej i suchej drodze tragedia, zero przyczepności na zakrętach.

OPONY - marki i modele. Wasze opinie i spostrzeżenia
« Odpowiedź #43 dnia: Październik 20, 2009, 21:02:49 pm »

Offline OZi1845

  • MG
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1171
  • Płeć: Mężczyzna
    • Volvo S80 2.4 20V :P
Cytat: "STax"
- Dębica Passio - jeździły w moim punto na tyle ok 5-6 lat. Do zwykłej jazdy całkiem w porządku, bierznik bardzo wolno się zużywa, ale szału nie ma, niezła relacja cena/jakość
zapomniales dopisac, "w deszczu nie wyjezdzam na ulice"
Był: Polonez Caro Plus 1.4GTi [109KM]
Było: BMW 318TDS Touring
Jest: Volvo i DL650

OPONY - marki i modele. Wasze opinie i spostrzeżenia
« Odpowiedź #44 dnia: Październik 20, 2009, 21:04:47 pm »

STax

  • Gość
Cytat: "OZi1845"
zapomniales dopisac, "w deszczu nie wyjezdzam na ulice"

Ty może nie wyjeżdzasz... Do normalnej spokojnej jazdy nawet po deszczu te dębice były całkiem spoko, na pewno lepsze niż barum, które przy 80km/h i wjeździe w kałużę mieliły w miejscu :/

OPONY - marki i modele. Wasze opinie i spostrzeżenia
« Odpowiedź #45 dnia: Październik 20, 2009, 21:09:49 pm »

Offline OZi1845

  • MG
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1171
  • Płeć: Mężczyzna
    • Volvo S80 2.4 20V :P
ja tam sie boje w deszczu na tym jezdzic
Był: Polonez Caro Plus 1.4GTi [109KM]
Było: BMW 318TDS Touring
Jest: Volvo i DL650

OPONY - marki i modele. Wasze opinie i spostrzeżenia
« Odpowiedź #46 dnia: Październik 20, 2009, 21:11:22 pm »

Offline Grzech#1938

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 4125
  • Płeć: Mężczyzna
    • GSI, GLI, GLE
Cytat: "OZi1845"
Cytat: "STax"
- Dębica Passio - jeździły w moim punto na tyle ok 5-6 lat. Do zwykłej jazdy całkiem w porządku, bierznik bardzo wolno się zużywa, ale szału nie ma, niezła relacja cena/jakość
zapomniales dopisac, "w deszczu nie wyjezdzam na ulice"

Jeździłem na nich nawet w zamieci po 10-20cm głębokości śniegu (pługów oczywiście nie było) i to po terenie pagórkowatym. Da się.
Mój system to linux: https://www.opensuse.org/#Leap

OPONY - marki i modele. Wasze opinie i spostrzeżenia
« Odpowiedź #47 dnia: Październik 20, 2009, 21:14:51 pm »

STax

  • Gość
Grzech#1938, ale teraz o letnich dębicach (passio) mówisz czy o zimowych (frigo)?

OPONY - marki i modele. Wasze opinie i spostrzeżenia
« Odpowiedź #48 dnia: Październik 20, 2009, 21:25:45 pm »

Offline Grzech#1938

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 4125
  • Płeć: Mężczyzna
    • GSI, GLI, GLE
O letnich Dębicach Passio. Jeździłem nimi w każdych warunkach, również po rozjeżdżonej brei i kompletnej gołoledzi. Zresztą jeździłem też D-124 po kopnym śniegu i gołoledzi. :D Teraz na 1.5 mam Frigo Directional, ale nie wypróbowane, a na 1.6 z przodu Fuldy, a z tyłu Kormorany i one to są SUPER. Jak terenówką się jeździ po zaspach. :)
Mój system to linux: https://www.opensuse.org/#Leap

OPONY - marki i modele. Wasze opinie i spostrzeżenia
« Odpowiedź #49 dnia: Październik 20, 2009, 21:34:58 pm »

Offline Sterciu

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 482
Dębica Passio to opony dla samobojców jak ja to mówie.  :mrgreen:  Jezdziłem (tylko dlatego ze nie bylem przy kupinie opon i jak wrocilem do domu to zobaczylem auto obute na tych oponach) na tym i przy moich przebiegach po sezonie w dwóch kord puścił na bieziku. Opony były z tego samego roku w którym załozne były. Jak deszcz spadl to byla tragedia , a jak juz sie troche przytarły to gorzej niz tragedia. Po sezonie poszly na smietnik. Zrobiły przebieg około 50 000km. Dodam ze to w aucie osobowym jak kiedys duzo nim w trasy latałem.  Na sniegu przy prawie nowych oponach ruszyc nie mozna było poldkiem bo tez je zalozyłem w nim pamietam :mrgreen: .

Ale nie o tym , obecnie w dostawczych tylko i wyłacznie jezdze na oponach zimowych Michelin lub Nokian , obie marki sa bardzo dobre. Lepszych opon nie miałem a juz troche marek przejezdzilem i modeli.  Obecnie w sprinterze zakladałem w tym sezonie Michelin Agillis 81 , kupione na zeszły sezon zimowy jako nowe i w ten sezon bedzie juz ich ostatnim. Napewno na nastepny trafią albo te same albo Nokiany.

W pozostalych dwóch busach mam Nokian Van C i Nokian Cargo C załozone w tym sezonie pare dni temu nowe(wczesniej tez miałem ten sam model ale rozmiar nieorginalny i zeszła zmina to byla meczarnia na mniejszych kólkach jezdzić) , opony w/g mnie spisuja sie rewelacyjnie. Inne wymiękają marki przy nich procz Michelina. Na mokrej nawierzchni sie spisują rewelacyjnie , w zaspach snieznych bez łańcuchów tez niejeden raz udało mi sie auto wyciagnąc bez zakladania lańcuchw jak to w innych przypadkach innych opon było.  Dodam ze czesto czy zima czy lato jezdze do krajow skandynawskich a wiec tam opony przechodzą prawdziwy test zimą więc porównanie mam jakies. Fakt ze łańcuchy mam zawsze poniewaz tam jest obowiązek ich posiadania to rzadko ich uzywam a zaspy czasem coś bardzo duze. No ale jakby nie było Nokian to Finlandzka marka a wiec oni wiedzą co to są zimy ;).

Osobówkami nie jezdze tak daleko w zimie więc mam Kleber Krisalp 3 (ze starym jodelkowym bieznikiem jeszcze) i w drugim juz dla zasady zalozylem Nokiany ale tam w rozmiarze 17" a wiec wyboru nie miałem za wielkiego. Kleber na mokrej nawierzchni przyczepnośc ma dobrą z duzym plusem. Kupilem je w 2005 roku i w tej chwili jak mierzylem mają po 6mm bieznika ale zrobiłem moze z 30kkm przebiegu na nich takze nie za duzo ale juz swoj wiek mają. Na sniegu tez ladnie ciągnie auto , duzo lepiej jak na Krisalp HP.

W innej osobówce mam jeszcze Kleber Krisalp HP i równiez sie spisują bardzo dobrze ale z daleka od sniegu , bloto posniegowe znoszą nienajgorzej. Jednak w głębszym sniegu kicha jest , typowo szosowe opony i jak zbyt duzo sniegu na nich nie ma.

Dębica Frigo 2 tez jest dobra na głęboki śnieg , z tańszych opon są bardzo dobre w takie warunki. Po deszczu jak popada to w miare dobrze sie auto trzyma dopuki nie przekroczą 4 mm bieznika wtedy zaczyna powoli się coraz gorsza przyczepnośc ich na mokrej nawierzchni. Co do scieralności to wszystko zalezy ja sie jezdzi , przy normalnej eksploatacji to tez 50-60kkm starczą.
Pozdrowionka ;)
Kiedyś był 125p oraz dwa Plusy - rover i ohv.

OPONY - marki i modele. Wasze opinie i spostrzeżenia
« Odpowiedź #50 dnia: Październik 20, 2009, 21:58:00 pm »

Offline Ukash

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1743
  • Płeć: Mężczyzna
    • Peugeot 208 / Fiat 126p 1977r
Na lato mam passio i powiem że są do niczego bo po deszczu się strasznie ślizga, a na suchym asfalcie nie chce piszczeć :P
Na zimę mam frigo 2 i na spokojną jazdę mogą być :)
Było: Atu+ 1.6 GSi 97'; Atu+ 1.4 GTi 16v turbo...
Jest: Peugeot 208 ; Fiat 126p 1977r

Morał taj bajki jest krótki i niektórym znany, jak nie ma warunków, nie zaiwaniamy... :D

OPONY - marki i modele. Wasze opinie i spostrzeżenia
« Odpowiedź #51 dnia: Październik 20, 2009, 22:42:59 pm »

Offline Excalibur#1937

  • Administrator
  • Wiadomości: 1904
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kilka ich było ;)
    • http://www.intermediaservice.pl
A ja nie zmieniam opon - jeżdżę na tyle spokojnie, że kolejny sezon (prawdopodobnie ostatni) olewam kupowanie zimówek. I nie pytajcie na czym jeżdżę - gorszego badziewia bankowo w Polsce nie robią...

OPONY - marki i modele. Wasze opinie i spostrzeżenia
« Odpowiedź #52 dnia: Październik 20, 2009, 23:46:36 pm »

Offline Wojt@s

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 749
Z letnich opon bardzo dobrze mi się jeździło na Kormoran Impulser, zarówno na przodzie jak i na tyle dawały radę i nie miałem żadnych niespodzianek,
zima to z kolei Dębica Frigo 1 bza naprawde super, teraz mam zestaw Dębica Frigo 2 na tyle a na przodzie siedzą opony Infinity, produkowane przez Continental (zresztą bieżnik zarówno w nich jak i Continental jest identyczny), kupiłem je w zeszłym roku nówki sztuki po 117 zł i są naprawdę super.
1.4 K16
1.6 K16
1.6 OHV
1.6 T  in progress...

OPONY - marki i modele. Wasze opinie i spostrzeżenia
« Odpowiedź #53 dnia: Październik 21, 2009, 00:04:23 am »

Offline Elwood#1887

  • Moderator
  • Wiadomości: 2725
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wujek Samo Zlo
Cytat: "Sterciu"
Dębica Passio to opony dla samobojców jak ja to mówie.
E tam  :)  Zakładasz te super opony i na mokrym polonez chodzi jak 500Km mustang  :mrgreen:
Obecny park maszynowy :
Ford Granada 4.0 '82 "No replacement for displacement "
BMW E36 323ti  '98 No LPG
BMW E82 125i   '10 "Ferrero Rocher Złoty Miesiąc"& No LPG

OPONY - marki i modele. Wasze opinie i spostrzeżenia
« Odpowiedź #54 dnia: Październik 21, 2009, 01:26:53 am »

Offline wrb#1974

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 2606
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1993. FIAT DOHC 1,6 "kwadrat". poległ w mojej obronie, w walce z przeważającymi siłami wroga.
dębica "nawigator" dobrze trzymają i po śniegu nie są złe ale w deszcz to tak trzeba tak trasę wybierać żeby zakręty były w lewą stronę. w prawo nie chcą skręcać.  lekkie dotknięcie hamulca w prawym zakręcie i przód ucieka, natomiast w lewo trzymają bardzo dobrze. ale co wymagać od opon które (wszystkie) mają bieżnik w jedną stronę.
Świat dla wszystkich, Polska dla Polaków. to nie rasizm, to prawo do bycia Panem we własnym Domu.

OPONY - marki i modele. Wasze opinie i spostrzeżenia
« Odpowiedź #55 dnia: Październik 21, 2009, 02:13:17 am »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13828
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
debica passio sa kiepskie ,trzeba na nich bardzo ostroznie jezdzic na mokrym ,
ale pierwotne pytanie bylo o zimowki ,a tu debica sprawuje sie bardzo dobrze ,przy czym za frigo ! uwazam frigo i frigo directional - rozny bieznik ,ale skutecznosc ta sama ,zreszta tak samo jak kormoran (mam wszystkie 3 modele) ,a frigo 2 jeszcze nie probowalem ,
jezeli ktos chce letnie debice to niech sobie lepiej kupi wielosezonowki ,czyli navigator 2 - na mokrym slabe ,ale i tak lepsze niz passio ,a w sniegu nawet daja rade ,
no i zawsze jest ograniczony wybor ,ale jednak wiecznie zywy "kartofel" (nie mam tu na mysli pewnego prezydenta)
nie wiem jak tam Furio,bo produkowana rozmiarowka nie dala mi sie przekonac

no i tyle o debicy ,jak dobrze pojdzie to niedlugo bede mogl przetestowac bravurisa 2  i chinszczyzne triangle taloon sport  :P
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

OPONY - marki i modele. Wasze opinie i spostrzeżenia
« Odpowiedź #56 dnia: Październik 21, 2009, 17:33:09 pm »

Offline adamek9026

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 109
    • Passat b5 FL 05'
Cytat: "Grzech#1938"
Zresztą jeździłem też D-124 po kopnym śniegu i gołoledzi.
te opony są o niebo lepsze od Passio 1. Passio to nawet w rowerze by się slizgały na mokrej nawierzchni :P

OPONY - marki i modele. Wasze opinie i spostrzeżenia
« Odpowiedź #57 dnia: Październik 21, 2009, 18:55:38 pm »

Offline mati_lecha

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 564
D-124 to opona całoroczna.

A co do najgorszych letnich opon jakie miałem to Dębica Tersus (mam teraz Tersusy właśnie). Ale mam kupione dwie nowe letnie Pirelli P3000 euro, zobaczymy jak będą się spisywać, póki co nie zamontowałem jeszcze i kulam się na Tersusach.

A zimówki mam na przód Kleber Krislap , tył Frigo 2. Ogólnie nie narzekam, ale Frigo trochę się ślizgają na wilgotnym.

OPONY - marki i modele. Wasze opinie i spostrzeżenia
« Odpowiedź #58 dnia: Październik 21, 2009, 23:02:16 pm »

Offline Sterciu

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 482
Cytat: "mati_lecha"
D-124 to opona całoroczna.

A co do najgorszych letnich opon jakie miałem to Dębica Tersus (mam teraz Tersusy właśnie). Ale mam kupione dwie nowe letnie Pirelli P3000 euro, zobaczymy jak będą się spisywać, póki co nie zamontowałem jeszcze i kulam się na Tersusach.

A zimówki mam na przód Kleber Krislap , tył Frigo 2. Ogólnie nie narzekam, ale Frigo trochę się ślizgają na wilgotnym.


hehe... mialem Tersusy w 125p kiedyś to faktycznie te opony były beznadziejne , D124 faktycznie była opona wielosezonową , nawet w katalogach widniała jako wielosezonowa u producentów. Zresztą sam wzór bieznika sprawdzał sie i na sniegu i na mokrym i na suchym. Jedyna wada to pózniej słabe partie juz szły i czesto puszczał kord i wychodziła bania na bieznku. Mi z czterech sztuk produkowanych juz pod logiem Dębica trzy sztuki po 3 latach poszły na smietnik  :roll: . Ale te z poczatku lat 90 i z lat 80-tych były jak na owe czasy bardzo dobrymi oponami :). Pamietam jeszcze STOMIL-OLSZTYN D-124 sie nazywały  :mrgreen:. Pózniej juz była Dębica D-124.Miałem cztery takie opony w DFie , trzy z nich jak pisałem poszly na smietnik a jedna ostala sie. Okazalo sie ze te trzy były Debica D124 a ta jedna Stomil-Olsztyn D-124. Te trzy sztuki miały 3 lata a ta jedna byla z zapasu zalozna razem z tamtymi i miała ponad 10 lat wtedy i przetrwała wporownaniu do tych pozostałych dokupionych do tej jednej sztuki kiedys :D.
Pozdrowionka ;)
Kiedyś był 125p oraz dwa Plusy - rover i ohv.

OPONY - marki i modele. Wasze opinie i spostrzeżenia
« Odpowiedź #59 dnia: Październik 22, 2009, 21:37:31 pm »

Offline Excalibur#1937

  • Administrator
  • Wiadomości: 1904
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kilka ich było ;)
    • http://www.intermediaservice.pl
Cytat: "wrb"
dębica "nawigator" dobrze trzymają i po śniegu nie są złe ale w deszcz to tak trzeba tak trasę wybierać żeby zakręty były w lewą stronę. w prawo nie chcą skręcać.  lekkie dotknięcie hamulca w prawym zakręcie i przód ucieka, natomiast w lewo trzymają bardzo dobrze. ale co wymagać od opon które (wszystkie) mają bieżnik w jedną stronę.

Heh, coś o tym wiem - drugi sezon na nich jeżdżę :P