Autor Wątek: Sonda Lambda i komp od gazu - dziwne działanie...  (Przeczytany 3852 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Sonda Lambda i komp od gazu - dziwne działanie...
« dnia: Czerwiec 24, 2004, 02:02:34 am »

koliberek

  • Gość
Hej

przypomnę, jaką mam instalkę: reduktor w poprzek samochodu, wlot powietrza tak jak fabrycznie zamontowany, zamiast silniczka krokowego gazu - śruba, komp od gazu Voila 180. Instalka ma 6 lat.

Tylko że ten komputer od gazu to jest niby od gazu, bo jak go odłączę, to poldek działa tylko na LPG, a na !Pb nie chce zapalić (lub gaśnie jak wyciągnę wtyczkę przy włączonym silniku na !Pb :)

ale to nie wszystko - najlepsze to z sondą lambda

"normalnie" jest tak, że CHECK ENGINE nie świeci się na !Pb, a zaświeca na LPG

no więc odłączam sondę (przecinam kabelek od sondy) i co się okazuje: na !Pb nie świeci się, a po przełączeniu ma LPG po chwili zaświeca się CHECK ENGINE, znowu na !PB - gaśnie, ponownie na LPG - po chwili zaświeca. Ale kod błędu jest taki sam jak zwykle - uboga mieszanka.

Z tego wniosek, że emuluje na benzynie, a na gazie też, ale jakoś Źle...
I stąd moje pytanko - czy to możliwe, aby po odłączeniu silnika krokowego gazu (pewnie przez poprzedniego właściela) tak to zostało poustawiane, czy może to normalne działanie kompa od gazu? Bo się zastanawiam, jak zrobić, aby emulowało poprawnie sondę też na gazie...

AK

Sonda Lambda i komp od gazu - dziwne działanie...
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 24, 2004, 16:36:42 pm »

drucik#1814

  • Gość
Czasami byw, że się nie chce gazownikom tego robić, ale trzeba byłoby zewrzeć sonde do masy wtedy gdy chodzi na LPG. Jeden przekaŹnik załatwi sprawę.

Sonda Lambda i komp od gazu - dziwne działanie...
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 27, 2004, 20:38:17 pm »

sztywny13

  • Gość
Trzeba by sprawdzić czy ten komputerek posiada emulator sondy lambda, a jeśli posiada to jakie wartości wysyła.

Sonda Lambda i komp od gazu - dziwne działanie...
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 27, 2004, 23:58:50 pm »

koliberek

  • Gość
niestety zwarcie do masy nic nie daje. A jak odłączę sondę, to działa tak, jak opisałem (czyli tak, jakby była podłączona...)

jak znajdę, który to kabelek leci od jednego kompa do drugiego to sprawdzę, co tam jest generowane. A na tej końcówce do sondy lambda (na kompie od gazu - przy odłączonej sondzie) jest generowane napięcie ok. 0,17 V na gazie i 0,017 V na benzynie (albo odwrotnie)

pozdrawiam

AK

Sonda Lambda i komp od gazu - dziwne działanie...
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 28, 2004, 07:50:58 am »

boczek#1851

  • Gość
Może przyczyna check engine nie leży po stronie sondy. Układ sprawdza sprawność wtrysku - z chwilą przełączenia na LPG odłącza sie zasilanie wtrysku Pb, twój komp wykrywa to jako awarię wtrysku, stąd CHECK ENGINE. U mnie dodatkowo jest zamontowany emulator, który prz pracy na LPG emuluje pracę wtrysków.
Sonda powinna pracować normalnie na LPG (w zakresie 0-1V).

Sonda Lambda i komp od gazu - dziwne działanie...
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 28, 2004, 21:41:54 pm »

drucik#1814

  • Gość
a znasz może numer kodu, który powoduje świecenie tej kontrolki? To pewnie by pomogło w znalezieniu przyczyny

Sonda Lambda i komp od gazu - dziwne działanie...
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 30, 2004, 02:25:09 am »

koliberek

  • Gość
oczywiście że kod 44 :)

zapomniałem, że mogę podłączyć laptopa :idea: i zobaczyć, co pokazuje sonda - to chyba będzie O2 sensor [mV] ?


AK

Sonda Lambda i komp od gazu - dziwne działanie...
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 01, 2004, 00:35:26 am »

zort#135

  • Gość
w programie abimexa sonda lambda oznaczona jest jako EOS

Podłącz laptopa i zobacz czy waha się sonda (między 0,2-0,3 a 0,7-0,8V). Odłącz sondę - powinno wskazać około 450mV i cały czas się tak utzymywać. Podłącz ją z powrotem i włącz gaz, jesli sonda waha sie w zbyt małym przedziale to masz walnięty emulator, albo Źle ustawiony. Możesz sobie od razu gaz wyregulować (2 osoby są do tego potrzebne)Odłącz kable z emulatora od lambdy, wciśnij mu 2500 obrotów, ustaw śrubą regulacyjną na wężu L na ok 500mV, zrzuc na 1000 obrotów i dwoma śrubami na regulatorze ustaw L na ok 500mV.

Sonda Lambda i komp od gazu - dziwne działanie...
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 01, 2004, 10:48:27 am »

ajk#1212

  • Gość
tak jak napisał PGUSSMANN masz emulator wtrysków a kompa i krokowca gazu  nigdy nie miałeś.

Sonda Lambda i komp od gazu - dziwne działanie...
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 01, 2004, 23:48:12 pm »

koliberek

  • Gość
hej

jeśli "krokowca gazu" nigdy nie miałem, to po co ktoś montował wtyczkę do silniczka krokowego...

do laptopa podłączę poldka w przyszłym tygodniu, bo ostatnio nie mam jakoś czasu

a z tą regulacją - przy 1000 obrotów to reguluje się tymi śrubami na reduktorze? Tam jedna jest od obrotów (chyba plastikowa, czarna) a druga metalowa od nie wiem, czego - a możliwe, że to jest Źle ustawione, bo na gazie CHECK ENGINE zaświeca się prawie zawsze, jak się zatrzymam i chwilę postoję np. na światłach (jeśli wcześniej się oczywiście nie zaświecił), a gdy jadę to czasem nawet po kilku lub kilkunastu minutach się zaświeca...

pozdrawiam
AK

Sonda Lambda i komp od gazu - dziwne działanie...
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 14, 2004, 11:19:56 am »

koliberek

  • Gość
wreszcie zmierzyłem, co pokazuje program w polu dla sondy:

(obroty ok. 900)
na benzynie jest 446 mV
na gazie 84,1 mV

po przygazowaniu na benzynie nie zmienia się, na gazie niewielkie wahania: 80-90mV

po odłączeniu sondy - na benzynie: 446 mV, na gazie 75,2 mV

powinno tak być na gazie? trochę boję się regulować gaz, bo niby wszystko działa tak jak powinno (nie gaśnie na wolnych ani gdy gorący silnik, co wcześniej miało miejce, ale to gazownik na oko wyregulował...)

a ten emulator to z jakich czujników pobiera dane, że można przy jego pomocy i wskazań lambdy w programie ustawić gaz?