Autor Wątek: dziwne odgłosy  (Przeczytany 7875 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

dziwne odgłosy
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 03, 2008, 22:40:11 pm »

Offline utek

  • utek#1915
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3692
  • Płeć: Mężczyzna
  • kujawiak
Cytat: "adylski"
Witam. Ponieważ mam podobny problem z dziwnymi odgłosami chciałbym podpiąć się pod temat.

Mianowicie podczas jazdy na łuku w lewo z tyłu samochodu słychać takie dziwne regularne stuki. Nie wiecie co to może być ?

pozdrawiam


Krzyżak wału napędowego. Sprawdź czy nie ma luzów.

dziwne odgłosy
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 03, 2008, 22:42:41 pm »

Logan

  • Gość
Cytat: "utek"
Krzyżak wału napędowego. Sprawdź czy nie ma luzów.


co ma krzyżak wału napędowego do skrętu? :?

dziwne odgłosy
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 03, 2008, 22:46:33 pm »

Offline utek

  • utek#1915
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3692
  • Płeć: Mężczyzna
  • kujawiak
Cytat: "Logan#1928"
Cytat: "utek"
Krzyżak wału napędowego. Sprawdź czy nie ma luzów.


co ma krzyżak wału napędowego do skrętu? :?


Do niedawna też myślałem że nic. Aż zaczęło stukać na zakrętach. Później krzyżak poleciał całkowicie.

dziwne odgłosy
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 03, 2008, 23:10:04 pm »

wiciu

  • Gość
ciąg dalszy mojego wojowania ... dla niecierpliwych: długie ale dosyć ciekawe

Po wymianie łożyska na prawej półosi nie ma żadnych zmian w opisywanych wczesniej odgłosach. Po podniesieniu prawego tylnego koła, odpaliłem silnik, wrzuciłem 2 bieg i z mostu dało się słyszeć stukanie. Zdjąłem tylną pokrywę mostu i znowu ta sama operacja. Żadnych jakichś "dziwnych" luzów w zazębieniu lub na łożyskach nie dało się na pierwszy rzut oka zaobserwować.
Jest w zasadzie jedna "anomalia" (nie wiem czy tak ma być) jaką zaobserwowałem. Sworzeń satelit (oś na której osadzone są satelity) w mechanizmie różnicowym przesuwa się wzdłuż swojej osi i to najprawdopodobniej jego stukanie słyszałem wcześniej. Na rysunku poniżej oznaczyłem go jako 1 i przesuwa się on zgodnie z kierunkiem strzałki.

http://www.osi.pl/~waniol/rozne/polonez/Kopia%20Zdj%eacie045.jpg

W chwili obecnej, gdy jadę wolno, sworzeń ten przesuwa się z każdym obrotem obudowy mechanizmu różnicowego o 180 stopni (czyli również przy jeździe na wprost) powodując stukanie. Podejrzewam że przy wyższych prędkościach tego stukania nie słychać wskutek działania siły odśrodkowej, chociaż może przy puszczaniu lub dodawaniu gazu coś tam sobie stuknie wskutek zmiany sił działających na mechanizm co mogłoby tłumaczyć objaw nr 2.

I teraz pojawia się pytanie: czy sworzeń powinien być w jakikolwiek sposób przymocowany do obudowy mechanizmu różnicowego (na wcisk, zawleczką itd)? (wiem że np w moscie starej Nysy był specjalny kołek zabezpieczający - był otwór w sworzniu, a kołek przechodził przez obudowę mechanizmu różnicowego i ten otwór, przez co sworzeń nie miał możliwości przemieszczania się). Jak tutaj jest to rozwiązane?

Proszę o kontakt osoby znające się na tematyce mostów lub te, które w ogóle pomogą w uzupełnieniu mojej wiedzy na ten temat.

dziwne odgłosy
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 04, 2008, 11:18:01 am »

adylski

  • Gość
Krzyżak jest swoją drogą padnięty bo przy gwałtownym ruszaniu czy też redukcji słychać jak stuka. Ale ten odgłos przy skręcie jest inny niż ten przy ruszaniu czy redukcji. Jak ruszam lub redukuje to słychać taki wyraźnie metaliczny stuk a jak skręcam to jest takie głuche pukanie dość regularne.

Jeśli to łożysko to będzie źle. O ile niedawno wymieniałem łożyska z przodu i nie było większego problemu to z tyłu jest chyba gorzej.

Dzięki za odpowiedź.

dziwne odgłosy
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 04, 2008, 12:33:58 pm »

Offline Zoltan#1930

  • Administrator
  • Wiadomości: 3185
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sport&Classic Workshop
wiciu, ale same satelity sie nie ruszają? bo jesli tak to znaczy ze zle sie zazębiają i to takze moze powodować jakis odgłos, a pozatym przy skrecie i dodaniu gazu moze taką satelite zmielić jesli nie bedzie dobrze zazębiona
Cytat: KGB
GAZ rzadzi ,GAZ radzi ,GAZ nigdy was nie zdradzi  :twisted:

Polski Fiat 1977r, Polonez 1600 L 1980r, Volvo 945 2300 GL 1992r, Mazda Bongo SD1D32 2200D->2000i 1994r, Iveco Daily Max 2800TD 1997r Chrysler Town&Country 3300 LX 2001r

dziwne odgłosy
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwiec 04, 2008, 13:09:05 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13828
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
sworzen nie powinien sie przesuwac wzdluznie
tragedii nie ma ,ale stuka jak sam piszesz ,wiec unieruchom go jakos
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

dziwne odgłosy
« Odpowiedź #27 dnia: Czerwiec 04, 2008, 19:18:27 pm »

wiciu

  • Gość
Cytat: "Zoltanno#1930"
wiciu, ale same satelity sie nie ruszają? bo jesli tak to znaczy ze zle sie zazębiają i to takze moze powodować jakis odgłos, a pozatym przy skrecie i dodaniu gazu moze taką satelite zmielić jesli nie bedzie dobrze zazębiona


nie, satelity obracają się wokół sworznia bez zacięć, sam sworzeń przemieszcza się wzdł€ż swojej osi

Cytuj (zaznaczone)
sworzen nie powinien sie przesuwac wzdluznie
tragedii nie ma ,ale stuka jak sam piszesz ,wiec unieruchom go jakos


dowiedziałem się, że sworzeń ten jest zblokowany najprawdopodobniej jakąś kulką 7/32", może ona po prostu wypadła; sworzeń jako taki raczej nie wyleci, tak jak piszesz spróbuję go jakoś unieruchomić, najwyżej spawnę go delikatnie do obudowy mechanizmu różnicowego

dzięki za odpowiedzi

dziwne odgłosy
« Odpowiedź #28 dnia: Czerwiec 16, 2008, 20:13:21 pm »

Meyron

  • Gość
Jeżeli już temat o dziwnych odglosach to może tutaj mi ktoś coś podpowie.Mianowicie chodzi mi o to ,że kiedy samochód wytraci lekko prędkośc a ja zapomnę zredukować bieg na niższy silnik zaczyna buczeć niskim basowym tonem i to jest rzecz normalna.Ale ostatnio(choć nie zawsze) do tego doszedł odgłos jakby dzwonienia porównywalny np. do delikatnego potrządania blaszanej skrzyneczki z drobnymi metalowymi przedmiotami.Tego wczesniej nie było.Gdzie może leżeć problem i jaki w silniku czy skrzyni. :?:

dziwne odgłosy
« Odpowiedź #29 dnia: Czerwiec 16, 2008, 20:18:03 pm »

Offline wrb#1974

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 2611
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1993. FIAT DOHC 1,6 "kwadrat". poległ w mojej obronie, w walce z przeważającymi siłami wroga.
a osłonę kolektora wydechowego masz przykręconą?
Świat dla wszystkich, Polska dla Polaków. to nie rasizm, to prawo do bycia Panem we własnym Domu.

dziwne odgłosy
« Odpowiedź #30 dnia: Czerwiec 16, 2008, 20:37:24 pm »

Meyron

  • Gość
raczej tak,ale zwrócę na to uwagę.To raczej odglos dobiegający bardziej z dołu w kabinie.Tak jakby ze skrzyni.Może w niej być coś podatnego na tego rodzaju wstrząsy?

dziwne odgłosy
« Odpowiedź #31 dnia: Czerwiec 16, 2008, 20:39:42 pm »

Offline matucha

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2701
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro '96
    • http://www.osp.piaski-wlkp.pl
a sam kolektor sprawdź. Lubi się luzować śruba najbliżej przegrody.
Ktoś, kto zaprojektował Poloneza, wiedział, że się kiedyś urodzimy...

Polonez Caro 1,6 GLI LPG, Polonez KOMBI 1,6 MPI LPG & Dacia Sandero Stepway 1,6MPI LPG
Lublin 3 KOMBI 2,4TD & Renault KANGOO Fairway 1,5 DCI Privilege ;)

dziwne odgłosy
« Odpowiedź #32 dnia: Czerwiec 16, 2008, 20:42:12 pm »

Meyron

  • Gość
O.K. Jutro sprawdzę gdyby to było nie to,to będe Was męczył dalej :wink: